Identifikace soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 3:50

No a když se ta řemenice co tam je teď (plochá) sundá, šlo by do ní udělat klínové drážky na klínový řemen, nebo tam není dost materiálu?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 8. 2017, 3:53

Hoffec píše:No a když se ta řemenice co tam je teď (plochá) sundá, šlo by do ní udělat klínové drážky na klínový řemen, nebo tam není dost materiálu?
:D :D to poznáš až to sundáš. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 3:58

To se mi právě moc nechtělo, měl jsem takovej skrytej plán udělat na to věnec z řemenice klínové, ten rozříznout na půl a namontovat k tomuhle zvenku... :twisted:
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 8. 2017, 5:58

stejně to budeš muset rozdělat a vyčistit ... já na svém kdysi ty drážky nechal vytočit, hmoty tam bylo dost.

stejně už plánuj použití měniče a podle toho vybírej motor a převody
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

22. 8. 2017, 6:54

Mohu poprosit jestli někdo má zkušenost s výkonem motoru při frekvencích nižších, než je těch 50Hz v síti? Klesá nějak výkon? Při vyšších to je v pohodě ne?
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

22. 8. 2017, 7:57

Ahoj. Mám něco podobného a 750W je fakt strašně málo. Mě často nestačí ani těch 2.5kW, co tam mám.
Jinak pokud se chceš vyhnout zklamání, tak si soustruh nejdřív přeměř (nebo nech přemeřit) a pak se rozhodni, co dál. Můj soustruh je vychozený cca. 0,2 u vřetene. Pokud chce člověk něco opravdu seriózně dělat, je to děs běs. Na tomto soustruhu dost často zápasím s banalitami a pak se stejnými nástroji i materiálem na dobrém soustruhu vše fičí 1A. Pak si to člověk znechutí a ani to není tím, že by byl nešikovný, ale chce po stroji něco, na co prostě nemá. Nebo něco, co amatér není shopný dokorigovat.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 8. 2017, 9:00

Hoffec píše:Mohu poprosit jestli někdo má zkušenost s výkonem motoru při frekvencích nižších, než je těch 50Hz v síti? Klesá nějak výkon? Při vyšších to je v pohodě ne?
Výkon je obecně rychlost x síla. U rotačního pohybu pak obvodová rychlost x kroutící moment.
Když snížíš frekvenci, tak ti klesnou otáčky, tedy by měl klesnout i výkon. Pokud ale máš dobře nastavený slušný frekvenční měnič, tak to tak být nemusí, můžeš tam pustit (v nějakém rozsahu otáček) vyšší proud, takže výkon může zůstat víceméně konstantní. Tedy budou nižší otáčky, ale vyšší kroutící moment, podobně jako bys tam zařadil převod do pomala.
Samozřejmě to zvyšuje nároky na chlazení, protože vyšší proud bude znamenat i vyšší ohmické ztráty, a nižší otáčky navíc znamenají horší chlazení (nemáš-li nezávislé chlazení). Proto je to možné takto provozovat jen v nějakém rozumném rozsahu otáček, podle podmínek řekněme tak do 25-30 Hz.

U vyšší frekvence než jmenovité ti sice rostou otáčky, takže by se zdánlivě měl zvyšovat i výkon. Jenže při vyšším kmitočtu už nedokážeš protlačit motorem tak velký proud, a tak ti klesá kroutící moment. Takže výkon moc nezvýšíš (trochu jo, ale jen kousek na 50 Hz), naopak při výrazně vyšším kmitočtu už pak půjde výkon dost dolů.

Při dobře a chytře nastaveném měniči a při napájení z 3x400V se dá použít špinavý trik, kdy motor přepojíš do D, jako by byl na 230V. Pak z něho dokážeš při vyšších kmitočtech dostat vyšší výkon. Ale znovu připomínám - je třeba mít dobře nastavený měnič a vědět, co děláš.

