MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Puclik
Příspěvky: 10
Registrován: 23. 9. 2010, 5:28

14. 3. 2018, 6:47

PetrVlas píše:Dobry den panove,

rad bych Vas pozadal o radu. Muj MN80 si uz asi ledacos zkusil a pri vymene klinoveho remenu jsem zjistil, ze tam chybi srouby 26 a 29 (dle obrazku z navodu napr. zde https://forum.strojirenstvi.cz/download ... &mode=view), respektive 26 chybi a namisto 29 tam je nacpan nejaky mensi. Nemate nekdo v hlave/vykresu rozmery sroubu co tam patri? Pripadne, kdybyste to vyndali a zmerili, moc bych to ocenil.

Jeste se zeptam, kde se meri vule kluznych lozisek. Vlastnim soustruh jen chvili a klinak byl uz rozpadlej, ale pri toceni mi to silene vibrovalo. Procetl jsem si manual k MN80A a rozumim tomu tak, ze bez sroubu 26 a 29 nejsem schopen spravne usadit loziska, takze mam soustruh odstaven.

Na vsech matkach se predchozi majitel/majitele vyradili nejruznejsimi nacinim, jen ne pouzit poradne klice, tam mam na soustruhu co piplat, ted cistim zanesenej suport.

Diky za rady, Petr
Šrouby jsou s válcovou hlavou s drážkou- ČSN 02 1131 pozice 26 je M5x10 a pozice 29 je M5x16.
PetrVlas
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 3. 2018, 9:25

14. 3. 2018, 9:02

Puclik píše: Šrouby jsou s válcovou hlavou s drážkou- ČSN 02 1131 pozice 26 je M5x10 a pozice 29 je M5x16.
Zitra si je jedu vyzvednout ;-), tisicere diky! Techle rad budu jeste par potrebovat.

Zdenek Valter píše: Měří se v radiálním i axiálním směru úchylkoměrem (hodinkami)
No ty šrouby a rozpěrné klínky na nich, fixují ta ložiska.

Kde máš ten soustruh?

Popřípadě pošli fotky.
Vrhnu se na to dle manualu a nejspis se budu jeste ptat. Manual k novemu MN80A od p. Tumlika to docela popisuje, kdyz jsem to tam dnes nasadil, tak to slo hrozne fest (toceno rukou), ale vypada to, ze jsem moc utahl matku 34. Nemam hakovy klic 72, tak jsem si ho dnes objednal a pristi tyden se poslunim ve Fr. Alpach a plny sil, nadseni a odhodlani se na to pak vrhnu. Soustruh mam v Plzni (vim, ze mam v profilu vyplneno vice lokalit, asi bych mel zmenit…).

Diky za tip ohledne te axialni a radialni vule. Jeste jsem si asi 3x precetl navod a pomalu to vstrebavam. Nemam soustruh pred sebou a na kalivraci meho uchylkomeru bych si nevsadil, ale vezmu to i pocitove. Ten hluk a vibrace (prenasejici se na i na obrobek) budou jasnym ukazatelem.

Na soustruhu vypadaji krive osy kolecek, ktere pripojuji soukoli posuvu na hlavni hridel. Spinac na reduktoru nahrazen nejakym kolickem (vypada to, ze byl strizen "prstynek", ktery to prevadel na hnaci sroub - radsi si ani nepredstavuji co se muselo stat aby k tomu doslo :shock: ). Vkladam foto jak jsem tento tyden blesknul, nez jsem to rozebral. Sroub na prevodovych kolech pres bronzovou spojku take neni orig. a vice me znerzovnuje ta matka pod nim. Proste spousta prace (na kterou se ale tesim :D ).
20180313_183055small.jpeg
20180312_125303small.jpg
Diky a dobrou! Petr
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2018, 9:07

protože jsem tu tvou fotku už viděl z jiného zdroje :wink: tak vím co ti tam chybí, užjsem ten řez reduktorem sem dával, dokonce do tohoto topicu, tak si to najdi, chybí ti tam jen ten držák aretační kuličky pro šroub s drážkama co tam máš, poloha zapnuto/vypnuto, taková rádlovaná placka, co je přišroubovaná k tomu spínačí (oz. kolu)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
PetrVlas
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 3. 2018, 9:25

15. 3. 2018, 9:24

tumlik píše:protože jsem tu tvou fotku už viděl z jiného zdroje :wink: tak vím co ti tam chybí, užjsem ten řez reduktorem sem dával, dokonce do tohoto topicu, tak si to najdi, chybí ti tam jen ten držák aretační kuličky pro šroub s drážkama co tam máš, poloha zapnuto/vypnuto, taková rádlovaná placka, co je přišroubovaná k tomu spínačí (oz. kolu)
Jojo, nasel jsem si to ve foru. Moc diky za detailni rozkresy, podle nich jsem prisel na co, co se v tom spinaci/spojce ma dit a planuju si to podle nich vyrobit. Kdyby na to me schopnosti nestacily, tak se priplazim :D Nechtel jsem otravovat, tak jsem procetl cele forum. Dost jsem se pri tom poucil…
east
Příspěvky: 99
Registrován: 31. 7. 2017, 12:06

