Mazání SV18R

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

19. 9. 2017, 9:29

pak už jen soustružnická klasika - hlavní břit nože do osy (anebo nějakou tu desetinku pod), menší otáčky, když to při stávajících drnčí, podbroušený nůž, aby nedřely boky, nemít moc vyložený nůž. Zní to málo logicky, ale kolikrát při malém úběru na otáčku to má tendenci drnčet, při zvýšení se to zklidní. Upichuju strojním přísuvem a naprostá spokojenost ( SN 20 stáří 70 let). A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 9. 2017, 10:05

Taky bych začal tím nástrojem.
Jestli upichuje 4kou a má vymačkané pakny tak to bude rachot i na seřízeném valivém ložisku.
Ještě je takè potřeba říct, že nový nůž s letovanou destičkou je polotovar, který je potřeba vždy nabrousit jak je potřeba.
Alespoň nějaký utvářeč špony a podbrus hřbetů, jak už bylo řečeno. Pozitivní úhel čela ti také pomůže.
Hlavně ta šířka nože. Já si dělám tak max. 2-3mm. U LFUX destiček dávám 4mm. A chce to ten svůj posuv a vodu (myšleno jako emulzí) nebo alespoň olej.
Vůli bych viděl jako OK, nedoporučuji stahovat moc.
Naposledy upravil(a) capumpor dne 19. 9. 2017, 10:15, celkem upraveno 1 x.
Sběratel strojů :-)
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

19. 9. 2017, 10:14

to capumpor: 100% souhlas
Protože upichuju už jen radekem, je pro mě upichovák už tak nějak automaticky jen rychlořezka, s tou mám lepší výsledky, než s nožem s letovaným plátkem. A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 9. 2017, 10:24

ještě u té 18-ky pokud zrovna nezávituje tak je lepší přitáhnout klíny pro odjíždění nožovky u závitování jak klín pod nožovkou tak i vedle výstředníku s páčkou
pokud tam má pravítko tak to samé na něm a zajistit ho vzadu šroubem proti samovolnému pohybu
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 9. 2017, 10:46

Já hodně rozpichuju sváry na antikoro trubkách, tak SK používat musím, jenže tam je výhoda, že nemusí být nůž dlouhý. Na běžnou ocel, barevný kovy, plasty jedině HSS nože. Když si ubrousíš letovanou desku na šířku 2mm po celé délce té destičky tak kde začíná tělo držáku tak abys měl třeba už jen 1.5mm. To se zachvilku ten SK vylomí. U HSS nože zase nejdu pod 1,2mm. Pak už ten nožík uhýbá a zlomíš ho taky. Nedělám.aninžádné blbiny na čele. Prostě rovné čelo. Jinak taky uhne.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 9. 2017, 11:10

v r5-ce mám čtverku iscara ten jede jak hutě a často dělám 15230 tak to radecem ee
to jsem si jednou bláhově myslel že to dám píchacím radecem v prizma origo držáku
jak se zatupilo tak raf kdyby se aspoň zlomilo pěkně se hryzlo do obrobku zapraštělo v hlavě a odnesly to jak čelisti tak šnekové kolo
ta mašina má hroznou sílu au iskara maximálně uletí plátek a destrukce sklíčidla se nekoná
už je to roků co se to stalo ale ponaučení jak prase...
v 18ce mám planžeťák na l-fuxy a další to je těžko říct nějak obecně je to individuální podle materiálu
lepší jsou píchací držáky na vbd s utvařečem ta špóna se pěkně tvaruje do rádiusu a neškrábe povrch
a když vychytáš posuv a otáčky aby to dělalo pěkné šnečky tak to hezky odsýpá
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mescalero
Příspěvky: 8
Registrován: 18. 9. 2017, 6:17

19. 9. 2017, 11:31

Děkuji všem za rady. Zkoušel jsem různé upichováky SK i Radeco. Nové i jeté, broušené mnou i starým soustružníkem. I stařík s tím měl potíže, takže to asi nebude jen mou neumětelí. Zkoušel jsem nůž v ose i pod osou. Jen s ručním posuvem. Když jsem dal strojní, tak se to pěkně zapíchlo a po 1mm to začalo házet. Záleželo na drsnosti a rovnoměrnosti povrchu. Když byl nerovný povrch, tak to šlo klidně, než se povrch srovnal. Dělá to u všech průměrů. 1Omm , 60mm i 120mm.
Otáčky 200 i 60. Stejný výsledek. Rychloodtah nožovky by mohl být problém, chtěl jsem to utáhnout a zkusit, ale vždycky na to v zápalu boje zapomenu. Vyzkouším to. Zatím díky za příspěvky, ale asi už to je hodně daleko od tématu Mazání SV18.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 9. 2017, 12:01

A kolik je šířka nože a v jakém stavu je univerzála?
Ono by to mělo být přesně naopak. Já třeba upichuju 6hr a když je plynulá tříska tak se to krásně zklidní.
Naposledy upravil(a) capumpor dne 19. 9. 2017, 12:06, celkem upraveno 1 x.
Sběratel strojů :-)
Mescalero
Příspěvky: 8
Registrován: 18. 9. 2017, 6:17

