Bomey - mazlík ze šroťáku

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Ondroskok
Příspěvky: 10
Registrován: 4. 9. 2017, 7:19

4. 9. 2017, 8:32

Zdravím, před nějakou dobou jsem se stal pyšným majitelem stejného soustruhu Bomey jak máte Vy. Stav mého stroje je původní s kompletním příslušenství (lícní deska, unášecí deska, sklíčidla, kola na řezání závítů). Kdyby jste potřeboval vědět nějaká technická data, či vidět detaily, můžu Vám být nápomocen.
Přílohy
bomey.jpg
DSC_0370.JPG
DSC_0369.JPG
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 9. 2017, 8:02

Ondroskok píše:Zdravím, před nějakou dobou jsem se stal pyšným majitelem stejného soustruhu Bomey jak máte Vy. Stav mého stroje je původní s kompletním příslušenství (lícní deska, unášecí deska, sklíčidla, kola na řezání závítů). Kdyby jste potřeboval vědět nějaká technická data, či vidět detaily, můžu Vám být nápomocen.
Díky za nabídku - určitě toho využiju.
Sice to vzhledem k chybějícím dílům a předělávce nedotáhnu do původního stavu jak máš Ty ale určitě budu rád konzultovat své kroky k renovaci tak aby se stroj stal funkčním.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Ondroskok
Příspěvky: 10
Registrován: 4. 9. 2017, 7:19

5. 9. 2017, 10:13

V mém případě platilo naše zdejší pořekadlo "čím hlupší sedlák, tím větší kobzole", neboť když jsem soustruh kupoval vůbec jsem netušil co se mi vlastně dostalo do rukou. Kompletně jsem jej rozebral, očistil, promazal a opět složil. Po vycentrování a seřízení (vymezení) vůlí můžu říct, že je soustruh v plném pracovním režimu a pracuje s přesností na setinu milimetru. Nejvíc jsem byl překvapen v jakém stavu se celý soustruh dochoval, a ponejvíce práce jsem měl s odstraňováním barvy s míst jako jsou olejové maznice (některé dokonce úplně zatřené pod vrstvou barvy tak že nešly ani rozpoznat) a funkčních ploch, hold odborník "natěrač" se pozná hned :( Každopádně po mém prvním "samodomo" soustruhu je tento asi tak o 10 levelů jinde.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 11. 2017, 9:48

Tak jsem se o víkendu opět na chvilku vrátil ke stroji.
Přes prázdniny jsem většinu dílů omyl tlakovou vodou se saponátem a opět nakonzervoval.
Chtěl jsem rozebrat co se mi nepodařilo a vyndat zalomený šroub z vřeteníku.
zalomený šroub.jpg
Šroub jsem navrtal a pak zkusil zavrtat levý vrták - díky Pavlaxy !!!
Jen se vrták kousl šroub se začal vytáčet ven ;-)
lomenak sup ven.jpg
A je venku ;-)
vyndany lomenak.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 11. 2017, 10:22

Na začátku předchozí stránky jsem si s tímhle nevěděl rady
Zdenek Valter píše:Tohle zatím nevím jak rozebrat - ten výstupek na horní straně dílu je zřejmě uříznutý šroub - nepodařilo se mi s tím otočit.
Vlastní šroub pro uchycení hlavy se kinklá jako vykotlaný zub - rád bych to odstrojil.
Máte někdo nějaký hint ?
A tak jsem se pustil i do rozebrání tohohle dílu.
Takhle jsem si to upnul
upnuti01.jpg
Pak odvrtal 10 mm vrtákem
upnuti02.jpg
Ten kolík opravdu drží čep nebo šroub :-(
upnuti03.jpg
Odvrtaný kolík
uvolnněný kolík.jpg
Takže poklepáním na konec kolík povylezl do díry - šel dost ztuha takže jsem ho postupně zaklepával do díry a po kouskách odfrézoval
upnuti04.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Ondroskok
Příspěvky: 10
Registrován: 4. 9. 2017, 7:19

15. 12. 2017, 9:21

Dobrá práce Zdeňku, hezky sis s tím poradil. Díval jsem se jak to tam mám zajištěné já a žádný šroub tam není, je to hladký kolík v ploše sotva viditelný, musel bych to řešit podobným způsobem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 12. 2017, 10:54

no ale zbytek kolíku je přece vidět už na straně 2 tohoto tématu tak do něj vrtni díru udělej vnitřní závit a vylisuj ho ven pomocí šroubu a vhodných podložek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 12. 2017, 11:19

kenybz píše:no ale zbytek kolíku je přece vidět už na straně 2 tohoto tématu tak do něj vrtni díru udělej vnitřní závit a vylisuj ho ven pomocí šroubu a vhodných podložek
No jo ale to z počátku nebylo jasné ;-)
Já jsem zprvu myslel, že je to šroub, ale až tímhle se to zjistilo.
Teď je každý generál ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 12. 2017, 11:33

no generál ....toto téma jsem četl dneska poprvé a hned jak jsem to viděl mě to bylo jasné...šak žádný učený z nebe nespadl a buď v klidu taky se mě občas něco podobného stane z toho boku to vypadá že je tam naprasený kus snad hliníku jako zajištění toho čepu...budeš to muset nějak líp udělat aby to bylo demontovatelné...
původně tam byl asi kolík s kuželem 1:50 a pak to někdo opravoval jak se dalo
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“