Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2012, 8:25

Neco odvozenyho od toho schaublina jsem dal tatkovi k vanocum
A muzu porovnat s cinankem z makra co jsem mel
V mnoha pripadech clovek neresi rozdil i kdyz obcas je fuska co jde na jednom a na druhem ne a naopak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
David123
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 1. 2012, 10:16

4. 2. 2012, 8:42

Tiše to tu sleduji, na soustruh nijak nepospíchám.
Takže koukám na odkazy a koukám po inzerátech a porovnávám.
Třeba se něco naskitne, zatím co mi padlo do oka je http://www.bow.cz/produkt/3420251-stoln ... 250-vario/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale to je mimo mé finance. Také nepreferuji věc co dokáže řezat závity.
Každopádně děkuji za reakce, něco snad časem přijde...
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

4. 2. 2012, 9:30

David123 píše:Tiše to tu sleduji, na soustruh nijak nepospíchám.
Takže koukám na odkazy a koukám po inzerátech a porovnávám.
Třeba se něco naskitne, zatím co mi padlo do oka je http://www.bow.cz/produkt/3420251-stoln ... 250-vario/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale to je mimo mé finance. Také nepreferuji věc co dokáže řezat závity.
Každopádně děkuji za reakce, něco snad časem přijde...
Porovnej to s tímhle:
http://shop.boukal.cz/stroje-kovoobrabe ... hobby-250/" onclick="window.open(this.href);return false;
a kdyžtak si na to ty nápisy bow domaluješ, kdyby ti tam chyběly jiným se to kromě ceny neliší. Závity na tom řezat nemusíš když nechceš, aspoň ti neprasknou ty plastová kola, mají je oba.
Počítej prosím tě ale s jednou věcí: tyhle malý soustruhy jsou "měkký", takže jsou to mimo jiné s prominutím kurvítka na nože. Než si koupíš takovýhle soustruh, tak jestli teda nemáš, sežeň si napřed brusku, stačí ti dvoukotoučovka. A neboj se toho, aspoň se něco naučíš.
David123
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 1. 2012, 10:16

4. 2. 2012, 9:43

Petr Bratřík píše:
David123 píše:Tiše to tu sleduji, na soustruh nijak nepospíchám.
Takže koukám na odkazy a koukám po inzerátech a porovnávám.
Třeba se něco naskitne, zatím co mi padlo do oka je http://www.bow.cz/produkt/3420251-stoln ... 250-vario/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale to je mimo mé finance. Také nepreferuji věc co dokáže řezat závity.
Každopádně děkuji za reakce, něco snad časem přijde...
Porovnej to s tímhle:
http://shop.boukal.cz/stroje-kovoobrabe ... hobby-250/" onclick="window.open(this.href);return false;
a kdyžtak si na to ty nápisy bow domaluješ, kdyby ti tam chyběly jiným se to kromě ceny neliší. Závity na tom řezat nemusíš když nechceš, aspoň ti neprasknou ty plastová kola, mají je oba.
Počítej prosím tě ale s jednou věcí: tyhle malý soustruhy jsou "měkký", takže jsou to mimo jiné s prominutím kurvítka na nože. Než si koupíš takovýhle soustruh, tak jestli teda nemáš, sežeň si napřed brusku, stačí ti dvoukotoučovka. A neboj se toho, aspoň se něco naučíš.
Nechám si poradit, ale ty soustruhy jsou upně jiné.
Neříkám že si ho koupím ale že by se mně podobná koncepce líbila.
Ale jak říkám nechám si poradit a budu dál sledovat....
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

4. 2. 2012, 9:49

Petr Bratřík píše:... se mnou nebude spousta členů souhlasit - je mi to ale úplně jedno - ale moje rada je: vyber si velikost soustruhu který ti bude

vyhovovat a kup ten nejlevnější od kohokoli....

