Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2015, 8:35

pak je jeste otazka, jak casto se budou menit loziska, jestli ta onanie stoji za to :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 4. 2015, 8:57

RaS píše:jenže stahovák dáš zepředu a stáhneš ložisko hned.. když budeš mít závity, tak musíš cpát šrouby někde zevnitř, kde budou překážet ozubená kola, hřídele a ani se tam s ráčnou nehneš.. to je taky potřeba zvážit..
Ozubená kola tam překážet nebudou (pokud fidel neplánuje nějakou frajeřinku nad rámec původních plánů :))
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

22. 4. 2015, 10:18

Frajeřinky neplánuju, plánuju že dodělám pohon,koníka a podpěru pro soustružení dřeva a odložim to k ledu, nechce se mi dělat ten šroubovanej suport, tam bych asi nasbíral příliš mnoho nepřesností to by chtělo šeping a udělat to jak se patří z litiny. A protože v tom mezičase na tom chci soustružit dřevo, tak počítám s větším opotřebení ložisek (prach) a nechce se mi to udělat bez možnosti výměny. Jó, kdyby někdo měl šikovnej menší šeping na prodej...hodil by se.
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

18. 10. 2015, 7:58

Trochu to tu oživím. :)

Nebudem snáď zakladať nové vlákno... alebo :?:

Podarilo sa mi zohnať celý sústruh (bez kolies a automatického posuvu) ako projekt na dlhé zimné večere (bolo to skoro zadarmo).

Beriem to tak že je to "hračka" na ktorej sa naučím ako sa "stroj / hračka" opravuje.

Sústruh vymenil asi troch majiteľov bol vyrobený tak pred 20 rokmi, naraz ich vyrobili asi 50 (zlaté fabrické časy) Lože je žíhané a bolo brúsené avšak posledný majiteľ do lože brúskou vytvoril dieru (kvôli upnutiu obrob-ku) na fotke je táto úprava už čiastočne opravená (aspoň zbrúsená aby to vypadalo) a dokonca na ňom aj zváral (drobné vypálené jamky na konci lože).

V prvom rade som "hračku" debordelizoval (kýbeľ špón) a vyčistil riedidlom.

Prvý krok je lože, a tu potrebujem poradiť od skúsených fachmanoch.
1., Farba
2., Tmelenie

Lože som očistil maximálne čo to išlo ručne bez el. náradia (chcel som skúsiť či na to mám :roll: ) asi tri vrstvy farby.

Fotky:
20151012_192040.jpg
20151011_195057.jpg
20151012_192113.jpg
20151012_192056.jpg
Stačí takýto stav alebo sa mám hrať ďalej ?

Ako základ mi bolo odporučené toto:
20151012_192901.jpg
20151012_192825.jpg
Chcem sa opýtať mám to najskôr natrieť týmto základom a potom tmeliť alebo aký je správny postup?

Farbu by som chcel peknú hráškovo zelenú ale nechám si poradiť.

Vopred ďakujem za vaše rady a názory.

Prosím neodradzujte ma viem že je hlúposť sa s tým nejak extra hrať ale skúsenosti zýskané tu sa mi vrátia pri oprave "dospelej" mašinky.
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

18. 10. 2015, 8:47

Vsechno zalezi na dvou okolnostech. Kolik chces do barev investovat a jake mas moznosti strikani ci stekovani ? Ta barva co uvadis je spis na nater plotu. Kdyz si s tim uz pohrajes kup barvy u nejakeho "barvare", ne v marketu.
Pri stetkovani 2 v 1 (stejne to je pouze tupy marketing) zaklad je zaklad bych dal alespon nejdriv treba i 1K plnic a potom bych sel spis do lesku, mat se stetkou dela mizrene. Znackovy plnic snese hodne barev na sebe. U barvy na plot nikdy nevis co se s pokladem stane pri dalsi vrtsve jineho vyrobce. Marketaci michaji z uplne vseho, hlavne at je to levne.
Pri postupu na pekny stroj budes muset: tmel hruby, tmel jemny, , 2k plnic/primer a nahoru nejaky epoxid ci PUR. Druha cesta je bohuzel nekolikanasobne drazsi a musis strikat. PUR stetkou je bes vysledek. Vyzkouseno :-( Na druhe strane vysledek je potom paradni.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

18. 10. 2015, 9:02

osobně bych se vyprd na plnič a podobné , lehce bych to vykitoval a navrch dal kladivák , můžeš si ho otonovat jak chceš , dělá ho i hamerite,jen pozor když bys ho stříkal tak se ti usazený prach ve větší vrstvě může vznítit ! a ty šulini to ani v bezp . listě neuvádí.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

18. 10. 2015, 11:21

Pred par dny jsem kladivak zkousel stetkovat, pokusne na vnitrkach velkych jeklu. Vysledek hnus, chce to asi spis strikat nebo mit jine ruce hi,hi :-) Ono to mas vyhnile docela pravidelne, ze to mozna snad i nechat priznane. Usetris si hnusnou praci s nekonecnym brousenim a zasnezenou dilnou :-) Potom bys dal jen primer a treba muj oblibeny Alkytonek stetkou :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 10. 2015, 5:55

nech si to nastříkat práškem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

