Jakou vybrat frézku na kov

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 9. 2013, 9:01

Petr Bratřík píše:
aleshonsa píše: ... Dost podstatná je ale limitace hmotností a rozměry základních celků - frézka se musí dostat dolů do suterénu po schodech, jsou tam 90st lomení chodby (na schodech je dokonce 180st obratka) kde se musí projít, a jako zlatý hřeb programu jsou 800mm široké protipožární dveře. Tj. frézka musí jít rozebrat tak aby díly byl schopen někdo snést dolů a projít dveřmi. ...
Třeba u té ZX 7040 ap. http://www.stroje-atol.cz/e-shop/katego ... j-azx7045/" onclick="window.open(this.href);return false; je hlava přišroubovaná třemi maticemi a sloup čtyřmi - jde lehce rozebrat na 3 díly po asi 80-90kg a to se po schodech unést dá.
Díky za info. U těchto tzv. stolních strojů se toho až tak nebojím - rozměrově to projde a co se týče hmotnosti tak ledacos může řešit schodišťový rudl. Já jsem to myslel v souvislosti s pořízením použitého litinového stroje z produkce např. TOS, kde i po rozebrání můžou mít jednotlivé díly kolem 200kg nebo i více (což by, co jsem se koukal na nabídku, schodišťových rudlů ještě bylo zvládnutelné) ale hlavní problém může být dostat to přes ty 800mm široké dveře. Chodba a schodiště jsou dostatečně široké (ještě to budu měřit) a dveře jsou v čele chodby, takže se dá projít napřímo, ale je tam prostě jen těch 800mm.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

13. 11. 2013, 11:25

Ahoj,
současný vývoj mé poptávky po frézce je následující. Usoudil jsem, že asi nejvhodnější pro mé účely bude některá z malých nástrojářských frézek (rozuměno použitá). A to z následujících důvodů:
1. Malé nástrojářské frézky nebudou tak zhuntované od těžkých obrobků. Samozřejmě taky záleží, jak obsluha celkově se strojem zacházela.
2. Univerzálnost použití. Jelikož jsou to univerzální frézky tak mam možnost jak vertikálního tak horizontálního obrábění. Navíc existuje celá řada příslušenství jako např. obrážecí hlava, konstrukce stolu je taková že se dá vodorovný stůl sundat a nasunout sklopný, otočný nebo dělička.
Postupně jsem se začal orientovat v existujících typech a zaměřil jsem se na poptávku následujících strojů:
FN 20
FN 22
FUS 22 (jak jsem se dozvěděl tak je to rumunská FN 20)
675P
676P
Deckel FP1 - tady by to byla vzhledem k cenovému limitu co mam dost velká náhoda, protože co jsem koukal tak se pohybují nad 4 000,- EUR
Emcomat FB-3 - podobný problém jako u Deckel FP1, pravděpodobnost že seženu použitou v mém cenovém limitu je nejspíše nulová.

Výhoda je, že všechny tyto stroje mají mít strojní posuvy ve všech 3 osách. Tedy s vyjímkou Emcomat FB-3, a u FN 20 si tím nejsem jist. Asi nejlépe mi z toho vychází ruská 675P, protože ta by měla podle určitých zdrojů mít hmotnost 600kg (může prosím někdo potvrdit?). Asi bych zvládl stěhovat i 676P i když už má přes 900kg (bohužel jsem teď jednu zajímavou příležitost prokaučoval - pár dní po vyvěšení inzerátu to někdo koupil, takže jsem neměl moc prostor nad tím popřemýšlet). FN 20 a 22 jsou někde mezi. Uvažoval jsem i nad FN 25, ale to už je přes tunu a už i celkem zabere dost místa, takže asi ne (ještě nad tím popřemýšlím)

Napadají vás tu ještě nějaké jiné stroje? Třeba různé jiné licenční verze TOSáckých strojů podobně jako FUS 22.

