Soustruh UNIMAX CQ9318

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

15. 12. 2015, 4:54

Souhlasím se Zdeňkem - teď víš, že škrábeš nějakou rovinu podle nějakého pravítka, ale nevíš, jak ty roviny spolu hrají.
Škrábeš pod úhlem např. zleva, opíšeš a škrábeš zprava, opíšeš škrábeš zleva atd. - do finále (tedy směr pokaždé střídáš).
V závěru spíš budeš hledat nejvyšší body, kde pravítko "visí" - ty body nebudou mít na sobě kopec barvy, ale jejich "vrchol" bude spíš "vyleštěný" a barva bude okolo bodu.
Baterfly
Příspěvky: 23
Registrován: 24. 6. 2007, 5:53
Bydliště: Praha - Řepy

15. 12. 2015, 9:30

Ahoj.
Zatím spíš trénuji barvení lože pravítkem. Tu přední plošku jsem jen, tak lehce pohladil škrabákem, jednou rukou jsem držel lože a druhou po tom přejel břitem. Chtěl jsem vědět jak to funguje. Spíš bych řekl že jsem strhl vrstvu po brusce, než by se tomu dalo říkat záškrab. Na třetí pokus už začal barvit i prostředek a dělalo to takový ostřeji ohraničený fleky. Zatím nad tím ještě tak nějak medituji a sbírám odvahu. Zkusím si to zaškrabávání natrénovat ještě na nějaké nefunkční ploše na suportu než se pustím na lože. Ten záškrab kolem té díry prosím neřešte, jsem tam jen strhl otřep po vrtání, oni tam asi nevědí co to je záhlubník. :D
Upřímně řečeno tomu přeměřování jsem se chtěl tak nějak pro začátek vyhnout, nebo spíš zatím jen vyhladit plochy a pak časem to nějak pořešit pokud to bude nutný. Stejně to asi po nějaký době používání bude chtít servis a taky nevím jak je na tom litina. Nevěřím tomu že to číňan nechává někde roky v kopřivách zrát, jak to dělají výrobci u nás. Tak si myslím že to třeba za rok bude zase jinak, ale třeba se pletu.
Zdeňku, prosím tě jak moc jsi měl velký nepřesnosti na tom loži když jsi to přeměřoval? Já to mám na modely kde nemusím řešit přesnost na setiny, a dlouhá věci na tom dělat nebudu. Z materiálů hlavně dural a sem tam upravit železný ozubený kolečka. Tak třeba by se dala nějaká odchylka skousnout. :(
Jarda.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 12. 2015, 11:41

Baterfly píše:Ahoj.
Zatím spíš trénuji barvení lože pravítkem. Tu přední plošku jsem jen, tak lehce pohladil škrabákem, jednou rukou jsem držel lože a druhou po tom přejel břitem. Chtěl jsem vědět jak to funguje. Spíš bych řekl že jsem strhl vrstvu po brusce, než by se tomu dalo říkat záškrab. Na třetí pokus už začal barvit i prostředek a dělalo to takový ostřeji ohraničený fleky. Zatím nad tím ještě tak nějak medituji a sbírám odvahu. Zkusím si to zaškrabávání natrénovat ještě na nějaké nefunkční ploše na suportu než se pustím na lože. Ten záškrab kolem té díry prosím neřešte, jsem tam jen strhl otřep po vrtání, oni tam asi nevědí co to je záhlubník. :D
Upřímně řečeno tomu přeměřování jsem se chtěl tak nějak pro začátek vyhnout, nebo spíš zatím jen vyhladit plochy a pak časem to nějak pořešit pokud to bude nutný. Stejně to asi po nějaký době používání bude chtít servis a taky nevím jak je na tom litina. Nevěřím tomu že to číňan nechává někde roky v kopřivách zrát, jak to dělají výrobci u nás. Tak si myslím že to třeba za rok bude zase jinak, ale třeba se pletu.
Zdeňku, prosím tě jak moc jsi měl velký nepřesnosti na tom loži když jsi to přeměřoval? Já to mám na modely kde nemusím řešit přesnost na setiny, a dlouhá věci na tom dělat nebudu. Z materiálů hlavně dural a sem tam upravit železný ozubený kolečka. Tak třeba by se dala nějaká odchylka skousnout. :(
Jarda.
Lože Seig clones je alespoň v tom co jsem měl tu čest jsou celkem v pohodě - to že se v délce trochu vlní v toleranci 0,05 na jejich délku není až takový problém.
Problém je spíše v supportu - viz ten kus co jsem měl na vánoční besídce - špatně udělaná V drážka a pak nesedí saně a je to průs.r Já jsem si toho prakticky dlouho u svého UNIMAXu nevšiml. Nedělal jsem na něm nic náročného až když jsem začal používat frézovací přípravek ;-) nicméně ty druhé saně byly jakš takeš takže je mám na stroji a je problému.

