Nová červená

PentueR
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 10. 2009, 7:36

8. 9. 2011, 8:47

Uvítal jsem toto vlákno jako majitel desky "blue devil", jak jsem si soukromě pojemoval 3-osého číňana hojně prodávaného na Aukru a jinde. Tak nějak jsem už odladil co odladit šlo a zatím vypadá vše OK, ale spoléhat se na tuto desku se mi dál moc nechce. Nedávno jsem na E- Bay našel novou verzi desky s TB 6560, kde uvádějí vyřešené problémy (pomalé optočleny atd.). Má s ní někdo konkrétní zkušenost? Rozhoduji se jestli do ní jít, protože pro můj stroj je lepších driverů prakticky škoda a nechce se mi do nich dávat peníze.

Kód: Vybrat vše

http://www.ebay.com/itm/3-axis-CNC-stepper-motor-driver-controller-board-V-type-/300537605620?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f96fedf4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2011, 9:01

mam takovou zkusenost ze kdyz (nejen) cinan rekne ze uz je to lepsi tak je to jen aby prodal
ale muzu se mylit

kup poradn drivery
vzdy je muzes dat na lepsi masinu nebo prodat ale mas JISTOTU ze to pujde a ze v nich nebude chyba
muzes to vyloucit pri hledani chyb jinych a tim se rychleji nebo vubec kdy dobrat vysledku
volil bych leadshine nebo lepsi Yako a uplne nej 3F Yako, jak nemusim krokace tak jsem si ted koupil 2Nm 3F yako a lita to jak servo :shock:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

8. 9. 2011, 9:09

robokop píše:mam takovou zkusenost ze kdyz (nejen) cinan rekne ze uz je to lepsi tak je to jen aby prodal
ale muzu se mylit

kup poradn drivery
vzdy je muzes dat na lepsi masinu nebo prodat ale mas JISTOTU ze to pujde a ze v nich nebude chyba
muzes to vyloucit pri hledani chyb jinych a tim se rychleji nebo vubec kdy dobrat vysledku
volil bych leadshine nebo lepsi Yako a uplne nej 3F Yako, jak nemusim krokace tak jsem si ted koupil 2Nm 3F yako a lita to jak servo :shock:
Má pravdu předsedo :lol:
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

8. 9. 2011, 9:35

Já začínal také s nejlevnějšími komponenty a po čase stráveným laděním a bádáním jak to zprovoznit tak aby to chodilo jak klukúm co zde píšou a ukazují svá dílka jsem ušetřil nejaký ten peníz a koupil vše potřebné z dnes už velmi známého shopu (http://www.cncshop.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;)a mám klid :D
za čas který jsem věnoval tomu všemu tak ty komponenty "za hubičku" vlastně vyšly tak o 500% dráž :roll:
víte to vlastně všichni co to provozujem takříkajíc pokus omyl, ale zase takto se člověk nejvíc naučí a toto forum je pro nás studnice moudrosti :wink:
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

8. 9. 2011, 10:06

k deskám: ta červená deska není nová tento návrh tu je už od dob starších čipů Toshiba TA8435, je třeba říct že je její návrh DPS je o kus lepší než u modré desky, ale přesto je tam stále pár kravin.

- Ta největší kravina, shodná u obou desek je to slavné optické oddělení, které ale není a nikdy nebylo u těchto desek galvanické galvanické, takže fakticky je u obou desek jen na škodu. Je pravda, že alespoň u té červené desky použil číňan optočleny 6N137, které lze považovat za rychlé a tedy pro tuto aplikaci použitelné, nicméně nějaký zázrak taky není - lepší by bylo použít optočleny se Schmittem na výstupu a úplný ideál je tam ty optočleny vůbec nedávat a nechat tam jen toho Schmitta, či nějaký budič sběrnice jemu podobný. U modré desky jsou použity optočleny PC817, které jsou nehorázně pomalé, a hlavně z jakžtakž ještě obdélníkového signálu lezoucího z LPT dělají opravdu ošklivě degenerovaný lichoběžník. A největší vtip je, že je jim předřazen právě ten Schmittův KO, který pulsíky po cestě kabelem od PC k desce celkem slušně "napraví", aby potom takto "pěkný signál" byl nehorázně zprasen právě těma PC817 a poslán do těch slavných Tošib... Ale je zase fakt, že ty PC817 jdou jednoduše vyházet a rovnou je na desce překlémovat.

- další rozdíl je v tom, že ta červené deska má relé pro spínaní vřetene dimenzované na 250VAC/10A (5V cívka), kdežto u té modré desky je tuším pouze 12(24)V/10A (5V cívka), takže by fakticky nemělo být u modré desky používáno pro přímé spínání síťové zátěže.

- no a v poslední řadě by měla mít červená deska spínaný DC-DC stepdown měnič, kdežto modrá deska má obyč. lineární 7805ku, která má sice max. dovolené napětí 35V, ale provozovat ji na takovémto napětí je opět prasečina (ikdyž jsem to taky párkrát už udělal). Jinak osobně ten DCDC měnič také nepovažuji až tak za výhodu, pokud se nebavíme jenom o topení, neboť zapojení s ním zde mám ten pocit neobsahuje přídavný výstupní filtr.