Mnooo, to já tedy s Tebou vřele souhlasím!
Před pár lety jsem též došel k závěru, že jako domácí hobík a modelář už nemohu žít bez soustruhu a stál jsem na dočista a přesně stejné, přetěžké životní
křižovatce jako David123 - autor tohoto vlákna.
Po dlouhém "studiu" e-katalogů, reklam a ceníků, po iks vyslechnutých i přečtených podnětných názorů, odborných doporučení i objevných rad ala "červená
Testarossa je přeci mnohem lepší než žlutá Corvetta" atd. apod., jsem si nakonec ( asi tak za cenu řemenu do Schaublina :lol: ) koupil z druhé (třetí?) ruky už dost
"jetého" čínského Sieg3-Asista cirka za polovinu obvyklé ceny. Majitel se ho zbavil, ani pořádně nevím proč, prý "si koupí něco lepšího". Hmmm...

No, já toho nelituju. Na takto lacino získaném stroji, jsem utáhl či povolil pár šroubků, v rybinách suportů vyměnil ocelové lišty za englické mosazné( asi 10
Eu - tehdy jsem ještě neměl frézku), podle obrázků z netu udělal rychloupínání koníka, šrouby suportů vypodložil modelářskými axiálními ložisky (asi zbytečně) a
už 3 roky mám vystaráno. Kdybych nebyl měkkýš a občas nepodlehl asijské psychoze, nezahálela by se mně v šuplíku nová ložiska a krásná Tumlíkova kola do
vřetene. Nazdory všem odsudkům i mé malověrnosti se originální čínské plasty i kuličky stále točí! :mrgreen:
Trochu k té pověstné čínské "přesnosti": Zjevně leží pod mojí rozlišovací schopností a faktickou potřebou hobbymajstra, který nedělá serie ND pro NASA do raketoplánů, ale jen kusovky do svých "hraček". Mám jen běžné setinkové mikrometry a indikátory a nějakou tu setinku házivosti a vyosení vřetene jimi samozřejmě naměřím, ale zatím všechno co jsem si vytočil, ve výsledku dobře fungovalo. I na tom "nepřesném číňanovi" velmi dobře i docela přesně hobíkovi pracovat lze. Má přece hlavu, ruce a menší výkonost stroje lehce obejde prodloužením doby práce. Trvám na tom, že je lepší mít Trabanta, než muset chodit pěšky a že běžný hobík Schaublina N E P O T Ř E B U J E. Chce-li a má-li zbytné love, samo, koupit si jej může - jako to ferárko. Že? :wink:

Avšak přinese-li si byť Schaublina domů, stejně nebude mít "nic". Ani lidé od řemesla možná netuší, co a kolik toho všeho - toho opravdu P O T Ř E B N É H O ! - novopečený soustružník doma nemá. Tím méně to předem ví sám hobík - obvykle v řemesle nevyučený. Když pak zjistí a udělá soupis potřebného a přiřadí tomu ceníkové údaje, nutně musí na delší dobu propadnout trudomyslnosti. Někde ve vlákně padla cifra 5000 Kč...Hmmm, no, nevím, kde až tak lacino prodávají, mně už to stálo daleko víc a pořád nejsem u konce seznamu - nijak extra rozmařilého - a položky spíše přibývají než naopak. A jsem tedy dnes veeelice rád, že jsem tehdy koupil malou a levnou "jenom" čínu a o to víc krupice zbylo na doplňky a nástroje. Ty, IMHO, jsou MNOHEM důležitější, než sebelepší samotný stroj.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

4. 2. 2012, 9:52

myslíš tohle? :
http://shop.boukal.cz/otocny-nozovy-drz ... enter-250/" onclick="window.open(this.href);return false;
To si kdyžtak dokoupíš až zjistíš že se bez toho neobejdeš
Naposledy upravil(a) Petr Bratřík dne 4. 2. 2012, 10:09, celkem upraveno 1 x.
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

4. 2. 2012, 10:02

613ziza píše:
Petr Bratřík píše:... se mnou nebude spousta členů souhlasit - je mi to ale úplně jedno - ale moje rada je: vyber si velikost soustruhu který ti bude

vyhovovat a kup ten nejlevnější od kohokoli....