Budu se tedy rozhlížet po výše jmenovaných strojích. Jako záložní variantu kdyby se mi z nějakých jakýchkoliv důvodů nepodařilo nic z výše zmíněných sehnat, tak můžu ještě uvažovat o:
F1H - tu mi dokonce někdo za zajímavou cenu i nabízel. Je to horizontální frézka, ale dá se tam i narafičit svislá hlava. Strojní posuv jen v ose X.
F1S - v podstatě vertikální verze F1H
Wabeco F1210 - v Německu vyráběná malá stolní svislá frézka. V podstatě je cenově dostupný i nový stroj.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 11. 2013, 2:21

Tak kdyby někoho zajímalo jak to celé dopadlo - koupil jsem FN 22.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
vlk-čuřill team
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 12. 2013, 8:48
Bydliště: PRAHA 10

5. 12. 2013, 10:24

dej foto.
zajímá mi jak vypadá a manipulace s ní.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 12. 2013, 10:42

Mam jí šanci nafotit až zítra nebo o víkendu a to jen mobilem a v dílně kde je dočasně umístěna jsou dost špatné světelné podmínky (půlka světel nesvítí). Už jsme jí i navíc dost rozebrali - už je dole svislá hlava, vodorovný stůl, horizontální vřeteník. A začali jsme pracovat na sundání celé konzoly z rybin na sloupu.
Jinak je to tato http://www.mkstroje.cz/stroj/frezka-fn-22/" onclick="window.open(this.href);return false; - to jsou ještě fotky u původního majitele.

Frézku budeme stěhovat do sklepa, takže to potřebuju co nejvíce odstrojit. U původního majitele dost zahálela, takže jsou zatuhlé posuvy a bude to vše potřeba vyčistit a namazat.

Zajímá tě obecně FN 22, nebo co jsem konkrétně pořídil?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
vlk-čuřill team
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 12. 2013, 8:48
Bydliště: PRAHA 10

8. 12. 2013, 8:08

děkuji za fota, je docela podobná mé 675P, ale rozdíly tam jsou, asi by šla i ta moje trochu demontovat a šoupnout do sklepní dílny. já mám příkon 1,5kW, ale na chalupě mám dostatečný příkon. sice dokumentace říká 1tunu, ale myslám, že to má míň, dá se taky něco sundat
.
freza.jpg
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 12. 2013, 9:11

O 675P jsem taky uvažoval a zvažoval jsem i těžší 676P.

Oni v podstatě tyhle nástrojařské frézky vypadají všechny skoro stejně, vychází to z německého Deckel. Začínají se pak spíš lišit konsolové jako je třeba FNK 25 atd.

Dole jsem dal pár fotek. Na vrchních dvou je ještě nasazená konzola se svislým stolem. Sundaný už je vodorovný stůl, svislá frézovací hlava a horizontální vřeteník, sundané jsou i nějaké kryty vodícího šroubu. Dole je už pak s kompletně odstrojeným vnějškem. Kryt řemenových převodů vzadu tam na stěhování asi vrátíme, protože je to jen ze silného plechu a zase takovou váhu to nemá. Teoreticky bych mohl ještě vyndat motor a převodovku strojního posuvu, ale to už by se dost blbě dělalo. Ještě ten motor by tak nějak šel, ale převodovka je strčená úplně dole a až vepředu kde jsou vodicí rybiny na sloupu a pod ní je volný prostor (v podstatě je přichycena ve vzduchu k čelní stěně sloupu), takže bych na vyndání musel udělat nějaký přípravek. Musel bych i odpojit hnací hřídel strojního posuvu osy Y, a k tomu je taky špatný přístup a je tam špatně vidět. Ono by se mi vyndat převodovku hodilo, abych jí mohl překontrolovat a i by to bylo další relevantní odlehčení, ale už mi to přijde dost komplikované.
Když člověk nemá servisní manuál, tak rozebírání dá dost práce. Vřeteník jsme sundávali cca 4 hodiny. Odmontuje se jedna součástka a pak člověk zjistí, že vadí zase jiná součástka atd. Sundat konzolu bylo paradoxně v samém důsledku nejsnadnější, protože nakonec stačilo jen vytočit vodící šroub z matice a pak jí vytáhnout z rybin nahoru (musí být dole vřeteník a musí se sundat dorazy). Nám to ale nakonec zabralo snad 12 hodin práce. Udělali jsme totiž chybu, že jsme hned na začátku vytáhli prizma, kterým se vymezuje vůle v rybinách. Mělo se vytáhnout, až když byl ne jen vytočen šroub z matice, ale i vysunutá z kola hnací hřídel strojního posuvu, protože jinak se nám to pořád nějak křížilo a nešlo to ven. Tak jsme mezi tím zkoušeli různé věci jako sundat domek, sundali jsme i svislý stůl atd.

