Bellianův TOS-28

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

1. 10. 2015, 10:02

Jako další práci mám nachystanou výrobu podpěr pro prkna, když se řeže pokosovou pilou. Materiál už na to mám, budu muset udělat čepy, kde bude naražené ložisko a závit na matky a taky osoutružit vnitřek trubky pro ložisko.
Co mi trochu vrtá hlavou jak velký přesah na tom uložení mám udělat. Abych tam to ložisko naklepnul.


Obrázek

Obrázek
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 10. 2015, 10:24

vůle uložení ložiska je v každém katalogu, záleží to na použití..
http://www.skf.com/cz/products/bearings ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

1. 10. 2015, 1:28

Bellian píše: No pak jsem měl udělat M14x1,5, pustil jsem se do něj, ale nedopadlo to moc dobře. Upnul jsem M16 a po osoustružení závitu jsem zjistil, že jsem na D13,5mm. Tak jsem vzal M20, ale ta byla blouhá, upnul jsem ho za hlavu a vzpoměl si na příspěvek, že upichování je velmi zatěžující. No a dopadlo to tak, že se mi obrobek smeknul ve sklíčidle a urazil nůž.
Tak jsem našel m18 šroub, ketrý už jsem uříznul flexkou a osoustružil na D14mm. A jal jsem se nastavovat stoupání 1,5mm.
Dle tabulek jsem nastavil 1:1, C, 1. Jenže Dal jsem nejnižší otáčky 250, ale i tak ten posuv jede docela rychle a při zastavování jsem si brnknul na opáčné otáčky a uštíplnul jsem špičku na noži. UFF a tak jsem to v neděli večer raději zabalil.
Zkoušel jsem nastudovat, aby mi to na soupání 1,5mm jelo pomaleji, ale jedinné řešení jsem viděl, přehodit kola na pomalejší otáčky vřetena, což se mi moc nechce. No a nebo to spíše dopadne, že vytáhnu očko se stoupáním 1,5mm a udělám to ručně.
Tak jestli se mohu k tomuto problému jako amatér vyjádřit, tak si myslím, že:
1.) upichovat delší obrobek upnutý jen "letmo" může dopadnout jedině tak jak jsi dopadl Ty - moje rada zní: navrtat středící důlek, podepřít otočným hrotem a pak upichovat

2.) co se týká soustružení závitů, tak si myslím, že sis trochu popletl páky na stroji. Když si vezmeš manuál a podle obrázku č.9 nastavíš páky takto:
a) páku předlohy (otáček vřetena) č.10 směrem dolů = 8:1 ((pak můžeš nastavit rozsah otáček vřetena od 31,5 - 200 ot/min)tato páka nemá vliv na nastavení stoupání závitu a můžeš tedy jít s otáčkami vřetena níže než 250 bez přehazování kol pro změnu rozsahu otáček)
b) páku strmosti závitu č.7 směrem doleva = strmost 1:1
c) páku přepínání směru posuvů nebo závitů č.6 směrem doprava (pro pravý závit)
d) páku č.5 do polohy C
e) páku č.4 do polohy 1
f) páku č.12 do polohy pro zapnutí vodícího šroubu

Vezmi kus nějakého materiálu a vyzkoušej to, přeměř stoupání a uvidíš že to bude správně. Je totiž zásadní rozdíl mezi pákami č.7 a č.10. Páka č.10 je přepínání předlohy otáček vřetena od kterého jsou pak teprve pomocí dalších převodů odvozeny stoupání závitů a posuvů.
Soustružení závitů je pro nás amatéry už taková "vyšší dívčí", ale chce to jen cvik, nejdříve zkoušet na závitech s větším výběhem nebo v případě vnitřního závitu na průchozích otvorech. Před lety kdy jsem měl možnost ve fabrice na S28 fušovat a v podstatě nezáleželo na zku.v.ném materiálu a nožích tak jsem to zkoušel, a to jsem to měl jen "odkoukané od profi soustružníků". Od té doby ale uplynulo více než 25 let a už mě to teď když jsem si pořídil S28 taky nejde, člověk vypadne ze cviku.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

2. 10. 2015, 9:39

Díky Ras za odkaz, trochu jsem to studoval. Prohlíšel jsem i tabulky, kde jsem dospěl k závěru, že by mělo jít o uložení H7/k6, ale to se jedná o hřidel a díru, kdežto na ložisko vlastně potřebuji jen díru a nebo jen hřidel. Určitě to tam musí být, je to přeci běžná věc, jen to nevidím :) .

