Bellianův TOS-28

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

31. 8. 2015, 12:13

Zdravím vás,

koupil jsem minulý týden TOS-28, po kterém sem již několik let marně pátral. K vám na toto fórum již taky nějaký čas chodím nakoukávat a teď byl konečně důvod se zaregistrovat. Založil jsem vlastní téma, doufám, že to adminovi nebude vadit, přidával bych sem fotky a případně se ptal na rady, pokud je jinde nenajdu. Podobný systém máme u http://www.nasetraktory.eu/forum/viewforum.php?f=30" onclick="window.open(this.href);return false; kam již nějaký rok chodím :) .

Na soustruhu jsem se učil před deseti lety ve škole (programátor CNC strojů), pak jsem dělal rok programátora CNC frézek Hurko a soustruhů. A nakonec jsem skončil jako programátor pálícího stroje. Nějaké základní zkušenosti mám, ale moc hrdé to není :) .

Zde pár fotek soustruhu, je koupen od překupníka.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Příslušenství co k tomu bylo:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Cesta neproběhla dobře, zůstali jsme stát na D1 u Brna, nakonec jsem čekal na benzince na kamaráda s druhým autem

Obrázek

Obrázek

První výrobek :) :

Obrázek



Zde hodím pár fotek strojů co mám doma:

Můj oblíbenec, kde jsem dělal kompletní renovaci (jen dodávám, že to není veterán, ale pracovní stroj, proto je tam altik, závaží, jiný závěs, stupačky atd.:
Obrázek

Bedna

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zetor 5611 s 5t vlekem a klaďákem co jsme dělali
Obrázek

Vyvýžečka s rozdělanou rukou + naviják

Obrázek

Nedávno koupená BSS P53s (plánuji komplet GO) a za tím je piast.

Obrázek

Hydraulický jeřábek + vidle na palety:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Letos jsem přes zimu dělal 5611

Obrázek

Obrázek

Stolní vrtačka:

Obrázek


No ještě by se toho našlo, snad fotky nevadí, já jen pro představu, že mi soustruh bude pomáhat při opravě a tvorbě nových věcí. Mám doma ješte další dvě 25, které snad stihnu zrenovovat. Jinak v podpisu mám odkazy na témata k traktorům, kde jsou fotky před a po renovací, pokud to někoho zajímá.

Soustruh mám v plánu dát také do pucu, včetně laku, ale to až tak za dva roky, až se vychytají všechny mouchy a příští rok se postaví dílna :) .

PS: Za jakékoliv rady, případné pochvaly a hlavně kritiku budu velice rád. Nejsem dokonalý a rád si nechám poradit, když dělám něco špatně :) .
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

31. 8. 2015, 5:23

Ahoj,S 28 bude na tohle opravárenské kutění super,taky jsem ji měl v plánu ale pak se naskytl Zelenda který mi zatím bohatě stačí...

Sice naprosto nerozumím traktorům ačkoli na to mám papíry a i jsem s tím párkrát jel ale ta 25tka nahoře je krásná,mít zbytečné peníze a místo tak do něčeho podobného jdu...Na nedělní vyjížďky :D

Podobnou (no menší) někde ještě máme po synovi s tím klíčkem co trčí z kola,to se nedalo nekoupit (jestli pamatujete-ruční brzda,funkční šaltrpáka...). :D
Dalším snem co se asi neplní je Trambus se kterým jsem taky jezdil.A něco se pod ním naležel... :)
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

31. 8. 2015, 6:02

L
Naposledy upravil(a) kovoel dne 22. 7. 2018, 4:54, celkem upraveno 1 x.
V20
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

1. 9. 2015, 7:43

Díky za uvítání :) . TOS 32, by se mi taky líbila více, ale měl jsem limit kolem 30tis a to bych se do toho těžko vlezl v trochu slušném stavu. Tenhle překupník tam měl i rumunské a bulharské soustruhy, některé bez řezání závitů a cenově to hodil i na tuto S28, po mě mu volalo ještě 20 lidí a nabízeli více, ale musím uznat je férový a cenu dodržel.

Momentálně řeším nákup vybavení.
Mám možnost koupit univerzálku 200mm 3-čelisťovou i s přírubou fungl novou za 1800Kč, což je dobrá cena, ale nevím zda není moc velká, mám tam momentálně 160mm 4-čelisťovou, ale raději bych tu tří, 90% budu obrábět válcové součásti. Máte s 200 někdo zkušenosti?

