Raketová kamna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

20. 2. 2012, 8:00

A jakou mezeru tam krocan měl? Má být 1 až 1,5 palce, tj. max 3,75cm. Nevím co udělá větší mezera, první úvaha je, že zpomalí proud spalin a ty předají víc tepla ploše sudu, která je vyzáří a míň zbude na akumulaci. Zato lochna za bečkou prudce zpomalí proud spalin, pevné částice ve spalinách spadnou dolů a funguje tak jako odlučovač popílku, aby se nezanášely tahy. Dobře vymyšleno. Jak to bude fungovat s trubkama o menším průměru? Jednak teplosměnná plocha bude o dost menší pro převod do aku a větší odpor zvýší komínové ztráty, takže by to měl spravit vyšší komín. Zabrousil jsem na stránky výpočtu průměrů a bylo tam pro 20kW spalinový průměr 200mm a komínová výška 5m, při výšce 9m stačil průměr 160mm.
Vzhledem k tomu, že vnitřní komín v sudu má odebírat co nejméně tepla, tak ho chci řešit ze železné roury průměru 200 a izolace rockwool 200mm. Vodorovná část ze šamotek, tam to jinak nejde a na to ukotvit rouru. Myslím, že komín ze šamotek nebo cihel bude stabilnější z hlediska konstrukce, ale zvyšuje náběh kamen, zpočátku odebírá teplo. Když už, tak bych tam dal komínovky, jsou ze šamotu, ale asi nejsou pro nejvyšší teploty. Ta je stejně dole, kde je šamot, jak naměřil snake1111.
Přiznám, že mne teploty překvapily hlavně na sudu, čekal jsem vyšší. Že by sud stačil tolik tepla vyzářit? Ale taková plocha s takovou teplotou musí krásně hřát.
U krocana bych zkusil napřed předělat odvod spalin. 314 děleno mezerou mezi bečkou a vnitřním komínem a vyjde délka obvodu za kterého musím spaliny odebírat a pak až koupit nové trubky. Stejně to musí předělat a to je řešení cestou nejmenšího odporu.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2012, 8:12

josef.lipka: Já bych na mezeře 3,75cm určitě netrval. Podívej se třeba na slepé tahy jaké dělá Kuznetsov. To je zvětšení průřezu jak prase, ale ničemu to nevadí. Popílek se tam usazovat bude, ale udělal jsem mu tam vybírací otvor a bylo v plánu i rozebiratelné připevnění sudu. Krocan nemá vůbec žádný komín a tak vystrčil tu 120mm trubku jenom z okna, tepelný akumulátor nedodělal a tak ta trubka vedle volně vzduchem a je brutálně ochlazovaná. Vlastně byl docela zázrak, že se nám v tom podařilo zatopit (i když o stabilním hoření se mluvit nedalo). On to nemusí předělat, musí to jenom dodělat a bude to fungovat.
Komínovky bych na vertikální komoru nepoužíval, hned popraskaj. Normální šamotky bych také nepoužil, tohle je práce pro šamotky, nebo tvarovky izolační a pro teploty nad 1000°C.
danick
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 2. 2012, 10:18

24. 2. 2012, 10:27

Zdravím všechny, raketová kamna mě už také zajímají delší dobu a sháním informace, kde se dá (povětšinou v americe ;-). Proto jsem rád, že jsem objevil toto české fórum. Já jsem bohužel kvůli rozchodu musel opustit venkovský dům, který jsem rekonstruoval a kde jsem měl už vybetonovaný sokl na budoucí raketová kamna. Zalíbil se mi zejména "rocket bell", o kterémž je toto vlákno: http://donkey32.proboards.com/index.cgi ... =40&page=2" onclick="window.open(this.href);return false; (tyhle kamna jsem chtěl posléze stavět)
Doporučuji ale přečíst celé fórum, řeší se tam nebo spíš jsou tam už vyřešené otázky okolo regulace, mají tam i změřené účinnosti, 3D obrázky kamen, přesné odlitky spalovacích komor, no prostě je tam toho fakt hodně. Takže vřele doporučuju. Já teď musím opět sehnat nějakou venkovskou chalupu ;-).
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