Docela by mě zajímalo, kolik to teď váží.

Stejně by šla i odstrojit 675P.
Přílohy
IMAG0263.jpg
IMAG0261.jpg
IMAG0260.jpg
IMAG0257.jpg
IMAG0256.jpg
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
vlk-čuřill team
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 12. 2013, 8:48
Bydliště: PRAHA 10

9. 12. 2013, 8:56

opravdu hodně dobrá práce a odvaha demontovat mašinu. i když je nouze tak to jde. ta moje musí jít úplně stejně, pořád jsou to skoro stejné stroje. ale ten základ má stejně tak 500kg, ale s tím se dá pracovat na popruhách. nepomůže Ti trochu moje dokumentace, pokud je tedy potřeba, když už to máš demontované. nějaké info se snad hodí???
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

10. 12. 2013, 2:47

Díky za pochvalu a nabídku dokumentace, ale myslím, že se bez ní obejdu. Jednak už to máme rozebrané a jediné co mě čeká je otevřít nějaké kryty na konzole na zadní straně, co jezdí po rybinách, a zkontrolovat jak to tam vypadá. Další věc je, že tohle by chtělo skutečně servisní manuál přímo na tuto frézku, protože se můžou (a taky asi budou) lišit různé konstrukční detaily (jinak pojistné kroužky nebo nějaké matice atd.). Naštěstí jsme s tátou oba strojaři (táta dokonce Ing. z FSI ČVUT, já jen absolvent strojní průmyslovky a Ing. jsem z FJFI ČVUT), takže když tam vidíme nějaký detail tak víme, o co jde.
S vřeteníkem byl problém, že nešel stáhnout, protože se zachytával o vidlici, která drží hnací kolo vřetene v záběru proti kolu z převodovky. Sice jsme tušili, že tam nějaká vidlice bude, ale nejdříve nebyla vidět kde přesně je (už jen kvůli špatným světelným podmínkám v té dílně a ten den jsme bohužel s sebou neměli žádnou lampu). A pak když jsme jí viděli, tak jsme neviděli jak je přichycená, dokud jsme nevyndali hřídel vřetene.
U konzoly byl právě problém, že se nám to na začátku křížilo, jak byla špatně vedená v rybinách na sloupu bez vymezovacího prismatu. Tak jsme zkoušeli všechno možné, bohužel vrátit zpět prisma nás napadlo až nakonec když už jsme nevěděli kudy kam (mě se do toho hlavně nechtělo, protože tam byla různá nečistota a nechtěl jsem rybiny nějak odřít atd.). Prostě jsme neodhadli, že se to bude křížit na tolik, že nepůjde hnací hřídel strojního posuvu vytáhnout z kola náhonu.
Na takovéto rozborce je dobré, že se člověk se strojem obeznámí a to nejen konstrukčně (takže když pak něco přestane fungovat tak spíš odhadne, co se asi stalo), ale i v jakém je co stavu a jestli to nepotřebuje třeba raději vyměnit. Nemluvě o vyčištění a namazání.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

24. 4. 2015, 11:39

Celkom pekne : http://t.harborfreight.com/vertical-mil ... ogle.sk%2F" onclick="window.open(this.href);return false;
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

22. 6. 2015, 8:50

Předem se omlouvám za trochu "hloupý" dotaz ale mohl by mi někdo výstižně říci jaký je rozdíl mezi frézkou univerzální a frézkou nástrojovou? Jak je na první pohled od sebe rozeznat? Díky K.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 6. 2015, 12:03

