Variator preklzuje

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

7. 3. 2018, 1:54

Ahojte, stalo sa vám že variátor vám začal preklzovať? ... V zásade, ak na sústruhu pri upichovaní dám širší plátok ako 2mm, tak mi aj pri veľmi malom posuve (0,05/ot , s1000; ) zastaví vreteno, vyštiepilo mi tak tri hrany, motor ale bolo počuť , že beží stále, najprv som myslel že preklzujú klinové remene ale tie stáli. I keď veľmi napružené neboli.
Inak som hruboval Ae 0,8mm , F 0,36 s=1000 a toto mi ťahalo ok, i keď sa otáčky v zábere spomalili.

Mám hypotézu, že buď je trecí kotúč planetárnej prevodovky opotrebovaný, alebo sa nejako cez guferá dostala vazelína na kotúč, alebo je slabý prítlak?

Napáda Vás prečo by sa to mohlo stať? Alebos tým máte skúsenosti?
Ako správne nastaviť vôľu klinových remeňov? (jeden starý majster mi povedal, že mám chytiť remene v strede a kúsiť ich stlačiť k sebe, mali by ísť pohnúť cc o 2cm primeraným stlačením)

Mám v hlave niekoľko alternatív, ako sa s tým popasovať, ale ak mi veite poradiť budem vďačný za každý podnet.

Môj stroj: http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 07&t=26720
repas variátora fórum: https://www.sandacite.bg/forum/viewtopi ... =44&t=4897

Alebo je to bežné a nemám to riešiť? Motor 2,2Kw
Přílohy
schéma variátora
schéma variátora
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 3. 2018, 2:51

Muze to byt cimkoliv z vyjmenovaneho, bez rozborky to nezjistis. Jeste muze byt vybehana tato spojka https://s6.postimg.org/id0nryqpt/SL747173.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; to by si slysel takove klepani. Obcas byva praskla nektera z pruzinek.
Pokud mas mastny treci segment, nejspis bude na vyhozeni - mastnota bude nasakla a i po odmasteni po case zase prestane chodit. Ja ty segmenty nechavam delat z pertinaxu nebo neceho takoveho a jede to bez problemu Original malokdy sezenes.. Po montazi to musis perfektne odmastit acetonem, muze vadit i pot z rukou.. Tento konkretni variator neznam, ale je to vsechno na jedno brdo.
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

7. 3. 2018, 3:28

Tá spojka neklepe, tá bude OK,
Fuh ak sa mazivo do pertinaxu nasiakne to nie je dobrá správa :-/ uvidím každopádne cez víkend sa chystám to rozobrať a uvidím čo zistím.
čo som zbežne googlil, nenašiel som pertinax dostatočne hrubý, kde nakupuješ také hrubé pertinaxy ak to nie je tajomstvo?

Prípadne tieto prevodovky majú nejakú možnosť nastavenia prítlaku? alebo to zvyčajne vždy rieši len pružina (zvažuje či nie je už možno slabá => buď podložiť alebo odniekiaľ objednať novú)
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 3. 2018, 3:48

Ja nevim jestli je ten tvuj original nasakavy, ale je to pravdepodobne. Ja to poprve resil kdyz se blbcum ve vyrobe zdalo ze stroj jede pomalu a ze bude potreba ho trochu maznout. Ten puvodni segment jiz nikdy nefungoval. Delaji to z nejake podobne hmoty jako brzdove oblozeni.

Pertinax jsem neshanel, soustruznik mel tyc ve sklade a tak jsme na zkousku jeden segment vytocili a fungovalo to. Vlastne ani nevim jestli se to jmenuje pertinax, je to takovy hadr zality hnedou pryskyrici, delal z toho nejake izolatory. Ale pouzival jsem vic druhu takoveho matrose a fungovaly vsechny.

