Probléms lunetou

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

3. 4. 2018, 6:51

Ahojte!
Chcel by som sa opýtať starých harcovníkov na názor.
Kúpil som si nedávno sústruh a dávam ho do pucu, chýbali k nemu ale lunety, podarilo sa mi zakúpiť za dobrý peniaz pohyblivú aj staticku. Začnime statickou,

Luneta má mosadzné hroty používaním vybrúsené do posledného známeho priemeru, problém ale je, že osa lunety je približne 132mm nad lóžami (v závislosti od toho ako som to narýchlo meral posuvkov od 131,3 až 132,8) , zatiaľ čo osa sústruhu je 135mm
Myslíte si, že takéto vychýlenie je moc? (prikladám náčrt - Legenda plné čiary znázorňujú os sústruhu + obrobok priemeru 30mm, čiarkované znázorňujú lunetu.

Ide o to, že musím tak či onak prefrézovať pozíciu prizmatickej drážky (môj sústruh má inú rozteč ) tak či sa nepokúsim tie do 3mm materiálu dovariť s neistým výsledkom, alebo sa mám na to vybodnúť, predpokladám že lunetu budem používať na obrobky v priemeroch od 20-80mm.

Otázka č.2 čo vidíte ako vhodnejšie osústružiť nové hroty z mosadze a urobiť guľatý špic, alebo stači len prebrúsiť ich do rovna? (mám skúsenosti len s veľkými lunetami kde máme ložiská, s tymito mosadznými som nikdy nerobil)

Otázka č.3 pod jedným som kúpil aj pohyblivú lunetu- ale má iný spôsob upnutia ako som videl, viď obrázok mojej lunety. Tie kt poznám sme upínali na stôl priečneho suportu skrutkami. Toto vyzerá, že sa skrutkuje na čelo supportu (na mojom sústruhu som tieto skrutky nenašiel. Preto čo je vhodnejšie? prefrézovať lunetu urobiť na ňu skrutky a dať si ju na priečny suport ako to poznám, alebo navŕtať otvory do čela supportu kde sa bude dať prichytiť? Prípadne by mi pomohla nejaká fotka ako to máte uchytené vy. Na nete som nič z tohoto detailu nenašiel.

Čo by ste mi ako skúsení harcovníci poradili?

Moja téza je, že výška osi lunety v prípade ak zrovnám hroty do roviny alebo tam dorobím malé ložiská je v pohode a nebude to robiť problémy pokiaľ tam nebudem pretáčať veľmi malé priemery. A kašlať na zváranie.
Čo sa týka pohylivej lunety tam vymerať stred, zhodiť dole support a na horizontke vyvŕtať dva otvory zo závitmi na čele supportu.

P.S. len pre zaujímavosť vie niekto z akého stroja som tie lunety kúpil? ..trocha mi to dizajnom pripomína lunety z S32 čo sme mali na škole.
Přílohy
Náčrt rozdielu v osiach
Náčrt rozdielu v osiach
IMG_2082.JPG
IMG_2080.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“