Bulhar ZMM SU251 - predchodca C8C INFO , POMOC , Otázky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

6. 2. 2018, 6:04

Ahojte!
Prednedávnom som si splašil pomocníka do dielne sústruh SU 251 (СУ 251 струг)

Vývoj
Z toho čo som zistil bola prvou verziou SU203 (СУ 203), po ktorej nasledoval SU 251 fotografie pre tieto stroje sú totožné, na stroji napr na priečnom suporte je ešte vyrazené SU 203, ale na štítku stroja je už SU 251, aké sú vnútorné rozdiely netuším, opticky sú si podobné.
Vývoj pokračoval SU320 (СУ 320) , ktorá už nemala riadenie otáčok motora variátorom (planetárnou prevodovkou) ale pridali jej viac stupňov prevodovky masívny liatinový podstavec bol nahradený odľahčeným (zváraným) typom. Od nej väčší model je CU 325 a C8C ktoré sa vyrábajú s niekoľkými úpravami dodnes (neviem aké sú medzi nimi rozdiely manuál kt sa mi podarilo stiahnuť v angličtine ich popisuje rovnako).

Popis:
Výrobca: ZMM Metalik Pazardjik
Motor 2,2KW
Prevodovka: trojstupňová + riadenie otáčok motora variátorom.
vzdialenosť medzi hrotmi 500mm
MAx priemer 260mm nad lóžami
155m nad priečnym suportom
Vŕtanie vretena 26mm
Posuv pozdĺžneho suportu 465mm;
Posuv priečneho supportu 260mm
Vysunutie pinoly koníka 90mm (max 100 ale to už vynde skrutka z bronzovej matice)
Posuv pomocného suportu 100mm
Hmotnost 850kg

Informácii o tomto stroji je pomenej, z pár Bulharských fór som s prekladačom vyzistil, že bolov yrobených niekoľko tisíc strojov, určené pre opravárenské závody, a boli vyvážané do nemecka (môj kus nemá popisy v bulharštine azbukou ale v nemčine).

Stroj vyzerá byteľne.
Celkovo považujem sústruh za dospelú mašinu, i keď Bulhari majú niektoré ovládacie prvky naopak ako sme zvyknutý z produkcie TOS
Stroj je vybavený automatickým priečnym aj pozdĺžnym posuvom.
Skrz prevodovku je možné zaradiť celkovo 3stupne otáčok v rozsahu od 53-2800; otáčky je možné regulovať na motori plynule prostredníctvom variátora.
Je možné rezať závity, zmena modulu závitov sa prevádza radením na nortonke kolesami A; B (A-5polôh, B-4 polohy) , okrem toho má sústruh vymeniteľné kolesá , ja mám k nemu celkovo 13ks kolies, modul kolies 1,5 (počet zubov : 25; 45; 50; 52; 57; 58; 70; 75;80; 90; 96; 100; 127;)
Stroj je vybavený štandardne čerpadlom a tryskou na prívod chladiacej emúzie, na zadnej strane podstavca pri koníku na dvierkách, a prídavnou lampou. Prídavné zariadenia -220V Hlučnosť stroja je porovnateľná s SN50.
Koleso C - volí prenos otáčok na posuvovú alebo závitovú skrutku,

Priečny suport má okrem pojazdu v osi X aj pomocný pojazd v osi Z, kt je možné natáčať do uhla (rozsah 180°), a rezať tak menšie kužele.
Priečny suporte má totožné ovládacie prvky s kompletnou modelovou radou. Podrobne rozpísané v osobitnom príspevku nižšie.
Na priečnom suporte sú drážky umožnujúce montáž zadnej nožovej hlavy/ pohyblivej lunety
Priečny suport nedisponuje odskokom pre jednoduchšie rezanie závitov
Nožová hlava štandardná, kvadrant nožov 16x16 na mojom to nejaký chytrák opáčil pilníkom na 18x18, takže som to prefrézoval na 20x20 a nahodil do osi (čeľuste sú vysoké 27mm). nožová hlava má možnosť natáčať sa po 45°

Podstavec je masívnej liatinovej konštrukcie, v podstavci je motor, variátor, elektroskriňa trafo s čerpadlom.
elektroinštalácia je veľmi jednoduchá, pár poistiek, jednoduché zapojenie, vo vnútri je trafo, na štítku síce vysí 24V ale riadiace napätie ističov som nameral 2V
Nevýhoda podstavca je, že prístup doň je zo zadnej strany (ak sa chcem dostať k motoru a čerpadlu musí byť ďalej od steny), a nie je v ňom skriňa pre náradie a spol (priestor by bol) Konštrukčne to ale inak usporiadať nemohli lebo koleso riadenia variátora s hdiadeľom je na prednej strane. Motor je na výklopnej konzole zjednodušujúcou montáž, konzolu je možné zdvíhať a spúšťať a tým napínať remene motora (2x klinový remeň)

