fotovoltaika

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

8. 4. 2011, 8:24

Ma niekto prakticke skusenosti s fotovoltaicku elektrarnu na svojom dome?
Na internete je o tom hafo informacii.Mna zaujimaju konkretnne informacie od
ludi co to maju . Nemam rad papierovacky a byrokraciu , tak ma
hlavne zaujimaju prakticke skusenosti okolo pripojenia do siete,
pavelk
Příspěvky: 123
Registrován: 19. 10. 2009, 9:01
Bydliště: Novohradske hory

9. 4. 2011, 9:54

mam. malou. 3 kw. co presne te zajima?
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

9. 4. 2011, 12:36

Zaujima ma hlavne ci nebol problem s povolenim o pripojenie do siete ,teda ked nemas ostrovnu el.
Celkove naklady, ci to robila firma, alebo sa da vela veci okolo montaze spravit svojpomocne ,skusenosti
s prevozom ci su dake problemy, prakticke skusenosti Tiez rozmyslam nad cca 4kw mam na streche
co je orientovana na juhozapad cca 45 stvocovych placu, snazim sa zistit okolo toho co najviac .Za aky kolvek postreh
som vopred vdacny :)
pavelk
Příspěvky: 123
Registrován: 19. 10. 2009, 9:01
Bydliště: Novohradske hory

9. 4. 2011, 1:19

o fotovoltaice jsem zacal uvazovat na zacatku zari 2009. spechal jsem na to, protoze jsem to chtel mit hotove do konce 2009 a to proto, ze jsem chtel dostat co nejvyssi zeleny bonus. nic jsem o tom nevedel a mel jsem k dispozici cca 250 tisic. volba padla na reseni na klic, protoze s elektrikou moc velky kamarad nejsem a slysel jsem (z druhe ruky) o pripadech, kdy si to nekdo rozhodl realizovat sam a potom se mu nepodarilo dat dohromady dokumentaci tak, aby projekt dotahl do konce. volba padla na trebonskou firmu solarenvi. hlavne kvuli osobnim referencim. firma prijela, zmerila strechu, udelala nabidku (na cca 300 tisic bez dph). to vse do poloviny zari. vyplnili za me zadost o licenci na energeticky urad, ktera prisla cca za mesic. nekdy koncem rijna bylo namontovano. v prubehu instalace jsme se jeste rozhodli pridat 2 panely, coz zvysilo cenu na 330 tisic bez dph. pote jsem dostal vypracovanou dokumentaci (vcetne revizni zpravy) a zadosti na eon. odeslano myslim nekdy koncem rijna nebo listopadu 2009. v eonu to nastesti do konce roku nestihli. (jo, jeste tam predtim asi byla nejaka predbezna zadost tykajici se kapacity mistni site. zase: vypracovano solarenvi a ja jsem to jenom podepsal.)
znamenalo to, ze jsem sice dostal bonus za 2009, ale v podstate pouze na 19 let misto 20 (za rok 2009 jsem nic nevyrobil). takze jsem zacal fakturovat az za 1. ctvrleti 2010. rikam "nastesti", protoze to znamena, ze jsem nemusel delat podvojne ucetnictvi, coz bylo povinne ze zakona. v 2010 tam byla novela v srpnu, ktera to zmenila a kdyz jsem ted delal dane za 2010, tak financni reditelstvi v ceskych budejovicich vydalo nejakou vyjimku. co se tyka dalsich nakladu, tak u me to bylo tak, ze jsem musel jeste vytahnout hlavni jistic na hranici pozemku, tzn. novou budku, novou skrin, kopani, zapojeni, revize.
takze, problem s povolenim nebyl diky dobe, kdy jsem to delal a proto, ze jsem si to nechal zpracovat. svepomoci se to urcite udelat da, nicmene potom je potreba si dat pozor na projektovou dokumentaci a vsechny potrebny povoleni. neresil jsem, resil to za me dodavatel. celkove naklady cca 340 000 bez dph. navic se musi samozrejme platit zdravotni, socialni a podavat danove priznani. moc jsem to neresil (tedy krome toho podvojneho ucetnictvi), protoze jsem osvc a delam to stejne.
:oops: jinak jsem si predtim trosku najivne myslel, ze treba kdyz nepujde proud, tak to budu moct aspon neco napojit na panely. tak to bohuzel z mnoha duvodu nejde. resitelne to je, ale nevim, jak se k tomu stavi legislativa a byly by to dalsi naklady radove v desitka a spis stovkach tisic. ted je to nastaveny tak, ze kdyz menic zjisti, ze sit je dole, tak do ni nic nepousti. takze fotovoltaika, ktera neni udelana jako ostrovni system moc do tematu sobestacnost nepatri. teda spis vubec :lol:
no, kdybych to vsechno vedel a navic, kdybych vedel jaky humbuk se kolem toho strhne v roce 2010 a jak se k tomu zacne chovat legislativa, tak bych se do toho asi vubec nepustil. dalsi takova vec je, ze mam jednofazovy menic a vetsina masin v dilne ma 3-fazovy motory. myslim, ze ted uz se i u mensich instalaci daji nainstalovat 3-fazove menice. a mozna se to dalo predtim udelat taky, jen jsem o tom nevedel.
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

