Bellianův TOS-28

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

22. 1. 2018, 7:24

Bellian píše: Taky jsem měl v plánu vyměnit olej v suportu, chtěl jsem koupit paramo OL J100, ale ten neměli, tak jsem starý vypustil, vyteklo tak 0,4l (ukazatel ukazoval 1/3), propláchnul jsem to řídkým hydraulickým a nalil tam PP90, co se dává do převodovek u traktoru, vlezlo se mi tam cca 0,7l a jsem tak v 3/4 ukazovatele. Měl by se tam vlézt aspoň litr.
No a do soustuhu jsem chtěl koupit J10, ale ten neměli a řekli mi, že J3 lze taky použít, vzpomněl jsem si na Salus, že tam na soustruhu měl napsáno J3, tak jsem 5l vzal. Ale po otevření a optické kotroly mě překvapil, že je hrozně řídký, je to jak voda, bez zbarvení. Po tření mezi prsty to maže tak 10x pro mnu než přestane, ale když jsem zkusil ten co je v soustruhu, tak jemu to trvá tak 20x než mě přestane mazat mezi prsty. Jsem z toho tochu zařažený, a nevím jestli to tam mám nalít (nedělám výměnu jen chci dolít). Viděl jste tu J3 někdy někdo? Nebo je J10 taky tak řídká?
Viskozita oleje do vřetena se tady už mnohokrát řešila. Já jsem postupoval tak, že jsem učinil dotaz na technickém oddělení PARAMA, chtěl jsem po nich náhradu oleje 1,5° E při 50°C, který je uveden v manuálu stroje a byl mě v PARAMU doporučen olej OL-J10

Na mém stroji je sice napsáno J3 ale na suportu.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

22. 1. 2018, 8:13

Ano vím o J10, nedávno jsem tě sám s tím otravoval. J3 jsem si neuvědomil, že to bylo u tebe na suportu. Jen jsem chtěl vědět zda ta J10 je taky hodně řídká, nebo jestli někdo náhodou neměl doma J3 a J10. Stejně zvažuji, jestli je dobrý nápad tam olej dolívat, nebo to raději vyměnit celé (aby se to nepokousalo a nevznikl z toho nějaký maglajz).


Zbývající fotky vnitřku:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

1. 3. 2018, 6:15

Jen pro info s protáčející se hřídelí při závitech. Byl tam střihlý kolík. Musel jsem povolit celý závitový šroub, abych ho mohl povystrčit ven. Někdo se tam už tomu pomstil, vrtal tam další díry, takže to bylo celkem zmatečné. Nakonec jsem to sesadil a vymezil vůli závitového šroubu dle manuálu pomocí hodinek.

Obrázek
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

17. 1. 2024, 8:03

Ahoj ve spolek, trošku to tady oživím :) .
Tak něco málo jsem se naučil, broušení nožů je náročnější, ale i to se dá. Koupil jsem si základní nože na SK plátky, ale pokud chci lesklý hladký povrch, tak stejně vezmu letované.
Pořád si pohrávám s myšlenkou soustruh nastříkat, ale nechce se mi do toho kytování, aby to vypadalo, tak uvidím kdy se pro to rozhoupu.

Nedávno jsem dělal trny na spojku k Zetoru 7201.

Obrázek

Obrázek

Nakonec jsem se rozhodnul vyměnit olej a protože mi po těle soustruhu lehce prolínal olej, tak jsem odmontoval všechny dekle a vyrobil těsnění a přilepil na silikon. Nalil jsem 17l OLJ10 a druhý den pohled, který člověk nerad vidí u kaźdého stroje :shock: :
Obrázek

Nebudu lhát dost mi to zkazilo náladu. Prošel jsem všechny vnější spoje co jsem dělal a je to suché, teoreticky to mohlo vytéci jen z vypouštěcího šroubu a znaku oleje (soustruh nebyl puštěn od nalití oleje).
Venkovný obal soustruhu byl suchý.
Mrknul jsem do dvířek a teče to vnitřkem soustruhu.
Obrázek

Ráno jsem to kontroloval a olejoznak je pořád zatopený, z toho usuzuji, že prasklina nebude na dně, ale někde výše. Jenže kde, při pohledu do okýnka (s elektrikou) je ten vnější obal nádrže oleje na omak suchý.
Zvažuji možnost, že ta netěsnost je tam celou dobu, ale oleje tam bylo méně. Teď kdyź jsem tam nalil těch 17l, tak se to projevilo.
Zhruba v úrovni olejznaku je pohon od motoru a pak už je to víko ze zadu, kde je přístup do nádrže oleje. A tak vysoko olej sahatat nebude?

