Soustruh Simonet

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 6:02

Tak jsem si domů přivezl dalšího mazlíka, zatím spíš pacienta. Je to zatím blíže neidentifikovaný soustruh Simonet, tedy švýcarský bráška Schaublinu. Pod tím nánosem špíny se zdá být celkem slušný soustruh, ale bohužel nekompletní. Schází tomu hlavně suport, pohon a pinola koníku. Vzhledem k tomu, že Simonet je ještě méně běžná značka, než Schaublin, tak asi nemůžu doufat, že bych sehnal scházející díly z jiného Simonetu. Kdybych je přece sehnal, asi by to bylo mimo přijatelnou cenu. Takže moje otázka zní. Co je to za typ? Typový štítek schází, tak nevím co mám vlastně hledat. Potřeboval bych nějaké fotky, abych z toho udělal něco přinejmenším podobného s původním soustruhem. Není to sice exponát do muzea, takže na původnosti netrvám, ale zase bych z toho nerad dělal úplný bastl (ne, na CNC to předělávat nebudu :lol: Mám se smířit s tím, že to budu muset vyrábět podle fotek a obrázků, nebo jsou nějaké dostupnější soustruhy, které by šlo zkanibalizovat ? Například Tumlíkova úprava revolverového suportu z RM10 pro jeho Schaublina je velice zdařilá a klidně bych se ubíral podobným směrem. Bylo by možné použít suporty a koníky z RM10? Nemáte někdo možnost oměřit lože RM10? To na Simonet má šířku 72mm, točný průměr asi 204mm. Pokud by někdo věděl o nějaké dokumentaci, fotkách, textech, nápadech, nebo dokonce nabídkách bna využitelné komponenty, tak za ně budu rád.
Přílohy
Simonet3.jpg
Simonet4.jpg
Simonet5.jpg
Simonet6.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 6:57

Veškeré příslušenství na ten soustruh je schodné se 102 schaublinem :wink: to lože má stejný tvar a osová výška bude tedy taky shodná 102mm. to základní označení je taky podobné jak u schaublina 102, v tom případě D102 a podle výbavy tak jak u śchaublina to mělo ještě nějakej dodatek za tím D podle toho jaká tam byla výbava, revolver, pákáče atd atd ty tam máš otevřený reduktor
To co je vlevo na vřeteníku je závitořezné zařízení, funguje to opět obdobně tak jak na schaublinovi :D tahá to malej podélnej suport (soustružení kuželů a kuželových závitů) akorát to není zapřáhlé zepředu do šroubu, ale přes takovej bazmek to jde přímo k noniu s převodem, někde mám katalogy, tak to pošlu
Má to tuším jiný průměr a stoupání závitu na vřeteni od schaublina, ale kleštiny už jsou stejné, kupoval ode mě jeden němec přírubu W20 na schaublina, že prý je to stejné a pak to vracel :roll:

Věci na 102 jsou běžně k sehnání, bohužel ne u nás a ne za lidovku
RM10 má trochu širší lože a vyšší osovou výšku
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 7:27

QNX píše:Není to sice exponát do muzea, takže na původnosti netrvám, ale zase bych z toho nerad dělal úplný bastl
Já bych se naopak přimlouval za realizaci stroje do původního stavu i když to bude stát hodně kaček a hodin :)
tady máš manuál na základní dc 102

a tadykatalog 102 a tady katalog DZ 450
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 11:50

