boxford B

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 12. 2017, 9:09

rehy1 píše:
20171205_175800.jpg
pokud to sklíčidlo je v stavu :roll: jako je na těch fotkách, tak můžeš klepat do aleluja a ty stovky tam budou stejně cca do doby než upneš jakýkoli jiný průměr, nebo jinou silou a než se změní konstelace hvězd. Protože jedna věc je to, že to někam dotlučeš, druhá je pak opakovatelnost upnutí a třetí házení v upínacím rozsahu - protože jakékoli sklíčidlo s pastorky se díky jeho koncepci nevymačkává (neztrácí opakovatelnou přesnost) souměrně.
Pokud potřebuješ přesné sklíčidlo, kup si nové, bude běžet cca :) podle toho kolik za něj (od koho bude a s jakou zaručenou přesností) zaplatíš. Starý, nedefinovatelně vymačkaný použiješ na práce kdy Ti je jedno, jak to běží, abys zbytečně netrápil to nový, přesný.
A pokud potřebuješ aby to běželo skutečně dobře, tak se zásadně používají měkké pakny, které se vždy protočí pro konkrétní dílec.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4882
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2017, 9:17

Přesně se dá dělat i s lícní deskou, kde jsou pakny nezávisle a dorovnává se do hodinek. Trvá to dýl, ale zase se nemusí do ničeho klepat.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

7. 12. 2017, 5:35

Tak dle kresby pozice 1 háže 0,07 a pozice 2 háže 0,02. Takže asi nová hlava mě nemine
Vřeteno 0,01 a S tím dokážu žít :)
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

7. 12. 2017, 7:09

Stále mám, možná mylný, pocit, že tu dochází k nepochopení rad ohledně měření. Nevím, jak to má řešené daný Boxford, ale obvykle vřeteno končí závitem nebo kuželem, na které se šroubuje nebo nasazuje příruba, na kterou se šrouby připevní univerzální sklíčidlo. (Další méně obvyklou variantou je, že konec vřetena má přímo tvar příruby pod sklíčidlo. Nebo se některá sklíčidla upínají přímo na kužel vřetena bez mezipříruby, ale to zde evidentně není).
Pokud to tedy jde, doporučuji sundat přírubu z vřetena a změřit házivost na jeho kuželové nebo válcové dosedací ploše - měla by být pod 0,01 mm. Pokud je výrazně horší, je to na demontáž a opravu uložení případně vřetena. Potom ověřit jak příruba sedí na vřetenu, tj. je-li přibližně stejná házivost při opakovaném upnutí, měřeno na přírubě dle obrázku od Zdenka Valtra. Pokud příruba sedí dobře, tak házivost dosedací plochy pro sklíčidlo nevadí, příruba se obrobí nasazená přímo na vřetenu soustruhu, na kterém se bude používat. Potom by i zde měla být házivost do pár setin. Pokud by i po nasazení na přesně běžící přírubu univerzální sklíčidlo upínalo mimoběžně s osou vřetena, je to minimálně na broušení čelistí. Jak ale píše milan584 spíše vypadá, že je opravdu zralé na výměnu.

Pokud jsem napsal něco, co je jasné, tak se omlouvám za nepochopení.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 12. 2017, 10:07

rehy1 píše:Tak dle kresby pozice 1 háže 0,07 a pozice 2 háže 0,02. Takže asi nová hlava mě nemine
Vřeteno 0,01 a S tím dokážu žít :)
A jak jsi měřil to vřeteno?
V předchozím příspěvku to popsal hezky soustružník kde může být problém.
Ty údaje z měření příruby jsou na přetočení (soustružení ;-).
Pochopitelně jen za předpokladu, že je vřeteno v pořádku.
Teď je důležité abychom my radící věděli jak máš to vřeteno zakončeno - opět je ideál to vyfotit. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

8. 12. 2017, 3:46

20171208_163924.jpg
změřeno znova a 0,016 ta 6 je jen odhad. Co to pro mně znamená?
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

