větrná elektrárna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 2. 2012, 7:13

Na aukru jsem narazil na tuhle elkektrárnu neví někdo co to obnáší? myslím povolení a tak?
tohle je pro mě velké ale přemýšlím o stavbě malé elektrárny cca 2Kw
nemáte někdo 3D model listu pro větrnou elektrárnu?
: http://aukro.cz/vetrna-elektrarna-windt ... 04889.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a ještě tam mají tuhle malou : http://aukro.cz/zahradni-vetrna-elektra ... 32409.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 2. 2012, 7:58

Tak se připrav na to, že ti to s největší pravděpodobností zatrhnou právě ti, co alternativní zdroje energie nejvíce prosazují. T.j. zelení a ty jejich odnože, co kafrají do všeho a odpovědnost nikde.
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

13. 2. 2012, 8:29

Tá druhá záhradná elektráreň vyzerá fajn. No na naše pomery SR/ČR bude vždy predražená o 100%. V zahraničí sa síce predávajú po 4500Kč ale po započítaní poštovného, CLA a DPH sa suma vyšplhá nad 10.000Kč a návratnosť je tým pádom istotne nulová :/.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 2. 2012, 8:33

já chci posatvit něco jako je ta malá rotor něco kolem 1,6m a alternátor mám 1,8Kw to by se snad obešlo bez nějakých povolení a problémů , zahradu mám dost velkou a když to píchnu doprostřed místo toho smrku který tam mám tak si zelený třeba ničeho nevšimnou :D
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

14. 2. 2012, 3:32

Malé větrné elektrárny stavím již několik let. Nedávno jsem o tom psal seminárku do školy. Přikládám ji v příloze. Nedělejte si však z energetiky velké naděje - ekonomická rentbilita je minimální pokud nemáte příhodné prostředí (na kopci bez stromů a se stálým větrem).
Tato práce je velice úzce zaměřená - soustředí se pouze na návrh rotoru s průměrem 2,5 m z hlediska aerodynamiky. Neřeší technické záležitosti a bezpečnostní prvky. Také si neláme hlavu s legislativou - ovšem jak praxe ukázala, pokud máte dobré sousedy, není problém :D Zatím mám v testovacím provozu malého prcka (1,5 m rotor) na malé zahradě, výrazně viditelného z blízkého okolí i hlavní cesty. Dokonce hned vedle něj vede cyklostezka. Doposud nebyla jediná stížnost, ba naopak je "vrtule" vyhledávanou atrakcí.
Tímto bych vás také chtěl požádat o zběžnou kontrolu - práci jsem ještě neodevzdal a stále v ní upravuju drobnosti - nevím však, jestli jsem něco nepřehléd...
Přílohy
Návrh malé větrné turbíny.pdf
(1.89 MiB) Staženo 2890 x
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

14. 2. 2012, 4:39

yaqwsx píše:Malé větrné elektrárny stavím již několik let. Nedávno jsem o tom psal seminárku do školy. Přikládám ji v příloze. Nedělejte si však z energetiky velké naděje - ekonomická rentbilita je minimální pokud nemáte příhodné prostředí (na kopci bez stromů a se stálým větrem).
Tato práce je velice úzce zaměřená - soustředí se pouze na návrh rotoru s průměrem 2,5 m z hlediska aerodynamiky. Neřeší technické záležitosti a bezpečnostní prvky. Také si neláme hlavu s legislativou - ovšem jak praxe ukázala, pokud máte dobré sousedy, není problém :D Zatím mám v testovacím provozu malého prcka (1,5 m rotor) na malé zahradě, výrazně viditelného z blízkého okolí i hlavní cesty. Dokonce hned vedle něj vede cyklostezka. Doposud nebyla jediná stížnost, ba naopak je "vrtule" vyhledávanou atrakcí.
Tímto bych vás také chtěl požádat o zběžnou kontrolu - práci jsem ještě neodevzdal a stále v ní upravuju drobnosti - nevím však, jestli jsem něco nepřehléd...
paráda díky za info , na dokument se kouknu , jen se chci zeptat kolik je ten " prcek"
schopný dát při tom 1,5m?
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

