Jaký stolní soustruh koupit?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Fonolit
Příspěvky: 3
Registrován: 7. 12. 2017, 6:45

7. 12. 2017, 7:21

Poohlížím se po nějakém stolním soustru.
Primárně jde o to, že jsme začali dělat repase staré techniky a například dnes potřebuji uělat 100ks
Výchozí materiál mosazná kulatina 1mm x 1000mm operace
1. Upnou
2. V ose otáčení vyvrtát cca 2-3mm dlouhou díru 0.5mm
3. Upnutý material posunout o 20mm.
4. Upichnout tak, aby upíchnutá část byla do špičky a konec připravený pro další vrtání.
5. GOTO 2

Že je to na automat, to možná je, ale já zitra budu potřebovat něco jiného a třeha jen v kusovce nebo toho mude příště tisíc kusu a tak prostě potřebuji něco univerzálního.
Šiklo by se, aby se do toho dali dal kleštiny, kleštiny ideálně s "automatickym" oteviranim a zaviranim, nevim jak se to jemenuje ani jak to funguje , jen jsem to videl na nějakom videu a razntně to četčilo čas právě při tom co popisuji
Šiklo by se odměřování abyvh neustále nemusel počítat a měřit.
Šiklo by se něco na čem by šlo vrtat 0,3mm vrtákem a většinu jich nezlomit

Poradíte po čem se poohlednou, a kolik si připravit, respektive počem se pohlédnout pokud nechci zrujnovat rozpočet.

Viděl jsem hezké mašinky, které uměly vše co popisuji uměli se otočit i ozvolený uhel a byla k nim i frezovaci hlava s pilkou o šířce 0.1mm , ale když se podívam do běžných katalogu vidím tam za šílené peníze humpolácke sostruhy ,kteé nic z toho neumi.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2017, 8:14

Fonolit píše:Poohlížím se po nějakém stolním soustruhu.
......
Poradíte po čem se poohlednou, a kolik si připravit, respektive počem se pohlédnout pokud nechci zrujnovat rozpočet.
.....
Věta, kterou jsem tam nechal prakticky vzato vylučuje řešení Tvého problému .... nevím sice jaký máš rozpočet, ale zde se obvykle lidi složí z ceny takového malého stroje nad 50k ...
Pokud potřebuješ vrtat pod 0,5mm průměru, chceš kleštiny a potřebuješ aby to trochu odsýpalo, tak máš jen jediné možné smysluplné řešení .... Jmenuje se to Schaublin 70, a budeš ho potřebovat asi dost silně vybavenej (revolverová hlava, pákový suporty, křížový suporty, ideálně i poháněná pinola koníka, kleštiny atd..... Cenovka solidního bazarovýho kousku s výbavou obvykle začíná na 4000 Euro, ale spíš víc. Jiné rozumné řešení já osobně pro díly co popisuješ neznám. To se bavíme o ručním stroji, pokud hledáš CNC, tak asi jedině svépomocná stavba, protože to co se dá koupit jde i v použitých mašinách přes milion a dělají to vesměs jen Švýcaři nebo japonci, velmi často na zakázku.
Relativně nejdostupnější malý soustruh je naše MN80-ka, ale ta má na vrtáky pod milimetr žalostně málo otáček, řešením by byla nějaká poháněná pinola nebo úprava koníka. Cenovka pěkný MN-ky s výbavou bude dnes tak od 50 nahoru.
Fonolit
Příspěvky: 3
Registrován: 7. 12. 2017, 6:45

7. 12. 2017, 9:42

Děkujií za reakci,
Na úvod k ceně, nespadl jsme včera z višně a bohužel vim, že takovou všc nekoupím za 50.000 Kč nepoloží mě ani 5000Euro a na druhou stranu ne fakt za to nedam milion , protože se nechci stat otrokem stoje, kterérmu budu shánět práci jen proto, aby se zaplatil.
To je situlace vážně tak v řiti, že se dnes za normalni penize nedělá nic co by se dalo srovnat s vlastně předbálečným Schaublin 70 a mělo moderní pohonmodměřování a cenu odpovídající tomu, že to čína práská jak cvičky na automatech?

Bazarový Schaublin 70 kde se takové lépe vybavené bazarové kusy kupují a s jakou frekvenci se objevují na trhu?
Schaublin 70 je populární a krásná věc, existuj l tomu někaá pěkně udělané a replikovatelné projekty, které by k tomu dodělali odměřování nebo i seromotory pro CNC?
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

7. 12. 2017, 11:15

Reaguju spíš na soustruhy mechanický, když je řeč o starým Schaublinovi, pokud cheš CNC, tak jako bych nic nepsal.