19. 9. 2017, 12:05

Šířka nože je různá. SK 3 a 4 mm, Radeco 1,5 - 3mm. Podbroušené do úzka aby nebraly boky. Úhly jsem zkoušel různé. Univerzála je rok stará. Neháže, měřeno hodinkama.(házivost v toleranci dle výrobce.)
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

19. 9. 2017, 12:08

Jak to popisuješ tak mi připadá že málo tlačíš do řezu... A jak ten povrch jednou poskáčeš tak už se to pak chytá špatně... Já jsem taky přešel na VBD, strojní posuv podle údajů na krabičce od plátků a je to špica, s radekem to bylo takové všelijaké, někdy lepší někdy horší...

Ono se to zdá že je to drahé, ale když si vezmu čas s tím laborováním, broušení a přebrušování pořád dokolečka, pak nějaké zkažené výrobky...
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 9. 2017, 12:42

Já to pochopil tak, že stroj léta stál a teď zkouší něco vyrobit. Tak to asi nebude hned kupovat upichovací držák a VBD. Proto říkám HSS na kterém se krásně naučí nástroje brousit.
Nůž jsme teď ale vyloučili, protože jedině čelo milimetr nad osou by zastavilo nožík šířky 1.5 mm.
Na druhou stranu i když budu mít vůli na vřetenu desetinu tak takový mrňous tam prostě do toho vleze.
Dělá ti to teda jakoby tisícihránek? Tříska je v podobě jehliček?
Zkus to na zkoušku podepřít koněm jestli se to zlepší.
Sběratel strojů :-)
Mescalero
Příspěvky: 8
Registrován: 18. 9. 2017, 6:17

19. 9. 2017, 5:52

Málo tlačím do řezu... Možná že jo, ale kdyč potlačím větší šponu, tak je to horší. Nechám nůž v řezu, abych to uhladil, ale rozskočí se to znova.
Ano dělá to tisícihranek, třísky jehličkovité. Koňa zkusím až poskládám vřeteník. Dneska jsem neměl moc času.
Mašina nestála. Dělá se na ni pořád, ale bývalý člen co na ní dělal, nějaké údržbě moc nedal. Prostě to nějak točil až mu to pasovalo. Příčný posuv měl vůli kolem 0,6 - 0,7mm a vždycky když přesunul suporty, musel si nožovku rukou přitáhnout k sobě aby eliminoval vůli než zajel do záběru.
Držáky na VBD souhlasím, jsou drahé a časem je budu mít. Nedávno jsem koupil držák MTJNR 1616 + VBD TNMG160404. Dělá se s ním dobře. Mám i dva vnitřní, ale na větší průměry.
Nedávno jsem vyráběl novou hlavu hydraulické pístnice, průměr hlavy 70mm, průměr pístnice 28mm. Výsledek byl velmi dobrý až na to že jsem musel co nejvíc udělat na jedno upnutí kvůli přesnosti, potom jsem udělal širší zápich v místě dělení asi do hloubky 2mm, pak polotovar vytáhnout, uřezat flexou a zpět na stroj srovnat čelo a dodělat vnitřní drážky na manžetky. Výsledný dojem mi pokazila fréza, když jsem dělal plošku pro vstupní otvor oleje a hlavu jsem měl v přípravku staženou maticí, při zarovnávání té plošky mi matice povolila a fréza poskákala celý obvod. Kosmetická vada kterou ještě srovnám na soustruhu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2017, 8:22

Zkus si kde mas jaky vule
Tj hodinky treba na loze a support
Samozrejme vule ve sroubu neresim
Spis vule v rybinach supportu
Jestli treba neni nejaky bordel pod nozovou hlavou a nemuze se ti na tom chvet
Uplne vsude to zmer
Vpodstate treba muzes i hodit magnetem treba na nuz a proti materialu a vzdy zkus zapusobit silou a postupne vylucovaci metodou....

Tedjsem resil to same na jednom cnc
Paradoxne to byli povolene 4 srouby skryte pod automatickou nastrojovou hlavou drzici mezidesku mezi ni a supportem
Docela to trvalo nez me napadlo tohle.
Pak uz to bylo rychly
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2017, 8:43

Kouknul bych na omačkané dosedací plochy nožovky kam se upíná nůž bude zřejmě oblouk ,nebo je rozesranej malej suport .Pak už je to jen rukama a hlavou.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

19. 9. 2017, 8:59

Myslím že tam bude podstatne väčšia vôla v tom vretene. Ak máš zadný držák, skusil by som dať doň upichovák (hore nohami :) ) aby tlačilo vreteno smerom dole, určite pôjde jak fík. Už to, že sa na mašine stále robí, a je tam vôla na vretene 0,02-0,03 je trochu zvláštne, ako si to meral? Skús zapáčiť dreveným hranolom zospodu univerzálu o lože a zmerať hodinkami ešte tu vôlu, neboj sa do toho zaprieť.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“