MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 6. 2018, 4:49

Kup nove sklucovadlo s taci bezna presnost, ono sa casom aj tak rozhodi. Z principu neupina presne,na presne upnutie su prave tie klestiny.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 6. 2018, 6:32

Tohle MNko nejspiš drtilo výrobu, vypadá značně opotřebené už od pohledu. Řešit zde přesnost uni je mám obavu uplně zbytečné. Raději si přeměř vůli vřetene a stav projetí lože at do stroje zbytečně neinvestuješ.
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

23. 6. 2018, 4:54

Díky. Vůli vřetene proměřím, jak mi přijde objednaný úchylkoměr. Stav projetí lože se kontroluje jak? Jinak ano asi toho má více za sebou. Kastle je hodně zašlá, ale suport, koník, nožová hlava atd. vypadají vcelku ok. A kleštiny na mn80 - nikde jsem neviděl v nabídce eshopů ani na bazarech. Nebo se dají použít i nějaké jiné? Jaký typ mám případně hledat?
Kleštiny se pak zasouvají nějak přímo do vřetene, nebo se utahují taky sklíčidlem? ( to teda nedává moc logiku, pokud sklíčidlo není super přesné...).
Musím si dát schůzku se zkušeným soustružníkem, abych tu neházel banální dotazy, ale třeba se to někomu (taky začátečníkovi) bude taková informace taky hodit...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

23. 6. 2018, 5:26

potrebuješ niečo takéto. vpravo hore je redukcia. univerzálka aj s prírubou ide dolu, redukcia sa dá do vretena a klieštiny sa uťahujú cez vreteno.
Raz za uhorský rok sa to v inzercii objaví...
IMG_0764a.jpg
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 6. 2018, 7:16

Ked zisti ze je to vyjazdene, uz klestiny nebudu potrebne.....
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

23. 6. 2018, 7:18

Díky. Takže bez redukce se taky nehnu. :( (našel jsem https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr ... 6-5mm.html i bazar, kde mají kleštiny pr. stopky 15mm - to je ono, že? )

V praxi - používáte spíš kleštiny, nebo jen sklíčidlo? Já plánuji dělat hřídelky do ložisek + z trubek domečky na ložiska. Řekněm ložiska vnejších průměrů 15 - 40mm. Půjde taková práce i bez kleštin?

Samozřejmě prvně i tak musím vyřešit ten základ - proměřit a pak nové univerzální sklíčidlo...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 6. 2018, 8:14

Všechno na MN je za hrozivé ceny, za sadu kleštin dáš raketu, pokud jí vůbec seženeš, potom potrebuješ spingli na upínání a další a doplnky. Příslušenství je prakticky cena soustruhu podruhé. V dalším kroku možna budeš nucený měnit suport šrouby a matky. Opravdu je dobrá racionálně zhodnotit stav stroje a potom plánovat dál. Hodinky koupíš na každe burze od 150 kaček českých.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 6. 2018, 8:32

kleštiny zatím neřeš
jsou dobrý na opakovaný přesný upínání
na kusovku se bez nich obejdeš
v tuto chvíli si kup novou univerzálku a pár nožů a nějakou starou chytrou knížku
někde je tady tuším i něco ke stažení
možná někde tady
https://www.google.com/search?q=site%3A ... 59-1&hl=en" onclick="window.open(this.href);return false;
ani ta univerzálka není úplně nutná
jestli je to TOS, tak od r. 1970, tak se do ní se dají pastorky koupit jako ND
když tam místo toho pastorku dáš jenom kus něčeho kvůli vyvážení, tak to bude fungovat i se dvěma
rozeber ji, vyčisti, alespoň si to osaháš a zjistíš jak to funguje
nic na tom zkazit nelze
alespoň se naučíš na obrobku rozeznávat funkční plochy a ty dělat "na jedno upnutí" nebo mezi hrotama
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2018, 8:54

