Bellianův TOS-28

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

11. 1. 2018, 7:24

Dílna je malá,to je Ti doufám jasný.Svěrák potom vyhoď.Jakmile dám dohromady svoje svěráky,tak Ti jeden zánovní věnuji.
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

11. 1. 2018, 7:57

Ajj i ty jsi tady, to jsem rád za přátelskou tvář. Já a něco vyhodit, to snad ne. Jakmile to vyhodíš, tak se ti to bude hodit :lol: .
No to by bylo fajn, kdyby ti něco zbylo, určitě bychom se domluvily. Koukám na inzeráty, ale ty nově nastříkané ve mě nevzbuzují důvěru a v současné chvíli ho nepotřebuji tak moc, abych za něj dal 4-5tis.

Jo je malá, to už jsem veděl při plánování, ale u mě hrálo roli, pokud bych stavěl větší musel bych přes cestu a už by to nehlídal pes, vytápění by taky byl problém a nakonec i 8x 20m by byla malá. Takhle to mám vedle domu a garáže, kde mám hafo věcí a nemusím pro každou blbost chodit daleko. Jeden čas se u nás ve vsenici ztrácelo železo a u nás a u jednoho chlapa co má taky "ostrého", psa tak nic. Jsem mnohem klidnější, když vím, že tam je. Ten můj hlídá doma, ale jinak venku je v pohodě, byl jsem sním i u postižených dětí na předváděčce nějakých triků a hladily si ho dost nevybíravé (prsty do čumáku a uší a on jen seděl nebo ležel a koukal na mě, bere to jako práci. Dělám s ním agility, poslušnost, triky a rád bych i dogfrisbee, ale nošení nazpět nemůžu dopilovat :? ). Ale jak přijde dom, tak nezná kamaráda a i lidi co s ním venku jsou bez problémů a hrají si, tak dovnitř nepustí.

Mám ještě k dispozici tuto stodolu, kde je moje plechová kavalérie Z25. A až skončí slepice, tak doufám, že to předělám na stání pro 4 traktory.

Obrázek
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

11. 1. 2018, 11:26

Takové příspěvky se čtou moc hezky! Je to pěkné, když má někdo koníčky a věnuje se jim, je plný energie, pracovitý a je za ním vidět kus práce! Jen tak dál a držím palce. :)
PS. A pro ovčáky mám slabost. To ještě bývaly zimy....
Přílohy
Bývaly zimy.jpg
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

11. 1. 2018, 12:00

Neboj zase budou. Už padá i na Sahaře :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

15. 1. 2018, 1:07

Reinkarnace:

jo tak to jsem rád, pěknej ovčou, ten můj je trochu menší i když rodiče jsou velcí ovčáci.
Naše letošní vánoce s malou. Za piškoty to dal, jeho první tahání. Musel jsem jít vedle něj, ale celkem mu to šlo.

Obrázek

Konečně jsem umístil i malou vrtačku a poklidil tam.

Obrázek


Pustil jsem se i do soustružení, ale to byl docela problém, nevím kde dělám chybu. Potřebuji vnitřní díru průměr 47mm. Vyvrtal jsem postupně díru 30mm vrtáky. Pak jsem dal vnitřní nůž, otáčky 800, špona kolem 0,2mm ruční posuv, spíše pomale.

Obrázek



Problém je, že mi to drnčí, povrch obráběný nic moc a uštípne se špička. Nezkoušel jsem změnit otáčky (rychlost).
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 1. 2018, 1:15

podloz nozik aby bol vyssie stredu, ked tam mas 30mm dieru kludne o 2mm nad stred, Otazka je v ako stave je suport a loziska vretena......
Ked das nozik nad stred tak ti ho stlaci max do stredu a tam sa zaber zmensi. {kdez to ked to mas teraz v strede a mas tam nejake vole, noz sa dostane do zaberu, zide nizsie stredu a dostane vecs izahul vecsiu sponu.....}

Okrem toho zbytocne vysunuty 5cm ked robis dieru do hlbky 2cm.
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

16. 1. 2018, 5:46

Díky za rady :) . Vůle na soustruhu jsou, trochu jsem to poměroval hodinkama. Univerzálka je v cca 0,01mm. Lože jsou projeté, možná by to šlo srovnat, ale zatím se do toho pouštět moc nehodlám. Pokud by se našel někdo kdy by se na to mrknul a rozumí tomu, tak bych se nezlobil.