První markantní znak je, že univerzální frézka umožňuje jak svislé tak horizontální frézování. TJ. na sloupu je nasazené horizontální rameno s opěrným ložiskem. Když je nasazena hlava pro svislé frézování tak je rameno zasunuto dozadu. Univerzální frézka má navíc stůl natáčecí kolem svislé osy i s celým posuvem. Tj. natáčí se celé lože, co vede stůl v podélném směru včetně posuvu. To je kvůli frézování šikmého ozubení a šroubovic vůbec. Pozor - nezaměňovat s naklápěcím a natáčecím stolem co je většinou jako příslušenství k nástrojařským frézkám - stůl se sice dá taky natočit, ale osa posuvu se nemění. Ten se používá k frézování šikmých ploch. Univerzální frézky mají typicky konzolovou konstrukci (popravdě neznám příklad univerzální frézky, která by konzolovou konstrukci neměla). Tj. po sloupu jezdí svisle konzole - tou se dělá tedy svislý pohyb. Na konzole je příčné vedení, po kterém jezdí saně, co nesou stůl. Tím se dělá příčný pohyb stolu. Na saních je pak otočně připevněno lože vlastního stolu. To dělá rozdíl mezi univerzální a horizontální nebo svislou frézkou - u horizontální a svislé je lože podélného vedení stolu jeden kus se saněmi posuvu - stůl se nedá natáčet. Příkladem univerzálních frézek jsou FA2U, FA3U, FA4U a FA5U, nebo z nových třeba FGU32, FGU40.

Za nástrojařskou frézku by se dal obecně považovat stroj s velkou přesností obrábění. Běžně mají frézky dílky posuvu tuším po 0,05mm, nástrojařské mají 0,02mm. Hlavní markantní znak ale je, že příčný pohyb se nedělá saněmi na konzole, ale pohybem celého vřeteníku dopředu a dozadu. Na sloupu totiž není konzola, ale je tam jen suport, který má na svislé ploše podélné vedení svislého stolu. Svislý stůl má na sobě T-drážky, pomocí nichž už se dá k němu přichytit obrobek. Nebo se tam častěji nasazuje pevný stůl (obdoba stolu o ostatních frézek), který má krakorcovou konstrukci a ke kterému se upínají obrobky už pak stejně jako třeba u univerzální frézky, nebo dělička (ta má u nástrojařských frézek jinou konstrukci než klasické děličky), nebo výše zmíněný naklápěcí a natáčecí stůl (dá se natáčet kolem svislé osy, naklápět kolem příčné a podélné), nebo vůbec jakýkoliv přípravek pro upnutí obrobku. Viz např. frézky FN22, FN20, FN25, FN32 a FN40, nebo novější FNGJ20, FNGJ32, FNGJ40 a FNGJ50. Nástrojařská frézka taky umožňuje jak horizontální tak svislé frézování. Určitým netypickým případem je FNK 25 - to je sice nástrojařská frézka, ale konzolové konstrukce. Má kloubovou hlavu, která umožňuje natáčení kolem podélné a příčné osy, celý vřeteník se dá natočit kolem svislé osy. Proto jsem psal, že nástrojařská frézka je obecně frézka pro velmi přesné obrábění.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

22. 6. 2015, 9:54

Dekuji za opravdu vycerpavajici popis. Konecne v tom mam jasno. K.
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

22. 10. 2015, 2:11

Skusal/pozna niekto tuto masinku ?

http://www.bow.cz/produkt/7200020-unive ... a-f-20-gl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
andy0810
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 7. 2015, 7:35

3. 9. 2017, 5:57

zdravim. Prosim Vas vie mi niekto poradit na co si treba dat hlavne pozor pri kupe frezky? uvazujem nad Deckel FP1. Vacsiu do garaze uz asi nedam a da sa na nu zohnat kopec dielov a prislusenstva.
Přílohy
deckel fp1.png
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“