8. 12. 2017, 5:03

To je dobrý výsledek. Vím, že jsem napsal pod setinu, ale tohle není u staršího stroje žádná katastrofa. Ještě bych nechal měření, tak jak je na obrázku a zkusil zahýbat vřetenem nahoru a dolů, stačí bohatě síla rukou, hlavně ne žádnou metrovou tyč, jak zde občas někdo píše. Může se zkusit i s jinak otočeným vřetenem, případně s úchylkoměrem z boku. Naměřená radiální vůle by měla být několik setin mm, záleží na typu ložisek. Potom dát úchylkoměr z čela, zahýbat s vřetenem v ose a změřit vůli axiální. Pro úplnost bych si ještě změřil házivost dutiny ve vřetenu. (za předpokladu, že je tam opracovaný kužel)
To všechno jen pro jistotu.
Potom tedy našroubovat přírubu, bez sklíčidla. Pokud se bude sundávat, tak by měla sedět přesně, pokud by tam byla trvale, tak stačí, když dobře drží. Měla by se přesoustružit dosedací plocha pod sklíčidlo. Čelní dosedací plocha je jasná, prostě obrobit, až tam bude házivot nula nic. No a teď se dostávám na tenký led. Válcová ploška je správně slícovaná se sklíčidlem a měla by ho přesně centrovat. Jak už si tu ale četl, běžně se dělá tenhle průměr menší a sklíčidlo se ustavuje dle potřeby. Navíc pokud by se měla válcová plocha udělat přesně, znamená to starou odsoustružit a udělat jí znova. Tím by se příruba zbytečně zeslabila a to by byla škoda, zvlášť až dojde na slova Milana584 a budeš měnit sklíčidlo. To totiž bude mít pravděpodobně jiné osazení než původní a musel by jsi ho znova předělávat.
Stav sklíčidla se běžně nijak zvlášť neověřuje, protože se většinou snadno pozná citem. Pokud je vůle čelistí ve vedení v řádu desetin, přesná součást po každém upnutí hází úplně jinak a čelisti nejprve svírají vzadu, potom je přesná práce se sklíčidlem za trest a je na čase ho vyměnit.
Ještě mě napadlo, ale je to asi jasné, že sklíčidlo musí sedět jen na osazené ploše na obvodě příruby, mezi zbytkem čela příruby a sklíčidlem je nutná vůle.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

8. 12. 2017, 6:55

Tak asi budu za pako, ale přeměřil jsem znova vřeteno a je do 0,01 a to ikdyž dám hodinky jinde. Možná jsem minule hodinky moc natlačil. Nevím. Když zatlačím rukou tak se ručička ani nehne. Pokusím se někoho ukecat ať to přemněří.
S novým sklíčidlem jsem už smířen. Jen nevím jestli přírubu koupit a to je asi 1500 a víc, nebo někomu zadat zakázku.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 12. 2017, 8:29

rehy1 píše:Tak asi budu za pako, ale přeměřil jsem znova vřeteno a je do 0,01 a to ikdyž dám hodinky jinde. Možná jsem minule hodinky moc natlačil. Nevím. Když zatlačím rukou tak se ručička ani nehne. Pokusím se někoho ukecat ať to přemněří.
S novým sklíčidlem jsem už smířen. Jen nevím jestli přírubu koupit a to je asi 1500 a víc, nebo někomu zadat zakázku.
No já bych neházel flintu do žita - oměř si i tu plochu dle dalšího obrázku
vreteno_det.jpg
Podobně jako jsi měřil přírubu dle 2.
Pokud při otáčení vřetene bude výchylka cca 0,01 nebo méně je vše Ok. a pokračuj dále. Pokud ne všeho nech a napiš sem. ;-)

Pak nasaď přírubu a znovu změř - udělej si značky nejmenší a největší odchylky v obou směrech.
Tohle zkus opakovat cca 2x - pokud budou značky při každém měření přibližně na stejném místě máš vyhráno - můžeš rovnou stočit tu přírubu jak psal soustružník jde o to o jak moc je mimo válcová vodící plocha univerzály. Jestli je to univerzála 125mm pakl počítám, že příruba bude silná cca 20 až 25 mm. Myslím si, že stočit ji o 3 mm méně nebude ničemu vadit a 3 mm válcová plocha bude také dostatečná.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