Sila se nijak nenastavovala, jen tou pruzinou. Teda aspon u tech co mam ve firme.
Je mozne ze je segment uz ojety a sila je tak mensi.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 3. 2018, 5:34

http://www.renovak.cz/editor/filestore/ ... RUMYSL.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

8. 3. 2018, 9:18

dík vyskúšam keď urobím rozborku že na čo prídem.
Ak by som to nevedel poriešiť nahodím naň frekvenšný menič a uvidíme.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 3. 2018, 9:24

t256 píše: Pertinax jsem neshanel, soustruznik mel tyc ve sklade a tak jsme na zkousku jeden segment vytocili a fungovalo to. Vlastne ani nevim jestli se to jmenuje pertinax, je to takovy hadr zality hnedou pryskyrici, delal z toho nejake izolatory.
Pokud to byla tvrzená tkanina tak to byl UMATEX neboli TEXGUMOID. Pertinax je tvrzený papír. :D
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

9. 3. 2018, 12:57

Ahojte!
Takže cez víkend to idem vyvrhnúť a uvidíme, dnes som ale obehal nejaké diely, a chcem sa spýtať, čo by ste odporúčali na výrobu, trecieho kotúča, v respektíve s čím máte skúsenosti?

Môžem kúpiť pertinax (papier+živica) v tabuli hrúbky 20mm, a z toho vyreza osústružiť a ofrézovať kotúč (cca15€/kg)
alebo aj textit (textil +živica) v guľatine, (6€/kg)

Oba vyzerajú na pohľad podobne, tmavohnedá doštička
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

10. 3. 2018, 10:51

dnes som súdruha sústruha rozobral,
trecie ocelove koleso bolo jemne znecistene (ked som presiel handrou s acetonom ostali na bielej handre cierne stopy, ale nic co by bolo citit ako mastnotu) komplet som to odmastil a vycistil acetonom
problém asi bol na trecom pertinaxovom kolese, bolo mierne otlačené (na hodinkách hádzalo 5 stotín, na pár miestach bolo vidno že bolo vyšmirgľované) stiahol som z neho 5 desatín na sústruhu, (kým sa nezjednotil komplet povrch) a dodatočne prebehol 1000-ckou šmirgľom.
Pružina mala asi už tiež niečo za sebou, pri rozborke som našiel , že už bola podkladaná imbus skrutkou, takže som ju ešte podložil dvomi 2mm podložkami, ale zobral som si rozmery a idem zháňať či niekde nenatrafím na niečo normalizované (zajtra popíšem rozmery).

Opätová montáž (tá mrcha je ťažká ako čert)- zmntovať to nešlo jednoducho, bez prípravkov čo som si musel vyrobiť som sa nepohol..ale celkovo mi to zabralo 4hodiny nervov. Naproti tomu rozobrané som to mal do polhodinky.

Potom som nechal sústruh dve hodiny bežať aby sa zabehol, napol som klinové remeňe a odskúšal pri záťaži. Ak som nahodil najvyššie otáčky (na prevodovke rýchlosť 3 ) a zapol skrutku na závity a nastavil stúpanie 7mm / otočka variátor stále prešmykoval, pri stredných otáčkach (poloha dva to ale už nerobilo, čo mi predtým nepotiahlo) .... pri najvyšších otáčkach som zaradil posuv 0,443/ot a ťahalo to ok, skúsim možno zajtra znova nahodiť zápich plátok šírky 2,2mm dám posuv 0,05 a uvidíme či to zastaví vreteno, ak to urobí zápich ok, oprava bola úspešná.

Zvažujem či konštrukcia variátora vôbec umožňuje aby fungoval najrýchlejší posun pri najvyšších otáčkach, nikto nebude pri 2800 otáčkach točiť závit so stúpaním 7mm, a takýto prevod dáva stroju zabrať ....ako keď sa chceš rozbehnúť na najťažšom prevode na bicykli do kopca...štvalo ma najmä to zapichovanie, tak uvidíme.

Zajtra nahodím fotky a výkres pružiny dnes mám dosť, pred polhoďkou som skončil ondil som sa s ním od 8smej rána (nie len variátor aj iné veci)
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

14. 3. 2018, 9:17

Sľúbené foto:
Přílohy
Poškodenie pertinaxového trecieho kotúča (jemne ostrambaný, na niektorých miestach vyšmýkaný)
Poškodenie pertinaxového trecieho kotúča (jemne ostrambaný, na niektorých miestach vyšmýkaný)
rozmery pružiny
rozmery pružiny
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“