Mazání soustruhu SV 18 R

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

10. 4. 2018, 11:30

............................
Naposledy upravil(a) hausnumero dne 10. 4. 2018, 1:11, celkem upraveno 1 x.
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

10. 4. 2018, 11:33

.........................
Naposledy upravil(a) hausnumero dne 10. 4. 2018, 1:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 11:47

hausnumero píše:
atlan píše:Lenze lozsika na motore ti vymeni kazdy supak.
Kdes to zaskrabat a nastavit loziska na sustruhu ti nespravi hocikto na pockanie.
Navyse kup casove rele.
Zapoj to. Stlacenim tlacidla sa zapne olejove cerpadlo a po 3s odblokuje zapnutie vretena.
Pri vypnuti vretena este pobezi cerpadlo 10s a vypne sa.
Kontrolka oleja v aute zhasne uz pri tocenim startera. A ked ti zhasina az chvilu pri starte zvas vymenu vyrobcu filtra oleja. Mozno ti spadava olej.
Tohle je to řešení, které jsem měl na mysli. Časové relé zpozdí rozběh vřetene a myslím, že potom by se vřeteni nemělo nic stát.
A jak se to bude řešit při reverzaci která se používá skoro furt? to se bude čekat tři vteřiny a pak se zase hlavní motor rozběhne?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 4. 2018, 12:16

Mudremu nasepni a hlupemu urob ze.
Po vypnuti vretena cerpadlo 10s bezi tak ze mozes kedy kolvek zapnut vreteno.
Okrem toho daj si tam plc a mozes si vymysliet ci len chces.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 4. 2018, 12:58

Opět se zde rozjela debata k problému na který má každý nějaký svůj názor. Postupně ale tazatel přidává nějaké skutečnosti, které v původním dotazu nebyly uvedeny.
hausnumero píše: 1.)
Jer zde někdo, kdo dělal upgrade soustruhu SV 18 R anebo kdo má tento soustruh zmodernizovaný? Při zapnutí se rozjede čerpadlo mazání, které je v chodu, i když soustruh stojí. Je možné zapojit elektriku tak, aby se čerpadlo mazání zapínalo a vypínalo současně s hlavním motorem? Zapojení problém není, pouze bych chtěl číst názory lidí, kteří s tím již měli něco do činění, zda stroji neuškodí, když bude čerpadlo zapínáno a vypínáno současně s hlavním motorem a nebude běžet permanentně.
2.) Důvodem je, aby zbytečně neběželo poměrně hlučné čerpadlo, když je stroj v klidu, a také samozřejmě úspora energie.
3.) Ventilátor mám stabilně odpojen. Při hobby provozu a hlavně při soustružení malých průměrů s malými posuvy je zbytečný.
4.) Pánové, díky za teoretické úvahy, ale ty jsou mi k h.... Chtěl jsem vyjádření od někoho, kdo tyto stroje buď generálkuje anebo tento stroj má po generálce tak upraven. Frekvenční měnič rozbíhá vřeteno pozvolna cca 2 sekundy, a z předchozího chodu zůstává v ložiskách vřetene vždy nějaký ten olej, takže dvousekundový rozběh nejede na sucho, než čerpadlo nažene olej na ložiska. V autě také trvá nějaký ten čas než vám kontrolka oleje zhasne a motor se při správné funkci olejového čerpadla nezadře. U auta také nezapínáte napřed olejové čerpadlo a pak startujete motor. O úsporu energie jde až v poslední řadě.
5.) Tohle je to řešení, které jsem měl na mysli. Časové relé zpozdí rozběh vřetene a myslím, že potom by se vřeteni nemělo nic stát.
6.) Pochopil jsi to správně. Akorát, možná pro jistotu, by se vřeteno mohlo spouštět přes časové relé opožděně.
Stejne si sám za sebe myslím, že není důvod řešit spínání čerpadla mazání, pokud bych měl pocit že je hlučné. Nejdříve bych řešil "proč" je to čerpadlo hlučné, pokud tedy je skutečně nadmíru hlučné. Ve fabrice jsme měli několik SV18R a SV18RA, každé ráno si chlapi samozřejmě dali na dílně kafíčko, ale všichni předtím zapnuli mašiny. A pak si ještě při kafíčku klidně pokecali o fotbale. Je zajímavé, že jim běh těch několika mašin v pohotovostím režimu (nebyly tam žádné úpravy - tj odpojování ventilátorů hl.motoru apod.) vůbec nevadil.
P.S. pořiď si soustruh, kde hlavní motor běží stále a na běhu hlavního motoru je závislé i mazání, které je jím poháněno. Třeba jako mám já S-28. Mám ho i ve velmi malé dílně, takže hlučnost je docela značná, ale jsem taky hobbík jako Ty, takže tohle vůbec neřeším.
Jinak pokud jsi nepobral narážku fmodela: No vidíš, už se vyjádřil člověk kterej vřetena opravuje ,jenže ty nevíš kdo to je,to bude tím že tě zajímá jen tvůj nápad a tvé problémy ostatní tě nezajímá a tak máš jen velmi zůženej rozhled . tak mu opravdu věř, že Vitex ví o čem mluví.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

10. 4. 2018, 1:04

Děkuji všem. Vidím, že zase jako obvykle se musím spolehnout jen na svou hlavu, na své strojařské vzdělání a na své zkušenosti, pokud se neobrátím na skutečné odborníky. Omlouvám se za váš čas.... :-)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 4. 2018, 1:22

Este ze si taky chlap, a stojis si zatym co napises a povies.
Napis adminovy nech to cele zmazne.
Inak na tomro fore je velmi v mode kritika vsetkeho.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 2:04

tahle kritika ale byla konstruktivni a to zde nebyva vzdy
bylo predlozeno nekolik padnych argumentu

myslim ze reakce hausnumera nebyla v zadnem pripade adekvatni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 4. 2018, 3:05

robokop píše:tahle kritika ale byla konstruktivni a to zde nebyva vzdy
bylo predlozeno nekolik padnych argumentu
myslim ze reakce hausnumera nebyla v zadnem pripade adekvatni
Ať už byla reakce adekvátní nebo ne je teď už celkem jedno. Ale jaksi jsem nepochopil, proč se zde ptá na něco o čem už v tom má předem jasno. :roll: :roll: :roll:
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

10. 4. 2018, 3:07

robokop píše:tahle kritika ale byla konstruktivni a to zde nebyva vzdy
bylo predlozeno nekolik padnych argumentu

myslim ze reakce hausnumera nebyla v zadnem pripade adekvatni
Myslím, že moje omluva a poděkování za ztracený čas adekvátní určitě byla, vzhledem k tomu, že jsem se z celé diskuse nedozvěděl nic nového, co bych předtím nevěděl, a přesto jsem všem diskutujícím poděkoval. :-) Když se na něco ptám, očekávám, že se dozvím něco nového, což se nyní nestalo.... Jsou diskuse přínosné i nepřínosné, a nic se neděje.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 3:35

jo ale promazat vlakno takhle ze nedava smysl protoze schazi otazka k odpovedim smysl rozhodne neda a nepomuze to nikomu
to ze jsi se ty nedozvedel nic noveho neznamena ze to vlakno nemohlo dat odpovedi nekomu jinemu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“