tumlik: Díky, katalogy prostuduju. Zatím jsem to jen v rychlosti prolétl. Někde na netu jsem našel zmínku, že příslušenství je zaměnitelné s tím pro Schaublina, ale jinda zase psali, že lože má jiný rozměr. Simonet má vrchní plochu širokou 72mm a Schaublin 70mm...... ? Koukal jsem na ebay a na Schaublina je tam toho dost, jen za poněkud nelidové ceny. Oproti tomu na Simonet vůbec nic. Tak nevím, jestli by například suport ze Schaublina 102 pasoval na Simonet 102, tak bych ho za těch cca 15k z ebay možná i koupil. To torzo jsem koupil za dobrou cenu, tak bych do něj ještě nějakou kačku vrazit mohl. U toho revolverového suportu bych asi raději koupil celej Rm-10 za 10k a revolver upravil, než kupovat za 40k revolver pro schaublina, zas takovej nadšenec nejsem. Kdyby se dal sehnat Mn-90 a Md-90 za podobné ceny, a kdyby to šlo použít, tak bych to samé udělal i pro získání dalšího příslušenství, ale tyhle dva jsem nikde na prodej nenašel. Uvést to do "původního stavu" stejně nedokážu. Původní díly jsou nesehnatelné, tak v nejlepším případě by to byl SimonetoSchaublin. Nikde jsem nenašel ani jednu fotku stejného modelu, jen ty podobné (asi mladší?) stodvojky. Můžu tedy jen hádat, jestli to příslušenství bylo stejné. Proto bych se snažil udělat z toho pěkný soustruh na kterém by nebylo snadno poznat, že jsem tam scházející věci dobastlil, ale tu muzeální věrnost prostě nedám. Nějaké díly bych si třeba i vyrobil, ale nemám ani předlohu od Schaublina, natož od Simoneta a dělat to jen z obrázků, to už by bylo dost odvážné a mohl bych se původnímu provedení dost vzdálit.
Sakra, tak jsem si udělal radost a jako bonus jsem k tomu dostal hromadu starostí :lol:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2017, 6:06

ahoj
ano, máš pravdu, byl jsem se na to juknout, na schaublinovi je 70mm ta vrchní stříška, to tvoje lože taky nemá T drážky zepředu a zezadu, ale no jak bych to řekl, ono je to u toho křížového suportu docela jedno, on na tom schaublinovi leží jen plochou na vrchní ploše a doráží se na přední hranu, takže je docela jedno jak je to lože široké :wink:
koník, vřeteník a upichovací suport už je přímo na stříšku, v tomto případě i kdybys sehnal, na schaublina 70mm tak dodělání na 72 je jednodušší než kdyby tomu bylo naopak
P1110904.JPG
P1110917.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2017, 9:21

tumlik: Tak to je dobrá zpráva. V tom případě budu číhat na nějaký suport ze Schaublina, pokud tedy nemáš v plánu rozjet výrobu suportů :-)
Simonet zadní T drážku má. Na předku je jenom opracovaná plocha bez drážky, ale to pro ten doraz suportu stačí.
Nekompletní koník Simonet zprovozním, ale podle průměru pinoly tam byl jen MK1. Pokusím se tedy sehnat něco použitelného, nebo udělám nový MK2 a stranově stavitelný.
Přílohy
Simonet7.jpg
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

1. 8. 2017, 7:13

to levnejsi te vyjde koupit cely soustruh a tohle prodat treba se nekomu zalibi to zarizeni na rezani zavitu. :wink:
taky jsem na ten inzerat koukal ale potom jsem si rekl ne :D :D
tady je podobny soustruh co se prodal na ebay pokud euro klesne k 25 kc tak se prodal za 10000,-. plus cesta.

http://www.ebay.de/itm/Drehbank-Tischdr ... 7675.l2557" onclick="window.open(this.href);return false;

Myslim si ze kdyz budes kupovat samotny suport na ebay tak budes minimalne na te 10 a kdyz ti jej nekdo bude delat tak budes uplne cenove nekde jinde.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2017, 10:22

drekk: To z tvého odkazu bylo za pěknou cenu. Tak jasný, to moje zprovoznit nebude levný a za 10k to určitě dohromady nedám. Na druhou stranu, pořídil jsem si to pro radost a abych se na tom něco naučil. ......... ale když mi za to někdo nabídne dobrou cenu, tak to prodám a koupím si jinou hračku :lol:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2017, 8:46

Dají se někde sehnat kleštiny W20? Na ebay občas něco je, ale jinak nemůžu najít žádný zdroj. To je to tak velká vzácnost?
Likin
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 6. 2016, 9:04

