Fidelův soustruh VOLMAN

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2013, 2:12

fidel47 píše:Věděl by někdo,k jakému stroji patří tento http://www.rajce.net/a9179702" onclick="window.open(this.href);return false; soustředný svěrák? Dostal jsem ho k soustruhu o kterém je toto vlákno, odstín barvy na svěráku se mi zdá stejný jako je na soustruhu, ale tak nějak si myslím že patří k jinému stroji.
A proč si to myslíš? :)
já už to viděl :wink: změř vzdálenost osy čelistí od spodní plochy toho svěráku(spodní strana podélné upínací drážky) pokud je stejná jak vzdálenost od spodní části nožových saní kde je upnutá nožová hlava k ose soustružení, tak svěrák upneš čelistma kolmo k ose soustužení upneš hřídel a uděláš si normálně drážku pro pero, případně vyfrézuješ nějakou plošku, ale primárně pro dážky per, posuv potom příčným posuvem :)

ať tam upneš jakoukoli kulatinu, tak bude sedět v ose :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2013, 6:43

to je sverak na vrtani hlavní :D
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

15. 12. 2013, 6:56

Máš-li Tumlíku na mysly takhle, tak mám asi moc velký svěrák (nebo malý soustruh),moc to tam nesedí, možná si ten svěrák přinesl minulý majitel z nějaké té "kolbenky" pro budoucí lepší... Já to řeším jiným svěrákem, ale ten soustředný by byl lepší, možná tam vyrobím nějaký mezikus, ale přijde mi to proporcema poněkud nevhodné. Ona ta soustružnická pozůstalost byla plná drobných radostí,překvapení a záhad (pro mě)-přikládám foto závitníku vyrobeného z bronzu :?:
Přílohy
DSC00567.JPG
DSC00568.JPG
DSC00566.JPG
závitník.JPG
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2013, 7:13

to neni bronzovy zavitnik :D http://www.carbide.cz/sluzby/povlaky/" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

15. 12. 2013, 7:57

HA-jeden ani neví co má doma za poklady, doufám, že jsem ten povlak nepoškodil Sidolem-když jsem to pucoval...
písař
Příspěvky: 23
Registrován: 4. 11. 2012, 8:27

15. 12. 2013, 10:04

Osobně si myslím, že k očesání zubů dojde tak, že selže aretace předlohy a ta zaskočí do záběru kdy nemá. Já tam mám kolíček, ale kdosi mi radil, abych ji vymontoval když jí nepoužívám. U mne to jde snadno. Selhat může i kolíček i lidský faktor. Nebo zvědavej trouba na návštěvě.Což v tomto případě je i kandidatura na Darwinovu cenu. Písař
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 12. 2013, 10:32

protože jsem to na soustruhu měl také, tak si nemyslím, že očesání zubu se udělá samo - že by něco vyskočilo, je to vyváženo tak, že do záběru se to musí nutit.
Nemyslím také, že by řemen měl takové tření, aby očesal zuby když se to spustí s převodem a neodblokované.
Tipl bych, že při obrábění většího kusu se najede do saní - nebo za chodu, opět nejlépe větší kus se něco dostane mezi zuby. Zase tak moc to krytované není.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2013, 10:44

ta aretace,kolicek mne jde taky ztuha,zitra se radsi kouknu jestli se nehla,jinka tam mam soustruh co se tyce kol dobry. muze to byt taky tim ze preradis redukci a nevytahnes kolicek na vreteniku
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2013, 10:45

fidel47 píše:Máš-li Tumlíku na mysly takhle, tak mám asi moc velký svěrák (nebo malý soustruh),moc to tam nesedí, možná si ten svěrák přinesl minulý majitel z nějaké té "kolbenky" pro budoucí lepší... Já to řeším jiným svěrákem, ale ten soustředný by byl lepší, možná tam vyrobím nějaký mezikus, ale přijde mi to proporcema poněkud nevhodné. Ona ta soustružnická pozůstalost byla plná drobných radostí,překvapení a záhad (pro mě)-přikládám foto závitníku vyrobeného z bronzu :?:

Ano, přesně takhle to tam patří, nicméně to že to tam nesedí, ještě neznamená, že to k tomu soustruhu nepatřilo, ta nožovka taky nevypadá, že by byla originál a vrchní nožový suport má tu spodní plochu podezřele nízko :wink:
skoro bych řekl, že to někdo zfrézoval, aby tam mohl ládovat nože 32x32 :) , je to opravdu zdá se moc velký rozdíl, ale samozřejmě to tak může být, já to neviděl v reálu, jen z fotek mi ta hodnota připadá hodně velká na to jaký je to soustruh

....ano, ideál je použít ten originál klidně se zvyšovací podložkou aby jsi se dostal přesně do středu, ten bastl co máš chycený v nožovce je na hovno, už kvůli tomu, že tam je nějakej sračka svěrák klasika, co má na sobě něco našroubovaného, u kterého ani osy nemůžeš dosáhnout, s tím mrskni do kouta a vůbec to tam nestrkej :wink:

k očesanému ozubení:
1.vysuneš kolík, pustíš soustruh, zjistíš, že jsi nezapnul předlohu, dáš páku předlohy, zuby v prdeli
2.nasazená univerzála, zabržděnej soustruh předlohou při zasunutém kolíku, nejde sundat, řízneš do toho sklíčidla přes páku kladivem, zuby v prdeli
.........a možná bych si ještě na něco vzpomenul :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2013, 11:06

ona tam nozovka byla za priplatek, klasika je na jeden nuz pres upinku,jak se tomu nadava nevim
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

16. 12. 2013, 4:21

Více hlav-více smyslů (více děr-více syslů :lol: ), bude to tou nožovkou,ten systém na jeden nůž by tomu výškově seděl lépe. Ten bastl s tím vrtačkovým svěrákem opravdu patří do tmavého kouta, udělám mezikus a pak ho tam mrsknu. K té předloze:
chb píše:Nemyslím také, že by řemen měl takové tření, aby očesal zuby když se to spustí s převodem a neodblokované.
-ano, můj řemen opravdu nemá takové tření, tenhle případ jsem si ověřil, když jsem to zamkl při vyměně universálky a jaksi pozapoměl odemknout :oops: , dálší alternativní možnosti očesání zůbů nemám v plánu zkoušet, ale případně budu informovat.
Přílohy
prospekt.jpg
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

22. 12. 2013, 1:23

CHVÁLA SVĚRÁKU (a dobrým rádcům)! Vybičoval jsem se k uchycení soustředného svěráku místo nožovky a jsem velmi spokojen, myslím že vrtání děr kolmo k ose kulatiny mi již nebude dělat starosti, taktéž drážky na péra budou rychleji než když jsem je hobloval ručním posuvem-přikládám pár fotek pro staromilce...http://fidel47.rajce.idnes.cz/_" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
DSC00593.JPG
DSC00584.JPG
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 12. 2013, 8:14

pěkný
Zdá se mi to, nebo jsou na té druhé fotce drážky v čelistech svěráku proti sobě posunuté?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

22. 12. 2013, 9:17

Ale kdeže, ten svěrák byl taky celej život jen na údržbě :D (oni se ty kosočtverce špatně fotí)
Přílohy
DSC00596.JPG
písař
Příspěvky: 23
Registrován: 4. 11. 2012, 8:27

22. 12. 2013, 12:47

No jo, šikovný chlapec, vlastně oba dva. Tak jen ať se daří.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“