Koník:
KOník má kužeľ MK3; je ho možné rýchlo aretovať cez vačku.
Nónius je na koliesku, ale chýba mu hrubé značenie na výsovnom valci

Linky:
Repas + fotografie vnútorností
https://www.sandacite.bg/forum/viewtopi ... =44&t=4897" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak by mal niekto záujem podarilo sa mi splašiť skenovaný manuál v bulharštine (Jpg)

Pár ilustračných foto:

Link na manuály: (Originál Su251; C8C v CZ; C8C v ENG, fotky repasu variátora +prevodovky)
https://ulozto.sk/!tWAB86zUqJuB/sustruh-zip

Príspevok budem priebežne upravovať ak zistím rentabilné informácie aby boli pokope a boli prístupnejšie ľuďom kt. možno zháňajú informácie rovnako rpacne ako ja
Přílohy
струг-универсален-су-203-змм-металик-пазарджик.jpg
IMG_6769.JPG
IMG_6776.JPG
IMG_6777.JPG
2018-02-06 19_22_37-IMG_1953.JPG - Windows Photo Viewer.jpg
Naposledy upravil(a) fenix dne 22. 3. 2018, 7:54, celkem upraveno 14 x.
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

6. 2. 2018, 6:17

A teraz k tomu čo mi nedá spávať, stroj som zatiaľ len nakonzervoval a nemám ho ešte doma, je odložený na prevádzke, akže som ho do hĺbky nemal veľa šancí študovať ani rozobrať, ale potreboval by som poradiť s pár záležitoštami.

1. čo je toto zariadenie?
Tvári sa to ako pomocný stôl (možno na kopírku?), celá zadná strana lóží má T drážky v ktorých je možné tento stôl posúvať, na stole je prípravok ktorý je možné nastaviť podľa nóniusu o urč. uhol vychýlenia, manipuluje sa ním pomocou skrutky,
Neviem ale aké je jeho použitie, čo sa do neho upína (nevidím T drážky je to hranol, a ako ho správne používať, viď foto. Sústruženie kuželov?
Prosím ak máte s tým nejaké skúsenosti a podobne poradte mi.

P.S. na fotkách sústruhov na internete som tieto prvky nikde nevidel, tak neviem či je to dorábka alebo pozostatok príslušenstva
Přílohy
Stôl je posuvný po celej dĺžke lóží v T drážkach
Stôl je posuvný po celej dĺžke lóží v T drážkach
Detail
Detail
IMG_1964.JPG
Naposledy upravil(a) fenix dne 6. 2. 2018, 7:20, celkem upraveno 1 x.
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

6. 2. 2018, 6:33

2.
Zadná strana priečnych lóží disponuje urč. prvkom kt. nepoznám, ide o valec s ofrézovanou rovnou plochou, zo spodnej strany je páka (aretácia?) o čo ide a na čo slúži páka? Pohybom páky som nezaznamenam nijaký pohyb, priečny posuv nie je aretovaný hýbe sa rovnako ľahúčko nezávisle na polohy páky.
Na čo je páka označená žltým?
Na čo je celé zariadenie označené červeným (pôvodne som myslel že ide o nejaký pomocný výbeh priečneho suportu a jeho skrutky ale nezdá sa mi to
Přílohy
IMG_1960.JPG
IMG_1965.JPG
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

6. 2. 2018, 7:04

Riadiacia konzola priečneho suportu.
Tu si celkom neviem rady s niektorými prvkami, zatiaľ som to nemal rozobrané, ale nedarilo sa mi navoliť priečny posuv, a niektoré prvky sú mi akési neštandardné. Vyzná sa v tom niekto alebo aspoň tuší čo by to mohlo byť?

1. nónius pozdĺžneho posuvu

2. páka? po jej zatiahnutí sa zablokuje pozdĺžny posuv, ale piktogram mi nejak k tomu nesedí, V polohe dole je možné manipulovať obomi posuvami, v polohe do prava je pozdĺžny posuv blokovaný (vačka?) . pákou je možné pohybovať len v dvoch polohách, kt ssú vymedzené plechovou objímkou s výrezom.
Neviete na čo to slúži (spevnenie suporta pri zapichovaní/upichovaní?) alebo???