Jinak motor 750W s rozumně stanovenými převody ti musí bohatě stačit.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

23. 8. 2017, 7:13

Asi záleží na otáčkách motoru, 0,75 kW nedá při 700 min-1 stejný kroutící moment, jako 1450 min-1. Ono by to šlo spočítat naprosto přesně počínaje nejnižší rychlostí při největším možném průměru a dejme tomu uvažovat obráběni nerez oceli, ale asi bude rychlejší a jednodužší tam dát motor s 1400 otáčkami a 0,75 kW výkonem a bude
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 8. 2017, 8:25

Hoffec píše:Asi záleží na otáčkách motoru, 0,75 kW nedá při 700 min-1 stejný kroutící moment, jako 1450 min-1. Ono by to šlo spočítat naprosto přesně počínaje nejnižší rychlostí při největším možném průměru a dejme tomu uvažovat obráběni nerez oceli, ale asi bude rychlejší a jednodužší tam dát motor s 1400 otáčkami a 0,75 kW výkonem a bude
???
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

23. 8. 2017, 8:31

testone píše:
Hoffec píše:Asi záleží na otáčkách motoru, 0,75 kW nedá při 700 min-1 stejný kroutící moment, jako 1450 min-1. Ono by to šlo spočítat naprosto přesně počínaje nejnižší rychlostí při největším možném průměru a dejme tomu uvažovat obráběni nerez oceli, ale asi bude rychlejší a jednodužší tam dát motor s 1400 otáčkami a 0,75 kW výkonem a bude
???
Asi jsem jen uvažoval nahlas, tím bylo myšleno spočítat nejmenší možný výkon motoru, kterým by se to pohánělo, ale jen zbytečně fantazíruju...
pilotBlack
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 8. 2017, 12:16

23. 8. 2017, 12:47

Ač zde zcela nový, sleduji zdejší fórum již hodně dlouho....K frekvenčnímu měniči: Jsou různé typy frekvenčních měničů s různým SW. Co s jedním typem nebo výrobcem nefunguje, jiný zvládá bez problémů. Např. já mám měnič 1-fáz na MAHOS 22 a motor 0,75 kW, spodní frekvenci asi 8Hz, horní 150 Hz. Na spodní otáčky to řeže očkem závit M12. Na maximální závity neřežu :) a stejně nikdo nebere velkou šponu. Přehazování řemenů není třeba vůbec řešit. Výkon motoru, respektive moment je o něco nižší - daný zvýšenými ztrátami v železe (elektromagnetickém obvodu). Maximální kmitočet doporučený výrobcem lze obvykle najít na jejich stránkách, pokud ten motor není stoletý. Přehazování řemenů není třeba vůbec řešit.
Do základních parametrů měniče se zadávají štítkové hodnoty elektromotoru. Měnič je vybavený ochranami, které brání spálení elektromotoru. Obecně je pochopitelně lepší použít měnič 3x400V než 1x230V. Dosažený výkon elektromotoru dle štítku je ve finále sice stejný, ale většinou měnič 3x400V obsahuje lepší SW řízení. Při rozhodování o typu měniče je sice důležitá cena, ale pro točivé stroje, kde je třeba maximální moment už od nízké frekvence je důležité vektorové řízení motoru, tam potom lze dosáhnout maximální moment téměř od nulové frekvence (no nulové ne, ale třeba od 1Hz). Levnější měniče mívají pouze skalární řízení. U nízkých kmitočtů potom podstatně klesá dosažitelný moment. Ale tohle vše tu už jistě psalo mnoho diskutujících.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

23. 8. 2017, 1:30

pilotBlack: Díky za informace, je to komplikovanější, než jsem myslel.

Jinak poradí někdo, jak vymezit vůli mezi kličkou a tělesem suportu bez odvrtání čepu kličky a rozebrání celého spoje?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 8. 2017, 2:54

Hoffec píše:pilotBlack: Díky za informace, je to komplikovanější, než jsem myslel.

Jinak poradí někdo, jak vymezit vůli mezi kličkou a tělesem suportu bez odvrtání čepu kličky a rozebrání celého spoje?
No téhle otázce nerozumím - můžeš zase poslat fotku?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

26. 8. 2017, 7:40

Já mám stejný systém spínání příčného posuvu ale asi mi schází něco co to celé spojí s hlavním šroubem. Jakože mám.nahore to kuželové spojení které navazuje na objímkou která je na tažném sroubu ale je hladká bez závitu takže šroub ji jen prochází jak to máš ty dik
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

26. 8. 2017, 7:49

icewing píše:Já mám stejný systém spínání příčného posuvu ale asi mi schází něco co to celé spojí s hlavním šroubem. Jakože mám.nahore to kuželové spojení které navazuje na objímkou která je na tažném sroubu ale je hladká bez závitu takže šroub ji jen prochází jak to máš ty dik
No je pravda, že to mám asi stejně :-D když nad tim tak přemýšlím, tak je opravdu uvnitř hladká, pokud tomu dobře rozumím, tak by v ním měl být čep a ve šroubu podélná drážka, aby se to mohlo při příčném posuvu stále posouvat podélně rukou...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“