Jaký stolní soustruh koupit?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

8. 12. 2017, 4:55

DwPetr píše:A přesně tohle si myslim, že tohle malej číňan bude zvládat dobře.
To si sice myslet můžeš, ale připadá mi, že o čínských stolních soustruzích by se tohle na tomhletom fóru asi psát tak nějak nemělo, jedině snad pomlouvat a hanět, to jo.
Sám mám teda taky už přes 10 let stolního číňana, trochu většího - 250x550, pro moje potřeby vyhovuje a o změně zatím pořád ještě neuvažuju i když se mi mezitím už podařilo narazit na možná 3 velice slušný zde "přípustný" soustruhy za rozumné peníze.
A na takovýchhle podobných drobotinách se mi během prvních 4 roků zaplatil, pak už jsem si to přestal psát a co jsem si na tom udělal pro sebe vůbec nepočítám.
A lepší snad nic ani nevědět, protože třeba řemeničky, těch jsem si pro sebe i cizí na tom "pár" nadělal, dokud jsem se tady někde nedočetl, že řemenice na čínským stolním soustružku udělat nejde, no pro mě to byla docela rána, no co si teď počnu kdybych potřeboval ... :?: :lol:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 12. 2017, 5:57

V tomhle případě to myslím projde. Něco jiného je když na tom chce někdo dělat jak na SV18, to potom kritiku beru, ale ani ne tak stroje, jako jeho užívání. Co jsem tak viděl, těch variant je několik, a kdyby se to trochu prohlídlo, tak se nějakej modelářskej soustruh na takovýhle modelářský věci najde.
A kdybych měl možnost si toho nějakýho číňana prohlídnout, zkusit, porovnat, vybrat nějakej solidnější model, tak bych mu dal přednost i před starou vyhrkanou MN80 a nebo čekat než se tady zázrakem objeví nějakej Švícar...

Ale nebudu po tom chtít dělat řemenice do pračky, nebo hřídele, to dá rozum.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

8. 12. 2017, 11:45

Taka finta ohladne jemneho vrtania:

https://www.youtube.com/watch?v=PqU5wS0J4MU" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

9. 12. 2017, 9:03

nic nového i jebátko se tak dá použít
tady je to sice s navrtávákem /středící vrták/
https://www.youtube.com/watch?v=6207HvXY6dI" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

9. 12. 2017, 8:14

Obojí by asi šlo, ale kdyby se s tím mělo dělat trochu větší série ( třeba 500ks) a na kusu z čela 2 a víc operací - i jen chytit střed + vrtat, tak na obojím tom bude strašně zdržovat výměna nástroje a navíc by třeba mě na tom scházel nějaký doraz.
Kdyby to pro někoho snad bylo zajímavé, tak na číňánkovi jsem měl na drobotinu přípravek, všechno to bylo z odpadu:
Obrázek
Držák s pouzdrem místo koníku v ose a utažený k loži, schválně takhle blbě šikmo aby mi to nepřekáželo suportu a šlo i upichovat atd., tyče měly průměr 32mm, měl jsem zbytky z tyčí hydraulických pístnic. Ty tyče byly tak 30-35cm dlouhé, strkal do pouzdra a držel je zezadu abych si neorval ruku o kleštinu nebo univerzálu. Na tyčích jsem měl nástroje z obou stran, třeba navrtávák + maličkou hlavičku pro vrták nebo na další třeba hvězdičku + závitník ( v díře utažené červíkem), frézu, závitové očko, nožík s radiusem, výstružníček atd. Objímky na tyči byly dorazy, naklepal jsem to vždy na hodinky nebo měrku a utáh a nebo i jako záchyt reakce, třeba pro očko na plocháči vzadu za pouzdrem. A držák s pouzdrem jsem na loži nastavoval vůči kleštině aby mi vycházel zároveň i jako doraz pro materiál.
Ale to jen jako zajímavost, kdyby si někdo sehnal drobotinu jako práci pro číňana, kdyby si na něj snad chtěl vydělat.
Když se to ponastavuje, tak to i na něm docela odsejpá ale je to použitelné jen fakt pro čudlíčky z měkkotiny, bolej u toho ruce. A nevymyslel jsem to, cosi podobného jsem kdysi kdesi viděl a jen podle paměti okopíroval.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 12. 2017, 10:42

gnat píše:Taky se mi asi zapomnělo říct že to nejde. 0,4 mm trysku jsem vrtal v obyč. ruční vrtačce v NAREX stojanu. Vrtáček se stopkou 3,14 byl upnutý ve volně položeném Proxoním svěráčku. Největší problém byl držet lupu a zároveň tlačit vrtačku do záběru.
Ještě by to chtělo doplnit od další informace - udělej těch 1000 :mrgreen: ks, napiš výrobní čas, výsledné tolerance a potřebný počet :mrgreen: vrtáků.
Navíc pokud není výkres dílce (tzn. tolerance a házení té díry a toho kužele oproti povrchu), opět je to další nesmyslný thread, kde se může napsat naprosto cokoli, všechno nějak vyjde. Není výkres, sebevětší nesmysl vypadá použitelně.
Když Ti totiž otoleruju (jako to celkem často u některých konektorů bývá) házení max 0.005, tak můžeš si to zkusit udržet :mrgreen: na tý vrtačce.
Protože (pokud jste to nezaregistrovali), tak zakladatel threadu chtěl dělat kusovku, ale i taky 1000ks serií (to, že se snažit dělat takové dílce v tak rozdílné seriovosti na stejné technologií je elementární pitomost už ani nekomentuju).
Normální postup je udělat ten jeden kus (nebo ověřovací serií) na kličkové mašině (pokud to někomu vyhovuje dělat na tý čínský "mašině" 10x pomaleji než na tý 70, proč ne), serie se pak musí udělat na technologií vhodné pro tu danou seriovost.
Ale takové naprosté základy elementární strojařiny (jako že technologie musí být adekvátní seriovosti, a že vybírat technologií - stroj, bez výkresu toho, co chci vyrábět) psát hobbistům, to je jako vždy :roll: , házení hrachu :roll: na zeď, že.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“