24. 2. 2012, 11:03

Tak promýšlím ty teploty uvedené snake1111. Na jednom videu měli položený teploměr na bečce a teplota stejná, něco přes 300°C. Takže shoda. Na moje očekávání se mi zdá teplota na spodu sudu, 150°C nízká, proč teplota tak rychle padá?, kam to teplo mizí? Na aku pak vychází spád jen 75°C. Napadá mně jen ztráty do vnitřního komína, ale po nahřátí by neměly být už zásadní a pak ztráty do podloží, soklu, jak to máte izolováno?
Pro QNX, tak ti nevím, jestli ty menší trouby na odzkoušení u krocana mají takový vliv, když připustíš, že na výstupu z roury nebo aku bude těch 40°C (75°C naměřených) tak je jedno, jestli se teplo z trubek akumulovalo nebo vyzářilo. V tomto stadiu diskuse bych viděl jako problematické části:
dlouhá vodorovná spalovací komora
cihlová (šamotová) vertikální spalovací komora a její slabá izolace
slabá nebo žádná izolace pod vodorovnou i vertikální komorou
nedodržení mezery mezi bečkou a vertikální komorou, tedy pádu
špatně dimenzovaný, špatně vytvarovaný přechod mezi bečkou a aku
jako poslední pak průměr trubek v aku, ale radší dodržet doporučovaný rozměr.
Pro QNX, mezeru mezi bečkou a vertik. spal. komorou bych nazval spíš pádem, tahy jsou až v aku a parametry pádu teď nedokážu posoudit.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2012, 11:45

josef.lipka: To popisuješ kamna u Krocana? On tam žádnou vertikální komoru ze šamotek nemá, nemá tam ani dlouhou vodorovnou komoru, naopak izolaci pod vodorovnou komorou tam má, má tam i velice dobrou izolaci kolem a nad vodorovnou komorou .......... jak jsem psal, mezera mezi vertikální komorou a sudem není důležitá a naopak 120mm průměr trubek je velice důležitý nedostatek.
Nezlob se, ale řešit proč jsou kamna postavená špatně, když o nich nic nevíš a navíc ta kamna ještě nikdo nedodělal ........to asi nemáš co dělat a snažíš se vymýšlet blbosti. :roll:
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

24. 2. 2012, 12:19

To Danick.
Dík za podnět, v rychlosti jsem to prošel, teda obrázky, 8 stran. Text v angličtině je nadýl. Nabyl jsem dojmu, že jde o další druh kachláků, ovšem s vnitřní spalovací komorou. Je tu potlačena jedna přednost klasických RK, už jsem to tu uváděl, není tu co by hřálo okamžitě, vše zakachlováno, zacihlováno. Samozřejmě jsou tu přednosti, popelník, velký přikládací prostor, malý prostor pro zástavbu, vertikálně řešená konstrukce. Ale když už jsem se prokousal u klasických RK do podstaty, nevidím důvod měnit. Požadavky a podmínky pro konstrukci RK jsou různé a určitě zvonové RK bude mít své příznivce.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

24. 2. 2012, 12:38

To QNX. Nevím proč jsi vztahovačný a podrážděný. Já tě z ničeho neosočuji. Snažím se přijít věci na kloub, polemizovat s názory, aby to prospělo ostatním tápajícím. Proč nenapíšeš jak má udělanou vnitřní komoru, jak je udělaný přechod a jakou mezeru jste tam udělali mezi bečkou. Jen napíšeš nemá to vliv, může za to krocan. Promiň, ale jsme lidi a každý má právo na chyby a omyly, tak nevím proč bys měl být neomylný zrovna ty. Když máš tu moc, tak mé blbosti vymaž, je fakt, že zrovna jsem neměl nic na práci.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2012, 1:40

josef.lipka: protože to jsou dohady o ničem. Tak prostě ty raketový kamna postav. Za tu dobu co to tady řešíš bys jich už postavil několik a naučil by ses 100x víc než nějakým teoretizováním. Předpokládám, že jsi technicky zaměřený, tak doplnění kamen o pár teploměrů a tlakoměrů by pro tebe snad také nebyl žádný problém a pak budeš vědět co se uvnitř děje.