17. 3. 2018, 8:05

Nevite nekdo, jak nejlepe dostat ven zaseklou vlozku pro klestiny ze vretene?
Nebo je na to nejaky figl, jak se vyndava? Klestinovou tyc mam venku, klestinu take, ale vlozka nejde :-( nikdy jsem klestiny pred tim nepouzival, tak nevim. Diky za rady.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

17. 3. 2018, 9:21

east píše:Nevite nekdo, jak nejlepe dostat ven zaseklou vlozku pro klestiny ze vretene?
Nebo je na to nejaky figl, jak se vyndava? Klestinovou tyc mam venku, klestinu take, ale vlozka nejde :-( nikdy jsem klestiny pred tim nepouzival, tak nevim. Diky za rady.
Normálně se vyrazí duralovou tyčkou pr.16 zezadu - skrz vřeteno. Délka tyčky cca jako vřeteno, plus nějakých cca 100 mm navíc.
Jedna rána, je venku - naprosto běžné - jak bys to jinak z toho kužele chtěl vyndavat?
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

18. 3. 2018, 12:09

Osobně bych použil na vyražení větší průměr - vejde se tam max.18mm ale na vyrážení by to bylo příliš. a to z toho důvodu, že 16 si můžeš pokud to pouzdro je tam naraženo hodně, do něj lehce zanýtovat a zase budeš mít o práci víc.Jen tak mimochodem už jsem viděl i poškozené ty vtahovací trubky - protože to někteří ,,kutilové" použily na vytloukání. Jinak bych ti doporučil si na to udělat vytahovák(pro takové ,,nasměrování" jsem sem dal kdysi foto jak jsem si to udělal já) a pro příště bys to měl v poklidu- i když to s tím stahovákem jen napružíš stačí pak jen malinko klepnout. Přestože ti každý řekne že to vyklepávání je normální, mně se osobně nelíbí - rázy do ložiska.
east
Příspěvky: 99
Registrován: 31. 7. 2017, 12:06

19. 3. 2018, 5:44

Hotovo :-) dekuji
Uživatelský avatar
pieskomil
Příspěvky: 144
Registrován: 7. 2. 2015, 10:39

5. 4. 2018, 6:08

https://www.olx.pl/oferta/tokarka-tos-m ... de2998f885" onclick="window.open(this.href);return false;

Niekoho by mohlo zaujímať...Ale dosť od ruky.
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

22. 4. 2018, 4:48

rekne mi nekdo jaky ma mn80 modul ozubeneho hrebenu??
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

22. 4. 2018, 5:02

1,5
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

26. 4. 2018, 9:16

Nemel by nekdo nafoceny rozebrany suport zajimalo by me jak je tam spinani matky k zavotove posuvove tyci.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2018, 9:50

už jsem to sem dával :)
pouzdro půlené matice.JPG
spínač matice.JPG
spodní díl dělené matice.JPG
vrchní díl dělené matice.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

27. 4. 2018, 5:32

tak ze tam je jako puzdro ve kterem se hybe nahoru a dolu pulena matice a jak dochazi k tomu ze se zvedne nebo pritlaci k sroubu??
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

22. 6. 2018, 11:34

Zdravím,
před nedávnem jsem se rozhodl, že začnu se soustružením (domečky na ložiska, hřídelky pro ložiska). Jsem v tomto totální začátečník (dosud jsem si ty věci vždycky nechal dělat na zakázku), tak se předem omlouvám za pro někoho asi podivné dotazy :D Sehnal jsem před pár dny MN80, ale brzy jsem pochopil, že není úplně v dobré kondici... Věřím, že to půjde ale doladit.
Hlavní problém jsou teď čelisti v univerzálce - při upnutí obrobek vždycky lítá - a to hodně - milimetr i víc. Čelisti nedolíhají úplně přesně k sobě. Samotná univerzálka je ale vcelku stabilní. Při koupi jsme to měřili hodinkama a dávala +-0.02mm. Je to moc, nebo málo?
Dneska při čištění stroje jsem ji odmontoval a objevil v zadu odlomený kus + evidentně jeden šroub byl odstraněn a díra zaslepena.
odmotnované sklíčidlo - pohled zezadu
odmotnované sklíčidlo - pohled zezadu
zaslepený upínací šroub ve sklíčidle - v místě praskliny....
zaslepený upínací šroub ve sklíčidle - v místě praskliny....
Něco se tomu muselo stát....
Uvažuji o koupi nové univerzálky TOS 100/3 1M1. Bohužel ve vybavení nebyly žádné kleštiny, tak si říkám, že když pořídím přesnější sklíčidlo, mohlo by to snad stačit. Je to správná úvaha? Nebo mi bude stačit i obyčejnější přesnost 2M1? Nebo snad ještě existuje nějaká šance, že by se tato stará dala ještě opravit? Sám absolutně netuším jak... Samotné čelisti jsou trochu jiné, než TOS, které se běžně prodávají, proto výměna pouze čelistí asi nepřipadá v úvahu.
Poznáte zkušeným okem o jakou verzi MN80 se jedná? Je dost zašlá, žádný štítek, příruba i univerzálka předělaná na průměr 100, stolek taky jiný...
IMG_20180622_222750.jpg
Jinak se mi stroj hodně líbí a doufám, že se s ní naučím brzy dělat a poslouží pro mé kutění :)
Díky moc za radu!
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“