Seřízení soustruhu C8

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

21. 4. 2015, 7:39

Ahoj!
Před časem jsem koupil soustruh C8.
Obrázek
Vcelku zachovalý, i když nějaké svoje mouchy má. (například se mi zdá, že se ozývají ložiska na hnacím hřídeli nebo předloze, teče trochu olej pod pravým víčkem předlohy apod.)

Postupně ho za pochodu dávám do kupy a potřeboval bych nějaké rady:

1) Dá se nějak seřizovat/opravit spojka automatického posuvu?
Špatně vypíná. I když páku otočím zcela dolů (po směru hod. ručiček), v drtivé většině případů posuv běží vesele dál.
Ručně ho sice přeperu a zastavím, jenomže když ho ručně silou brzdím, tak jsou kola vlastně jakoby stále v záběru a je pak dost obtížné posuv vyřadit. (ono to řazení tam je obecně tak nějak naprd vyřešené, a člověk musí dávat móc pozor, aby si při vyřazování podélného posuvu nezařadil příčný a naopak)
Aktuálně posuvy zastavuju jejich vyřazením (s pomocí plochého klíče který používám jako prodlouženou páku, abych nepřeběhnul přes neutrál) ale moc rád bych to opravil (nebo dal příležitost někomu, kdo by to v Brně uměl :))

2) Neví někdo, k čemu je tento šroubek? (na fotce označený červeným kroužkem)
Obrázek
Je tam natočený nějaký pozink imbus, řek bych že původní není. Nevím k čemu to slouží, tak jsem si nedovolil s tím zkoušet otáčet.
Něco se s tím seřizuje? Třeba ta spojka?
Nebo je to jen nějaký zaslepený montážní otvor na příslušenství?

Děkuji za rady
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2015, 8:44

Ahoj,
já mám C8C a tam to není.
N°2.jpg
Jinak tomu s těmi posuvy nerozumím,vytahovacím knoflíkem zařazuješ posuv podélný-příčný-žádný a pákou ten zařazený posuv pouštíš....
Tak s čím se pereš?
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

21. 4. 2015, 9:53

Peru se s tím, že když ten posuv zařadím, tak ho pákou nevypnu, protože pořád je trochu v záběru. Sice po "vypnutí" míň, takže otáčející se kolečko posuvu rukou zastavím, ale prostě jakoby ta spojka zabírala pořád, i když má tou pákou být úplně vypnutá.
iqpositive
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 12. 2011, 9:17

22. 4. 2015, 10:31

Ahoj, TADY najdeš fotky detaily http://www.usinages.com/tours/restorati ... 59-15.html" onclick="window.open(this.href);return false; Mám také 8C8 a rád se podělím o jakékoli know-how
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

22. 4. 2015, 11:14

Nádhera! Díky!

Podle těch fotek se zdá, že spojka je udělána jako kuželová:
Obrázek
Pak mi není jasné, co může být špatně. Přidřené to kolo na hřídeli, prasklá rozepínací pružina...
Asi nezbývá než to rozebrat. Moc se mi teda nechce. Vypádá to trochu složitější, než jsem čekal.
Doufal jsem, že se to někde nastaví nějakým šroubem a bude hotovo.

Navíc já nevytáhnu ty tyče (nevím, jak se správně jmenují, jedna je závitová a druhá šestihranná, protože soustruh stojí v pravém rohu místnosti, takže jaksi není kam je vytahovat. Tak jedině vystěhovat/otočit celý soustruh, nebo vybourat díru do zdi :(
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2015, 11:24

zajed suportem k jednomu kraji, odsroubuj pricne vedeni od skrine a loze, skrin ti pak zustane viset na tycich a mas pristup k prevodum
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
iqpositive
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 12. 2011, 9:17

22. 4. 2015, 12:34

Seřizoval jste někdo spojku hlavního vřetene?
Ovládací páka je zaaretovaná na dorazu a vřeteno se při vyšších otáčkách roztáčí postupně jak turbína...
Detaily vřeteníku a ovládání jsou např v diskuzi ZDE http://www.strojnistvo.com/forum/viewtopic.php?t=36441" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

22. 4. 2015, 2:07

Do sekce "Návody ke strojům, dokumentace" jsem uploadnul manuály co jsem sehnal.
Snad ti s tou spojkou pomůžou...
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=82&t=16978" onclick="window.open(this.href);return false;

Vlaldimír
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

23. 4. 2015, 8:24

Tak filla mi svým příspěvkem dodal odvahy. Nevěděl jsem jak na to, a bál jsem se to pověsit jen na ty tyče, abych je nějak neohnul...
Protože skříň je potřeba spustit asi 1.5 cm dolů, aby se od ní dalo suportem odjet, demontoval jsem držák tyčí na pravé straně, zajel až doprava, svěsil skříň (podložil dřevěným špalíkem) a zase se suportem odjel.

Opravdu, bylo přidřené to kolo na hřídeli, takže i když spojka rozpínala, pořád to mělo snahu se točit.
Vyčistil jsem z toho něco-těžko říct co. Vypadalo to jako směs nečistot a rzi. Obrousil jsem to smirkem 600, pak vyleštil 1200, namazal ,zkompletoval, a už to běhá jak má.
Taky jsem vyměnil ta dvě axiální ložiska co tam jsou, protože jejich pracovní plochy vypadaly dost špatně a "krokovala". 2x 65 Kč není tak moc. Čerti vědí z čeho ta původní byla - made in USSR

Děkuji za nakopnutí, pořád jsem se nějak nemohl rozhoupat....
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2015, 8:50

Tak to je fajn,že maká jak má,údržba musí byť!! :D
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

24. 4. 2015, 7:52

Chlapi,
nemá někdo z Brna nebo okolí na půjčení dlouhou broušenou kulatinu? Chtěl bych seřídit souosost vřetene, a mám jen 150mm radeco.
Na těch 150mm už dobrý (předtím jsem soustružil kužely :)) ale rád bych ověřil delší vzdálenost.
Díky. V.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2015, 8:35

spis potrebujes kontrolni trn s kuzelem do vretene, abys mohl zkontrolovat a seridit souosost vretene s lozem, dlouhy prumery srovnas konikem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

24. 4. 2015, 10:45

No, něco takového jsem myslel, ale spíš jsem nepočítal, že by někdo měl tak fešáckou záležitost jako je kontrolní trn :)
Je mi jasné, že pouhou kulatinou tam budu mít chybu od nepřesnosti univerzály, ale aspoň něco...

Zadní seřizovací imbus pro seřízení souososti s ložem byl povolený a asi se to při přepravě/manipulaci/časem pohnulo.
iqpositive
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 12. 2011, 9:17

31. 5. 2017, 7:18

Ahoj, kontrolní kužel MK3 délka cca 500mm mám, ale opravdu dlouho jsem tu nebyl a tak už to asi nebude aktuální, jinak vítám jakékoli poznatky k C8C. Platí stále :-)
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

31. 5. 2017, 7:57

No, problém se kterým se peru je, že to má podle dokumentace ve vřetenu kužel MK4.5
(opravdu to existuje)

K nové mašině byla údajně dodávána nějaká redukce, ale ta zmizela někde v v propadlišti dějin. :(
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“