A další věc jsou nože, nožová hlava je na 16x16, zkoušel jsem tam dát i 20x20 a ještě se vlezu do osy soustružení, takže tady by problém nebyl, ale nevím zda používání nožů 20x20 nezpůsobí nějaké další problémy co nevidím. Nejraději bych koupil 16x16, ale ty 20x20 budou asi za třetinovou cenu.

Pak chci jště nakoupit vrtáky na morse, předbězná cena je 13-15mm-50Kč; 16-18mm - 70Kč a do 20mm 100Kč, mělo by se jednat o nové poldi kladno, co jsem sondoval na netu, tak i tahle cena je více než poloviční, tak uvidím jak dopadnu :) .
Nebo jestli mate někdo osvědčený eshop, kromě kovonastroje.cz, který zde byl v jiných tématech zmiňován, rád se mrknu.


Pokud by se někomu doma válelo nepotřebné čerpadlo, nejlépe i s tělesem, na chlazení, tak bych měl zájem :) .


Jinak po přivezení soustruhu, mi se mi nemazala všechna kola, tak jsem oddělal ze zadu kryt, a nedávno jsou tu četl, že jsou buď zacpané trubičky a nebo vypadané, u mě byli vypadené 2 ks, tak jsem je nasadil a už maže. Co mě trochu trápí je olej který prosakuje z pod dekl na ozubený kola pro posuv (ten horní z levé strany, který drží jeden imbus). Odtok jsem pročistil to je funkční, ale stejně to z toho stíká, tak jsem to v neděli nalepil na motorový tmel, tak uvidím co to bude dělat.

Jo a ještě jeden dotaz, musel jsem kvůli převozu sundat koníka a teď mám rozdrbané to dotahování na tu páku. Nenašel jsem tam žádný doštelovávací šroub, takže jsem koníka vysunul z lože, kousek pootočil se šroubem a zase zkusil nandat, ale je to drbačka, nezadařilo se mi to naštelovat tak, aby držel :?
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

1. 9. 2015, 9:46

Bellian píše:Momentálně řeším nákup vybavení.
Mám možnost koupit univerzálku 200mm 3-čelisťovou i s přírubou fungl novou za 1800Kč, což je dobrá cena, ale nevím zda není moc velká, mám tam momentálně 160mm 4-čelisťovou, ale raději bych tu tří, 90% budu obrábět válcové součásti. Máte s 200 někdo zkušenosti?
Zkušenosti s dvoustovkou nemám, ale když si představíš, že lícní deska, která byla k S-28 v originále dodávaná tak měla Ø 250mm, takže dvoustovkou univerzálou by neměl být problém, taky jsem o ní uvažoval, ale zatím jsem jí nepotřeboval
Bellian píše:A další věc jsou nože, nožová hlava je na 16x16, zkoušel jsem tam dát i 20x20 a ještě se vlezu do osy soustružení, takže tady by problém nebyl, ale nevím zda používání nožů 20x20 nezpůsobí nějaké další problémy co nevidím. Nejraději bych koupil 16x16, ale ty 20x20 budou asi za třetinovou cenu.
Pokud se s noži 20x20 dostaneš na osu a i ostatní rozměry Ti vyhovují, tak není problém je používat.
Bellian píše:Jinak po přivezení soustruhu, mi se mi nemazala všechna kola, tak jsem oddělal ze zadu kryt, a nedávno jsou tu četl, že jsou buď zacpané trubičky a nebo vypadané, u mě byli vypadené 2 ks, tak jsem je nasadil a už maže. Co mě trochu trápí je olej který prosakuje z pod dekl na ozubený kola pro posuv (ten horní z levé strany, který drží jeden imbus). Odtok jsem pročistil to je funkční, ale stejně to z toho stíká, tak jsem to v neděli nalepil na motorový tmel, tak uvidím co to bude dělat.
Prosakování oleje krytem výměnných kol pro řezání závitů je celkem "známý problém S-28" mě to tam taky teče. Pokud nemíníš často kola měnit, tak utěsnění silikonem by bylo řešením.
Bellian píše: Jo a ještě jeden dotaz, musel jsem kvůli převozu sundat koníka a teď mám rozdrbané to dotahování na tu páku. Nenašel jsem tam žádný doštelovávací šroub, takže jsem koníka vysunul z lože, kousek pootočil se šroubem a zase zkusil nandat, ale je to drbačka, nezadařilo se mi to naštelovat tak, aby držel?
Tak to je taky celkem známý problém, většinou pootočení upevňovacího šroubu o 1/6 otáčky nepostačuje k festovnímu dotažení koníka, pak musíš použít ten druhý šroub, ale to má tu nevýhodu, že k tomu potřebuješ 19 klíč a není to tak rychlé jako pákou. Už se to někde řešilo, buď tady nebo na "traktorech". Mám v plánu to předělat a to použitím šroubu s větším stoupáním např. TR 12x3, ale zatím jsem se k tomu nedostal.
Naposledy upravil(a) salus dne 1. 9. 2015, 12:11, celkem upraveno 2 x.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