8. 12. 2017, 9:03

tak změřeno a prakticky se nehne z 0 jen sem tam přeskočí na drobné nečistotě co ještě nepovolila a je zpět na 0. A po seznámení s Arvou a hadrem se to určitě ještě zlepší.
To samé i obvodová házivost. Tu přírubu ještě vyzkouším znova dám ji šanci. :D
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

9. 12. 2017, 7:37

rehy1 píše:tak změřeno a prakticky se nehne z 0 jen sem tam přeskočí na drobné nečistotě co ještě nepovolila a je zpět na 0. A po seznámení s Arvou a hadrem se to určitě ještě zlepší.
To samé i obvodová házivost. Tu přírubu ještě vyzkouším znova dám ji šanci. :D
S paní Arvou bych ho v těhle intimních místech snad ani moc neseznamoval.Jestli nevymysleli jinou arvu, než tu co se oplachuje vodou, a je málo účinná.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

9. 12. 2017, 8:13

jen trochu na hadru a leštit a dřít do sucha a namazat, ani nestačila moc působit.
Dal jsem tam univerzálku našel kousek výpalku a zkusil jej opracovat. Šlo to dobře všechny úhly jsou pravé
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 12. 2017, 6:37

Nedávno jsem řešil stejný sklíčidlový problém. Ráno jsem sundal sklíčidlo,rozebral,vyčistil,vyškrábal šupinky nečistot ze závitu šneku i čelistí,nenamazal a složil, pak půl dne doťukával, brousil čelisti (na magnetce) a odpoledne si začal opatrně přiznávat že musím koupit novou dvoustovku , jupí! Tyhle 40ti a více letý sklíčidla si zaslouží odpočinek na stole frézky, nebo vrtačky. Pro hobíka je však klíčový problém ty prachy do toho vrazit, například mojí ženu to dost univerzálně sklíčilo.
Ještě se vrátím k Arvě, na podzim jsem čistil kouli špíny pod kterou byl soustruh, šel sem na to arvou a studenou tlakovou vodou (protože jsem věděl, že se bude vše rozebírat,sušit a mazat), Na soustruhy byla místy ještě konzervační vazelína, pak 30ti letá špína z provozu. Arva věru moc nepomohla. Pak jsem koupil tohle https://www.sedlacek-karcher.cz/kimicar ... htm?pos=30" onclick="window.open(this.href);return false; a tím u mě arva nadobro skončila, cena stejná jako u arvy (prodávají i litrovky) a účinek a rychlost nesrovnatelná. To co arvou ani po druhém mytí nepustilo, najednou stékalo ze stroje před očima.
Používat arvu tak jako jí používáš ty mě nenapadlo, a nezdá se mi to výhodné. Raději si hadr namočím do technického benzínu,petroleje, nebo čističe brzd. Jinak ten Tvůj soustruh, to je radost pohledět!
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

11. 12. 2017, 9:50

Díky všem za varování o Arvě.
S tím starým sklíčidlem máš asi pravdu, jen nevím jaké koupit nové. To TOS 125 Superior, nebo je to už zbytečné drahé? A jakou vlastně můžu dát velikost - 200mm ? Je na to nějaké pravidlo, nebo prostě co se vejde? (velikost ničím nenahradíš :D )
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 12. 2017, 11:49

rehy1 píše:Si mě moc nepotěšil s tou deskou. No závit se tváří jako 1 1/2" , ale to musím koupit měrky. Unašeč bych mohl zkusit vyrobit, jen na chalupě mě vždy tlačí čas, proto jsem si koupil hračku domů. Asi si dám poptávku tady na fóru. Přece jen jsou tu mnohem zkušenější než já.
Závit u Boxforda je 1 1/2 x 8TPI - přírubu si buď sám vytočíš z kusu kontilitiny, nebo se domluv s někým ať ti jí vytočí, nebo si jí kup - normálně jsou na netu všude - protože pokud se nepletu, tak warco je taky stejný závit a první Harrisony to samý (v začátku dokonce Harrison přímo Boxfordy prodával).
viz třeba https://www.ebay.co.uk/itm/BOXFORD-THRE ... 2548.l4275" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“