Identifikace soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 10:19

Pokud by někdo znal tento soustruh, prosím o identifikaci, délka 1500 mm (celková) , strojní posuvy - podélný a příčný

Dík, Martin
Přílohy
Soustruh
Soustruh
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 8. 2017, 12:43

Hoffec píše:Pokud by někdo znal tento soustruh, prosím o identifikaci, délka 1500 mm (celková) , strojní posuvy - podélný a příčný

Dík, Martin
Asi JSO 20 - nejsem znalec, ale řekl bych že lože tomu odpovídá.

viz třeba tu http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=60&t=3235&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;

Pro další identifikaci by bylo dobré kdybys vyfotil profil lože, uložení vodícího šroubu v suportu.
Pokud ten vodící šroub nemá drážku pak zřejmě soustruh příčný posuv nemá.
Respektive není nikde vidět další tyč pro ten příčný posuv.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 12:59

Podélný posuv je zajištěn takovou bronzovou maticí která se pákou sevře, příčný posuv je zajištěn převodkou uloženou v suportu a napojenou přes ozubené kolo na šroub příčného posuvu, vypíná a zapíná se jednoduše axiálním posuvem jednoho z ozubených kol v převodce suportu. Teoreticky je možné mít sepnuty oba strojní posuvy naráz a tvořit tak jakousi kuželovou plochu, pravděpodobně o neměnném úhlu, asi nepoužitelné na nic...

Co se týče toho soustruhu tak ten JSO 20 to asi nebude, je tam až příliš mnoho odlišností, jako například šikmé ozubení na vřeteni, jiná poloha posuvového šroubu, jiný tvar suportu... ale přesto díky.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 8. 2017, 1:20

Hoffec píše:Podélný posuv je zajištěn takovou bronzovou maticí která se pákou sevře, příčný posuv je zajištěn převodkou uloženou v suportu a napojenou přes ozubené kolo na šroub příčného posuvu, vypíná a zapíná se jednoduše axiálním posuvem jednoho z ozubených kol v převodce suportu. Teoreticky je možné mít sepnuty oba strojní posuvy naráz a tvořit tak jakousi kuželovou plochu, pravděpodobně o neměnném úhlu, asi nepoužitelné na nic...

Co se týče toho soustruhu tak ten JSO 20 to asi nebude, je tam až příliš mnoho odlišností, jako například šikmé ozubení na vřeteni, jiná poloha posuvového šroubu, jiný tvar suportu... ale přesto díky.
Můžeš to vyfotit?
Uvědom si, že opravdu hádám, protože z jedné fotky je sice dost poznat, ale pokud by byly i ty již dříve zmíněné pohledy bude identifikace snažší i pro ostatní znalé ;-)
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 22. 8. 2017, 1:29, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 1:25

Co přesně teď vyfotit?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 8. 2017, 1:29

Hoffec píše:Co přesně teď vyfotit?
Profil lože a uchycení šroubu na suportu. Popřípadě i pohled zezadu shora atp.
Jedna čitelná fotka vydá za tisíc slov. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 1:54

Tak jsem něco vyfotil, doufám, že dost dobře...
Přílohy
Lože soustruhu
Lože soustruhu
Zapíníní/Vypínání podélného posuvu
Zapíníní/Vypínání podélného posuvu
Sepnutý příčný posuv
Sepnutý příčný posuv
Rozepnutý příčný posuv
Rozepnutý příčný posuv
Pohled shora
Pohled shora
Ozubení na vřetenu
Ozubení na vřetenu
Vřeteno 2
Vřeteno 2
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 2:07

U tohoto soustruhu je největší problém, že bývalý majitel předělal pohon z transmise na klasickou řemenici přímo na vřeteno, kde, podle mých výpočtů dochází k nejnižším otáčkám cca 700 min-1 a to, jestli jsem to dobře počítal, udělá na kulatině průměru 10 mm řeznou rychlost přes 200 m/min a to rychlořezka fakt nedá... Dostal jsem nápad - na plochou řemenici na vřeteni bych nasadil řemenici na klínový řemen, ten protáhl za soustruh na transmisi poháněnou tímto převodem, tím bych měl dosáhnout nejmenších otáček cca 60 min-1, nemusel bych tam mít motor 3 kW, ale stačil by podstatně slabší (to jsem ještě nepočítal). Pokud by se tam dal motor, plácnu, 0,75 kW, zapojený na 230 V, čímž by sem výkonem dostal cca na 0,5 kW při stejných otáčkách jako nyní (1450 min-1) by měl být na vřeteni výkon z přímé úměrnosti cca 12 kW při těch 60 min-1. Počítám to z hlavy tak jak to píšu, prosím, případně mě někdo nazvěte idiotem a opravte :D Jde mi o to, že mi to vyhazuje 10A pojistky na staré elektrice v domě, elektrika je vedená celkem dálku do garáže asi v hliníku a nerad bych způsobil nějaké poruchy nebo tak, nehledě na to, že 1F frekvenční měnič vyjde podstatně levněji.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 8. 2017, 2:20

máš tam zásadní chybu v úvahách
výkon zůstává stále stejný
se změnou otáček se nepřímo úměrně mění kroutící moment
převod do pomala = převod "do síly"
výkon = krouťák x otáčky x konstanta
....
u takovýchhle mašin bývala ještě předlohová hřídel někde na konzoli na zdi
motor 0,75 kW ti bude stačit bohatě
...
dále
to co je psáno na motoru je jmenovitý výkon
příkon, tj i odebíraný proud (když se zanedbají ztráty pro hnidopichy) je přímo úměrný zátěži
ty 10A pojistky ti vyhazuje tzv. rozběhový proud
mnohokrát se to tu řešilo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 2:34

Jo pravda s tím výkonem, nicméně funkčně je to snad v pořádku, i když špatně nazvané... rekněme, že jsem to myslel tak, že na hřídeli je takový kr. moment, který by dal napřímo nyní motor o výkonu 12 kW... tak bych to kulantně zakecal.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

22. 8. 2017, 2:46

Minimálně 700 otáček za minutu je pro tenhle soustruh skutečně nesmyslně moc, ale obvodová rychlost by při průměru 10 mm nebyla 200 ale 20 metrů za minutu. Nebo tam možná mělo být při průměru 100 mm/10 cm.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 2:51

Ne, jen jsem to blbě spočetl... díky za opravu
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 8. 2017, 3:14

Díky za fotky - určitě bude lepší předělat náhon vřetene zpět na plochý řemen - umožní ti to jednak snížit otáčky a jednak vkládat materiál zkrz vřeteno.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 3:17

Ona v tom vřetenu díra zůstala, dokonce snad nezúžená, ale její průměr je od oka tak 20-30 mm takže toho moc neprostrčím, na druhou stranu lepší, než drátem do oka. Mě napadlo, dát na ty ploché řemenice, řemenici klínovou - takovej prstenec stočit z nějaké řemenice, pokud by se podařilo.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 8. 2017, 3:46

Hoffec píše:Ona v tom vřetenu díra zůstala, dokonce snad nezúžená, ale její průměr je od oka tak 20-30 mm takže toho moc neprostrčím, na druhou stranu lepší, než drátem do oka. Mě napadlo, dát na ty ploché řemenice, řemenici klínovou - takovej prstenec stočit z nějaké řemenice, pokud by se podařilo.
No to může být zbytečně komplikované.
Nicméně já jsem u svého Bomey měl tu řemenici předělanou.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“