Nestálo by za to zkusit se podívat i na třeba nějakou dražší čínu? Když se to zkusí proměřit a bude to dobrý? Odměřování se dá dodělat na cokoliv, a nestojí to ani moc. Nepujde tam ani o žádný extra síly, plno příslušenství se dá dodělat, když je člověk trochu šikovnej..

Namátkou
http://www.strojekovo.cz/stolni-soustru ... 23002.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nejlepsinaradi.cz/108299,cz_ ... x-750.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Já pořád věřím tomu, že když člověk bude chtít hledat, tak na internetu pár kusů najde, a pak to chce jen objet a porovnat na živo, proměřit, prohlédnout. Chce to rozdělit na nějaký kategorie, budou tak 3, 4, a v těch bude jeden a ten stejnej stroj co bude měnit jen barvu a cenu.

Případně zkusit poptat cenu u malého CNC http://www.profika.cz/cnc-stroje/cnc-soustruh-kit-250" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.profika.cz/cnc-stroje/cnc-soustruh-kit-400" onclick="window.open(this.href);return false; třeba by to mohlo překvapit

http://www.knuth.cz/pico-turn-gp.html" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

7. 12. 2017, 11:41

A co tohle? http://www.nejlepsinaradi.cz/48796,cz_c ... o-kc6.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopi ... 15&t=23226" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/results?search_query=CNC+KC6" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?f=15&t=1540" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2017, 12:00

Schaubliny je nejlepší shánět tam, kde se vyrábějí tedy spíš vyráběly, tedy ve Švýcarsku, bazarů je tam spousta a mají tam těch soustruhů poměrně dost. Stačí googlit.
O novým potažmo CNC stolním soustruhu za snesitelný peníze co si poradí spolehlivě s vrtákem 0,3mm jsem zatím neslyšel. Malý CNC dělá nebo spíš asi dělal Haas - viz. https://www.machinesused.com/machine_de ... fm?ID=5229" onclick="window.open(this.href);return false; ale jestli to zvládne vrtáky pod 0,5mm nevím ... vřeteno má jen 6000 otáček. Cenovka za novej byla tuším okolo milionu, kolik stojí "ojetina" netroufám odhadovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 12. 2017, 4:56

Fonolit píše: Výchozí materiál mosazná kulatina 1mm x 1000mm
Trochu odbočím - zajímalo by mě, KDE chceš takový materiál (automatovou mosaz - s definovatelnou geometrií tyče - tj. obrobitelný, ne nějaký tragický pájecí dráty) koupit.
Proč :) se tak nepochopitelně :lol: ptám, pochopíš, až se pokusíš odpovědět.
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

8. 12. 2017, 6:18

milan584 píše:
Fonolit píše: Výchozí materiál mosazná kulatina 1mm x 1000mm
Trochu odbočím - zajímalo by mě, KDE chceš takový materiál (automatovou mosaz - s definovatelnou geometrií tyče - tj. obrobitelný, ne nějaký tragický pájecí dráty) koupit.
Proč :) se tak nepochopitelně :lol: ptám, pochopíš, až se pokusíš odpovědět.
Milan
Take gulatiny sa daju kupit, ako modelar ich pouzivam. Ale priznam sa, ze neviem ci su v nejakom "h"
Pre moje potreby su dostatocne presne..
Napríklad tu:
http://litomysky.cz/mat/msop.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2017, 6:22

kdyby slo o cnc tak na to jsou takovyhle masinky:
zkus najit nekoho kdo ji ma a domluvit se na zakazkach
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

8. 12. 2017, 7:44

Vrtat 0,3mm není už vůbec jednoduché. Viděl jsem soudruha, co vrtal mosazné trysky na starém revolveru a pozor! Vrtáček držel v ruce. Říkal:"Nic to není, zkus si to" Bylo mi líto toho vrtáčku a tak jsem to nezkoušel. Musí být na to lehká ruka.
www.mosaznevyrobky.cz
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

8. 12. 2017, 8:44

Jj, něco jako jízda na kole bez držení řidítek. Jak se to rozjede, musíš mít jen odvahu se pustit, protože to pak drží samo... :wink: :D
Fonolit
Příspěvky: 3
Registrován: 7. 12. 2017, 6:45

8. 12. 2017, 9:44

Opět děkuji za odpovědi, všechny prostuduji a na některe odpovím hned .
zajímalo by mě, KDE chceš takový materiál (automatovou mosaz - s definovatelnou geometrií tyče -