Kdyby vás něco napadlo dejte mi vědět na co mrknout.




Taky se mi při soutružení stala zajímavá věc.
Protože se mi podařilo zalomit navrtávák do kulatiny :oops: , tak jsem ji podepřel lunetou, vyrovnal, aby neházela. A pak jsem soustružil čelo. Úběr materiálu cca 4-5mm po 0,2-0,4mm ruční posuv.

Fotka po upnutí, kulatina doražená na sklíčidle ato utaźeno. Hroty lunety lehce přitaženy a namaźano olejem.

Obrázek

Po zarovnání čela byla kulatina kousek od sklíčidla. Sklíčidlo bylo utaźeno, nepovolilo se. Kdybych to neměl na fotkách, tak bych tomu nevěřil. Nechápu jak se mi to mohlo stát.

Obrázek


No a poslední fotka ovčouna a jeho dárku.

Obrázek


Díky za případnou pomoc :)
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

17. 1. 2024, 9:23

Bellian píše: 17. 1. 2024, 8:03 Po zarovnání čela byla kulatina kousek od sklíčidla. Sklíčidlo bylo utaźeno, nepovolilo se. Kdybych to neměl na fotkách, tak bych tomu nevěřil. Nechápu jak se mi to mohlo stát.
Vysvětlení je jednoduché, neměl jsi lunetu v ose vřetena. To potom způsobuje tohle pomalé vysouvání z univerzálky.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2024, 9:28

Ano tak zvaný vaklefekt.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

17. 1. 2024, 10:01

Do háje to mě vůbec nenapadlo.
Musím přiznat, že jsem lunetu použil poprvé. Předpokládal jsem, že když ji upnu, tak je vystředěná. A jenom lehce dotáhnu ty tři posuvné dorazy.

Byli by jste ochotni mě popsat, jak se luneta vystřeďuje?


Děkuji
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

17. 1. 2024, 11:08

Bellian píše: 17. 1. 2024, 10:01 Předpokládal jsem, že když ji upnu, tak je vystředěná. A jenom lehce dotáhnu ty tři posuvné dorazy.
Byli by jste ochotni mě popsat, jak se luneta vystřeďuje?
Luneta jako taková se nevystřeďuje, jen se pevně upne. Vystředit se musí upnutý kus pomocí těch posuvných opěrek. Pokud se obrobek nedá opřít hrotem a vystředit, tak obrobek upnu, v místě lunety vystředím hodinkama na minimální házivost a potom dotahuji opatrně kameny na lehké škrtnutí, postupně jeden po druhém. A samozřejmě, takto lze opírat jen opracovaný průměr.
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

17. 1. 2024, 1:27

Díky, tak to jsem dělal vše špatně, neměl jsem to vystředěné hodinkami a ani jsem to neměl opracované pod lunetou :? .


Ještě se zeptám na situaci jak by jsi vyřešil, když mám kus dlouhý cca 500mm a potřebuji ho navrtat, abych ho mohl opřít koníkem. A pak přesoustružit místo, kde bude luneta.

Já to upnul bez lunety, vystředil a protože jsem měl obavy, pustil jsem to na nízké otáčky a díky tomu jsem tam zalomil ten navrtávák. Proto jsem tam dal tu lunetu, abych mohl soustružit čelo, ale samozřejmě jsem to pod lunetou neměl osoustružené.


Sleduji video z austrálie, kde opravuje různé věci k bagrům a tam si dá místo koníka druhé sklíčidlo a upraví si plochy pro lunetu. Takovou možnost nemám.

