Poznate nekdo o jaky soustruh se jedna?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

1. 11. 2017, 8:56

Ahoj ve spolek,

i diky navstevam na tomhle foru jsem ''trosku'' propadl soustruhum. Hlavne pak tem starym.

Vcera jsem domu privezl svuj jiz paty kousek :shock: a poprve se jedna o velkou neznamou. Soustruh byl inzerovan jako Volman, nicmene si myslim, ba jsem presvedcen, ze se nejedna o Volman. Na soustruhu jsou stitky v cestine, na zaklade cehoz jsem si myslel, ze se jedna o cesky soustruh (bohuzel nikde neni stitek vyrobce). Moje pocatecni teorie se vsak pred nekolika dny zkomplikovala, protoze jsem narazil na velice podobny, v podstate shodny soustruh v Nemecku a tam byl pojmenovan jako Gebruder Bohringer (mel tam stitek s timto jmenem).

K prvotnimu popisu soustruhu lze uvest nasledujici: Ma prevodovku v jednom celku s vretenem, prevodovka ma celkem 16 rychlosti (i s pulenim predlohou) a prevodovy system je vybaveny spojkou na rozbeh vretene. Cela prevodovka je mazana olejovou lazni a jsou zde navic rozvodne trubicky k jednotlivym mazanym mistum, kde olej je do tohoto systemu hnan olejovym cerpadlem. Toto je zetim jen ma teze na zaklade zbezneho pruzkumu.

Celkove konstrukce soustruhu pripomina 20. leta - maznice na hlavni loziska vretena a na velkem mnozstvi dalsich mist vretene a dale suportove skrine, nicmene ta prevodovka v celku s vretenem pusobi mnohem vyspeleji (je jak z let 40.) nez zbytek soustruhu.

Kdyby jste mel nekdo neco podobneho doma, nebo vedel o co se presne jedna, moc bych ocenil jakoukoliv radu, vypomoc, ci nasmerovani (na lathes.co.uk jsem uz byl a nic tam neni :-) ). Dale jsem si projel nemecka fora a take zatim bez vysledku.

Snad fotky napovi ...

Diky moc za spolupraci.

Ondrej
Přílohy
20171031_091447.jpg
20171101_154950.jpg
20171101_155004.jpg
20171101_184607.jpg
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

1. 11. 2017, 9:01

Bohringer by to být mohl, takové soustruhy byly na Poldovce.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

2. 11. 2017, 4:23

Diky za stripek informace :-)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“