Nakonec hlavní chyba byla v podbroušení, ono tam žádné nebylo a tím se nůž neopíral jen břitem, ale celou plochou. To broušení nožů je pro mě asi hlavní problém, mám měrky, abych si zkontroloval úhel špičky, ale alfa (úhel hřbetu) a gama (úhel čela) dělám porovnávací metodou s novým nožem.
Předpokládám, abych udělal pěkný povrch čelní plochy uvnitř díry, tak si musím nůž nabrousit, aby se mi tam vešel?
Jinak povrch dokážu i s mým naborušeným nožem udělat pěkný a přesnost se zatím pohybuji v 0,05mm no až 0,1mm. Ale většinou to zblbnu a pak se seknu řádově v mm :lol: .

Obrázek

Normální člověk by to dělal půl hoďky, já tak 3,5h :-). Jak je vidět, je to část držáku na nástroje, zejména vrtáky. Mám to namyšlené do skříně a bude to částečně vyjíždět a otáčet se. Původně jsem chtěl dělat nahoře závit M30, ale zjistil jsem, závadu na soustruhu :( . Tak jsem si vyzkoušel udělat závit M12 pomocí závitníku na soustruhu, dal jsem tam ruční s vratidlem, zapřel koníkem a dal nejmenší otáčky a ono to šlo celkem snadno. Viděl jsem to na netu, ve škole nás toto neučily, tam byl přípravek do koníka.

Obrázek

Obrázek

Jsem si vědom, že s mými nápady a věcmi co dělám, je to pro vás základní škola, ale i tak díky za pozornost :wink:


Mám problém, když dám rychlost posuvu na 4 (pomocí křížové páky) tak pořádně nezaskočí a je slyšet jak lehce přeskakují zuby, takže to tam bude asi krapet vymleté :-/. Nemáte někdo zkušenost, jestli je to opravitelné nějak rozumněmn nebo se to kuchá celé?

Ještě se zeptám, po cca 2-3h provozu na soustruhu rychlost cca 800ot/min, práce přerušovaná ne pořád, je vřeteno zahřáté, řekl bych vlažně, to asi není problém? Nebo má být studené?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 1. 2018, 7:33

Zdar to se naučíš brousit tyto nože to je základ ono i když je nový tak je to jen polotovar který se musí nabrousit
špičku nedělej uplně ostrou ale zakulať na diamanťáku aspoň R 0,5 když je špička ostrá tak se rychle vyštípne
no pak se naučíš brousit lamač /utvařeč/ třísky to je takový žlábek těsně vedle ostří
nevýhoda těchto nožů je, že ten držák neni tuhý
inspiroval ses ode mě s těma táckama na nástroje? někde mám DWG soubory na vypálení mám ty díry víc na husto
prostor je pak líp využitý. Ven mě to jezdí na lineárním vedení.
se soustruhem moc štěstí neměls při nákupu to že se ti sype převodovka neni moc dobré a zavčasu by ses nato měl podívat než dojde k nějaké destrukci.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

16. 1. 2018, 7:50

Bellian píše: Mám problém, když dám rychlost posuvu na 4 (pomocí křížové páky) tak pořádně nezaskočí a je slyšet jak lehce přeskakují zuby, takže to tam bude asi krapet vymleté :-/. Nemáte někdo zkušenost, jestli je to opravitelné nějak rozumněmn nebo se to kuchá celé?
Ještě se zeptám, po cca 2-3h provozu na soustruhu rychlost cca 800ot/min, práce přerušovaná ne pořád, je vřeteno zahřáté, řekl bych vlažně, to asi není problém? Nebo má být studené?
Zkus tady na fóru pohledat, myslím, že se to tady už taky řešilo. Co se týká vřetena tak, že se zahřeje je zcela normální, za provozu studené nebude nikdy.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

19. 1. 2018, 1:25

Tak jsem tady projel témata, kde byla zmínka o S28, S32 či nějaký problém. Nejblíže jsem se dostal k tématu, že někdo ty kola špatně poskládal, ale o drnčení nikdo nepsal. Největší rádce na vnitřek 28 je tady dle pročtených příspěvků RAS, tak jsem se osmělil mu poslat SZ.

Kenybz, já tu špičku dělám popravdě co nejostřejší :-/. Jo lamač už jsem zkoušel, ten jste mi tady radily, je tam, ale třísky naláme, to budu muset pořešit.

Ty tácky jsou od tebe, posílal jsi mi je. Mám popravdě 3 verze, tu jednu jsem udělal mega velkou 740mm průměr, ale zapomněl jsem, že skříň je 500mm hluboká.
Včera jsem to dodělal, funguje to pěkně, posouvá se to, točí se to, nedrhne to. Asi tam zkusím dát ten velký, který bych ořiznul, aby šla skříň zavřít, ale prvně to musím otestovat, aby mi to uneslo a někde se to nezačelo kousat, myslím pojezd.