14. 2. 2012, 5:03

Tetno prcek měl dávat (záměřně říkám měl, on totiž nedává) dávat při 4 m/s 25W, při 5 m/s 50W a při 8 m/s 200W. Energie, kterou lze získat roste s třetí mocninou rychlosti větru a s druhou mocninou poloměru. Avšak tento prcek tolik energie zdaleka nedává - dává cca 5× méně. Udělal jsem při návrhu jednu naprosto fatální chybu, za kterou se strašně stydím - tehdy jsem se inspiroval leteckými vrtulemi, kde je opačně umístěná tlaková a podtlaková strana profilu na listu. Proto jsme se ho ani nepokoušeli připojit na generátor. Nemělo by to smysl. V té seminárce právě pokrývám návrh a výpočet nové turbíny, která by tu stávající během letoška měla nahradit. Na ní bychom potom v praxi rádi ověřili funkčnost generátoru, který jsme s taťkou postavili a nyní je ve fázi testování.

EDIT: Ještě doplním k výkonu - malé rotory dosahují mizerné účinnosti díky malému reynoldsovu číslu. To je další důvod, proč jsou malé elektrárny ekonomicky nerentabilní. Čím větší a do určité míry i rychloběžnější rotor, tím může být účinnější.
Naposledy upravil(a) yaqwsx dne 14. 2. 2012, 6:20, celkem upraveno 1 x.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2012, 5:54

yaqwssx: díky za dokument, také se na to mrknu. Jaký máte připravený generátor?
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

14. 2. 2012, 6:17

Bohužel nemám fotky. Jedná se o generátor bez plechů. Plechy mají jednu nevýhodu - i bez zátěže klade generátor odpor - známé cukání. Proto jsme zkusili postavit generátor, který se skládá ze 2 ocelových disků, na nichž jsou nelepeny vždy se střídavou orintací neodymové magnety. Tyto disky se otáčí. Jelikož jsou zde nesouhlasně orientované magnetické póly, tak mezi deskami vzniká silné magnetické pole. A v tomto poli mezi deskami je vložen disk statoru s cívkami. Díky tomuto uspořádání generátor klade odpor až když je z něj odebírán proud. Zatím jej testujeme a vykazuje překvapivě dobré vlastnosti. Při jeho testování jsem si uvědomil, kolik energie je potřeba vynaložit k rozsvícení blbé autožárovky - člověk musí máknout, když ručně roztáčí generátor.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2012, 6:26

pokud vim tak treba kdyz jedes na kole a makas tak to dela radove nejake stovky W
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

14. 2. 2012, 6:26

yaqwsx píše:Bohužel nemám fotky. Jedná se o generátor bez plechů. Plechy mají jednu nevýhodu - i bez zátěže klade generátor odpor - známé cukání. Proto jsme zkusili postavit generátor, který se skládá ze 2 ocelových disků, na nichž jsou nelepeny vždy se střídavou orintací neodymové magnety. Tyto disky se otáčí. Jelikož jsou zde nesouhlasně orientované magnetické póly, tak mezi deskami vzniká silné magnetické pole. A v tomto poli mezi deskami je vložen disk statoru s cívkami. Díky tomuto uspořádání generátor klade odpor až když je z něj odebírán proud. Zatím jej testujeme a vykazuje překvapivě dobré vlastnosti. Při jeho testování jsem si uvědomil, kolik energie je potřeba vynaložit k rozsvícení blbé autožárovky - člověk musí máknout, když ručně roztáčí generátor.

to mě právě taky dost vrtá v hlavě , chtěl jsem stavět generátor se vzduchovými cívkami jako ty , ale dost lidí se k tomu vyjadřuje že je méně efektivní než klasický generátor s plechy , takže předělávám rotor alternátoru , je pravda že bude potřeba podstatně větší moment pro roztočení tak jsem zvědav ??????
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

14. 2. 2012, 6:58

Tu je odkaz na stavbu malych VE,aj ked sa tam jedna o vawt,ale je tam aj navod na stavbu generatora zo vzduchovyma cievkama,
a vela uzitocnych info, mam dojem ze us som to sem daval, ale pre istotu repete :)
http://www.vawt.om2cm.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

