chladící emulze

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2017, 10:26

tak jsem se dnes podival na emulzi v sui40, kterou jsem uz pul roku nepouzil, kupodivu nesmrdi a po doplneni vody je pouzitelna a neni to ani rhenus, ani blasser...
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2017, 10:39

jasne kdyz neni kontaminovana tak smrdet nebude nikdy. i blasser smrdi ALE pouze v pripade ze se uzavre hladina od oleju napr. z tazenych tyci, to je nutne pravidelne sbirat jinak vyhnije vsechno
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

28. 8. 2017, 6:16

Hověz píše:
kdybys mel takovy zkusenoati s blogingem jako ja tak bs vedel ze chyby delam schvalne protoze te to zaujme, takze diky potvrdil si to :lol: :lol:
A co jsem, prosím pěkně, potvrdil?
MN80
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

28. 8. 2017, 6:26

Tak hlavně, že si to nespletl třeba s "Brazzers" to by byl docela průser si myslim.
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2017, 7:34

ze ctes ty moje sracky :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

9. 6. 2023, 12:14

Chystám se vyměnit emulzi v CNC soustruhu (200litru) a měl bych pár dotazů:

- myslíte že je lepší voda ze studny a nebo dešťová voda?

- jak dlouho by měla vydržet emulze? původní vydržela skoro 3 roky, někde jsem ale slyšel že emulze může vydržet i 6let.

- kolik stojí cca likvidace staré emulze? ja jsem dostal nabídku 40kč/l což,se mi zdá docela ranec

používám mogul ero 1070 a dávám 10%
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 6. 2023, 1:11

Správně máš použít demineralizovanou vodu. Když už tak tu dešťovku, ale přefiltrovat.

Emulze dnes vydrží roky provozu. Podstatné je abys nesmýval ze stroje a materiálu moc svinčíku. Hlavně emulzi nekontaminovat třeba nějakou kolou nabo zvětralým pivem ...

Když jsem přecházel na jiný typ emulze, likvidoval jsem starou ve sběrném dvoře // ofiko na ICO // a asi 50 l stálo někde okolo 1200 CZK.

ERO jsem kdysi zkoušel taky ale přišlo mi jako nejslabší ze zkoušených kapalin. Nyní používáme ENI Aquamet LMK 2020 Plus. // Decuma Praha // 18 kg stálo tuším 3700.

Koncentrace 10% je spíše tak na hliník, ale na kombinované obrábění tím nic nepokazíš.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

9. 6. 2023, 10:33

Díky za info. Bohužel centrální mazání končí v emulzi takže to moc neovlivním a čistit třeba okuje z každé tyčky která se má soustružit je dost práce navíc, ale na to pivo si dám pozor :lol:

Dnes jsem zjistil že destilka vyjde na 8kč/l takže experimenty s dešťovou vodou se nekonají. Namíchal jsem nakonec 8,5% soustružím převážně nerez, občas ocel. V nedaleké firmě měli problém s zahníváním a korozí když koncentrace klesla pod 6% tak já ji raději dělám mastnější.

Na sběrném dvoře jsem byl ale nevěděli si s tím rady. Jedinou nabídku mám zatím 40kč/l což se mi zdá moc, 25kč/l bych ještě dal ale jinak budu zkoušet jestli z toho nejde ta voda nějak odpařit. Slyšel jsem že existuje nějaká látka která to umí rozdělit na vodu a zbytek, ale je k tomu potřeba reaktor.

Trochu odbočím ale když se zde zmínilo to pivo tak jsem si vzpomněl jak se někde zde na CNC foru řešilo zahnívání emulze v jedné větší kovoobráběcí firmě. Dělo se tak jen v jediném CNC. Po nějaké době se zjistilo že jim jeden kolega močí do mašiny :D
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 6. 2023, 10:56

Poměrně elegantní likvidace chladicí kapaliny je pomocí špon. Nevím kolik jich vyrobíš, ale když na špony vyleješ malé množství staré kapaliny, tak se ta voda odpaří a olej ulpí na šponách a v hutích si s ním poradí.

Jinak když jsem ještě dělal doma, tak jsem měl na smlouvu nádobu na opotřebené oleje a mastné hadry od firmy, která tuto službu nabízela pro autoservisy. Jednou za čas přijela jejich sběrka, odvezli si plnou nádobu a nechali mi tam prázdnou. Stálo to asi 2k za rok. Možná se poptej v okolí automechaniků.

No jak se do emulze dostanou "bio" složky, tak to je malér. Kolega je těžký kuřák a rád hází do strojů vajgly, což mne docela vytáčí.
jergus.balaz
Příspěvky: 1538
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2023, 11:29

Meki píše: 9. 6. 2023, 10:33 Bohužel centrální mazání končí v emulzi takže to moc neovlivním
Existujú odlučovače oleja z emulzii, aziati to už tuším dávajú ako štandard.
S emulziou sú najväčšie problémy keď poklesne Ph a koncentrácia, plus ak pravidelne necirkuluje. Mne sa dokonca pred rokom chytila nejaká čierna riasa počas tých extrémnych letných teplot a musel som likvidovať 600L.
BalazKovo.sk
Josef Žalud
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 6. 2022, 8:53

8. 11. 2023, 8:53

Ten děsnej smrad může mít mnoho příčin. Odstraní se jen a jen tak, že do emulze dáte 3% čistícího roztoku, 8 hodin na stroji pracujete jako každý normální den a poté emulzi ze stroje vypustíte, odstraníte kaly, domyjete 3% roztokem a nasadíte novou kvalitní emulzi. Ty levné smrdí zejména proto, že proto aby byly levné, nemají dostatek obraných látek proti bakteriím a houbám. My máme nejlepší skušenosti s chladicí emulzí EUCUT 1231 a EUCUT 0971 pro nerez. Na horizontce, kre máme velké úniky oleje máme i odlučovače od udrzba.cz , ale u normálních strojů fungujeme bez něho.

Tím smradem jsme si prošli také a jsme rádim že se k tomu nemusíme vracet. Emulze EUCUT je spolehlivá, nic nesmrdí a to už ji bereme víc než 5 let.
Josef
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“