Bernardo Profi 300V

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

29. 5. 2018, 10:07

Zdravim vsetkych,

mam taku otazku, uz par dni hladam po internete nejake recenzie na sustruhy znacky Bernardo.
mal by som zaujem konkretne o model Profi 300V ale nejaku serioznu skusenostost sa mi nepodarilo najst,

Zacinal som na Prome SM300E, moja praca zacala tym, ze som musel komplet vsetko dorobit, doladit, mnohe som cerpal z tunajsich stranok, obcas som sa pridal aj ja ku diskusii svoje skusenosti.
ten moj sustruh by bol na velky roman, na zaciatku sa na nom nedalo ani poriadne sustruzit.

Rad by som sa posunul niekam dalej, tak rozmyslam nad kupou vyssie spomínaného sustruhu..

Chcel by som sa dozvediet ake maju skusenosti s tymto sutruhom jeho uzivatelia.

Dik
Riso
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 5. 2018, 10:40

slušný soustruh bude mít tak 600 kg a víc
ty měníš Promu 30 kg za jiný co má 60 kg a je pravděpodobně ze stejné fabriky v číně - nečekal bych, že se to bude výrazně lišit kvalitou provedení. (liší se to samolepkami, Bernardo má jiné než Proma :-) )

zvaž nějaký modelářský soustruh, co má alespoň převodovky - třeba https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ ... cjm250/829
je to za víc peněz a je to větší ale universálnější (no ale čína je to také)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mlynek
Příspěvky: 136
Registrován: 8. 3. 2017, 9:14

29. 5. 2018, 10:53

Vždyť je to (Bernardo) téměř to samé co SM-300, jen v bleděmodrém!
Není diskuze jako diskuse
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

29. 5. 2018, 11:53

Povedzme si na rovinu co dnes nie je cina...
Samozrejme sa da kupit aj nejaka MN80, ale mne to nevyhovuje, potrebujem sustruh na stol, do zabehnutej malej modelarskej dielne..
Mam problen s miestom, robim vacsinou drobne veci, tak mi 300mm sustruh staci..
Ta cjm 250 sa mi na stol nemesti.. kupa nového sustruhu v tomto pripade nie je o cene...
Dalsia vec je, ze vsetko prislusenstvo, ktore mam je na promu 300, vyhovuje mi ak viem pouzit toto prislusenstvo aj na novy sustruh... je to tak isto celkom slusna financna polozka..

A bez urazky pani, zaujima ma hlavne nazor tych co ten sustruh pouzivaju...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

29. 5. 2018, 5:12

A co cakas je to to iste co proma. Tak ze tie iste problemy.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 5. 2018, 5:37

atlan píše:A co cakas je to to iste co proma. Tak ze tie iste problemy.
No já myslím, že shání někoho kdo si ho koupil a používá ho ;-)
Co se týče kvlality nemohu posoudit - je otázka co mu přidává těch 20 kg na víc oproti Sieg C3 clone.
Chlapi co ho máte doma, seberte odvahu a napište sem své zkušenosti ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 5. 2018, 8:42

těžko říci, co chce slyšet. koupil 30 kg soustruh na kterém se nedalo soustružit - což vzhledem k hmotnosti/tuhosti stroje je skoro pochopitelné
60kg soustruh na tom nebude o moc lépe, ale pokud na větší nemá či nechce mít místo, tak si ho stejně nakonec koupí. Pokud zde někdo napíše, že ho má a je plně spokojen či napíše že je silně nespokojen (třeba proto, že na něm nejde soustružit jako na tunovém stroji co má v práci) tak je to stejně jen subjektivní hodnocení.

prostě je to čínská levná kvalita vyráběná v tisícových seriích o celkové hmotnosti/tuhosti 60kg. Možná bude mít kliku na super přesně srovnaný stroj, vyčištěný od písku ze slévárny, s přesně osazenými ložisky ... atd - ale s větší pravděpodobností asi ne. Prostě kvalitní přesné stroje (nevyžadující seřízení, vyčištění a dobastlení) prodávají jiné firmy za výrazně jiné peníze.

(nepochopil jsem nakoupené drahé příslušenství které má pasovat na nový ... že by MK2 do koníku ? )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 5. 2018, 5:50

Problem je ten ze proma a asi aj toto, ma na pohyb suportom M10 lavy zavit, to sa po chvilke vyklepe azacne mat volu. Vsetko na tom sustruhu je male tak ze nejdu osadit rozumne loziska na skrutky, a vobec cokolvek upravovat je problem lebo nieje miesto.
Ta 250 co mu odporucali ma uuz trapezove skrutky s loziskami.

Ked to kupi dufam ze napise ci je to lepsie alebo horsie ako proma.
Tych par kg nebude vaha s prislusenstvom ako otocny hrot a podobne?
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

30. 5. 2018, 6:19

Och och och..