Salus:

Máš pravdu jsem kopyto, já jsem si popletl páky 7 a 10, myslel jsem, že 1:1 jsou myšleny otáčky vřetena. Manuál mám jak doma, tak u soustruhu (ten od tebe), ale jak to tak býva, svoje chyby člověk těžko hledá. Všechny ostatní páky už mám jak píšeš ty. Díky moc za cennou radu.

No napadlo mě to, že bych si to při upichování měl podepřít koníkem, ale odhadoval jsem, že to vydrží, aspoň si to budu dlouho pamatovat.

Ještě musím někde sehnat doraz, na podelný pojezd, těžko se mi zastavuje při soustružení ve stejném místě.

Při procházení tohoto fóra jsem narazil na mnoho příspěvků odkazujících na Černocha. Jak bylo řečeno, takový strojařský google, tak jsem se mrknul na internet a za 350 Kč jsou doma oba díly z antikvariátu :) .

Tak v neděli snad bude čas na nějaké to amatérské soustružení, spíše seznamování se strojem :) :) .
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

5. 10. 2015, 7:58

Tak včera po obědě byl konečně čas na koníčky.

Prvně jsem si udělal cvičnou M16x2, kvalita závitu nic moc.

Obrázek

Pak jsem zkoušel udělat uložení pro ložisko, které se povedlo, ale stejně to přijde osoustružit pryč.

Obrázek

Nakonec jsem dělal uložení pro ložisko do trubky, které se až tak moc nepovedlo, je to volnější, kdyžtak to naklepnu s papírem. Měl jsem jen trochu obavy s upnutím.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

5. 10. 2015, 12:55

Čím mažeš ty závity? Doporučuji sádlo. Někdo používá sádlo se sírou. Hned to bude vypadat líp...
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

5. 10. 2015, 2:06

Nebo stolní řepkovej olej na ty závity, když by se ti nechtělo kupovat něco spešl. U závitů má taky velikej vliv matroš, třeba hlazenice nedává moc dobrý výsledky.
Na vnější přesnej průměr neni špatný mít na final ostrej radecovej nožík, protože s nim uděláš pěknej povrch i u malýho úběru. S letovaným nebo nedej bože s VBD, budeš mít s malou šponkou hnusnej povrch a ta přesnost půjde do kytek a nebo si necháš na finiš větší šponu a přešvihneš to. Taky neni marný lípnout si na suport na dvě poslední špony hodinky a najíždět podle nich.
Vnitřní průměr je problematičtější protože se ti odtlačuje kudla. Takže hlavně co nejmenší vyložení nože a jeho co možná největší rozměr. To s radecovým nožíkem na final platí i tady a protože se tady nůž odtlačuje tak neni dobrý jet hrubovací špony a pak si nechat jednu na final, ale těch finálních udělat víc a proměřováním to dolaďovat. Když pojedeš jenom jednu finální, tak jsi měl z tý poslední hrubovací odtlačenej nůž a ten se při finálu už neodtlačí a ty to zase přešvihneš. Ty hodinky jdou samozřejmě když není digitální odměřování použít i tady (stejně jako na frézce, brusce atd.)
A měření je úplnej základ, bez toho nejde přesne nic vyrábět. Ďoury a průměry na ložiska ideálně mikrometrem, šupitem. Klasická home made praxe je digi posuvka a tam taky vznikaj fatální chyby vedoucí k výletu dílu do kovošrotu. Když už nic jinýho neni tak neni marný jí alespoň zkontrolovat johansonkama, kalibračním kroužkem, nějakým kalibrem a když už je fakt nouze, tak alespoň ložiskem :D A když už teda posuvkou, tak pozor na její správný nasazení. U vnitřních průměrů opět docela problém.
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

6. 10. 2015, 1:21

Konrétně tenhle závit, jsem postříkával olejem ve spreji, který je určen na závity (ale ruční). Popravdě jsem byl tak trochu rád, že jsem ho zvládnul, takže jsem se s olejem moc netrápil. Díky za rady ohledně typu mazání, určitě vyzkouším.

Nůž jsem měl s letovaným plátkem. A bral jsem šponu po 0,2mm.Jo mikrometry doma má od 0-150mm, jen 25-50 mám zatím zapůjčený. Kalibr mám u každého mikrometru, tak přes ně i kontroluji posuvku, ta je sice digitální, ale stála pár korun, na Vánoce si pořídím kvalitní na echt práce :) . Nad dutinkoměrem jsem taky přemýšlel, ale proatím budu muset vystačit s posuvkou, přeci jen, dokud nebude větší využití, tak je to drahá záležitost.