Mnooo, to já tedy s Tebou vřele souhlasím!
Před pár lety jsem též došel k závěru, že jako domácí hobík a modelář už nemohu žít bez soustruhu a stál jsem na dočista a přesně stejné, přetěžké životní
křižovatce jako David123 - autor tohoto vlákna.
Po dlouhém "studiu" e-katalogů, reklam a ceníků, po iks vyslechnutých i přečtených podnětných názorů, odborných doporučení i objevných rad ala "červená
Testarossa je přeci mnohem lepší než žlutá Corvetta" atd. apod., jsem si nakonec ( asi tak za cenu řemenu do Schaublina :lol: ) koupil z druhé (třetí?) ruky už dost
"jetého" čínského Sieg3-Asista cirka za polovinu obvyklé ceny. Majitel se ho zbavil, ani pořádně nevím proč, prý "si koupí něco lepšího". Hmmm...

No, já toho nelituju. Na takto lacino získaném stroji, jsem utáhl či povolil pár šroubků, v rybinách suportů vyměnil ocelové lišty za englické mosazné( asi 10
Eu - tehdy jsem ještě neměl frézku), podle obrázků z netu udělal rychloupínání koníka, šrouby suportů vypodložil modelářskými axiálními ložisky (asi zbytečně) a
už 3 roky mám vystaráno. Kdybych nebyl měkkýš a občas nepodlehl asijské psychoze, nezahálela by se mně v šuplíku nová ložiska a krásná Tumlíkova kola do
vřetene. Nazdory všem odsudkům i mé malověrnosti se originální čínské plasty i kuličky stále točí! :mrgreen:
Trochu k té pověstné čínské "přesnosti": Zjevně leží pod mojí rozlišovací schopností a faktickou potřebou hobbymajstra, který nedělá serie ND pro NASA do raketoplánů, ale jen kusovky do svých "hraček". Mám jen běžné setinkové mikrometry a indikátory a nějakou tu setinku házivosti a vyosení vřetene jimi samozřejmě naměřím, ale zatím všechno co jsem si vytočil, ve výsledku dobře fungovalo. I na tom "nepřesném číňanovi" velmi dobře i docela přesně hobíkovi pracovat lze. Má přece hlavu, ruce a menší výkonost stroje lehce obejde prodloužením doby práce. Trvám na tom, že je lepší mít Trabanta, než muset chodit pěšky a že běžný hobík Schaublina N E P O T Ř E B U J E. Chce-li a má-li zbytné love, samo, koupit si jej může - jako to ferárko. Že? :wink:

Avšak přinese-li si byť Schaublina domů, stejně nebude mít "nic". Ani lidé od řemesla možná netuší, co a kolik toho všeho - toho opravdu P O T Ř E B N É H O ! - novopečený soustružník doma nemá. Tím méně to předem ví sám hobík - obvykle v řemesle nevyučený. Když pak zjistí a udělá soupis potřebného a přiřadí tomu ceníkové údaje, nutně musí na delší dobu propadnout trudomyslnosti. Někde ve vlákně padla cifra 5000 Kč...Hmmm, no, nevím, kde až tak lacino prodávají, mně už to stálo daleko víc a pořád nejsem u konce seznamu - nijak extra rozmařilého - a položky spíše přibývají než naopak. A jsem tedy dnes veeelice rád, že jsem tehdy koupil malou a levnou "jenom" čínu a o to víc krupice zbylo na doplňky a nástroje. Ty, IMHO, jsou MNOHEM důležitější, než sebelepší samotný stroj.
Ještě jedna věc: zatím jsem neviděl "PANA SOUSTRUŽNÍKA" - machra, většinou postaršího dědu, borce kterýmu se svěřovalo to, co nikdo neuměl, na co si nikdo netroufal, co muselo být tipťop, špeky atd. nikdy stát u nové superpřesné mašiny, vždycky to byla vyhrkaná stará hachla, na který mohl a uměl dělat jen on.
Ten kdo opravdu umí, nepotřebuje superdokonalý a superpřesný stroj, tomu stačí klidně i hrnčířskej kruh, protože UMÍ
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2012, 10:34