15. 2. 2012, 3:47

Ke generátoru nemohu příliš mluvit, protože nejsem jeho hlavním autorem - pomáhal jsem pouze při několika vpočtech. Každopádně jsme při bádání došli k závěru, že jak generátor s plechy, tak i se vzduchovými cívkami může dosahovat přibližně stejné fyzikální účinnosti (tzn. stejných ztrát do tepla). V praxi většinou dosahuje o něco měnší účinnosti. Avšak generátor se vzduchovými cívkami "vyrobí" méně energie při stejných otáčkách - což u malých turbín nevadí - genertor je zpravidla oproti turbíně předimenzovaný. To, kolik energie "vyrobí" při učitých otáčkách, závisí na několika faktorech - generátor by měl mít co nejvíce co nejužších pólů, cívky s co nejvíce závity a motané co nejsilnějším drátem (toto neplatí úplně přesně) a ideálně by tyto vícky měly být umístěné po obvodu (na povrchu disku), nikoliv v jeho rovině. Avšak to značně komplikuje stavbu.
Důležté je však upozornit, že se závity se to nesmí přehánět - prvně jsme se také hnali za závity (a tím i vyšším napětím), ale není to ta nejlepší cesta - generátor má pak velmi malý výkon (je schopen dodat malý proud) díky velkému vnitřnímu odporu. To je případ generátorů, které jsou k vidění na youtube - i při malých otáčkách dávaj např. 110V, ale žárovku nerozsvítí. Je nutné najít kompromis mezi počtem závitů v cívce a sílou drátu. Někde na disku možná ještě vyhrabu program, kterým jsme hledali poměr, při kterém má generátor maximální výkon...
Ještě doplním - naší původní snahou bylo vytvořit generátor, který může fungovat bez převodu - přímo napojený na turbínu. K tomu jsou právě vhodné vzduchové cívky, které nekladou bez zátěže žádný odpor a zátěž se připojí až je turbína rozběhnutá. Jak zmiňuji v práci, turbíny s rychloběžností větší než 4-5 mají špatné rozběhové podmínky. Jde to kompenzovat několika způsoby (nejlépe natáčecími listy, popř. nevynecháním oblasti blízko rotoru), avšak jakákoliv zátěž tyto podmínky ještě více ztěžuje. Také jsme vzduchové cívky zvolili díky špatné dostupnosti plechů (obvzláště při techto rozměrech) a také díky tomu, že zátěž vytvářenou tímto generátorem lze dobře plynule regulovat - tzn. lze splnit požadavek na konstatní rychloběžnost turbíny (tzn. nepřipojím turbíně větší zátěž, než je její kroutící moment a tím pádem pracuje s největší účinností).
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 2. 2012, 9:47

testovací verze generátoru , spíchnuto na rychlo při cca 200 ot/ min vyrobí 36V přo zátěži 3X60W
nejsou hotové ložiskové štíty takže nebyly dodrženy min vzdušné vzdálenosti , každopádně se to jevý slybně ,
každopádně nový finální generátor bude osazen neodymovými magnety a více poly
Přílohy
1329465385928.jpg
1329465416846.jpg
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

25. 2. 2012, 6:11

Ono s počtem závitů a průřezu je to vcelku jednoduché, závity dělají V/rpm čim víc závitů tím větčí napětí/ otočku. Průřez zase zajištuje proud a tvrdost generátoru. Je to podobné jako s motorem. U cívek ve vzduchu je účinnost nižší protože chybí magnetické pole které se indukuje v cívce pomocí plechů. Pokud u plechu vadí západkový efekt stačí plechy statoru proti na začátku a konci protočit, to má za následek zmenšení západkového efektu a navíc generátor pak produkuje sinus.
Konstukce a nějkteré jevy v motorech s magnety jsou ve zprávách co přikládám. Pro analízu magnetického pole v cívkách doporučuju program FEMM.
Dělal jsem generátor pro dobíjení baterii pro vyhřívání rukavic u motorového paraglidu a z motoru cca 200g se dalo dosta cca 200w ale mělo to točky 3000-9000.
Pokus jsem dělal taky s modelářskou vrtulí 16" byla to sranda vytáhli jsme to z okýnka auta asi v 40km rychlosti pěkně se to roztočilo pak to celé ulítlo do pangejtu :D takže s nevhodností běžné vrtule mám taky zkušenost :D
Přílohy
zav_prace_soubor_verejne1.pdf
(1.47 MiB) Staženo 2758 x
zav_prace_soubor_verejne2.pdf
(4.21 MiB) Staženo 1415 x
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“