Řeš primárně suport !! ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Baterfly
Příspěvky: 23
Registrován: 24. 6. 2007, 5:53
Bydliště: Praha - Řepy

20. 12. 2015, 7:30

Ahoj.
Lože vypadá podle barvy celkem v pohodě, jen posledních pár centimetrů u koníku se zvedá. Dal jsem si hodinky na saně a zkoušel jezdit sem a tam a došel jsem k stejnému závěru, konec leze do kopce asi dva dílky. ale hodnota je asi dost zkreslená. Saně jsou, ale asi parodie na nevím co. Padají dozadu dolu o 0,2mm, naštěstí se bude hlavně rovnat žlábek a je tam materiálu na to dost. :D
Dneska jsem začal trénovat škrábání, prvně na jedné nefunkční ploše nožového suportu a pak na vnějších plochách ve styku nožového a příčného suportu. Na funkční plochy ještě budu chvíli meditovat. :D Je to docela věda a chce to nacvičit. Cyklů nevím kolik ale už mě to nebavilo. Pravítko jsem točil s každým cyklem, podél, příčně, diagonály, abych udržel aspoň krapet rovinu. Na vnějších plochách jsem pak přidal i ten kousek nefunkční plochy. Není to ještě ideál, ale plochy stokrát lepší než původní. Zkoušel jsem i zvednout jeden kus druhým, bylo cítit že to má snahu, ale nešlo to. Ještě budu muset asi naškrábat hodně špon. Jsem to viděl na nějakým videu a dlouho jsem to nechápal. https://www.youtube.com/watch?v=4FS2YI3U_cc" onclick="window.open(this.href);return false; je to na konci. :D :D :D Jinak zkoušel jsem ty brusné kotoučky na zahlazení a spíš to doškrábou. Tak jsem aspoň použil rouno co používají topenáři. Na nějakým videu jsem viděl, že používají nějaký brousek. Ale nezjistil jsem jaký, takže zatím rouno než seženu něco lepšího. Fotky škrábání jsou tady: https://www.zonerama.com/Link/Photo/40751118/1027472" onclick="window.open(this.href);return false;
Jarda.
sulekb
Příspěvky: 99
Registrován: 10. 12. 2015, 12:39
Bydliště: su z Prahe

20. 12. 2015, 9:50

cožpak takovej prcek, ale https://www.youtube.com/watch?v=Kj6jmQxZe8s" onclick="window.open(this.href);return false;
bolekkrutor
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 12. 2015, 11:22

