soustruh CJM250

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

10. 4. 2014, 10:11

Presne tak. Poloha v strede je vypnute. Dolu jeden smer,hore druhy smer. Cervene tlacitko je nudzovy stop . Zaponenie menica to umoznovalo zapojit takto. Inak je to Yaskawa j1000 0.75 kw.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 4. 2014, 8:00

Já právě dohledal u svého měniče režim - START - STOP - tedy ovládání tlačítky - start jedním či druhým směrem ... a točí se než stisknu tlačítko stop (proto jsem psal, že jsem našel speciální přepínač bez aretace - tedy funkčně jako dvě tlačítka). Nezkoumal jsem detailně, ale myslím, že proto u mne funkce JOG roztočí motor (jen jedním směrem), že to souvisí s režimem start-stop.

Takto o tom mluví můj manuál - jako režim 3-Wire
Přílohy
zapojeni-3-wire.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 4. 2014, 4:10

Uz mi je to jasne. Toto je moje zapojenie co jednoznacne urcuje pouzitie prepinaca.

Dnes som sa trochu vyhral so sustruhom. Robil som valcekovy spodny stol na prietah hoblovacky na drevo. Obcas mi zvyklo zastavit sirsie dosky pocas posuvu z dovodu trenia o liatinovy stol. Teraz to preleti krasne ako po masle.
Pritom som zistil ze mi treba dokupit rozne vrtaky hlavne od 13mm do 20mm mk3. Akurat ze nove su drahe jak slak. Skoro 20 euro (540kc) za kus. A mozno casom aj nejaka mensia freza na kov by sa zisla.
Přílohy
20140412_164141.jpg
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 4. 2014, 11:29

u mého měniče to 3Wire zapojení ... se muselo nastavit v parametrech a v návodu jsem to dost dlouho nemohl najít. Ale byl jsem přesvědčen, že to musí umět a tak jsem trpělivě hledal.

Vrtáky - koukni nekde po bazarech - ale stačí jeden dva ... na soustruhu si přesnou díru vysoustružíš. Upnu do nožovky delší 10mm frezu ... a udělám pohodleně jakoukoliv díru
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

16. 4. 2014, 6:34

Este sa musim vela ucit o sustruzeni.
S tou frezou je to dobry tip. Ta tvoja rychloupinacia hlava podporuje uchyt okruhlych nozov ci frez. Ako by som to upol do bezneho konika bez upravy povrchu okruhleho noza? Ako si spokojny s tou rychloupinackou? Mas k nej nejake vyhrady? Mam to zaradene do planu, no chvylu musim vydrzat kym sa uvolnia financie.
Uvazujem ci by sa dal pouzit nejaky frezovaci pripravok na tento sustruh. Mozno aj nejako vyrobit ci pouzit z nejakeho ineho sustruhu. Co by sa dalo pouzit?

Inak moj menic podporuje heavy duty prevadzku co umozni plynuly priebeh moment pocas celej zmeny otacok. Skoda ze to nemozem pouzit pretoze som kupil presne 750w menic a na uvedenu prevadzku musi byt silnejsi. Zatial mi to nechyba a ani to nejako nepocitujem , no skoda ze som o tom nevedel pred kupou.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 4. 2014, 10:13

držák na kulaté nože má dole drážku - nebo ho podložím něčím co drážku už má.

rychloupínací hlava - napřed jsem měl vybranou malou - rozměrově odpovídající té původní - ale pak jsem si uvědomil, že by byla nízká. Tato je dost vysoká a tedy mi dovolí velké rozpětí posunu nože ke středu. Zatím spokojenost - mám ji ale krátce. Mít víc peněz, asi bych bral model s posuvným klínem v rybině ...

frézovací přípravek - už se to zde párkrát probíralo, pohledej - i to zde občas někdo nabízel k prodeji či výrobě. Bude ale trošku problém, jak jej uchytit, suport nemá drážky - jako větší soustruhy.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Sikula
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 4. 2013, 11:17

