chladící emulze

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2010, 3:29

vážení kolegové :-)

potřebuju poradit jak odstranit děsnej smrad z ty uplně nejvobyčejnější emulze na soustruhu,, už jsem přemejšlel, že do toho naleju nějakou vonnou esenci ale nenašel jsme nic co by nepěnilo:-)))) tak jsem zkusil SAVO ale to pomohlo jen na chvilku,, pořád se snažím vyhnout vyměně tý kapaliny ale asi mě to nakonec nemine:-)

Bylo by fajn vymyslet něco , co by vonělo třeba po jahodách.. i když jak to pak chvilku stojí, tak to stejně zahnije :-/ :cry:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2010, 3:56

A co zkusit potrápit dodavatele té emulze? Moh by mít nějaké konzervační prostředky.

BTW, vzpomínám na dobu před pár desítkami let. Na sudu s konzervační látkou do emulze bylo napsáno "Pozor - obsahuje rtuť" a jinde "Při ředění 1:1000 neškodí rybám" ... To mluví samo za všechno :-)
Naposledy upravil(a) prochaska dne 3. 11. 2010, 8:46, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

3. 11. 2010, 4:00

já myslím, že žádné přidávání přípravků nepomůže. Podle toho co mám zkušené, tak jediná možnost je kapalinu vyhodit, propláchnout, desinfikovat, třeba savem a naplnit pokud možno sinthetickou řeznou kapalinu. Nechci dělat žádnou reklamu, už nejsu přimo v oboru. Nejlepší zkušenost ale mám s Castrolem. Ten vydrží dlouho. Nic ale nevydrží věčne a o vše se musíme starat. Tato kapalina absorbuje jiné, třeba mazací oleje ze stroje a oplachuje například konzervační prostředky např. z taženek. Kontrola procentuálního obsahu řezné kapaliny a kyselosti a zásaditosti je potřebná. V podnicích se také kontroluje množství těch spláchnutých olejů.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

3. 11. 2010, 6:20

Nedávno jsme tohle řešili také.Nakonec jsme přešli na jinou značku emulze.Nejdříve to pořádně vyčistili,samozřejmě za pomocí chemie,pak to celé vysavačem vysáli.Čas od času to přijede zkontrolovat PH..atd.poměr si měříme sami jak potřebujeme podle druhu práce a materiálu.Myslím,že sice předešlá emulze o něco lépe mazala,ale u téhle alespoň nepojdu smrady.Tu starou jsem 2x do roka vylejval a čistil celou vanu.Ještě že je jen na 65l.Ale je pravda ,že se to míchá se vším s čím na mašině děláš.Taky prej záleží s jakou vodou to mícháš. :wink:
pavelk
Příspěvky: 123
Registrován: 19. 10. 2009, 9:01
Bydliště: Novohradske hory

3. 11. 2010, 7:58

prosim te, z jake znacky na jakou? diky.
jinak v tuhle chvili moje oblibene tema :-)
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2010, 8:11

no a je to,, takže to zítra vypouštím do sudu a leju novou:-))) nedávno jsem koukal na Discovery o naší planetě co by se stalo kdyby se zastavili mořeký proudy,,, snila by v mořích voda ,,,,a byl by z ní syrovodík,, to bude asi to ono proč to smrdí, když se to pořád nepromíchává :-)))

ještě by bodnul stromeček do auta :lol:

PS: jeeežišku mě se to nechce celý měnííít :cry:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2010, 8:47

Hardmesr píše:já myslím, že žádné přidávání přípravků nepomůže. Podle toho co mám zkušené, tak jediná možnost je kapalinu vyhodit, propláchnout, desinfikovat, třeba savem a naplnit pokud možno sinthetickou řeznou kapalinu. Nechci dělat žádnou reklamu, už nejsu přimo v oboru. Nejlepší zkušenost ale mám s Castrolem. Ten vydrží dlouho. Nic ale nevydrží věčne a o vše se musíme starat. Tato kapalina absorbuje jiné, třeba mazací oleje ze stroje a oplachuje například konzervační prostředky např. z taženek. Kontrola procentuálního obsahu řezné kapaliny a kyselosti a zásaditosti je potřebná. V podnicích se také kontroluje množství těch spláchnutých olejů.
A co když je stroj mazaný minerálním olejem, nezdrcne se ta syntetická kapalina?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 11. 2010, 5:16

dnes jsem se rozhodl a sehnal sud na tu hnilobu, zítra to vypumpuju a bude klid :-)))
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