1. 9. 2015, 10:48

Děkuji salus za odpovědi, dle pročítání tohoto fóra patříš ke zkušeným lidem ochotným poradit, za to ti patří veliký dík.

Ohledně koníka už si vzpomínám, četl jsem si tady o tom, ale nedocvaklo mě to, dát si to dohromady s mým problémem. Zatím jsem používal 19 klíč jak píšeš, ale je to otrava.



Ještě bych potřeboval pomoci s identifikací věcí:

Obrázek

1. Netuším
2. Dá se navléci na lože a dotáhnout
3. Lamely ke spojce a to druhé jsou takové zahnuté packy, zle jsem to nafotil
4. Nevím
5. Nevím


Dále mi tam chybí doraz na podélný posuv pasuje tam i něco novějšího jako např. http://www.peddy.cz/prislusenstvi-k-sou ... um-3441524" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

1. 9. 2015, 11:25

Tak k Tvým dotazům dle fotek:
Fotka č.1 = podélný nárazníkový válec (dle manuálu stroje je o tom zmíněno na str.11) s tím souvisí i dorazy na fotce č.2
Fotka č.3 = lamely spojek a brzdy + páčky pro ovládání spojek ((dle manuálu stroje je o tom zmíněno na obrázku č.10, díl č. 64896)
Fotka č.4 = nějaké pojistné matice, ale odkud přesně jsou nevím
Fotka č.5 = ozubená kola, možná taky taková mám, ale taky nevím kam přesně patří (možná to kolo s vnitřními drážkami v otvoru by mohlo sloužit společně s dalším kolem ke změně rozsahu otáček vřetene, ale jistý si nejsem :roll: )

Pokud nemáš manuál ke stroji tak mě přes SZ pošli svůj mail, můžu Ti ho poslat, mám manuál vlastnoručně skenovaný z docela dobré předlohy, takže je zcela čitelný.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

8. 9. 2015, 5:06

Včera jsem byl kousek od Chrudimy v bazaru, kde rozprodává věci z koupené fabriky, věcí je tam docela dosti a další sklad má přimo v Chrudimy, kde je věcí ještě více, Soustružnické nože, nejvíce 25x25 a výš (16x16) jich moc neměl :( . Frézy nepřeberné množství, vrtáky taky hodně a závitníky (i jemné do M30). Cena nožů 150Kč/kg, vrtáky a závitníky 400Kč/kg. Vše je poctivá zbrojovka a většina je jich nových. Mikrometry (různé měřáky pro mě neznámé), ruční nářadí, pístnice, oleje, i věci na motory, pneumatické nářadí, velké gola sady, spojovací materiál. Opravdu hodně. Po třech hodinách jsem už musel jít. Je to na celý den se v tom hrabat. Má to sice trochu roztříděné, ale prodejce netuší, kde co je a na co to je. Jinak domluva s ním rozumná a i sleví. Jo a i věci na staré motorky tam jsou.

Pokoupil jsem nějaké nože a hlavně jsem si doplnil vrtáky morse do 26mm.


Obrázek
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

8. 9. 2015, 7:56

A kde to přesně v té Chrudimi je, popř. mají nějaký web?
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

8. 9. 2015, 9:26

Pardon, zapomněl jsem dáti odkaz.

http://stroje.bazos.cz/inzerat/51369187 ... topkou.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumacek
Příspěvky: 30
Registrován: 11. 4. 2013, 4:19
Bydliště: Břeclav

8. 9. 2015, 8:03

Když jsem si přečetl ty ceny, tak jsem zase začal být rád, že nám toho doma tolik po komunistech zůstalo. Sice už 25let kopem na podlaze do závitníků a místo prostorné dílny máme skladiště, kde neotevřu dveře, ale až dostanu rozum, a řeknu si konec, už nic nedělám, prodám to za 400,-/kg a budu se mít do smrti dobře. Doufám, že takových kovozemědělců, co si ještě fušnou, bude v té době ještě dost :D :D :D
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