Krocan jenom ty kamna nedodělal jak jsme se domluvili, tak nemá cenu řešit jak ty kamna fungují nebo nefungují. To se zjistí teprve až se dodělají. Do té doby je to diskuze zcela o ničem. Ty kamna fungovat budou. Jsou to sice "low end" kamna postavená z recyklovaného materiálu a hlíny, ale jádro je z pěkných šamotových pásků izolovaných velice kvalitní žáruvzdornou izolací a to ze všech stran a rozměrově i konstrukčně je udělané správně. Vertikální komoru udělal Krocan s menším vnějším průměrem, ale neudělal ji špatně (tedy životnost velkou čekat nemůže, ale o tu mu asi ani nešlo). Je mi úplně jedno, jsetli někdo tvrdí, že mezera musí být 3,75cm, protože to prostě není pravda a Krocanův průměr komory je OK.
Nemám důvod ti tady vysvětlovat jak jsou ta kamna udělaná a dokumentovat to obrázky ........ protože jsou udělaná v podstatě stejně jak to má Ianto Evans ve své knize. Na těch kamnech u Krocana není vůbec nic zvláštního, jsou to prostě úplně normální RK. Jenom přívod vzduchu měl být z vnějšího prostoru ........ jo a ten ještě také není dodělaný. Přechod ze sudu do trubek bude taky OK. Ta štěrbina sice není nijak extrémně dlouhá, ale díky menší vnějšímu průměru vertikalní komory je zase širší, takže průřez bude dostačovat.
Prostě ta debata je úplně o ničem.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

24. 2. 2012, 3:39

No vidíš, že to jde napsat delší příspěvek. To víš, že nějaké postavím, ale v tomto počasí jde o zdraví, až tak jásat nemusím, prozatím si musím vystačit s Petry a Clubky. Už jsem to psal, nechci postavit nefunkční monstrum, tak sbírám postřehy, možná jsem zaplevelil diskusi, ale své výsledky to přineslo. Uvědomil jsem si důležitost a funkci postupně všech částí. K tomu přispěl hlavně snake1111, že byl ochoten podělit se se svými poznatky za což mu patří dík.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2012, 6:10

josef.lipka: Nevím jak moc si funkci jednotlivých částí opravdu uvědomuješ. Trubka podle tebe stačí třetinová než má být, ale když se zvětší mezera v sudu tak už to zase podle tebe špatné je. Taky asi moc nechápeš, že rozdíl teploty v okolí trubek není nepodstatný a jestli je kolem 10°C nebo 80°C, že to rozdíl udělá. Při špatných tahových poměrech (jaké v RK bez komína vždycky budou) je docela zásadní i to, jestli máš vstup i výstup na stejné straně baráku (rozdíl tlaků prouděním větru) ..... atd. atd. Podstatné věci zanedbáváš, ale na jiné se zase snažíš upnout. To není dobrý přístup. Není potřeba psát desítky příspěvků, ale potřebuješ postavit několik různých RK a pak si vyhodnocovat výsledky. Naschvál si postav RK bez komína s trubkou 120, když jsi přesvědčený, že 120 stačí. Postav si RK s velkou a s malou mezerou mezi plášti (sud/vertikalní komora) a pak si to porovnej. Když postavíš to co jsme udělali u Krocana, tak to máš za víkend hotové a každý další den můžeš udělat dvě modifikace. Za jediný týden získáš zkušenosti s 11 různými RK a to všechno při minimálních nákladech........... pak tahle diskuze teprve dostane smysl.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

25. 2. 2012, 7:33

Tak diskuse má vždycky smysl, pokud se dodržují zásady jejího vedení a o tom se tu nedá mluvit. Tak tady vypouštím provokace, jinak se nikdo neozve. Reaguje se na blbce. Vždycky až "zacloumáš svým majestátem" tak z tebe občas něco vypadne, ale není to nic souvislého. Myslíš, že bych si tam dal takové trubky? Vlastně jsi svým způsobem diskutoval ty a snake, jinak nic.
Přiznám se, že až tak akční nejsem a 11 variant za týden nestihnu a nejsem sám. Vezmi jen výměnu trubek u krocana, spíš je to otázkou finanční.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2012, 10:12