To co jsem popisoval jsem již vyrobil a tak mohu řící kde sem ho vzal, já osobně v krámě v Draždanech,ale je to stejná mosazná tyč, kterou prodává zde zminěn litomtsky jako mosazne tyce z MS58, metr stoji cca 1Euro. Nikdy jsme to neměřil jak moc kruhové to je, ani jak moc to není rovné,ale pro můj účel to vyhovělo i když vrtat jsme to musel hned u upinac hlavy a ne jak by se mi to libili tedy vytazene o tech 20mm. Dělal jsem to na velkem sostruhu z 50 let, který má kolega doma. Šlo to ne že ne, jen to bylo strašlivě časově náročné, protože manipulace se soudruhem mezi opracemi zdžovala. Jinak to celekm šlo, do klasicke sousruhové hlavy jsme vrazili kleštiny a dokoce jsme zlomil snad jen 5 vrtáku na těch 100 ks a to čitě moji vinou, protože jsem prostě moc tlačil.
zkus najit nekoho kdo ji ma a domluvit se na zakazkach
To jde možná v přídě serii po 1000ks , jen tak mimochdem, pokud tu je někdo kdo má automatovnu na mnou popisovné oprace, mohl by pro zajímavst uvést orientační cenu za kolik umi 20mm dlouhou 1mm silnou mosaznou kulatinu, která ma z jedné strany 2mm díru 0,6mm a zepředu je upichnuta do špičky, je to vlastně pin konektru Řekněme při 1000ks?
Obecně to ale pro mě není řešení jednak když něco potřebjeme tak to potřebujem pokud možno hned, protože nám na tom stojí další práce, někdy ani nevím co přesně chci, prostě to musím nejdřiv zkusit vyrobit a vyzkoušet, jindy bych zase vysvětlováním a kreslením ztratil více času než výrobou, v okoli nikdo takový není, tedy byl kamarád měl firmu, kde jsme takové věci realizovali, protože jsme si tam mohl stoupnout ke stroji nebo vedle jejich soustružníka a vždy jsme to nějak splácali, bohužel, zemřel (bylo mu 80) a firma se prodala, jiné velké firmě a už to tak nějak přes novy management nefunguje.

CNC / klasika. Podle mého pro mě není klasicky CNC řešením, tak nějak si moc neumím představit jak se na tom dělá kusovka, to musí byt strašlivy opruz když chcete jeden kus z kusu materiálu,který jste zrovna nějde vyhrabal. Na druhlu strnu pokud člověk dělá něčeho více hodí se pokud nemusí 100 bírat o 10mm vlevo 1desetinu a tak mi jako idelní přijde klasika, která se dá bud pořídit nebo se na ní rozmně dají doděla motory pro CNC. Ale jak říkam jsem soustružník z leknutí a donucení, ktétho nejvíc v tomto oboru naučil právě onen osmdesátllety pán zmíněný výše.

Když zde byl zmíněn Schaublin 70, je standardním příslušnstvím "převod" na řezání závitů nebo je to u tohoto stoje spíše exotické příslušenství?
Apropo jsme sám kterému vždy tato věc připadala jako skutečný sosutruh a ´věci jako třeba zde zminěná [url]http://www.nejlepsinaradi.cz/108299,cz_ ... 0.html/url] jako špatně vyrobená atrapala ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 12. 2017, 4:05

Engineer píše:O novým potažmo CNC stolním soustruhu za snesitelný peníze co si poradí spolehlivě s vrtákem 0,3mm jsem zatím neslyšel.
Teď jsi mě docela polekal.
Protože jsem veděděl, že to problém, tak jsem to dělal, a šlo to hladce. Takže jsem zřejmě něco dělal blbě.
Mám šupáckého malého číňana Noell e0177, kdysi dávno z OBI za nějakých 11000 Kč. Když jsem potřeboval udělat pár trysek pro 3D tiskárny, tak jsem to vytočil z kousku mosazné tyčky, navrtávákem jsem do špičky udělal malou "mističku" a pak vrtal kerbiďákama 0.3, 0.35 a 0.4mm (mám je, protože je používám na vrtání tišťáků). Poslední operace nula vytvarování už navrtané špičky.
Šlo to dobře a rychle.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 12. 2017, 4:24

A přesně tohle si myslim, že tohle malej číňan bude zvládat dobře.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2017, 4:31

Taky se mi asi zapomnělo říct že to nejde. 0,4 mm trysku jsem vrtal v obyč. ruční vrtačce v NAREX stojanu. Vrtáček se stopkou 3,14 byl upnutý ve volně položeném Proxoním svěráčku. Největší problém byl držet lupu a zároveň tlačit vrtačku do záběru.
SABLE-2015
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“