9. 4. 2011, 4:50

Srdecna vdaka za vycerpavajuce informacie
Prvy krok k sebestacnosti som urobil zatial aspon co sa tyka teplej vody asi
tyzden mam nainstalovany 30 trubicovy vakuovy kolektor na tuv 300 litrovy
bojler to zatial v tom to pocasi strieddavo oblacno utiahne bez prikurovania, voda v bojlery sa
drzi na cca 40 stupnou v dome je 5 osob plus svekrusa :) takze 6
Nastastie mam svokru v pohode a polovicu prispela, teraz ju lamem na fotovoltaliku
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2011, 5:20

Ahoj Pavle, netusil jsem, ze i ty.... :D .
Ja mam elektrokotel, ohrivam TUV a varim na elktrice, a za lonsky rok jsem ze "sveho" odberu zaplatil 5.300,- za prispevek na OZE.
Tedy vsem, co meli penize (miliony) a vyuzili tuhle "zlobovanou" lumparnu. Ty jsi v tom nevine a nic ti nevycitam.
Ja potrebuju "ostrov FV", barel petroleje do svitilen a kopu dreva do kamen (a karton patron do brokovnice na uredniky, co prijdou,
ze MUSIM odebirat :lol: ).
Me spis zajima, kolik to "dava" pod mrakem, za plnyho svitu a kdy to odejde, jaka je zivotnost.
No a vubec nejvic se zamyslim nad tim, jak z leta to slunko vyuzit a uskladnit na topeni na zimu.
Diky vlaknu sobestacnost mi to vychazi nejlepe na teplovodni solarni kolektory a ooooooooooobrovskou nadrz na vodu.
Myslenku, ze FV budu rozkladat vodu na vodik, zkapalnovat a ukladat do nadrzi na zimu a pak s ni topit mi synek vyvratil, pry pro malou
ucinnost a obrovske investicni naklady. Asi stejne jako 2 Hondy v Evrope na vodik.
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

10. 4. 2011, 8:26

A nezkoušel někdo fotovoltaiku a přímý ohřev TUV v boileru? O dost by to zjednodušilo instalaci celého systému.
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

10. 4. 2011, 9:00

Niekde som cital ze ohrievat vodu klasickymi kolektormi je ucinejsie ako s fotovoltaiku, zbehol som do pivnice
a pozrel som na aktualny vykon teraz 9. 45na riadiacej jednotke je 16 kW dodany kolektorom do tuv, o ktorom som pisal to nanho
sviety slnko z boku, su to cca 4m stvorcove, Este sa pozriem poobede, ked nan bude svietit slnko napriamo.Ja rozmyslam
zbastlit nejaky mensi veterny generator a napojit ho na spiralu ale to iba v pripade ked kolektor nebude stihat pokryvat
spotrebu vody,v zime mu pomaha kotol na tuhe palivo kombinovany s plynovym
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

10. 4. 2011, 9:02

Tak přesně tímto směrem jsem chtěl jít taky, přímý ohřev TUV - DC napětím přímo z panelů. Když jsme to spočítali, tak aby se to rentovalo, tak by musel panel stát do 3-5 tis. prostě se to v dnešních cenách panelů nevyplatí.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2011, 9:08

Vse je o ucinnosti. Fotovoltaika ma kolem 17-ti procent , to co mas by melo mit cca 70 procent ucinnost.