Zaujima ma presne to co napisal Zdenek,
Kto ma ake skusenosti..
Ked som si kupoval Promu, vedel som do coho idem, takze som vsetky "problemy" ocakaval a co sa dalo vyriesit, som aj vyriesil v predstihu aby ma to neprekvapilo...
Je pravda, ze napríklad "obavane plastove kolecka" z prevodovky na mojom sustruhu vyzerali ako nove po roku pouzivania, niekto ich oholil za chvilu.. teraz su tam uz Tumlikove.
Proma ma proste svoje hranice, ale da sa na nej robit,
Seru ma presne tie veci ako napisal atlan, vole v suportoch a vacsi problem upravovvat suport, sustruh ked tam nie je miesto.. ked nemam dalsie strojne vybavenie, na to aby som si nieco prerobil.. musim tym padom otravovat inde
Takze radsej zainvestujem do niecoho, co by malo byt slusnejsie a promu predam

Ten sustruh cjm som pozeral, ale aj to loze vyzera presne tak isto ako na bernarde hobby 500 cena +/- taka ista, suport je podla fotiek ten isty.... takze jedinou výhodou oproti profi 300 je prevodovka a dlzka, ktora je pre mna nezaujimava.. lebo mam obmedzeny priestor na stole..

"chb" pisal som o slusnej financnej polozke, o tom, ze ak by som mohol rad by som sa vyhol nakupu kompletného prislusenstva.. nie o tom ze prislusenstvo je drahe, :-) Neriesim momentalne finacnu stranku veci... :-)


Riso
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 5. 2018, 7:18

Napis predajcovi alebo si urob vylet.
Zospodu by malo byt vidno ake ma skrutky.

Keby si si to vedel niekte pozriet myslim ze by si sa rozhodol. Kedze uz mas skusenosti s 300kou.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

30. 5. 2018, 8:25

Zdravím. Tiež mám cjm 250 a používam to na hobby malé veci. Výhodou je zmena počtu a smeru otáčok a rýchlosti posuvu cez prevodové stupne. Netreba meniť kolieska. Tiež som rád že som počúvol rady starších a nekúpil promu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 5. 2018, 8:32

atlan píše:Napis predajcovi alebo si urob vylet.
Zospodu by malo byt vidno ake ma skrutky.
Keby si si to vedel niekte pozriet myslim ze by si sa rozhodol. Kedze uz mas skusenosti s 300kou.
No a o to vlastně Ríšovi jde - zjistit zda má smysl upgrade na Bernardo z Promy ne ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 5. 2018, 11:47

zkusme to rozdělit
nemá význam měnit stroj se samolepkou Proma za stroj stejné velikosti se samolepkou Bernardo. Je to stejný výrobce jen dovozce je jiný.

vyměnit 30kg soustruh za 60kg pokud to stačí, je zvýšení tuhosti stroje na dvojnásobek - proč ne. Ti co si 60kg soustruh koupí vědomě že jim stačí, či z neznalosti věci, jej jistě pochválí, to však nic nemění na faktu, že spousta i hobby uživatelů by si takovou věc nikdy nekoupila, ti by pak dali negativní hodnocení. (psychologicky - kolik uživatelů by zde přiznalo že naletěli a utratili své peníze za šrot)

nicméně, když kouknu na věk tazatele = ještě by mu to mělo pár let sloužit tak za sebe bych doporučil jít do universálnějšího soustruhu = 3f motor, převodovka na vřeteno, převodovka na závity a příčný posuv. (Bernardo hobby 500 to nemá)
(Já mám tu CJM250 a protože jsem si ji vybral, tak ji jasně "musím" chválit, to neznamená, že nepřiznám, že je to stroj čínské kvality. Na "můj" výhled použití ale bohatě vystačí. Měl jsem tu mladého tazatele 30 let s velkou dílnou a zálibou, kterému jsem i tu CJM250 rozmlouval s radou ať jde do většího třeba i s volbou repase staršího. Dovedu si ale představit kutila, pro kterého je CJM250 velikostí a cenou zbytečný. )

z tohoto pohledu se snažím poradit a tak nějak říci, že jednoduchou/jednoznačnou odpověď nemá šanci dostat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

30. 5. 2018, 12:27

Tak trosku zmenim otazku.

Aky teda kupit sustruh ktorého velkost je "300" na stol (lebo viac miesta nemam) s prevodovkou, na 220V pre hobby pouzitie, priechod vretena aspon 20mm.. aby to nebola ta lacna cina?
Cenove rozpatie tak do 2000€
Bez dalsich investiicii
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

30. 5. 2018, 1:14

To mi neříkej, že bys na stole nenašel 36 cm místa alespoň na nějaký stolní soustruh s hmotností od 120 kg do 160 kg (tak zvaný dvojmužný :D ) a délkou mezi hroty těch 500 mm. Až začneš na soustruhu také trochu vrtat, vystružovat atd. s pomocí koníka, budeš za každý centimetr rád, stejně tak za každé kg. Pokud se chceš někam posouvat a zároveň zůstat v kategorii "stolní soustruh", tak současně alespoň o velikost více. (I z těch důvodů, co zmiňoval Atlan) Jinak to nemá smysl.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“