14. 9. 2015, 5:33

Tak o víkendu jsem měl možnost zase něco nakoupit. Dal jsem si inzerát, ž kouppím věci k soustruhu, ozval se mi starší pán a tak jsem se kněmu v pátek vydal. Má toho doma celkem dost. Nejprve mě vyzkoušel ze základů co a jak vím a nevím o co se zajímám. A nakonec prohlásil, že jsem spřízněná duše a nechal mi vše po 25Kč a univerzálku 160mm tříčelisťovou (novou) + měkké čelisti a přírbu z sv18 (starší) za 1500Kč.

Tak mám komplet morse vrtáký od10mm do 25mm po 0,5mm a většinou 2x a víc (cca 70 vrtáků), a nožů taky dosti. Měl tam i jeden s výměnými plátky, ale je 25x25mm (zapomněl jsem vyfotit) myslíte, že bych ho mohl zfrézovat?
Dále dost radeka mě nechal, ale ty jsou většinou velké. Vzal jsem i sadu závitníků oček s jemný stoupáním, redukce, hodinky, srdíčka. Pak tam měl sady na měření, vše mi ukazoval a vysvětloval, ale to já bych nevyužil. I výstružníků tam pár bylo. Jen navrtáváky chyběli.

Včera jsem se pustil do výměny univerzálky. Problém je, že čelisti jdou vytáčet hrozně ztěžka, tak jsem to postříkal olejem a pomale vytočil ven a ejhle ono to jde pořád těžko. Takže bych ji asi měl sundat a rozdělat, zda tam nebude zatuhlá vazelína, nebo jsou tam nějaké stavěcí šrouby, které by na to měli vliv?

Obrázek

Obrázek
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

14. 9. 2015, 12:42

Tak rozdělat a zkontrolovat asi nebude na škodu, jen vše označit a nezpřeházet. Vůle jde nastavit snad jedině povolením inbusů, které drží zadní víko, případně jeho úpravou. Sklíčidlo se olejem ani tukem mazat nemá, lepí se na ně třísky. Má se používat grafit nebo molyka, ale čínská mají i mazničku.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2015, 2:56

I japonsky hydraulicky maj pod paknama mazani maznickama
Jinak se to osklive zadre
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 28
Registrován: 31. 8. 2015, 11:04
Bydliště: Velké Meziříčí 59401

1. 10. 2015, 9:54

Tak slíčidlo šlape, sundal jsem kryt, vyfoukal, vyčistil od oleje a nanesl dopručenou vazelínu Molyka. Podařilo se mi i seštelovat koník, takže jde dotáhnout pákou a nehýbe se. Při chvilce časi jsem stočil spíše upravil nějaké drobnosti :) . Jak jsem zasilikonoval dekle, tak i úniky oleje se dostali na rozumnou mez.

Posledních 14 dnů jsem po večerech studoval tady na fóru rady ohledně nožů a brousících kotoučů a brusek.

No pak jsem měl udělat M14x1,5, pustil jsem se do něj, ale nedopadlo to moc dobře. Upnul jsem M16 a po osoustružení závitu jsem zjistil, že jsem na D13,5mm. Tak jsem vzal M20, ale ta byla blouhá, upnul jsem ho za hlavu a vzpoměl si na příspěvek, že upichování je velmi zatěžující. No a dopadlo to tak, že se mi obrobek smeknul ve sklíčidle a urazil nůž.
Tak jsem našel m18 šroub, ketrý už jsem uříznul flexkou a osoustružil na D14mm. A jal jsem se nastavovat stoupání 1,5mm.
Dle tabulek jsem nastavil 1:1, C, 1. Jenže Dal jsem nejnižší otáčky 250, ale i tak ten posuv jede docela rychle a při zastavování jsem si brnknul na opáčné otáčky a uštíplnul jsem špičku na noži. UFF a tak jsem to v neděli večer raději zabalil.

Zkoušel jsem nastudovat, aby mi to na soupání 1,5mm jelo pomaleji, ale jedinné řešení jsem viděl, přehodit kola na pomalejší otáčky vřetena, což se mi moc nechce. No a nebo to spíše dopadne, že vytáhnu očko se stoupáním 1,5mm a udělám to ručně.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“