4. 11. 2010, 7:03

pavelk píše:prosim te, z jake znacky na jakou? diky.
jinak v tuhle chvili moje oblibene tema :-)
Původně jsme jeli na Blaser Blasocut BC25,teď už asi rok na Quaker.Tenkrát jsem dělal nějakou serii z hliníku,takže jsem část jel na stare emulzy a část na nové.Rozdíl tam byl vidět.Jak jsem říkal Blaser více mazal než Quaker,takže na konci směny byla mašina řádně ulepená.Zatím žádný zápach.Jediné co stále řeším,že CNC nemá nějaký odlučovač oleje takže všechen olej a nečistoty plavou na hladině ve vaně,tudíž to zbírám růčo :(

pindasek:já jsem se tímhle způsobem smradu nezbavil,a to jsem vanu úplně vyčistil a vytřel hadrama,po měsíci byl smrad zpátky.Asi pomohla ta chemie co tam ten chlápek den předem nalil do té staré emulze,než to celé vysáli a dali novou.Třeba budeš úspěšnější.Jinak si kup stromečky do auta dva,na každé ucho jeden. :D
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2010, 4:32

asi už jsem si zvykl anebo po těch obědech z naší kantýny smrdím ještě víc :-)ú)))
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

6. 11. 2010, 6:20

hodně by proti smradu pomohlo nenechat tu hydrol v nádrži stát, donutit ji cirkulovat - přidat malé čerpadélko o malém výkonu a spotřebé a nechat ho běhat stále i o víkendech, asi před 5ti rokama koupil šéf staré Maho MH 500 ve Švýcarech a to má nádrž asi na 600 litrů emulze, a tam bylo nainstalované nějaké membránové čerpadlo k akváriu ( kolegovo rybičky byly rády..)
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2010, 8:29

to je právě to co jsem teď sledoval v jednom dokumentu o vodě,, kdyby se zastavil proud vody, tak by vlastně nebyla okysličovaná a tím pádem by v ní vznikal jen syrovodít a to je ta příčina toho smradu,, fuuuj :-/

Takže je jasný, že ta cirkulace by moc pomohla...
Kedaros
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2010, 8:46
Bydliště: Náměšť na Hané

6. 11. 2010, 1:14

Dal bych tam nějakou syntetickou. V jedné brusce kde brousíme tvrdokovy a moc často ji nepoužíváme máme syntetickou Blaser Grindex 10 CO která je navíc čirá.Je tam už několik let a stále bez zápachu, zkrátka jako nová. Na dalších máme Blaser Blasocut BC Kombi, ty které se používají nepravidelně tak emulze v nich už časem mírně smrdí.Jedna bruska která se používa každý den a nalije se do ní kýbl nové emulze týdně je v absolutní pohodě.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 11. 2010, 1:26

Kedaros píše:Dal bych tam nějakou syntetickou. V jedné brusce kde brousíme tvrdokovy a moc často ji nepoužíváme máme syntetickou Blaser Grindex 10 CO která je navíc čirá.
Jestli je to ta, co když zaschne, tak zůstane takový zelený strup, tak bacha hlavně na to, aby se nedostala do měřidel. Jde nejlépe rozpustit zase tou emulzí, ale chce to mechanicky "podpořit". Benzin se na to nechytá, lihem to lze rozpustit, ale je to na dlouho. Pokud se to dostane např. do mikronových páčkových hodinek a zaschne, tak funguje jedině rozborka, vyčištění, namazání a sborka. Ono každá emulze po vyschnutí je problém, ale ta, co popisuji (označení si nepamatuju - už firma přešla na jinou) je excelentní.
Kedaros
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2010, 8:46
Bydliště: Náměšť na Hané

6. 11. 2010, 4:37

Tak ta to není, olej je světle hnědý.Jinak žádný problém se zasycháním jsem nezaznamenal. Do mikrometru se při měření dostává trocha emulze běžně, ničemu ale nevadí. Nijak se nematlá, takže akorát naopak promaže mikrometrický šroub :) Prolít hodinky emulzí se mi naštěstí ještě nepodařilo.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“