A kdyz na metr ctverecny dopada pri plnem svitu 1Kw za hodinu. Tak nejhloupejsim prepoctem zjisitis ze pri plnem svitu z tech 4m plochy dostanes 700*4. Tj. tedy 2.8Kw.

Z fotovoltaiky by to bylo pouze 0.68Kw.

Pak ucinnost dale klesa dle prevodu surove energie na tu kterou opravdu vyuzijes. V tvem pripade zrejmne prevod KAPALINA/KAPALINA.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

10. 4. 2011, 9:32

pardon pomylil som si obrazovku je to dodany vykon tych 16 KW to bude dodany vykon za casovu jednotku bol som sa tam pozret este raz a aktualny vykon je 0 :oops:
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2011, 11:25

Žádná elektrárna, která je jednou postavená a úředně vedená jako paralelní (spolupracující s veřejnou sítí), nikdy nemůže umožňovat zároveň i ostrovní provoz. Je to hlavně z bezpečnostních důvodů. Když distributor odstaví síť (třeba z důvodu revize) a takováhle elektrárna by tlačila proud dál, tak by to někoho pěkně posekalo. Je třeba si uvědomit, že na primáru trafa by tím pádem bylo 22kV i při vypnutém sekčním vypínači. Střídače pro FV, zrovna jako řídící kontroléry pro kogenerace, kontroléry pro MVE a podobně samosřejmě umožňují překonfigurování na ostrov, ale je toto je dáno pevně HW konfigurací. Například kontrolér "InteliSys" od fimy Comap, který řídí kogenerace Tedom má na toto osazen HW klíč, který tuto konfiguraci pevně nastaví. Většina střídačů pro FV má toto dáno verzí firmware a pro ostrov by se musela přehrát. Tímto je prakticky znemožněno štouralům, jako jsem třeba já :D , s tím jakkoliv experimentovat ve smyslu paralel-ostrov.
Navíc má kogenerace ještě další ochranu a sice modul kontroly parametrů sítě tzv. NPU, který je zaplombován plombami distributora. FV zdroj tohle musí mít pokud vím taky. Ještě další překážka u KJ je to, že nemají baterky pro start, ale elektrický startovací zdroj (pro ostrov musí mít místo něj baterky).
Víc o tomto pojednává příslušná legislativa.
Naposledy upravil(a) magi dne 10. 4. 2011, 12:39, celkem upraveno 3 x.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

10. 4. 2011, 11:39

Na ostrovni ti staci běžný stŕídač z 24V, koupený v obchodé, ten co používají kamionáci, vidél jsem i 2kW.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2011, 12:24

Mad_BOXs píše:Na ostrovni ti staci běžný stŕídač z 24V, koupený v obchodé, ten co používají kamionáci, vidél jsem i 2kW.
Souhlas, přesně tak. Pak to ještě chce nejakou trošku inteligentní nabíječku, která řídí dobíjení baterek ze soláru a zajistí odpojení zátěže při vybití pod určitou mez.
Např. toto http://www.gme.cz/cz/solarni-regulator- ... 2-034.html" onclick="window.open(this.href);return false;
hned o kus dál máš kilowatový střídač http://www.gme.cz/cz/-p751-439.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2011, 1:13

Mad_BOXs píše:Na ostrovni ti staci běžný stŕídač z 24V, koupený v obchodé, ten co používají kamionáci, vidél jsem i 2kW.
Prosímtě ty jseš od elektriky, takovým střídačem tu celkovou účinost pošleš o další procenta (desítky) níž ne? A jěště baterky a nabíječky..... Jak já to vidím tak je potřeba udělat zásobník na vodu+podlahové topení+teplovodní kolektor a nekomplikovat si život FV
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“