soustruh nonius 0,01mm

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

6. 12. 2017, 7:39

Vzhledem k bídné nabídce obráběčů v mém okolí hledám tip na soustruh, stačí mi jaký typ stroje schánět.
nechci objíždět republiku abych se jel podívat na soustruh který má nonius po 0,1mm

prvně říkám že mě absolutně nezajímá velikost ani příkon motoru. do dílny se mi vejde soustruh do 6 metrů délky bez problému. s problémy do délky 10m. ale chci o něco menší :D

v první řadě by mi šlo o to aby měl co nejmenší rozlišení na noniusech,takže i šroub s menším stoupáním. pro velkou přesnost při práci.
kdysi jsem v práci dělal na soustruhu která měl jeden dílek 0,005mm ale to byla nějaká válečná výroba ze škody. a už si nepamatuju co to bylo zač. ale právě měl asi 5 metrů na délku.
podstatná je cena do 50 000kč. skutečně chci takový ten stroj o který není moc velký zájem pro velikost
já mám ještě promu 500 ale to je stroj na dvě věci. takže tomuhle bych se rád vyhnul.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

6. 12. 2017, 8:09

Ja chcem kupit auto co mi na tachometri ukaze 250km/h.
Nevadi ked pojde aj pomalsie, dolezity je ten tachometer.

Neviem si predstavit sustruh s dlzkou 5m do 50000 korun co pojde s presnostou na stovku.
To ze vies otocit skrutkou posuvu teoreticky o stotinku nehovori o presnosti obrabania vobec nic.
Nevravim ze to dosiahnes so sustruhom co ma deleny nonius po 0,1mm, tam sa s nejakou presnostou zrejme nepocita,
ale na druhej strane je pravdepodobne ze aj s nim dokaze fachman spravit presnejsiu suciastku ako niekto iny na sustruhu s noniusom 0.01mm
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 8:16

proc proboha resis deleni noniusu? Pokud chci delat presne, tak jediny zpusob jsou hodinky
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

6. 12. 2017, 9:31

Pokud ses neuklepnul a nemel si zamer napsat 500 tis. potom je to spis legrace. U stroje za uvedenou cenu budes resit vuli matce pul ci otacku a nonius si tam muzes klidne vyrobit deleny na tisic dilu, jak zde uz nekdo psal. Navic mam obavu, ze uvedene pozadovane presnosti jsou spis uz v kategorii brouseni nikoliv soustruzeni.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2017, 9:44

To bys musel na tu mašinu dát digitální odměřování, pak bys viděl jak se po nějaký tisícině posouváš, nonius je na starejch strojích problém. Za 50k najdeš na bazoši strojků dost, chce to jen nějakou dobu sledovat, nebývají tam dlouho. Pak bys to mohl pořídit. Na přesno se brousí.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

6. 12. 2017, 9:54

V požadované toleranci jde bez problému soustružit.
Dělal jsem to 4 roky. Následná kontrola hodinkama. Vše v letecké výrobě na průměru 280mm

Nechci přesnost 0,01mm v délce spoustruhu. Takový idiot fakt nejsem.

Jde mi o to že takový soustruh mi hodně ulehčí práci. Při soustružení otvorů pro ložiska a pouzdra. Proto to dělení noniusu.

Rozdíl v tom soustruhu byl že na suportu měl jemný šroub a šlo bez problému soustružit s větší přesností. (Moje doměnka) ale jedna otočka byli asi 2mm na posuvu točeného průměru. Pokud potřeboval člověk přejet tak jsem se hodně natočil kolečkem.


Skutečně jsem na tom soustruhu dělal a vím že existoval. Boužel skončil ve šrotě. Tehdá jsem neměl dílnu abych ho koupil.
Jen mám obavu jestli to nebyla tedy nějaká speciálka pro tyhle účely
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 10:18

to mas opravdu problem primagnetovat hodinky na suport a odmerit si na nich pricnej prisuv?, vic jak 20 let to nedelam jinak a to bez rozdilu stavu stroje
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

6. 12. 2017, 10:38

No myslím že odměřování na jednu osu je za pár stovek proč řešit nonius?
Spíš bych se zajímal v jakém stavu je stroj a zda opravdu využijete požadovanou točnou délku?
Jinak za 50t bude asi jedno i co ukazuje odměřování :D asi budete rád že se to točí vzhledem že to chcete koupit za cenu šrotu
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

6. 12. 2017, 11:12

S točnou délkou jsem nic nepsal. Ta pro mě není důležitá.
Já jsem jen psal že mi nezáleží na velikosti.
Dost často je k dispozici hezkej soustruh za pár korun jen proto že je velký.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

6. 12. 2017, 11:21

Asi bych při nákupu primárně neřešil nonius, ale nejlepší poměr: cena/velikost/stav stroje. Nonius lze vyrobit s větším průměrem -citlivější, s jemnější stupnicí popřípadě v kombinaci vyměnit šroub a matici za oboje s menším stoupáním, pokud se jedná o příčný nebo nožový posuv. Určitě bych ale také šel, jak už zde zaznělo, do digi odměřování. A jak správně píšeš, přesnost má také jistý vztah k hmotnosti a tuhosti součástí. Takže většinou platí čím více hmoty, tím přesnější (při stejných ostatních parametrech)...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 12. 2017, 11:52

nonius a stoupání šroubu atd vůbec neřeš
koukej po nějaký SU50 a tak
to je stroj kterého se běžný hobík už lekne kvůli velikosti , do výroby už je neproduktivní a je jich hodně
teď je jich na bazoši asi deset od 29k výše
koukej, aby neměl projetý lože, vůli v příčným šroubu vůbec neřeš
namontuj na to slušný odměřování s optickejma pravítkama, v tom okamžiku se z toho stane mašina o dvě třídy lepší
budeš dělat ve stovkách jako prd
vůle na příčným šroubu pak vůbec nevadí
odměřování - buď se dá koupit čína za cca 10k (nemám osobní zkušenost, je tu o tom vlákno)
http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 57&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
nebo něco českýho (třeba Essa Radotín)
http://www.essapraha.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
za cca 30k a výš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

6. 12. 2017, 12:01

Přesně tak. Tady se ukazuje ten posun, kdy CNC vytlačily staré konvenční mašiny a pro jejich velikost a hmotnost už pro ně není takové využití. A tak mají paradoxně cenu malých čínských stolních soustružků :) a většina jich stejně časem skončí v hutích. :(
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 12. 2017, 12:07

havelaicraft
jestli chceš, přijeď se podívat na soustruh s odměřováním a totálně v pr...... příčným šroubem
i SU 50 tu mám
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

6. 12. 2017, 12:23

Tak tady je taky jeden odkaz a měl by jste se vejít do 10t :D

http://www.odmerovani.cz/product/digita ... dy-bc-2011" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.odmerovani.cz/product/optick ... -polohy-ka" onclick="window.open(this.href);return false;
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

6. 12. 2017, 2:06

Ještě jen takovou dost podstatnou drobnost. Pokud půjdeš do této velikosti a výkonu strojů, dbej zvýšené bezpečnosti při práci! V této kategorii už to není žádná sranda. Stolní soustruh Ti v nejhorším případě možná utrhne ruku, tady to namotá 100kg chlapa jak hadrovou panenku.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“