Filtracni tkanina na olej

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

3. 4. 2017, 2:51

Ahoj,
rad bych se zeptal, jestli nekdo nemate zkusenost s tkaninou/latkou na filtrovani oleje.
Na svem soustruhu WMW (KARGER) DL3 mam v mazacim systemu vretena olejovy filtr. Ten je kovovy a je jeste zasazeny do latkoveho pytlicku, ktery ma pobirat ty nejjemnejsi necistoty. Latku mam, po tech letech, jiz samozrejme potrhanou a rad bych tedy usil novy obal.
Na internetu jsem neco malo nasel, ale nic co by vypadalo shodne, ci alespon podobne. Nemam ted fotku po ruce, ale vypada to jako sediva, trochu hrubsi latka.
Kdyby jste mel nekdo osobni zkusenost s necim takovym, dejte prosim vedet. Alespon nasmerovat na nekoho, kdo se tim zabyva.
Diky moc!
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 4. 2017, 3:45

je to tohle
http://www.vyroubal.cz/?cz_prumyslove-filtrace,15" onclick="window.open(this.href);return false;
taky se to používá jako výstelka do rakví
nebo použij netkanou textilii co používají zahradníci,
běžně se koupí
nebo tzv. separační papírky do dětských plen, lze koupit v drogerii
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

3. 4. 2017, 8:30

Testone, diky moc za radu. Zitra objednavam!
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

10. 2. 2018, 9:43

Ako riesite filtraciu oleja pri sv18 ? V navode som cital o filtry ktory ma byt na konci trubky ktorou sa olej vracia do nadrze nic tam ale nemam.
Rozmyslam nad "open filtrom" aky sa dava do aut ale neviem ci je dostatocne jemny na to aby zachytil jemne ciastocky
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

3. 5. 2020, 11:49

přihodim otázečku... chlazení pojede na uzavřený systém - kapalina stéká přes filtrční tkaniny a síto dolu do vany, odkud čerpá pumpa emulzy znovu dál k nástroji. emulze by měla ve vodě zůstávat stále i po průchodu filtrací, měla by být hlavně, když to stříká na nástroj, ale filtrací (obzvlášt pokud by se použil např nějaký vodní filtr) se asi z vody odděluje, řekl bych. přesně jako olej, o kterém tu byla řeč. jak tedy docílit odfiltrování špon tak, aby zároveň kapalina mazala dobře nástroj? ...filtraci vidím jako potřebnou a to proto, aby špony nelítaly znovu na nástroj a obrobek, kde by dělaly neplechu
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 5. 2020, 12:55

Emulze se odděluje z vody?????
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

3. 5. 2020, 1:28

Prípadné špony, ktoré nezachytí stiko predsa ostanú na dne nádrže, navyše tam ešte býva prepážka, aby sa na hladine nedržal olej - neviem si predstaviť, ako by sa cez to dostala špona.
Tos C45-2000
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

3. 5. 2020, 2:50

myslím tím fakt mini abrazivní částečky (kovy, carbon...), které se pak trefují do nástroje a tupí ho, zkrátka tam nemají co dělat. to že jsou špony v nádobě at už na dně nebo kdekoli jinde, myslím, není dobře, protože pumpa je nasaje. já mám navíc 133l/min pumpu a to proto, že velký proud kromě chlazení taky perfektně odhazuje špony třeba i z hlubokých zahloubených děr v obrobku... no ale pokud je tam pak nějaký bordel, tak to obrobky a nástroj brousí téměř jako pískovačka :lol:

jde mi ale hlavně o to, že právě ten olej se odděluje od vody primárně kvůli filtraci (mám tam položených pár plátů netkané textilie), a pokud se oddělí, tak logicky ve vodě, která projde pumpou znovu k nástroji už chybí - pak se tedy tím snižuje schopnost mazání nástroje ...nedává mi to smysl. jak to kdo máte v praxi?
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

3. 5. 2020, 3:49

ten olej, ktorý sa oddelí treba odobrať. buď je to nečistota, alebo chybne namiešaná/skladovaná emulzia.
Potom zmeriam koncentráciu a dolejem emulzného oleja, koľko treba na požadovaných 5-8%.

to zberanie oleju z hladiny údajne aj predlžuje životnosť emulzie.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

3. 5. 2020, 4:01

Nojo, ale jak ho sbírat, když je nádrž v noze soustruhu a není tam žádný přístup, kromně vypouštěcího otvoru.. Mám S28.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

3. 5. 2020, 6:52

takže pokud se mi olej odděluje, znamená to i to, že to mám třeba špatně namíchaný? :) ...dumal jsem právě nad tím principem, že potřebuju, aby se nástroj mazal, ale zároveň odděluju olej filtrací, je to kontraproduktivní... je fakt že s mícháním se moc nepytlíkuju, na druhou stranu měřit stále koncentrace je fuška :D
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

3. 5. 2020, 7:33

ja som teraz popoludní išiel pozrieť do frézky. z cca 15-20L emulzie som odčerpal cca 4L sajrajtu. ten olej určite nebol z obrábaného materiálu (robil som z plechov) ani z mašiny (pred časom som ju celú vyčistil, cca 4x umytie).
takže to pripisujem zlému emulznému oleju. kúpil som čapovaný a asi bol zle rozmiešaný sud, keď odlievali do bandasky. olej sa mi ušiel, emulzné zložky nie. :(
ale pozitívne je, že už som minul posledné 2 litre, tak teraz kúpim novú várku v origo bandaske a uvidím.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

4. 5. 2020, 11:12

mimochodem kam recyklujete starou emulzi? věděl by někdo o něčem jakože bio/organickým, aby se to dalo po základním ofiltrování hodit někam do vodovodu? - slyšel jsem plno tipu s jedlou sodou, oliv. olejem, cotronem atd :D no nevim co z toho bude a jestli vubec v praxi k nečemu... :D
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 5. 2020, 11:42

olej z hladiny lze sbírat pásovým odlučovačem oleje
dá se i celkem jednoduše udělat
to je hezká kutilská úloha ze šuplíkových zásob
....
emulze se likviduje v deemulgační čistírně
funguje to tak, že se emulze "rozrazí" přídavkem H2SO4
vysrážený olej se vyvločkuje přídavkem bentonitu a prožene přes filtraci, tam se zachytí a šup s tím do spalovny
zbylou kyselou vodu zneutralizovat vápencem a do kanalizace
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 5. 2020, 1:00

testone píše: 4. 5. 2020, 11:42 olej z hladiny lze sbírat pásovým odlučovačem oleje
dá se i celkem jednoduše udělat
to je hezká kutilská úloha ze šuplíkových zásob
....
emulze se likviduje v deemulgační čistírně
funguje to tak, že se emulze "rozrazí" přídavkem H2SO4
vysrážený olej se vyvločkuje přídavkem bentonitu a prožene přes filtraci, tam se zachytí a šup s tím do spalovny
zbylou kyselou vodu zneutralizovat vápencem a do kanalizace
Stará emulze a sračky z ní jsou nebezpečný odpad. Měl bys být schopen doložit, co jsi s tím udělal. Já to vozím do Compagu, kde na to mají licenci a dostanu doklad. Pokud jsem si dobře všiml vylejou to na hromadu štěpky a nějakého kartonu. Voda se odpaří a zbytek shoří ve spalovně.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“