soustruh vavra/valouch

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

30. 9. 2017, 12:02

Na dobu svého vzniku s nedostatkem čehokoliv je lože z výtahového vodítka a hydraulické pístnice docela dobrá myšlenka, oboje bylo již broušené... jen to vodítko je hrachovina, to by byla již lepší jeřábová kolejnička, ta by se ale musela zase brousit... V dnešní době je většina ze základního materiálu pro lože dostupná v polotovarech, stačilo by to jenom šikovně poskládat a jako základ suportu by se hodilo vyžít litinové čelisti z kluzního vedení kabiny :D
Ale tá cena z před téměř 10-ti let je již úplně mimo realitu http://www.novotny.vyrobce.cz/machines/ts_201.htm" onclick="window.open(this.href);return false; :( , nicméně bych tam skusil zavolat, zda nejaké ND nemají někde pod ponkem...
Koukám teď na ty plánky a fotky, ale vůbec nemám jasno jak tam funguje ten suportík. Co se hýbe a co je fixní, jak a co se tam posouvá? Namáte někdo detailnejší foto, nebo odkaz na nějaké videjko které by to více objasnilo? Jenom tak pro zajímavost...
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

30. 9. 2017, 12:11

Suportík se otáčí kolem tý základní tyče. Ta rotace je vyvozená šroubem příčného posuvu proti tomu T profilu. Při otáčení ti pořád směřuje špička nože do středu, jen se mění směr sil od obrábění.

Je to prostě stroj svojí doby a dneska už se ho těžko vyplatí vyrábět byť pro vlastní potřebu.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 9. 2017, 12:15

nebo zde

http://www.vavra-soustruhy.cz/products-/

skoro čerstvé "tržní" ocenění
Přílohy
valouch.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2017, 3:04

Ten soustruh není špatný, na nějaké drobnosti z plastů, Ms, Al, nebo automatovky to použít jde. Cena byla nízká a to i pro závitořezné zařízení, frézovací zařízené a odvalovku. Závitořez fungoval parádně a opravdu se na tom dal udělat náhradní šroubek do brýlí. S odvalovkou jsem moc nadšený nebyl, kvalita koleček nic moc. Jenže to bylo dané malou přesností výroby odvalovky i vzorových kol (která se vyráběla také na té odvalovce). Samotná myšlenka byla fajn, možná by to stálo za oživení. Kdyby se to udělalo pořádně, mohlo by to být zajímavé příslušenství soustruhu.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

1. 10. 2017, 8:35

Zbýňa píše:Suportík se otáčí kolem tý základní tyče. Ta rotace je vyvozená šroubem příčného posuvu proti tomu T profilu. Při otáčení ti pořád směřuje špička nože do středu, jen se mění směr sil od obrábění.

Je to prostě stroj svojí doby a dneska už se ho těžko vyplatí vyrábět byť pro vlastní potřebu.
Díky, takže nůž rotuje kolem osy ty vodící tyče, která je rovnoběžná se Z a posouvá se směrem k osy Z, misto aby se posouval po osy X kolmé na Z viz. vypůjčený obrázek z jiného vlákna, noo to není nic moc...
Obrázek
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2017, 9:47

Se změnou obráběného průměru sice dochází ke změně úhlů, ale ta změna není tak velká, aby to vadilo. Při práci je to v pohodě.
Noobo
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 5. 2020, 12:01

14. 5. 2020, 5:27

Žďár, chtěl bych to tu oživit. Dostal jsem soustruh tohoto typu, ale má špatný support i koníka. Chtěl bych se zeptat jestli ještě někdo nemá tu knihu v el. podobě, popř za originál knihu bych zaplatil.
Odkazy z tohoto vlákna jsou nefunkční
mmuzila
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 1. 2020, 4:49
Bydliště: Brno

15. 5. 2020, 4:38

Noobo píše: 14. 5. 2020, 5:27 Žďár, chtěl bych to tu oživit. Dostal jsem soustruh tohoto typu, ale má špatný support i koníka. Chtěl bych se zeptat jestli ještě někdo nemá tu knihu v el. podobě, popř za originál knihu bych zaplatil.
Odkazy z tohoto vlákna jsou nefunkční
Ten sústruh bol zdokumentovaný v časopise Udělej (Urob) si sám. Zoznam článkov je dostupný na http://pikous.wz.cz/uss/uss.htm , je vhodné hľadať slová ako "soustruh" a "Valouch".

Kde zobrať tie časopisy? Bývajú dostupné na uloz.to. Nádejne vyzerá napríklad link: https://uloz.to/file/DUF6feNcPZ97/udele ... 4-cz-sk-7z .

Číslo 4 mám aj v papierovej podobe, no bohužiaľ ho teraz nemôžem naskenovať. Mám ho na Slovensku a v najbližšom čase sa tam nedostanem.
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

15. 5. 2020, 7:37

Noobo píše: 14. 5. 2020, 5:27 Žďár, chtěl bych to tu oživit. Dostal jsem soustruh tohoto typu, ale má špatný support i koníka. Chtěl bych se zeptat jestli ještě někdo nemá tu knihu v el. podobě, popř za originál knihu bych zaplatil.
Odkazy z tohoto vlákna jsou nefunkční
Tu knihu originál bych někde měl mít a mohl bych jí postrádat. Zkusím se po ní kouknout. Kdybych zapoměl, tak mě klidně bombarduj SZ.
RiMaServis
Příspěvky: 10
Registrován: 22. 4. 2015, 3:06

14. 6. 2020, 9:02

Noobo píše: 14. 5. 2020, 5:27 Žďár, chtěl bych to tu oživit. Dostal jsem soustruh tohoto typu, ale má špatný support i koníka. Chtěl bych se zeptat jestli ještě někdo nemá tu knihu v el. podobě, popř za originál knihu bych zaplatil.
Odkazy z tohoto vlákna jsou nefunkční
napiš mi email, pošlu ti scan 2 vydání
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“