testone píše:kleštiny zatím neřeš
jsou dobrý na opakovaný přesný upínání
na kusovku se bez nich obejdeš
v tuto chvíli si kup novou univerzálku a pár nožů a nějakou starou chytrou knížku
někde je tady tuším i něco ke stažení
možná někde tady
https://www.google.com/search?q=site%3A ... 59-1&hl=en" onclick="window.open(this.href);return false;
ani ta univerzálka není úplně nutná
jestli je to TOS, tak od r. 1970, tak se do ní se dají pastorky koupit jako ND
když tam místo toho pastorku dáš jenom kus něčeho kvůli vyvážení, tak to bude fungovat i se dvěma
rozeber ji, vyčisti, alespoň si to osaháš a zjistíš jak to funguje
nic na tom zkazit nelze
alespoň se naučíš na obrobku rozeznávat funkční plochy a ty dělat "na jedno upnutí" nebo mezi hrotama
Na té fotce je vidět, že to JE ta stará verze (zuby nejsou na celou šířku, ale zúžené, čelisti nejsou dvě sady, ale jsou otáčecí).
Do té nic s 100% jistotou nekoupí, navíc je ta stará verze celkem citlivá na nešetrné zacházení.
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

23. 6. 2018, 9:13

ano přesně - zuby nejsou na celou šířku a i celková délka čelistí je větší než těch co se nyní prodávají pro současné TOSky. Takže nové skličidlo je prostě nuntnost
Doufám, že to tím skončí :D
Hodinky kupuju Kinex - ty základní 0-5mm a k tomu nějaký magnetický stojánek (quantum). ASi jsou přesnější řešení, ale pro začátek to stačí bohatě...
Ještě jedno mi není jasný - když mám přírubu na 3-čelsitové sklíčidlo, tak tam můžu dát zase jen 3-čelistové,nebo i 4?
Z hlediska přesnosti je lepší sklíčidlo 4-čelisťové, nebo 3 ?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2018, 9:19

Magion píše: Ještě jedno mi není jasný - když mám přírubu na 3-čelsitové sklíčidlo, tak tam můžu dát zase jen 3-čelistové,nebo i 4?
Z hlediska přesnosti je lepší sklíčidlo 4-čelisťové, nebo 3 ?
Samozřejmě tří i čtyř ,rozteče šroubů i centráž je stejná .Na soustruhu jako třeba SM16 jsem nejvíc užil čtyřpaknu 100mm.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2018, 9:28

Magion píše:ano přesně - zuby nejsou na celou šířku a i celková délka čelistí je větší než těch co se nyní prodávají pro současné TOSky. Takže nové skličidlo je prostě nuntnost
Doufám, že to tím skončí :D
Hodinky kupuju Kinex - ty základní 0-5mm a k tomu nějaký magnetický stojánek (quantum). ASi jsou přesnější řešení, ale pro začátek to stačí bohatě...
Ještě jedno mi není jasný - když mám přírubu na 3-čelsitové sklíčidlo, tak tam můžu dát zase jen 3-čelistové,nebo i 4?
Z hlediska přesnosti je lepší sklíčidlo 4-čelisťové, nebo 3 ?
Normálně se všechno, co lze, upíná do třípakny, čtyřpakna se používá pouze pro práce, kde třípakna nejde použít. Už z samého principu, každá čtyrpakna upíná slušně za dvě pakny, ty druhé dvě se chovají "tak nějak"v rámci tolerance materiálu a sklíčidla.
Normálně se sklíčidla po dobu jejich životnosti na přírubě furt nepřendavají, každé sklíčidlo je tvale na svojí přírubě, mění se celá sklíčidla i s přírubou - mění se to vždy celý - na tom závitu a centráži vřetene.
Takže si kup třípaknu, hlavně ten nový typ (viz tvar paken), takovou, co je nezprasenáa jsou na ní k mání ND (čelisti), čtyřpaknu si koupíš (třeba) později.
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

23. 6. 2018, 9:33

ok. díky!
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2018, 9:36

Btw, můžu se pro jistotu v práci podívat - ale pokud si dobře pamatuji, ten průměr centráže sklíčidla na přírubě u té staré a nové verze 80 sklíčidel z Svitav stejný není - mírně se liší.
Navíc na ty starý neexistovaly vůbec měkké pakny, na ty nové jsou (bohužel ale pouze jako monoblok :( ).
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 6. 2018, 10:03

já jsem ráno někde ztratil brejle
tak mám ty zuby nějak rozmazaný :D :D
písmenka co píšu mám hoodmě zvětšený a spíš jen tuším :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“