3. výsuvné tlačidlo, podľa piktogramov riadi prepínanie medzi pozdĺžnym a priečnym suportom, pri navolení na pozdĺžny suport, a navolení kolesa C na polohu C2 funguje automatický posuv pozdĺžny, musí byť ale páka č4. zaradená smerom dole.
Ak nastaím tlačidlo na posuv priečny, páka č4 mi nejde zaradiť smerom dole, a tento posuv som nerozbehol, (funguje ale, pôvodný majiteľ tento posuv nejak zaradil, ale keď sme prestavili na pozdĺžny za cca 20min babrania sa sme to už späť nedali a nepamatáme si ako na to)

4. predpokladám že páka slúži na zaradenie posuvov, je otázne či funguje cez spojku alebo iný spôsob aby bolo možné spúšťať posuvy aj plynulo počas práce bez "spočítania" zubov na kolesách pri radení, zatiaľ som posuvy dával do funkcie kolesom C

???? predpokladám správne že kolesom C sa volí medzi lineárnym a závitovým módom posuvov? v polohe C1 mi automatické posuvy zatiaľ nefungovali, ale zoznamoval soms a so strojom max 1.hodinu a to som sa zameriaval na meranie presnosti stroja hodinkami, než tymito funkciami.

Za všetky podnety vopred ďakujem.Keď bude stroj doma v dielni zapojený zistím viac, ale ak má niekto so storjom alebo niečím podobným skúsenosť budem Vám veľmi vďačný. Na klasikách som robil naposledy na strednej škole tak ak znejú niektoré otázky stupídne ospravedlnte ma (TOS, SUI40, SN50), v práci robíme všetko s CNC takže v tejto časti klasík mám dosť značné medzery.
Přílohy
Dve polohy pre posuvy, ak správne chápem piktogramy C1 by malo rezať závity, a C2 je pre lineárne posuvy
Dve polohy pre posuvy, ak správne chápem piktogramy C1 by malo rezať závity, a C2 je pre lineárne posuvy
Tabuľka posuvov a volenia otáčok dve polohy pre závity/ lineárne posuvy
Tabuľka posuvov a volenia otáčok dve polohy pre závity/ lineárne posuvy
IMG_1970.JPG
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 2. 2018, 8:38

Na to že je to bulhar je dosť podobný rumunom.
1. nónius pozdĺžneho posuvu sa otáča v opačnom smere ako koleso posuvu? a na stupnici je jedna otáčka asi 75mm?
3+2 zrejme vzájomná kombinácia volí spôsob pohonu. čudlíkom navoliť smer posuvu a pákou zapnúť.
4 páka na zapnutie matice na rezanie závitov. podľa kombinácie kolies ABC by sa pri práci mala točiť tyč posuvov (spodná gulatina s drážkou na 2. fotke) alebo posuvová skrutka na rezanie závitov.

to vzadu na loži vyzerá ako pravítko (alebo jeho časť) na sústruženie kuželov a s tým súvisí asi aj tá zadná časť na suporte so žltou pákou.
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

9. 2. 2018, 2:05

Ahoj prepáč, že až teraz, ale dnes sme ho akurát postavili na miesto, zapojili tak som práve doskúšal.
Tvoj návod mi veľmi pomohol, ale keď som po prebrodení sa 50stránkami bulharského fóra našiel , že ide o predchodcu C8C tak som si pomohol. Všetky fukncie sú vysvetlené na tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=wOQjFYHTFsQ" onclick="window.open(this.href);return false;

[V skratke
C1 a C2 na koliesku 3 ovládajú prevod medzi vrchnou skrutkou na závity a spodnou na posuvy.
1. nónius, ; 2 . páka zaradenia posuvov ; 3 voľba druhu posuvu (zatlačené pozdĺžny, stred závity/ nič; úplne von priečny posuv; 4. zopnutie matice na závity (toto je možné len ak je navolený stred na tlačidle 3)
Takže ak chcem mať pozdĺžny posuv musím navoliť C2; tlačidlo 3 zatlačiť do vnútra, mať vypnutú závitovú maticu (4) a vtedy keď ho chcem spustiť zatiahnem za páku č2

K tvojim otázkam, nónius je jedna otočka 80mm, a točí sa v opačnom smere ako koleso,

Pravítko
To pravítko je ale stále záhadou pre mňa a hlaven ako ho správne používať aby som niečo nedototo.
Zistil som, že ak sa páka otnačená žltým otáznikom uvoľní, tak sa sa kolík na ktorý je páka aretovaná (vyznačená červeným krúžkom na obrázku dole) spriahne s nóniusom priečneho supporta, a pri manuálnom pohybe so suportom v osi X sa začne pohybovať aj tento kolík.
Dole prikladám nákres z manuálu korý sa mi pdoarilo získať.