Díky za rady :) :) .
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

6. 10. 2015, 7:41

na finalny vonkajsi povrch si vybrus toto : https://www.youtube.com/watch?v=_qZvUD48cZY" onclick="window.open(this.href);return false; , je to uz niekde spominane. ale ubera sa naozaj iba minimum, stotinku-dve ! fuguje to velmi dobre aj na hlinik aj na ocel. zavity mozes primazat obycajnym WD-ckom, hlinik petrolejom.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

6. 10. 2015, 8:32

Ano, radeco je na finiš perfektní. Na některých materiálech se ale zkrátka pěkný povrch udělat nedá. Občas však může pomoci ustavení hladícího nože lehce pod osu.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

7. 10. 2015, 6:43

Na ten odkaz na youtube jsem tady ještě nenarazil, je tady toho na čtení hodně :) . Škoda že ten nůž lépe neukázal.

Díky
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

7. 10. 2015, 8:42

Heh, ved ani netreba nic ukazovat. Je to primitivny nozik, len je otoceny k vyrobku kolmo. Podrobne je ukazany v prvej casti videa, toto je druha. Nema to urcene ziadne uhly, treba si poskusat rozne variacie podla materialu. otacky musia byt vysoke a posuv maly. Presne sa nozik vola " Vertical shear tool " ( http://conradhoffman.com/advancedsharp.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ). Vsetky taketo noziky a ine vychytavky maju podrobne popisane a prezentuju vo svojich videach pani v mojom vlakne : http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=38&t=13835" onclick="window.open(this.href);return false;
Horalll
Příspěvky: 115
Registrován: 25. 3. 2011, 10:48
Bydliště: Domažlice

10. 10. 2015, 12:51

k tý 200 hlavě na s28 žádnej problém, ideál, páč do menší nedáš větší věci, ale do 200 upneš prca hlavu
nožovku jsem měl upravenou odfrézem spodku na sílu základny 9mm, to bohatě stačí a dáš 20 nože bez problémů
Snímek 027.jpg
Snímek 268.jpg
Snímek 166.jpg
Snímek 163.jpg
Snímek 044.jpg
Snímek 044.jpg
Přílohy
Snímek 222.jpg
Chos(Chodský soustr. home made(už není, teď Martin km200)a Soustr. V.Suchý, Čtyřkoly Praha(něco jako Volman)
Tos FN32, 676P, V32B-edit na V20A
edit z Martin KM 200 na špagetu Grazioli Dania 200
edit z CDC30 na Bussmann 50tun, šeping Gack atd.
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

12. 10. 2015, 5:56

Díky za fotky. Upnutí univerzálky do koníka jsem ještě nezahlídnul :) .

Mám domluvené čerpadlo k S28 od jednoho člena tady z fóra, jestli to klapne, tak to bude paráda :wink: :wink: .


V neděli jsem opět trochu soustružil. Jak je zápich uprostřed, tak to přijde rozříznout, zarovnat na soustruhu a udělat vnitřní závit. Trochu jsem původní plány upravil, aby to nebylo tak složité :) . Uložení pro ložisko na trubkách už mám hotové na obou kusech, celkem se povedly. Dobu jsem ladil rádio aby hrálo, ale je fakt, že u 28, je rádio naprosto zbytečná věc, dělám na soustruhu 4 odpoledne a bez sluchátek ho ani nezapínám. Taky jsem se chvíli trápil s lamačem třísek na noži, ale s těmi kotouči a mojí zručností to nedopadlo nejlépe. Zkusím to příště škrknout malou flexkou s tenkým kotoučem.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

11. 1. 2018, 6:34

Po delší době přidám pár informací. Po těžkém boji jsme nakonec postavili z 85% svépomocí menší dílnu. Rozměry 6x8m s traverzou na kočku v cca 1/3. Jeden rok hrubá a druhý rok dodělávky. Hotová ještě není. Postup práce mám na foru nasetraktory cz, pokud by to někoho zajímalo. Nikdy jsem nic nestavěl, a původně to měl stavět zedník, ale ten mi na jaře, když měl začít řekl, že na to nemá čas, ať si to postavím sám. Dal mě dvouhodinové školení, půjčil zakládací vehementy a odjel. Vzhledem k tomu, že jsem spíše strojař a hledám milimetry, tak to byl pro mě boj.

Obrázek

Obrázek


O vánocích jsem konečne usadil soustruh a ještě vrtačku, kterou jsem koupil na bazoši za 6000Kč. Jedná se o stanko import 2H125. Pokud jste sní někdo dělal, dejte mi prosím vědět. Jedná se o starší typ a manuál mám jen na novější s hranatým stolem. Jo taky jsem koupil orlíka, ale nebyl to nejlepší kup, mám problémy s motorem. Pokud by byl někdo ochotný poradit co se týče zapojování a druhu motorů, tak se prosím ozvěte.