DOvolím si nesouhlasit s tvrzením "Ten kdo opravdu umí, nepotřebuje superdokonalý a superpřesný stroj, tomu stačí klidně i hrnčířskej kruh, protože UMÍ" Možná není potřeba superpřesný stroj, ale na "vyhrkané staré hachle" taky zrovna moc "tipťop, špeků" neuděláš. Soustruh může být starý třeba 60let, to klidně ........... ale pokud je jeho páníček machr, tak se o něj dobře stará .......... když od toho stroje něco chceš, tak mu musíš i něco dát. Ten kdo umí na tuhle prostou věc už asi přišel.
jooo......... a taky jsem ještě neviděl žádného dědulu-machra-soustružníka stát u mrňaváho číňana ze supermarketu :-)
David123
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 1. 2012, 10:16

4. 2. 2012, 11:16

613ziza píše:
Petr Bratřík píše:... se mnou nebude spousta členů souhlasit - je mi to ale úplně jedno - ale moje rada je: vyber si velikost soustruhu který ti bude

vyhovovat a kup ten nejlevnější od kohokoli....

Mnooo, to já tedy s Tebou vřele souhlasím!
Před pár lety jsem též došel k závěru, že jako domácí hobík a modelář už nemohu žít bez soustruhu a stál jsem na dočista a přesně stejné, přetěžké životní
křižovatce jako David123 - autor tohoto vlákna.
Po dlouhém "studiu" e-katalogů, reklam a ceníků, po iks vyslechnutých i přečtených podnětných názorů, odborných doporučení i objevných rad ala "červená
Testarossa je přeci mnohem lepší než žlutá Corvetta" atd. apod., jsem si nakonec ( asi tak za cenu řemenu do Schaublina :lol: ) koupil z druhé (třetí?) ruky už dost
"jetého" čínského Sieg3-Asista cirka za polovinu obvyklé ceny. Majitel se ho zbavil, ani pořádně nevím proč, prý "si koupí něco lepšího". Hmmm...

(Pokračování textu, nechtěl jsem dělat citaci dvou odpovědí přes jednu stránku)



Zajímavá možnost, když někomu doporučuji model letadla tak ho také neženu hned do nejlevnější verze, i když by to bylo nejjednodušší, naučil by se na tom nejvíc ale trápil by se s tím a takový začátečník nemá žádné zkušenosti s letadly a při opravě může nadělat víc škody jak užitku.

Tím chci říc že se soustruhem mám zkušenost jen ze školy a to tak 25hodin A o repasi soustruhu nebo těch postupech co popisuješ vůbec netuším.
Proto jsem chtěl nějaký střed co by byl v nějaké toleranci a nemusel jsem hned řešit vymezování vůlí nebo výměnu lišt když tomu nerozumím.
Abych nezkončil ještě dřív než bych začal....
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 12:48

packa píše:tak tohle by se mi taky líbylo :
http://aukro.cz/viceucelovy-stroj-hq-40 ... 82509.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Říkal jsem Čínu nebrat.... :lol:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 12:57

QNX píše:Schaublin 70 .............. hmm, to je moc pěkné. Nezdá se to ani jako moc složitý soustruh. Proč dnes nikdo nedělá podobné mašiny? Už na první pohled to budí mnohem větší důvěru než mrňavej číňan :-) To by skoro stálo za okopírování :-)
Protože to není taková sranda jak to vypadá, ale Tumlík by to možná zmáknul.... :wink:
Ne vážně, pochopitelně, že se tady platí značka, jinak to je pořád jen soustruh, ale poctivě udělanej a z kvalitních materiálů..... Dnes už může být i problém sehnat ty kvalitní materiály za rozumný peníze tak aby se člověk s výrobou dostal do snesitelných mezí.
no a pak je problém v tom kolik lidí je ochotných tu kvalitu zaplatit. Vezmi pro porovnání ceny tumlíkův pěkný a kvalitní frézovací suport (tuším za 3500-4000). Soustruh takovýhle kategorie vyrobenej malosériově novej by stál dle mýho odhadu minimálně cca 50-60 tisíc a to na tom výrobce nic moc nevydělá a musel by vše dělat tzv. v garážový firmě. No a to už je dle mýho ve finále lepší koupit starší originál za cca 80-100k. :wink:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 1:18