Moja teória:
Podľa foto pravítko nie je kompletné, chýba mu horná nadstavba asi s bežcom, ak sa kolík zasunie do bežca, a spustí sa automatický pozdĺžny suport malo by vedenie skrutkou napínať tak aby sa hýbalo v drážke pravítka.
Obávam sa ale , že ak sa mýlim poškodím ozubenie, alebo skutku priečneho suporta.
Teória 2. Kučeľe sa sústružia len v manuálnom režime kde sa snažím ručne manipulovať tak aby kládlo v najmenší odpor bežci.

Za každý podnet vopred dík. (P.S. ak niekto z C8C robil s týmto možnoje to aj tam podobné)
Přílohy
Page_00073.jpg
Page_00074.jpg
bežec?
bežec?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 2. 2018, 4:23

V tom reze je to pekne nakreslené.
tebe tam podľa mňa chýba toto:
Page_00074.jpg
či je kompletná tá vrchná časť a ako funguje by som skúsil rozborkou. Opatrne dať dolu ten koncový kryt a pozrieť tam.
S pravítkom som v živote nerobil, tak to je otázka na niekoho, kto to aspoň videl.
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

10. 2. 2018, 9:56

Áno ten člen tam chýba, pravdepodobne pôjde o nejaké presne opracované U s otvorom do ktorého sa umiestni hriadeľ.
Dnes sme mali rozobraný priečny suport vyčistili sme ho, namazali a pochopil som ako systém funguje.

Po otočení páky na prípravku pre pravítko sa (nazvime riadiaci kolík) umiestni do tebou vyznačenej časti pravítka, a súčasne sa rozpojí pevné spojenie skrutky priečneho suportu so suportom, pohyb so suportom síce otáčaním skrutky možný je , ale je to spojené len jemným trením a dá sa so suportom pohnúť aj voľne rukou. Pružiny v pravítku zabezpečujú aby bol suport vedený správne. Preto sa zdalo,že suport funguje bez rozdielu v akej polohe je páka.
Prítlak pružiny sa dá regulovať maticou kt zakončuje pravítko na rezanie kužeľov.

Fotky z rozborky nemám (bol som od vazelíny až po uši, ale už je to poskladané tak ak bude záujem uploadnem video z ktorého to bude určite jasnejšie ako z popisu :twisted: prípadne priamo sústruženie nejakého kužeľa

Teoreticky ak by som pravítko nahradil iným s drážkou do ktorej navediem kolík, a drážky by mala tvar krivky, malo by byť možné to využiť ako primitívnu kopírovačku
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

11. 2. 2018, 9:35

Pridané informácie o posuvoch, ou kolesách vývoji, motori, napajaní.

Repas koníka
Pinola koníka sa pohybovala veľmi ťažko a človek musel točiť kolieskom dvoma rukami. Koník sme rozobrali uvoľnením skrutky aretujúcej pinolu proti pootočeniu (bola zdeformovaná, vyrobili sme novú z tvrdšieho mat), kedže pinolu nešlo vytiahnuť ani pootočiť museli sme zložiť nónius s ručným kolieskom vyrazením kolíkov (pozor kolíky sú kužeľové smer vyrážania je na fotografii dole); a rozobraním skrutky aretácie.
Problém: aretáciou pinoly bolo uťahované asi cez rúru pretože sa otlačil od nej otvor pre pinolu, triesky boli natlačené v priestore skrutky aj v kuželi pinoly a bránili bronzovej matici v pohybe, po skrutke, na závit skrutky boli natesno nalepené triesky.
Obával som sa nadmerného poškodenia matice, na šťastie mala poškodené len poslednú časť závitu takže sme z jej cca 30mm celkovej dĺžky odbrúsuli cca 2mm poškodenej časti a závit vyčistili. Skrutku sme prečistili a jemným ihlovým pilíkom odstránili nalepené špony, zahladili sme dremelkou otlačenie v mieste aretácie pinoly, všetko sme vyčistili a namazali. Po zložení sa pinola pohybuje ľahúčko nič nedrhne, aretácia funguje spoľahlivo drží pevne (predtým bolo veľkou silou možno cez skrutku pretlačiť pinolu terza sa nehne)