čili asi takto:

obě desky stojí celkem zaprd, ale zas za takovouhle cenu vč. poštovného, DPH a výpalného české pošty neseženeš ani potřebné součástky. A přitom by stačilo tak málo... :(

edit: abych tedy nekecal, tak ty modré desky mají v kaskádě stabilizátory 7812 a za ni teprve 7805, což není taky úplně ideální (kde ta 7812ka tam plní jen funkci srážecího topení - ventilátor tam mohl dát klidně číňan taky na 5V, tak jako mají červené desky)
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

9. 9. 2011, 9:10

pro neznaleho
mohl by sem nekdo hodit obr. jak preklemovat ty optocleny a jestli je nutny je vyndat, nebo, kdyz se preklemuji, tak tam muzou zustat..diky :wink:
taky je na svete dalsi deska, tak jaka bude asi tahle ? http://aukro.cz/h5-ovladac-riadenie-pre ... 73915.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

9. 9. 2011, 11:25

pro modrou desku se to tu již objevilo, tu je obrázek: http://www.cnczone.com/forums/general_e ... se-19.html" onclick="window.open(this.href);return false; ostatně na tom obrázku je vidět ta prasečina kterou tam ty PC817 zanášejí.

optočleny je třeba vyndat - jsou v patici, takže žádný problém.


k té desce z aukra: podle mne je to 100% ně červená deska s trochu jiným layoutem a aby se to nepletlo tak pro změnu s modrou nepájivou maskou. Jinak teď jsem si všiml, že ty červený desky mají zřejmě Schmitty i za těma 6N137čkama (jsou skoro pod chladičem a proto jsem si jich na obrázku nevšiml - na starší červené desce s TA8564 nejsou, tak jsme myslel že nejsou ani zde). Takže z hlediska průchodu signálu by měli být už celkem OK.

I když jak říkám nejradši bych tam viděl jenom samotného Schmitta a nebo funkční galvanické oddělení. To druhé by ale znamenalo, že by před optočleny buď nemohly být ty Schmitty (LPT port jakžtak LEDku v optočlenu uživí), nebo by deska musela mít vstup pro druhý zdroj napájení (třeba USB konektor pro napájení z PC).
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

9. 9. 2011, 12:46

Všechny výše uvedené otázky nejlíp odpoví schéma červené desky. Tedy přikládám.
Modrou desku neznám, ale u červené je galvanické oddělení je funkční, ventilátor je na 12V (7812) a 5V větev má spínaný stabilizátor. Taky má omezení proudu stojícího motoru na min. hodnotu (25%).
schema_tb6560t4v3.PDF
(80.72 KiB) Staženo 1169 x
V manuálu k červené desce je dál chyba v tabulkách pro proud a mikrostep.
Current_table_correction.jpg
Current_table_correction.jpg (21.45 KiB) Zobrazeno 16096 x
microstepping_table_correction.jpg
microstepping_table_correction.jpg (22.6 KiB) Zobrazeno 16096 x
Opravy jsem podžlutil.
Jděte s EU do Brusele...
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

9. 9. 2011, 1:56

dík za schéma...

ještě k tomu galvanickému oddělení, to jestli je opravdu funkční závisí na tom, co je to C21 ve schématu uprostřed nahoře, kde je samozřejmě uvedeno pouze lakonické "DCDC" - to je ten černej modul vedle cívky té LM2575ky? a fakt to je galvanický měnič/oddělovač? Jestli jo, tak se tímto Číňanovi hluboce omlouvám :)
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

9. 9. 2011, 2:23

Jo, to je oddělovač. Nesehnatelný...
Jděte s EU do Brusele...
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

9. 9. 2011, 2:50

Ruprecht píše:Jo, to je oddělovač. Nesehnatelný...
Pouzivam vma-0505SSH, sice stoji asi 130kc, ale funguje ... (http://www.vitecpower.com/wp-content/up ... verter.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;)
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2011, 3:46

Kde ho sháníš ? Potřeboval bych tu 5V/5V a nebo lépe verzi 3V3 / 5V
SABLE-2015
tmp
Příspěvky: 23
Registrován: 9. 10. 2010, 12:31

19. 9. 2011, 2:24

nahodou som narazil na upravu tej cervenej karty spominanej na zaciatku, zmena kondenzatora, od ktoreho zavisi frekvencia oscilatora

http://translate.google.com/translate?h ... -perte-pas" onclick="window.open(this.href);return false;

(ak to tu uz bolo, tak ma pokojne ignorujte)
Uživatelský avatar
GeminiRacing
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 11. 2011, 6:46
Bydliště: Trenčín - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2011, 8:49

chcem kupit dosku s TB6560, ponuka sa mi moznost kupit ktomu display s 4mi osami a rucny ovladac, mate s tym skusenosti ?

http://img.alibaba.com/wsphoto/v0/42456 ... Driver.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

a je lepsia cervena doska ako modra ?? dakujem
Renault 5 Turbo in progress ;)

http://www.geminiracing.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2011, 9:38

Ruprecht píše:Jo, to je oddělovač. Nesehnatelný...
DC/DC galvanicky oddělené konvertory maj už i skladem u Slona
SABLE-2015
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“