25. 12. 2015, 11:46

Zdravím, před časem jsem stal majitelem tohoto "soustruhu" a ani mne se nevyhnuly zde hojně propírané neduhy. Jedna z nejpalčivějších, totiž pružná vůle rybiny malého podélného posuvu, se mi podařila odstranit zatím snad nezmíněným způsobem. Dlouho jsem dumal co s tím. Vícero přítlačných šroubů mi přišlo polovičaté řešení, kdy si myslím se pružnost zcela neodstraní, pouze se zvětší nutná síla, pro její projevení. Klínové lišty jsou krásné řešení, ale pro mne svépomocí nevyrobitelné. Rozhodl jsem se proto mezeru mezi stavěcí lištou a rybinou samotnou vyplnit. V první řadě je potřeba rybinu seřídit. Potom celý díl sejmout a otočit vzhůru nohama. Boky žlábku utěsnit plastelínou a vylít nejlépe naplněným, déle tuhnoucím epoxi (eliminuje se tím smrštění). Já použil araldit SW404. Po zavadnutí sestavit a ideálně alespoň trochu temperovat. Stačí 50C po dobu několika hodin.
Výsledek musím říct, že až překvapil, neb úpravou vznikl absolutně tuhý celek.
Bohužel co jsem zatím nevyléčil je neposlušný nonius malého podélného posuvu. Točí/netočí se jak se mu zlíbí a doposavad provedené úpravy nepřinesly, kýžený efekt. Poradí někdo c o s tím?

Zdraví nováček fora.
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

25. 12. 2015, 12:11

Ani to tak nebude neposlušný nonius, ale minimálně axiální vůle uložení šroubu. Tu lze eliminovat bronzovým radiálním ložiskem a dvěma axiálními + nová deska jejich uložení. Dále bude nejspíš vůle v "matici"/šroub - ta "matice" by měla být součástí spodního dílu křížového suportu - tam bohužel moc nenaděláš. Buď vytočit nový šroub a přizpůsobit ho "matici" - to lze na stejné mašince dost blbě, nebo nový šroub a matice z bronzu spolu spasované a následně odvrtat/vystružit původní matici; (toto bude platit pokud je okolo "matice" dost "masa" a novou matici do vzniklého otvoru zalepit např. Loctitem (638) a pojistit třeba červy.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 12. 2015, 1:05

bolekkrutor píše: Bohužel co jsem zatím nevyléčil je neposlušný nonius malého podélného posuvu. Točí/netočí se jak se mu zlíbí a doposavad provedené úpravy nepřinesly, kýžený efekt. Poradí někdo c o s tím?

Zdraví nováček fora.
místo kluzných ložisek tam dej podle průměru šroubu a místa v čele suportu dvě obyčejná jednořadá kuličková ložiska
podle rozměru třeba 6200, 6000 nebo 608 nebo tak něco
na šroubu stáhnout vnitřní kroužky natvrdo proti sobě maticí
v čele suportu (domečku) vnější kroužky stáhnout taky natvrdo proti sobě přírubou na dva nebo tři šroubky
samo se na ty ložiska musí udělat místo, pokud částí obvodu vylezou ven, nevadí
větší průměr díry než je povrch ložisek taky nevadí
získáš za 40,- a trochu práce dlouhodobě stálé a hladce běžící axiálně-radiální uložení s vůlí dvě tři stovky, nějakým vymezováním maticí tohle nikdy nedosáhneš, buď to bude zadrhávat, nebo to bude mít velkou vůli
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

25. 12. 2015, 7:40

testone píše:
bolekkrutor píše: Bohužel co jsem zatím nevyléčil je neposlušný nonius malého podélného posuvu. Točí/netočí se jak se mu zlíbí a doposavad provedené úpravy nepřinesly, kýžený efekt. Poradí někdo c o s tím?