Koník je modernejšej konštrukcie, ako pôvodný určený k SU 230; tento model sa používal už na C8C a CU 325 aspoň podľa fotiek z manuálu
Přílohy
bronzová matica
bronzová matica
mechanizmus aretácie pinoly
mechanizmus aretácie pinoly
IMG_1984.JPG
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

11. 2. 2018, 9:50

prečistenie pomocného suportu nožovej hlavy a priečneho suportu
Pomocný suport sa pohyboval príliž ťažko, po rozobraní sme zistili, sa dnu nachádzali nejaké triesky,

Vyčistenie priečneho supportu
nónius kolieska nebolo možno nastavovať (vynulovať) pohyboval sa priamo s kolesom, prečistili a namazali sme komplet priečny suport, napodiv v mechanizme neboli žiadne triesky, len nónius nebol pohyblivý lebol bol zapečený, jemné obrúsenie 1000 šmirgľom a zaleštenie ploch spravilo robotu.
Přílohy
Priečny suport
Priečny suport
Priečny suport - nónius a koliesko
Priečny suport - nónius a koliesko
klin na vymedzenie vôlí
klin na vymedzenie vôlí
pomocný supoort nožovej hlavy
pomocný supoort nožovej hlavy
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

24. 2. 2018, 9:38

PO dvoch týždňoch odstraňovania zašlého oleja kt asi od 72hého nebol nikdy vyčistený (utrpenie :evil: ) som sa rozhodol nahodiť nový náter, myslím že to začína vyzerať k svetu.
Vytesnil som silikónom všetko skade tiekol olej, vymenil som oleje, a urobil základné merania, vreteno mi beží v 5tich tisícinách, to považujem za dostatočné, a kužeľovitosť na 50mm po pretočení valčeku je momentálne jedna stotina, čo ale prisudzujem aj tomu, že valček nebol podopretý hrotom (čakám kým mi hrot dorazí). a tento víkend hurá na čerpadlo a skontrolovanie elektriky

Keď ho postavím na zem a dám do roviny, musím odniekiaľ splašiť brúsenú cca 300-400mm tyč nech to hodím medzi hroty aby som vedel premerať support, neviete niekto poradiť kde by sa dala požičať, som z východného Slovenska. Ťahanky viem splašiť len v H9 a to je dosť veľká tolerancia na meranie
Alebo mi poradte ako inak to zmerať spoľahlivo, bežanie hodinkami po lóžach neviem či je dostatočné meranie
Přílohy
IMG_1995.JPG
IMG_1967.JPG
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

6. 3. 2018, 10:14

Konečne mi dorazil objednaný hrot MK3 aj s vrtačkovým skľučovadlom, urobil som niekoľko meraní s tisícinovým strmienkovým mikrometrom
Presústružil som valček D30H9 na D27,1 na dĺžke 180mm mat S355 (dlhšiu guľatinku som podobného priemeru nemal a nakoľko k stroju nemám pohyblivú lunetu (aspoň kým si ju nevyrobím) nevidel som zmysel v niečom dlhšom.

Merania:
Drsnosť Ra = 1,93 (Parametre S=2600; f=0,025 ap 0,5, plátok WNMG060408FN)
Priemery merané po 15mm 27,075; 27,085; 27,094; 27,085; 27,083; 27,100; 27,100; 27,103; 27,098; 27,090 ; 27,080; 27,075 ; => súdkovitosť na l=180 cca 3stotiny;

Otázka č.1 je to veľká súdkovitosť na uvedený priemer pri sústružení na klasike, a celkovo tri stotiny na tejto dĺžke ?
Otázka č.2 drsnosť pri uvedených parametroch je na klasiku fajn? či ste zvyknutý na niečo lepšie? na CNC sústruhoch v práci nemáme problém Ra 1,6 s podobným plátkom v rovnakom materiále, a s CBN Ra 0,6 bezproblémov ,ale na klasike netuším (samozrejme mohol som to pretočiť ešte s vodou ale nemal som narobenú emúziu akurát).

P.S. do prvého príspevku som prihodil manuály + fotografie repasu uploadnuté na uložto.
Přílohy
Záznam merania drnosti
Záznam merania drnosti
Igorik
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 27. 12. 2022, 10:21

27. 12. 2022, 4:32

Dobrý deň kúpil som taktiež tento sustruh a rád by som sa niečo popital niekoho kto ho ma
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“