Abych reagoval tak nějak souhrně .... :lol:
Toho Schaublina jsem dal jako ukázku opravdu pěknýho stroje, ne jako doporučení co shánět. Podobná muzika jde zahrát i na podstatně levnějším klarinetu. :D Ale je určitě rozdíl jestli to bude asiat za cca 20k a nebo starší poctivá třeba německá práce za cca 20k. Takže asi tak.... ne každý dokáže toho asiata sám doma vyladit. No a hlavní rozdíl je asi v tom co většina hobbystů neřeší. A to je že na asiatovi u kterýho záleží jak kde zatlačíš a jak co utáhneš bude vždy problém udělat např. deset shodnejch kusů (dejme tomu tolerance dvě-tři stovky) a to je asi ten hlavní rozdíl. Jeden kus, možná dva i víc bez ohledu na čas v těch tolerancích vypipláte i na číně, ale udělat sérii a nezbláznit se při tom, je na asiatovi (tím myslím stroj bez úprav běžně koupenej) takřka nemožné. :(
Můžete mi namítnout, že to modelář nepotřebuje a máte pravdu, ale proč si ve finále nedopřát třeba (když použiju automobilovej příměr) Oktávii za cenu obouchaný stodvacítky.....

Jinak s tím co tu někdo napsal o vybavení kolem a těch dalších nákladech naprosto souhlasím, soustruhem to obvykle teprve začíná a koho to drapsne tak ten zpravidla postupem doby koupí i to co vpodstatě nepotřebuje.... :lol:
Nicméně aby člověk mohl hrábnout do masa tak toho zase vyjma stroje v začátku tak moc nepotřebuje. :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 7:41

super mit schaublina ale kdyz tazatel nema na schaublina ani mn80 co mu teda poradite?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

5. 2. 2012, 8:08

robokop píše:super mit schaublina ale kdyz tazatel nema na schaublina ani mn80 co mu teda poradite?
Pro začátek bude stačit, když tazatel pochopí, že koupí soustruhu to nekončí,ale začíná. Těch 15000 je tak na základní příslušenství i když je pravda, že to kolečko udělá s jedním nožem a jedním vrtákem.Možná by nebylo od věci, kdyby řekl co vlastně chce slyšet? :lol:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 9:54

Engineer: Kopie Schaublina .............. dnes přece nemůže být větší problém sehnat stejně kvalitní, nebo kvalitnější materiály než v době před desítkami let. Rozdíl v ceně za sračkouvou a prvotřídní litinu asi na těch pár desítkách kg materiálu nebude dělat žádnej velkej ranec. No a kdybych si měl vybrat, jestli dát 60 000Kč za nově udělanýho "Schaublina" v prvotřídní kvalitě, nebo 100 000Kč za starý originál na kterém by ještě byla spousta práce .......... tak bych si asi pravost značky odpustil.

To je stejně jenom teoretická debata, protože jak jsi psal, tak za těch 60 000Kč by na tom výrobce stejně moc nevydělal, naše loupežnická vrchnost by se už postarala aby zaplatil zhruba tak 5 desátků daní :-( .......... takže se na to tady každej vysere a raděj bude obchodovat s číňanem než aby se s nějakou náročnou výrobou obtěžoval.
Ono to v případě amatérského použití asi stejně nakonec skončí u toho číňana i když zrovna já mám s miničíňanosoustruhem hroznou zkušenost a ty peníze bych do toho už nedal.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“