Kamna jsem dělal myslím loňské přes vánoce, chtěl jsem stojaté kvůli místu. Do jeklů vháním vzduch pomocí ventilátoru z akumulačních kamen a v současném počasí kolem nuly venku, dílnu vytopím za cca 40 min na 20°C. A to mám vrata nic moc, spodkem táhné a i sníh se mi tam zafukuje, jsou to provizorky a udělal jsem je krátký. S kamnama jsem spokojený plášť je z tl.4mm 16Mo3, to stejné ale silnější je i topeniště a rošt. Pokud zapomenu zavřít klapku, tak i dřevem jsou kamna do červena.

Obrázek

Obrázek

No a samozřejmě hlídač, co to má na storosti a nepustí za plot ani živáčka, každý si od něj drží odstup :twisted: .

Obrázek

Trochu jsem si utřídil vybavení a mám trochu problém s pár věcmi. K vrtačce jsem dostal svěrák, co má už něco za sebou. šel ztuha, tak jsem ho vyčistil, promazal molykou, co jste mi tady doporučily na univerzálku. Posuvná čelist bez šroubu jde dobře, pokud je svěrák rozdělaný, tak i šroub do posuvné části pasuje, ale jakmile to přidělám na základnu, tak to jde ztuha, že musim svěrák držet, jinak bych sním neotočil.

Obrázek


Pak mám tři univerzálky a jednu přírubu na S28 ke které se univerzálká montuje 3 imbus šrouby. Dost mě zarazilo, že ty průměry mám na každé univerzálce jiné, všechny jsou to 160. Na soustruh jsem dal univerzálku s přírubou co je u sv18 a je tam ten stahovací kroužek, že to nemám zaháknutý za to osazení, co tam má S28, tak doufám, že to nevadí.

Obrázek

A ještě jedna věc, mám doma čelisti, ale už nevím ke které univerzálce co patří a některé jsem i dostal samostatně. Jsou na nich krom pořadových čísel 1,2,3 i jiná čísla např:
8 482
1 93
N 2 6

A jedna čelist má místo čisel pořadí nasazení, číslo 7, to taky moc nechápu.

Dílna je pořád ve stavu vybavování, ještě jsem nezačal vozit věci z dvou garáží co tam budou. Strop na dílně je monolit s užitečným zatížením 500Kg na m2, právě z důvodů majetků. Spodek dílny se budu snažit zachovat funkční a nezanášet věcmi, ale znáte to :D .

No jinak jsem pořídil i další stroje k těm současným:

prvně přisla myslím 5ti tuna, vzhled nic moc to je fakt, ale cena byla i s papírama 7 tis.

Obrázek

pak 7t tam už to moc výhodný kup nebyl, ale někdy to prostě nevyjde

Obrázek

taky 7211

Obrázek

Obrázek


pak z25 s karkou, pluhem a škrabákem i s papírama za 50k. Je pojízdná prakticky kompletní. Kupované v létě, tak 4měsíce jsem za pánem jezdil, než mi ju prodal. Sám dal inzerát, že ji prodá (má odoperované obě kolena a špatně chodí). Těžko se sní loučil, ani se mu nedivím, ale u mě jí bude dobře.

Obrázek



A nakonec luxusní stodolová uloženka, která 30let stojí, vzal jsem za motor a ten šel protočit, ani nezareznul.
Cena, byla oprava elektriky u jeho druhé Z25. Ještě nám děkovali, že si ten vrak odvážíme. Krom blatníků a kabiny a startéru je komplet a hlavně věřím, že nebude ani vymlácená. No uvidí se časem, doufal jsem že bych tam mohl narazit na Z15, které ho bych chtěl, no ale co už traktorů není nikdy dost a Z25 obvzlášť ne :D .

No cesta v zimě a za osobákem co dodat.

Obrázek

Obrázek


Jo a málem bych zapomněl na ještě jeden stroj. Taky po letech strávených ve sklepě, zachráněn od vysokotavné pece ve vítkovicích.

Obrázek


Uff no je to trochu větší příspěvek, tak snad vám to tady nevadí, na nasetraktory uz si na me pětadvacítkáři zvykly, že píši slohy s nic moc gramatikou. Snažil jsem se napsat jen o technice, o nočním omítání nebo sázení tisíců stromků či snad těžbe 50 kubíku co nám na podzim lehlo při tom větru, raději ani nepíšu :lol: .
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“