Zdraví nováček fora.
místo kluzných ložisek tam dej podle průměru šroubu a místa v čele suportu dvě obyčejná jednořadá kuličková ložiska
podle rozměru třeba 6200, 6000 nebo 608 nebo tak něco
na šroubu stáhnout vnitřní kroužky natvrdo proti sobě maticí
v čele suportu (domečku) vnější kroužky stáhnout taky natvrdo proti sobě přírubou na dva nebo tři šroubky
samo se na ty ložiska musí udělat místo, pokud částí obvodu vylezou ven, nevadí
větší průměr díry než je povrch ložisek taky nevadí
získáš za 40,- a trochu práce dlouhodobě stálé a hladce běžící axiálně-radiální uložení s vůlí dvě tři stovky, nějakým vymezováním maticí tohle nikdy nedosáhneš, buď to bude zadrhávat, nebo to bude mít velkou vůli
citam si to asi 3x, ale nepochopil som to.. presne tymto neduhom zije aj moj sustruh a neviem sa dokopat a opravit to..
Podla textu to vyzera jednoducha a rychla oprava... 2-3 stovky je az moc dokonale...

Riso
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

26. 12. 2015, 6:59

Ty dvě radiální ložiska vymezí vůli šroubu v uložení u noniusu - také možnost. Zůstává však vůle v matici/šroub a ta bude nejspíš dost velká.....alespoń o těch dvou čín co jsem měl, vždy byla. :(
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 12. 2015, 7:28

darc píše: citam si to asi 3x, ale nepochopil som to.. presne tymto neduhom zije aj moj sustruh a neviem sa dokopat a opravit to..
Podla textu to vyzera jednoducha a rychla oprava... 2-3 stovky je az moc dokonale...Riso
zkus si to namalovat
nicméně platí to co píše kolega dole, vůli v matici to nijak neovlivní
šroub - vnitřní kroužky ložisek - matice - klička (nonius)
pevná část suportíku s vývrtem pro ložiska (čelo) - vnější kroužky - přitahující příruba
vnější kroužky musí být opřeny boky o plochu na dně vývrtu (NE od vrtáku!!!) a musí tam být přitahovány přírubou
Tatka33 píše:Ty dvě radiální ložiska vymezí vůli šroubu v uložení u noniusu - také možnost. Zůstává však vůle v matici/šroub a ta bude nejspíš dost velká.....alespoń o těch dvou čín co jsem měl, vždy byla. :(
samozřejmě
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
bolekkrutor
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 12. 2015, 11:22

26. 12. 2015, 7:56

Děkuji za rady, ale obě varianty jsou daleko zatím, na co si coby zelenáč troufám. Ložiska zní dobře, ale toho místa je tam opravdu pekelně málo. Mám nad čím přemýšlet.
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

26. 12. 2015, 9:20

bolekkrutor píše:Děkuji za rady, ale obě varianty jsou daleko zatím, na co si coby zelenáč troufám. Ložiska zní dobře, ale toho místa je tam opravdu pekelně málo. Mám nad čím přemýšlet.
Až pojedeš do dílny na Vinohrady, zkus v telefonu najít Milan Sedláček (Fógl) - měl tisíc otázek ohledně laminování a domluvíme se na pokec, nebo zavolej, jak bude vhodno......
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 12. 2015, 9:38

bolekkrutor píše:Děkuji za rady, ale obě varianty jsou daleko zatím, na co si coby zelenáč troufám. Ložiska zní dobře, ale toho místa je tam opravdu pekelně málo. Mám nad čím přemýšlet.
zkus si vzít tužku a papír a nejdřív to namalovat
bude jasno
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3592
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2015, 3:41

bolekkrutor píše:Děkuji za rady, ale obě varianty jsou daleko zatím, na co si coby zelenáč troufám. Ložiska zní dobře, ale toho místa je tam opravdu pekelně málo. Mám nad čím přemýšlet.

už se to tady probíralo minulý rok :wink: dával jsem k tomu i fotky na první stránce tématu http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=7&t ... t=P1110161" onclick="window.open(this.href);return false;, nicméně je to už takové high-tech vylepšení, osobně se domnívám, že by stačila aretace šroubu ala mn80, nebo jak to mám na těch mých suportech, ta ax. vůle se dá vyladit do minima, když se s tím člověk pohraje, ten zástavbový prostor je minimální :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“