19. 10. 2015, 1:09

elbarto píše:Vsechno zalezi na dvou okolnostech. Kolik chces do barev investovat a jake mas moznosti strikani ci stekovani ? ...
Koľko bude nutné. Mám možnosť aj striekať aj štet-kovať aj valčekovať (dlhší čas som valček-oval veľké oceľové konštrukcie tak mám grif). (striekať by som ale musel u známeho - nemám na to priestory)
elbarto píše:... Ta barva co uvadis je spis na nater plotu. Kdyz si s tim uz pohrajes kup barvy u nejakeho "barvare" ...
Bolo to kupované u "barvare" on mi odporučil toto ak je to na ploty tak to tak aj použijem... :D
elbarto píše:...zaklad je zaklad bych dal alespon nejdriv treba i 1K plnic...
Ničo takéto? :
http://slovakent.sk/site2/product.php?id_product=488
elbarto píše:...Pri postupu na pekny stroj budes muset: tmel hruby, tmel jemny, , 2k plnic/primer a nahoru nejaky epoxid ci PUR. Druha cesta je bohuzel nekolikanasobne drazsi a musis strikat. PUR stetkou je bes vysledek. Vyzkouseno :-( Na druhe strane vysledek je potom paradni.
No to nieje tak strašné a hlavne sa niečo naučím. :D
packa píše:osobně bych se vyprd na plnič a podobné , lehce bych to vykitoval a navrch dal kladivák , můžeš si ho otonovat jak chceš , dělá ho i hamerite,jen pozor když bys ho stříkal tak se ti usazený prach ve větší vrstvě může vznítit ! a ty šulini to ani v bezp . listě neuvádí.
Kladivková farba sa mi páči, ale len na príslušenstve. Chcel by som práve vyskúšať tú hráškovo zelenú nakolko ma čaká niekolko opráv mimo tejto "hračky".
elbarto píše:Pred par dny jsem kladivak zkousel stetkovat, pokusne na vnitrkach velkych jeklu. Vysledek hnus, chce to asi spis strikat nebo mit jine ruce hi,hi :-) Ono to mas vyhnile docela pravidelne, ze to mozna snad i nechat priznane. Usetris si hnusnou praci s nekonecnym brousenim a zasnezenou dilnou :-) Potom bys dal jen primer a treba muj oblibeny Alkytonek stetkou :-)
No bolo to vyrábané z vyzretých profilov (majú možno aj viac ako 30 rokov tak preto sú také ako sú) ale zas to nieje jahodové drevo. toho bordelu sa nebojím dôležitá je skúsenosť aj keď nebude kladná.
testone píše:nech si to nastříkat práškem
Túto možnosť mám, dokonca nejakou špeciálnou farbou na stroje (mám dokonca ponuku na to že mi to aj o pieskujú). Ale toto nieje cesta, nakoľko by som asi ťažko niekde vliekol väčší stroj preto sa to chcem naučiť v "domácich podmienkach".

Ak mi viete poradiť konkrétne výrobky budem len rád.

Nikto sa nevyjadril ku dostatočnosti vyčistenia stačí to alebo na to mám ísť "strojovo".

Vopred vám ďakujem za rady.
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

19. 10. 2015, 2:19

treba este trochu zneutralizovat tu jamkovu koroziu. teda parkrat to splechnut odhrdzovacom a potom vykefovat mosadznym drotenakom vo flexe do ziariveho lesku :) inac tomu nic nie je.
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

19. 10. 2015, 8:20

kinedryl píše:treba este trochu zneutralizovat tu jamkovu koroziu. teda parkrat to splechnut odhrdzovacom a potom vykefovat mosadznym drotenakom vo flexe do ziariveho lesku :) inac tomu nic nie je.
Vieš mi odporučiť nejakí odhrdzovač? Upozorňujem že v jamkách ostala aj nejaká farba. Ten kartáč mám asi v troch veľkostiach tak to nebude problém.
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 10. 2015, 8:48

P.S. Jen nezapomen, ze pod Komaxit musi prijit specialni tmel. Kdyz jsem ho objednaval byl docela drahy.
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

19. 10. 2015, 8:50

Nejlepší zkušenosti mám s tímto. Cena odpovídá :-( http://www.zbozi.cz/vyrobek/odrezovac-a ... ray-400ml/" onclick="window.open(this.href);return false;
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

19. 10. 2015, 10:01

elbarto píše:P.S. Jen nezapomen, ze pod Komaxit musi prijit specialni tmel. Kdyz jsem ho objednaval byl docela drahy.
Čo konkrétne si objednával?
Rambo007 píše:Nejlepší zkušenosti mám s tímto. Cena odpovídá :-( http://www.zbozi.cz/vyrobek/odrezovac-a ... ray-400ml/" onclick="window.open(this.href);return false;
Neuveríš mám ho doma.. :roll: len ma trochu odradil ten fialový nádych ktorý robý na odhrdzených plochách. :mrgreen:
Preto som ho použil a potom o leštil.. :D
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
Zlee
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 12. 2017, 8:55

28. 12. 2017, 9:23

Ahojte vospolok. Chcem sa opýtať ako dopadol "projekt" samovýroby sústruhu SU 110/500? Či sa to podarilo skompletizovať a s akými výsledkami?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“