josef.lipka: nikdy jsem nesliboval, že tady budu psát dlouhé příspěvky o RK. Tohle fórum je o CNC a RK je zde velice okrajové téma, vlastně je to silně OT téma. Prezentace RK na CNC foru u mne má velice malou prioritu. Když jsem se domlouval na stavbě RK s Krocanem, tak původní domluva zněla, že se ty kamna dodělají, nafotí a s popiskama se to dá na web raketovakamna.cz , ale k tomu už nedošlo. Prezentovat kamna, která jsou hotová z 1/4 pokládám za nesmysl. Stejně tak pokládám za nesmyslné dohady o tom, jestli stačí trubka o 1/3 průřezu, než by tam správně měla být, když už na několika kamnech se opakovaně ukázalo, že nestačí. Za nesmyslné dohady považuju i to, jestli musí být mezera sud-VK 3.75cm, nebo jestli může být mnohem větší ......... když se na spoustě kamen ukázalo, že může být třeba 10X větší a ničemu to nevadí.
Pokud chceš stavět svoje první RK, tak se drž návodu a na rozměrech nic neměň. Pokud něco měnit chceš, tak bys měl vědět co ta změna vlastně udělá ......... a to nejlépe zjistíš právě tím postupným modifikováním nějaké jednoduché konstrukce z bláta a cihel. Kamna u Krocana jsem stavěl tak, aby ho nic nestála a dala se snadno upravovat a v případě některých rozměrů jsem dokonce předem počítal s tím, že ten rozměr se po dokončení hrubé stavby kamen ještě doladí podle potřeby. Není to otázka financí jak píšeš, je to z 99% otázka vložené práce, někde kus vybourat a dostavět tam jiný. Materiál se točí stále ten stejný. Dokonce i to bláto zase jenom namočíš a znovu použiješ. Je to jako lego. Kostky už máš , tak je jenom různě skládáš. Takhle jsem začínal s RK já a proto ten postup doporučuju i tobě. Sezením u PC asi moc objevů neuděláš, musíš si to osahat a vyzkoušet.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

25. 2. 2012, 11:45

Tak to víš, že se budu držet doporučení, jenže mně zviklaly ty příspěvky, že to někomu nefunguje a nebyly ojedinělé, sám jsem to viděl u Jensena. Teď mi je jasné, že ti se doporučením neřídili a podle toho to dopadlo. Bylo smyslem diskuse si ujasnit kromě principu, kde se můžeš odchýlit, co to snese a kde ne. Nabýt zpátky jistotu. Snad se to podařilo.
Jinak v tomto dokumentu je desatero principů design-principles-for-wood-burning-cook-stoves.pdf a několik lze vztáhnout i na RK, mj. princip zachování stejného průřezu po celé délce kamen. Jsou tam i návody na izolační hmoty pro spalovací komory a jejich vlastnosti. Výpočty, ale ne pro RK, jinak dobré.
Kdyby to nebylo i o financích, tak proč koupil menší. Roury jsou dost drahé a s průměrem to leze rychle nahoru, lepší je koupit v Polsku. Však Jensen taky škudlil a měl tam tenké, které pak měnil. A šlapal jsem bahno jak divý.
Tady jsem ještě pod sněhem a zmrzlá zem, však až poleví, tak nebudu vědět kam dřív a na počítač nezbude čas.
Pokud má snake111 krásnou dokumentaci, tak se domluvte a dejte to na veb, až dokončíte krocanovy RK, dáte je tam později.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2012, 1:38

josef.lipka: on ty 120 už měl ......a ty 200 ještě nekoupil. Ano, to je drahá položka, ale pokud chceš kamna, tak musíš počítat s tím, že to něco stát bude.
Web ....... no, já sice mám doménu raketovakamna.cz .........chtěl jsem tam RK propagovat a časem nabídnout i tu svojí modulární stavebnici kamen, ale už jsem z toho vystřízlivěl. Z hlediska zákonů to je dost o držku a já stejně nemám zájem tomu věnovat moc času. Když postavím jedny RK ročně pro známé, tak mi to to bude stačit a na to žádnou reklamu na webu nepotřebuju. Nakonec tu stavebnici udělám jenom pro sebe (na ty jedny kamna ročně), takže web o RK asi vůbec dělat nebudu.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

25. 2. 2012, 8:05

Možná je to škoda, ale na internetu je už stejně tolik odkazů a videí, že by to člověk mohl prohlížet celými dny a těch různých variant a dnes už vidím i jejich chyby a nedostatky. Myslím, že už o RK vím dost, abych se do nich mohl pustit a nic zásadního nezkazit. Sice stále je na co se zeptat, ale dám pokoj. Pochybnosti mám při aplikaci na svoje podmínky co se týká komína, to se uvidí asi až po realizaci. Možná se s umístěním moc vážu na starý komín, který nakonec bude k ničemu a bude se to muset vyřešit jinak. Samozřejmě zakončení komína dodělám podle Ianta.
Doufám, že se pak pochlubíš s tou stavebnicí, určitě by to zajímalo nejem mně.
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“