24. 8. 2017, 9:32

Teda! :o Ten vřeteník máš na pohled shodnej s tím mým modrým verkem. (VOUMARD) Myslím litinovej odlitek.
Jinak já mám taky tu T drážku na loži zezadu, netuším k čemu přesně sloužila. Možná tam taky upínali vrtačku, frézku, když je tam ta dělička. Je pravda, že ta moje předlohová hřídel na plochej řemen byla delší (to sem uříznul) a určitě tam měla být další třístupňová řemenice co podle mě naháněla tu již zmíněnou vrtačku či frézku. Ale jsou to jen moje spekulace...
Jinak já mám vzdálenost lože -osa soustružení cca 90mm. (jen pro zajímavost) :D

S pozdravem Likin
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2017, 12:04

Likin: Jinej výrobce, ale podobnej odlitek. Je to zajímavé, asi od sebe opisovali, měli to nějak normované, nebo jim to už tenkrát vyráběla stejná továrna v Číně :lol:
K čemu slouží zadní T drážka jsem zatím nezjistil, ještě budu muset pátrat. Ten můj soustruh není 90mm, ale je to 102 (podle měření spíš 101mm a po broušení a zaškrabání už to bude asi jen 100mm). Lože mám docela v pořádku, ale dosedecí plochy koníku a vřeteníku nějaký prase orvalo pilníkem, takže to musím celé přebrousit a zaškrabat. Zatím to udělat nemůžu, protože koník ještě nemá pinolu a nemám kontrolní trn do dutiny vřetene (W20) a dokonce ani jednu kleštinu W20. Nemám to tedy podle čeho srovnat.
Zatím jsem to rozebral a kompletně očistil až na kov. Docela jsem byl překvapenej kvalitou původní základovky a tmelu. Většinou to krásně pustí louhem, ale ta švýcarská barva statečně odolávala.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 8. 2017, 12:35

tady máš přípravek na frézování
https://www.youtube.com/watch?v=7GxkMIZ3gV8" onclick="window.open(this.href);return false;
t-drážka má různé použití třeba zrovna na uchycení toho frézovacího přípravku
projdi si youtube
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2017, 6:36

Nevíte, jestli Simonet používal kleštiny W20, nebo měl nějaký jiný rozměr? Marně jsem se snažil sehnat nějaké kleštiny W20 a když už jsem začal uvažovat, že dutinu předělám na nějaký jiný (běžnější) rozměr, tak jsem ze zofalství sáhnul do svých skladových zásob a vytáhnul bedýnku s kleštinama, že si tam něco vyberu. Našel jsem rozměr, který tam krásně sedí (kužel i válcová část), ale má to jiný závit, takže to nejde utáhnout (vnitřní závit na té vtahovací trubce je větší a má jiný profil, stoupání stejné). Po důkladném přeměření kleštin jsem zjistil, že mám sadu 66ks kleštin, asi W20 (i když vnější průměr závitu to má 19,1 a ne 19.7mm, tak si nejsem úplně jistej). Vzhledem k tomu, že to nesedí s tím originál Simonetím protikusem, tak bych usuzoval, že Simonet měl nějakou variaci na W20 s jiným závitem. Potřeboval bych vědět, jak se ta kleština jmenuje. Pomohlo by mi to s hledáním dalších vhodných kleštin, mohl bych rozšířit sortiment na W20 + SimonetíW20. Jen bych k tomu měl dvě různé trubky na utahování.

Také mi připadá divné, že na ebay se prodávají dva druhy závitníků "19.7 x 1.666 SV20 Tap for W20 Schaublin Drawbar" Jeden má pilovitý profil 45°/5° a druhý má profil symetrický ........ a teď babo raď.
Naposledy upravil(a) QNX dne 26. 8. 2017, 8:26, celkem upraveno 1 x.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2017, 6:41

kenybz: Na nějaká videa jsem koukal, ale zatím jsem nenašel žádné na kterém by se frézovací přípravek montoval do zadní T drážky. Zatím všechno o přípravku na suportu.
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

27. 8. 2017, 8:56

ja videl v te t drazce zarizeni na rezani zavitu kdy se zavit rezal pres zavitove patrony. K cemu jsou ty ozubena kola vedle remenice myslim ty sikme.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“