soustruh CJM250

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 2. 2018, 11:36

Els je napr aj toto:


Kups si drziak platkov a nejake dosticky k tomu stoji to par euro a praca ubieha inac. Noze si brus na specialitky ale na bezne veci stacia platky.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

16. 2. 2018, 7:20

Tyjo Chb... to je radosť meniť nože... to si vyrábaš sám alebo lacno kupuješ? Ja ešte nemám rýchloupinaciu hlavu...ale asi si kúpim takú ako ty a naučíš ma rozmnožovať držiaky :D ...srandujem ... na koĺko by vyšiel taký extra držiak keby som si ho chcel v budúcnosti kúpiť?

Inak to ELS vyzerá ako nejaké cnc ale jaby som to asi nevyužil lebo za 3 roky som nepotreboval rezať ani jeden závit až teraz a nakoniec som ho narezal závitovým očkom v sústruhu. Ale musím si natrénovať aspoň nejaké závity, je dobré to vedieť keď zrazu bude niečo treba ...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 2. 2018, 5:09

ty výměnné jsem koupil sadu 4 kusů a ostatní jsou už vlastní výroba. Vybíral jsem držák, kde je budu umět množit. Mám i pár duralových pro nějaké specialitky, třeba jako držák malé brusky.

To ELS je jistě užitečná věc, ale v tom případě by se vyplatilo CJM250 (které má převodovku na závity) prodat a předělat na to levnější soustruh, který tu převodovku nemá.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 2. 2018, 2:02

Ahoj, jsem tady nový. Je mi 52 a splnil jsem si klukovský sen z doby kdy jsem modelařil. Koupil jsem si CJM250 a začínám si zase hrát. Pročetl jsem tohle vlákno a hledám informace kde se dá.
Mohu Vás tady otravovat se začátečnickými dotazy?
Lubor
Mlynek
Příspěvky: 136
Registrován: 8. 3. 2017, 9:14

26. 2. 2018, 2:12

Funglovku? Někde jsem četl, že dodavatel (Výrobní stroje) tento typ už nechtěl dovážet z důvodu klesající kvality tohoto konkrétního typu. Už se to zlepšilo a zase je dodávají?
Není diskuze jako diskuse
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 2. 2018, 2:35

Bylo to psané tady v tom vláknu. Objednal jsem ho aniž bych to tu četl. Ano, funglovku. Přímo z Číny. :D
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 2. 2018, 2:40

Co se týče kvality, je to takové nekonzistentní. Zřejmě ten výrobce vyrábí i kvalitní věci a tak některé díly jako by byly ze stroje o třídu lepšího. Některé díly jsou zase hodně za hranou. Třeba hřídele ozubených kol vnější převodovky jsou nepředstavitelně hrubé a unašeče kol nejsou válečky s drážkou pro péro, ale nějaké vylisováním vyrobené vložky jejichž součástí je péro. Taky hlavní pohybový šroub byl hodně odfláknutý. Byly tam groty a nějaké vytrženiny z povrchu. Několik hodin jsem to ručně odbrušoval, aby se hned nezničila matice....
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 2. 2018, 2:42

Nevíte jak seřídit souosost vřetene s podélným vedením?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 2. 2018, 3:22

Tak to radsej vrat ked treba toto na novom sustruhu robit.
Das dole univerzalku, do dutinu strcis komtrolny trn a hodinkami pripnutymi na suport overis supsost. Podla protokolu co mas k stroju.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 2. 2018, 3:43

koupené přímo z číny nepůjde asi vrátit ...

pod universálkou je MK5 - sehnat půjčit kontrolní trn
nebo do universálky upnout broušenou kulatinu, povolit universálku a doklepat, aby kulatina u hlavy na hodinky neházela, nějak ji zkusit srovnat aby neházela ani na konci.
pak hodinky upnout na suport a měřit ve dvou osách - podle naměřeného přemýšlet co s tím.

(doporučuji
zbavit se orig olejových náplní, vany komplet vyčistit, čekal bych tam písek z odlitků,
rozebrat universálku a i tam se zbavit písku, proměřit kolmost upínací desky universálky.
vyzkoušet prohazováním čelistí / upínacího otvoru, která kombinace dává nejlepší výsledek (na hodinky), tu kombinaci si poznačit a v budoucnu používat (a stejně vždy po nandání universálky ji "doklepat" na nulu)
dodělat stírátka na suport
začít šetřit na měnič ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 2. 2018, 4:35

atlan píše:.... Podla protokolu co mas k stroju.
Číňan mne návodem k seřízení nevybavil. :(
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2018, 4:40

Lubor píše:
atlan píše:.... Podla protokolu co mas k stroju.
Číňan mne návodem k seřízení nevybavil. :(
No protokol není návod - jen výpis nastavení a odchylek stroje.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 2. 2018, 4:41

o dovod viac vratit. bodaj by ti dal protokol ked to ide srejdem.

A co myslis ako sa to nastavuje, dole vretenik, zaskarabat a dat naspat spravne usadit. fajna praca s 40kg vecou, treba ti pravitko tusirovaciu farbu a vela casu.
Naposledy upravil(a) atlan dne 26. 2. 2018, 4:56, celkem upraveno 1 x.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 2. 2018, 4:56

chb píše:....pod universálkou je MK5 - sehnat půjčit kontrolní trn ...
Aha, ještě jsem jí nesundaval. To by mohl být ten robustní trn, co jsem k tomu dostal a zatím nevěděl proč! :shock:
Myslel jsem, že tam žádný kužel pod hlavou není. Pokud ano, tak je to příjemné překvapení.

Házivost zatím neřeším, ještě jsem jí neměřil, ale podle citu to nebude zlé. (přesnost univerzálky mne překvapila)
Zatím jsem zkoušel souosost s koníkem. Stočil jsem tyč a měřil průměry u hlavy a u koníka. Zkoušel jsem to doladit polohou koníka a šlo to. Ale když dám do sklíčidla stočenou tyč dlouhou 30cm, tak vůči trnu v koníku je to na konci už pohledem mimo, takže osa hlavy není rovnoběžná s vedením. Když jsem točil válec upnutý jen ve sklíčidle, tak byl kuželovitý.
Osa je uložená ve skříni převodovky a nevím, jestli se nějak dolaďuje poloha celé skříně, nebo jestli se nějak doklepávají uložení ložisek vřetene.

Jak to myslíš s tím prohazováním čelistí? Jsou číslované a zaměnit nejdou.

Vracet ho neplánuju. Věděl jsem, že kupuju zajíce v pytli a polotovar..... :)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2018, 5:15

Lubor píše:
chb píše:....pod universálkou je MK5 - sehnat půjčit kontrolní trn ...
Aha, ještě jsem jí nesundaval. To by mohl být ten robustní trn, co jsem k tomu dostal a zatím nevěděl proč! :shock:
.....
No řekl bych, že by musel vypadat takhle nějak:
https://www.primadilna.cz/Presny-merici ... -d2869.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“