SV 18 Problém s čelistmi

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
NeXTEL
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 2. 2018, 7:35

19. 2. 2018, 8:03

Zdravím
asi rok a půl dělám na soustruhu a čelisti jsem projížděl vždy jen tak, že jsem upl kroužek na vnější stranu čelistí a projel jsem je vnitřiním nožem. Nedávno jsem ale marodil a na soustruhu mě dělal kde kdo a od té doby, když tímto způsobem projedu čelisti, tak mě obrobek nedrží po celé délce a na přední části čelistí vidím okem, že to prosvítá, tzn. nedrží to tam. Jako kdyby ty čelisti byly projeté do mírného kuželu. Udělal jsem si přípravek na upnutí brusného cigárka a když jsem to projížděl tím, tak je to lepší. Univerzálka vypadá, že neháže, je možné, že by byl nějak vyhnutý support? Předem díky za každou dobrou radu :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2018, 8:08

Asi máš přetaženou univerzálu ,prostě hovada ze strachu že jim to vylítne utahujou obrobek až se vymačká .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

19. 2. 2018, 8:35

Protáčení paken je nouzovka, doseací plocha má být rovinná a ne radiusová. Na jiném průměru to vymačkává do obrobku drážky.
www.mosaznevyrobky.cz
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

20. 2. 2018, 6:43

Čeľuste majú vo vedení- v tých dvoch nalisovaných kalených lištách vôľu, ktorá sa postupne používaním zväčšuje. Takže čeľusť je vďaka tomu inak postavená keď sa upína obrobok za otvor, a inak za povrch. Keď ich chceš prerovnať vnútorným nožom, musíš ich mať stiahnuté, a nie roztiahnuté upnutím krúžku za otvor. Sú na to rôzne spôsoby- niekto má v čeľustiach vyvrtaný otvor, do ktorého vloží kolík, a za tie kolíky upne krúžok za povrch ( stiahnutím), alebo tam má drážku, a do tej drážky dá napr. vonkajší ložiskový krúžok, stiahne, a pretočí čeľusť. Ja používam nádstavce, ktoré uchytím na čeľuste, a do nich upnem krúžok aby nezavadzal nožu, a pretočím.
005.JPG
obráběč
Příspěvky: 234
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

20. 2. 2018, 7:28

To přetáčíte čelisti každou chvíli ? ta cementovaná vrstva má jen několik desetin, potom jsou čelisti měkké a jsou k ničemu.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 2. 2018, 8:50

A to mam kulit novu univerzalku?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

20. 2. 2018, 9:46

Novou kulit nemusíš, dej to někomu, kdo to umí opravit na rovinné brusce. Jinak čelisti se necementují, jsou prokaleny v celém profilu. Mám čelisti, které jsem přebrušoval i 10x, musel jsem je sbrousit i d důvodu zmeněení dosedací plochy, aby to úpínalo malé průměry. No a když je univerzálka vymačkaná, tak snadná pomoc. Obrousí se lehce pod ůhlem, aby tahla víc na kraji. Přesnost pro běžné práce vyhovující, na brusku bych si ji ale nedal.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2018, 10:17

origosch píše: Jinak čelisti se necementují, jsou prokaleny v celém profilu.
Máš pravdu,ale třeba na hydraulickejch univerzálkách(CNC soustruhy) jsou tvrdý čelisti cementovaný z materiálu equivalent 14220.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

20. 2. 2018, 10:32

Jasně ty mám na stošedesátce, vroubkovaný, tam se s obrušováním nepočítá. Ty vydrží 100 let. :D
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 2. 2018, 10:47

nějaké rezaté tělo původně nové univerzály tu mám..bral jsem z ní šneka je potřeba tomu věnovat asi hodinu práce...krásná patina v ceně
nedělám si srandu fakt byla nová ale špatně skladovaná dá se to očistit a zprovoznit vysvětlím jak
jo je to třípaknovka tos 200 jen tělo bez šneka možná najdu pastorky a zadní dekl...
důležité abys měl v pořádku šnekové kolo mě se podařio takovým způsobem hryznout obrobek že se čelisti zamáčkly 5mm šnek dostal ránu a některý průměr šlo upnout normálně jiný vakl jak hovado čelisti jsem nechal navařit a přebrousit
divím se že to tělo to ustálo to je stále na soustruhu s tím "náhradním " šnekem
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
obráběč
Příspěvky: 234
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

20. 2. 2018, 11:20

Ty "tvrdé" čelisti nejsou prokaleny v celém profilu ale jen ta cementovaná vrstva silná max 1 mm, mnohokrát jsem si ty tvrdé čelisti upravoval pro různé upnutí obrobku, po odstranění cementované vrstvy jdou docela dobře soustružit.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2018, 11:32

Lehce vás chlapci rozsoudím ,TOS čelisti byli až do nějaké doby z nástrojovky(někde jsem viděl i z jaký) a prokalený bez cementace ,potom si myslím přišlo období experimentů s levnými dodavateli a tam se zřejmě děli věci o kterých asi ani nevíme .Tak že bude záležet na tom z kterého roku jsou .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 2. 2018, 11:48

fmodel píše:Lehce vás chlapci rozsoudím ,TOS čelisti byli až do nějaké doby z nástrojovky(někde jsem viděl i z jaký) a prokalený bez cementace ,potom si myslím přišlo období experimentů s levnými dodavateli a tam se zřejmě děli věci o kterých asi ani nevíme .Tak že bude záležet na tom z kterého roku jsou .
cca 2010 jsem koupil 3p pr. 200 TOS přímo ze Svitav
byla to už ta s laserovaným logem
chtěl jsem do ní dát upravené pakny z nějaké starší TOS, nešlo to
šly tak do půlky a dál ne
volal jsem do fabriky, někdo mi tam řekl že mají novou technologii, že mám trochu ubrousit hrany závitů ma těch starých paknách
pomohlo to, na tom novém těle bylo o fous větší zkosení dole v rohu drážky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

20. 2. 2018, 12:39

origosch píše:Novou kulit nemusíš, dej to někomu, kdo to umí opravit na rovinné brusce. Jinak čelisti se necementují, jsou prokaleny v celém profilu. Mám čelisti, které jsem přebrušoval i 10x, musel jsem je sbrousit i d důvodu zmeněení dosedací plochy, aby to úpínalo malé průměry. No a když je univerzálka vymačkaná, tak snadná pomoc. Obrousí se lehce pod ůhlem, aby tahla víc na kraji. Přesnost pro běžné práce vyhovující, na brusku bych si ji ale nedal.
mohl by jsi tu opravu čelistí trochu více popsat. Špatné čelisti + brusku mám, tak by mě zajímalo jak na to :-)
obráběč
Příspěvky: 234
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

20. 2. 2018, 1:13

Za komančů jsme běžně upravovali ty tvrdé čelisti a vždy mněly jen cementovanou vrstvu. Ještě dřív se vyráběli sklíčidla které mněli univerzální čelisti, ty možná jsou celé prokalené.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“