Obrázek
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

19. 1. 2018, 2:31

Někde tady běhala tahle fotka S28 po sundání předního víka, třeba Ti to pomůže. Já sám jsem to rozdělané neměl - nebylo to zatím potřeba.
105.jpg
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

20. 1. 2018, 5:13

Jo díky, taky jsem na ni narazil a stáhnul jsi ji. Dělal jsem před 3 roky převodovku na Z5611, do tohohle se pouštět sám moc nehodlám. Ale aspoň bych to mohl omrknout, zda je něco vyštípaného, nebo jen volného. Díky
Záhorák
Příspěvky: 32
Registrován: 18. 7. 2017, 9:43

21. 1. 2018, 7:37

Ahojte

Nechcem zakladať nové téma a myslím si že tu sa to hodí. Neviem si rady a neviem ako povoliť prýrubu z vretena na S28
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

22. 1. 2018, 6:41

Zárohák, popravdě si nejsem jistý co myslíš přírubou z vřetena? Kroužek co ti drží univerzálku?



Sice jsem to kuchat nectěl, ale v sobotu jsem byl s opičákem u Brna na komunikačkách a dopadlo to nic moc, tak jsem si nechtěl kazit neděli, ale nakonec jsem se přistihl s imbusem jak povoluji dekl na soustruhu. Nejprve jsem sundal páky, ale bylo to zbytečné, dekl jde sundat i s nimi.

Nejdříve jsem si nastavil páky do neutrálních poloh, pak jsem si po sundání víka poznačil jak kola jsou, raději jsem zvolil opatrný postup. Potom jsem si odzkoušel co dělá co, abych porozuměl jak to funguje a nakonec prohlédnul zuby, zda není viditelně požkozený. Zkusil jsem vůle na ložiskách, kam jsem se dostal. Vše se jevilo dobře, tak jsem si zapřel suport a rukou utáčel vřetenem a postupně odzkoušel všechny kombinace strojních posuvů. Vše fungovalo jak má. Mrknul jsem na víko a zjistil jsem, že je zalepené bordelem kolo co přepíná posuvy a to zejména dírka kam zapadá kulička při řazení. Vše jsem vyčistil sesadil a spustil soustruh a opět odzkoušel strojní posuvy. Řazení rychlosti posuvů je teď mnohem přesnější, chyba tedy bylo v špatně zařazeném stupni, popravdě mám i podezření. že kolečko co ukazuje rychlost, bylo posunuté.

Nakonec jsem přešel na posuv pro závity a tam jsem narazil na chybu. Při zapnutí posuvu a pohybu suportu k vřetenu, když přidržím jemnou silo kolo ručního posuvu, tak se šroub začne protáčet, pokud dám orácený posuv, tak ho neudržím. Kolo vevnitř zapadne dobře, tudíž chyba je někde v tom válci vyznačeném na fotce. Jak jsem tady pročítal fórum, tak se mi zdá, že to taky někdo měl. (ten klacek tam při závitovém posuvu nebyl!)

Obrázek

Taky jsem měl v plánu vyměnit olej v suportu, chtěl jsem koupit paramo OL J100, ale ten neměli, tak jsem starý vypustil, vyteklo tak 0,4l (ukazatel ukazoval 1/3), propláchnul jsem to řídkým hydraulickým a nalil tam PP90, co se dává do převodovek u traktoru, vlezlo se mi tam cca 0,7l a jsem tak v 3/4 ukazovatele. Měl by se tam vlézt aspoň litr.
No a do soustuhu jsem chtěl koupit J10, ale ten neměli a řekli mi, že J3 lze taky použít, vzpomněl jsem si na Salus, že tam na soustruhu měl napsáno J3, tak jsem 5l vzal. Ale po otevření a optické kotroly mě překvapil, že je hrozně řídký, je to jak voda, bez zbarvení. Po tření mezi prsty to maže tak 10x pro mnu než přestane, ale když jsem zkusil ten co je v soustruhu, tak jemu to trvá tak 20x než mě přestane mazat mezi prsty. Jsem z toho tochu zařažený, a nevím jestli to tam mám nalít (nedělám výměnu jen chci dolít). Viděl jste tu J3 někdy někdo? Nebo je J10 taky tak řídká?

Obrázek

Nafocený vnitřek mám asi na 6ti fotkách, přidám je sem později třeba se někomu budou taky hodit.

Obrázek
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

22. 1. 2018, 7:05

Záhorák píše:Ahojte

Nechcem zakladať nové téma a myslím si že tu sa to hodí. Neviem si rady a neviem ako povoliť prýrubu z vretena na S28
http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... b&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“