17. 4. 2014, 5:07

Zdravím, s velkým zájmem sleduji diskuzi o tomto soustruhu - mám na něj taky zálusk :) . Zkoušeli jste už, jaké má možnosti ... myslím tím tloušťku ubírané špony atd. Omlouvám se jestli to je hloupá otázka, ale jsem v tomto oboru úplný začátečník, ale potřeboval bych se to naučit. Každou chvíli si postesknu, jóó kdybych měl doma soustruh, to by se to realizovalo věcí :D
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 4. 2014, 6:36

No, velikost špony fakt není asi nejdůležitější parametr. Je to stolní soustruh, to co se dá upnout zvládne stočit dle potřeby a destičku na noži, který lze upnout to spolehlivě urazí (vyzkoušel jsem :mrgreen: )

stejně jako jsem psal vedle - najdi si někoho v okolí a jeď se k němu kouknout ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

17. 4. 2014, 10:44

Myslim ze ten sustruh ma kutilsky potencial. Nerobil som na profi sustruhoch no a tento zatial urobil vsetko co som si vymyslel. A to este nepoznam sustruznicke finty. :) Zmena otacok a posuvu prevodovkou usetri hodne casu a mozes sa viac sustredit na sustruzenie. Neviem ako bude ten sustruh s volami o dva roky ale kedze je novy a je moj tak sa o neho aj pekne staram. Tak snad nieco vydrzi.
Do extremu co vydrzi ho nema cenu hnat. A vraj vyrobca ponuka aj model s tocnou dlzkou 700 mm . To by stalo za uvahu.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 4. 2014, 11:27

u délky 700 je ale třeba vyřešit pružnost lože na zkrut. Ono už u 500-verze to není zázrak a je záhodno soustruh dobře přitáhnout k rovnému podkladu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 1. 2017, 7:48

moje varianta posuvného/kyvného nože na řezání závitů - dnes byla premiéra na M14 x 0,5 a vypadá to použitelně
ještě je v plánu k tomu přimontovat přepínač, který by při uvolnění nože přepnul automaticky i otáčky (nemám závitové hodinky = couvám reverzem)
Přílohy
DSCN5390.JPG
DSCN5391.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

17. 2. 2017, 12:50

Po dlhsej dobe ta zdravim. Ako si spokojny po rokoch prevadzky? Vidim ze nezahalas s vylepseniami. Ja som robil nedavno premazanie a nastavenie vsetkych casti a chystam sa na vymenu oleja. Vies mi doporucit nieco co sa tam ozaj hodi do tej prevodovky? Nejaky kvalitny olej. Tento moj mi cez zimu ani nedovoli roztocit sustruh nad 700 ot ... V garazi je chladno.
A mam to aj niecim preplachnut po vypusteni stareho oleja?
Inak mi odniekial stale tecie olej na ten plech, neviem zistit odkial. Dufam ze nemam prasknutu skrinu niekde ...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 2. 2017, 6:03

no, teče to okolo hřídelí - náhon na posuvový šroub a i posuvový šroub přímo, zatím to neřeším.
Já tam dostal nový olej při koupi a objemem mé práce tam vydrží ještě dlouho - dřív mi vyteče než jej opotřebuji. Co tam nalít netuším, ale nemyslím, že by to bylo nějak kritické.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

31. 3. 2017, 5:50

Nalí tam něco jako je OL-J46, nebo podobný,
jinak do převodovky můžeš nalít převodový oléj :) , jen si vyber viskozitu
WEILER LZ280, FNA22
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

31. 3. 2017, 9:47

robokop píše:zajimalo by me jestli to skutecne rozebiraji a zaskrabavaji nebo je to marketingovy plk
vi o tom nekdo neco?

jestli ano tak klobouk dolu
za tu cenu + takovej predprodejni servis ...
samozřejmě to zaškrábávají - mj. je to i na těch fotkách vidět :mrgreen:
http://www.c-n-c.cz/download/file.php?i ... &mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;
Mj. tady je i vidět jak čína zase :mrgreen: předběhla tradiční výrobce - tahle typická low cost hobby :mrgreen: mašina taky není zaškrabávaná
http://www.smsa.ch/en/Products/CCN-turn ... -axis.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“