Děkuji
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 1. 2024, 1:49

ten konec si orýsuj někde venku mimo soustruh, naťukni důlčíkem a navrtej ideálně na stojanové vrtačce, nejhůř ruční vrtačkou
ideálně oba konce, pak si dát do univerzálky kousek kulatiny, vytočit si na něj hrot (nebo hrot do vřetene místo univerzálky), dát ten kus mezy hroty, unášet srdíčkem za paknu a stočit si plochy pod lunetu a na konci, pak to zase otočíš a za ten obrobenej konec to můžeš upnout do univerzálky
bacha načínáček v ruční vrtačce se strašně snadno a rád ulomí při pohybu do strany
pak si můžeš dát do lunety, přerovnat čela a znova pořádně navrtat konce
anebo to celé udělat mezi hroty, od toho se ten stroj jmenuje hrotový soustruh :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

19. 1. 2024, 9:55

testone Děkuji


Pustil jsem se do pátrání po úniku oleje. Chyba je v utesnění hřidele od motoru.

Obrázek

Nakonec jsem to vytáhnul komplet, ale byl to celkem boj.

Obrázek

Obrázek

Ložisko na vnější straně je KO a díky němu se nejspíše vydřeli kroužky co mají plnit funkci těsní. Jsem zvyklý z traktorů na gufera. O tomto systému jsem slyšel, ale poprvé jsem se snim setkal. Na obrázku níže jsem zakótoval rozměry kroužků co jdou do sebe, je tam nejspíše příliš veliká vůle. Na vnějším kroužku je vůle na průměru 1,25mm a na vnitřním 0,6mm.

Víte někdo, jak těsné se tyto spoje dělají? Případně dokázal by mi někdo vyrobit nové?


Obrázek

Stejně se ale musím přiznat, že úplně nechápu jak to může tešnit, když to vše je pod hladinou oleje a stroj je v klidu.
Pokud by ta hladina byla níže a olej se tam dostal pouze při chodu stroje, tak beru, že odstředivou silou se udrží mezi kroužky a pak odteče dírkou co je dole. Ale pokud tam naliju 17l oleje, tak hřidel je neustále pod hladinou a tím páde se ten olej prostě vytlačí ven.
Nemáte někdo zkušenost?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 1. 2024, 10:27

tomu labyrintu nic není
statickou hladinu oleje to samozřejmě utěsnit nemůže
máš tam nějakou chybu v množství oleje
že by v převodovce nevelkého stroje jako je S28 bylo 17 l oleje se mi nezdá
Nemá to být 1,7l?
čekal bych že se bude brodit tak spodní třetina kol a bude pod hladinou nějaký sací koš jestli to má čerpadlo, ale určitě ta skříň nebude plná pod víko
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

19. 1. 2024, 11:14

S 28 má čerpadlo a sací koš je umístěn kousek od dna.

Vycházel jsem z příspěvku od Souluse. 15kg olej dle manuálu je těch 17,6l.
Jestli se nepletu olej zároveň slouži i pro ochlazování vřetene.

viewtopic.php?p=477048#p477048

Vyměním ložiska, a naliju tam olej, aby byl pod úrovní té hřídele.

Díky
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

22. 1. 2024, 12:48

Vyměnil jsem ložiska a takto to vypadá poskládané. Vytáhnout se to dá komplet a člověk to nemusí kuchat ve stroji jak já.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Po nalití 10l jsem dostal v ukazateli viz foto.

Obrázek

Hladina v nádrži 10l

Obrázek

Tady je hladina v nádrží 12l, tak aby hřidel s labyrintem (ta v pravo) nebyla pod hladinou.
Pokud se tam nalije doporučovaných 17l, tak hladina zatopí celou hřídel a je zatopený i dekl.
Podle mě těch 17,6l je prostě moc a celkem mě zaráží, že s tím nikdo neměl problém tak jako já.

Obrázek

Soustruh je v provozu a vše se jeví ok, pro jistotu budu kontrolovat těsnost labyrintu okýnkem pro elektřinu.

Včera jsem vypustil i olej ze suportu a vzhhledem k nečistotám, vytáhnu i čerpadlo.
Díky Pedro123 bude má práce mnohem snažší.

viewtopic.php?p=441160#p441160
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

23. 1. 2024, 6:19

Bellian píše: 22. 1. 2024, 12:48 Podle mě těch 17,6l je prostě moc a celkem mě zaráží, že s tím nikdo neměl problém tak jako já.
Možná to bude tím, že běžný uživatel tam naleje toho oleje tolik, až mu ukazuje hladinoznak a ne všechno :lol: co kde najde (podle nějakýho nesmyslnýho informativního čísla).
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“