Jakou vybrat frézku na kov

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 9. 2017, 4:26

aleshonsa píše:Milane, jsi mimo mísu. Nemusí to být dnes vyráběná, ale stačí třeba FN20 - FN40 nebo jakákoliv FNGJ. Ty už se bohužel nedělají jen díky tomu, že TOS Žebrák skurvi*o EMCO. Ale to snad vlastně FNGJ dělá dál nějak pod svým označením.
Je pravda, že jsem na FP1 nikdy nedělal a ani jsem jí neviděl na vlastní oči. Nicméně mam podezření, že to je co se týče výměny příslušenství a obecně obsluhy stejně idiotské jako FN22 (kterou znám až moc dobře). Jestli FP1 utáhne plátkové frézy nevím.
Ty jsi na FP1 nebo FN22 někdy dělal?
Bezva, takže ty, co se už nedělají :mrgreen: , si z toho vyškrtni. FNGJ 40, která je asi tak 3x :roll: větší, a mj. se taky nedělá, taky s tím FP1 nemá NIC společného. Přesností, příslušenstvím, dosažitelností (těch FP1 se vyrobilo asi tak 20x víc), ničím.
Jinak Ti tu volbu usnadním, poslední, co bylo srovnatelné byly malé Aciery a ty (poté, co to koupil ten píp z Indie) jsou taky už cca 15 let mrtvé.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2017, 4:30

bobik píše:Tak ještě je ekonomicky výhodný provozovat klasické mašiny. Hodinovou sazbu můžeš mít na nich poloviční, než na CNC. Alespoň srovnat dvě plochy na upnutí do svěráku, aby se s takovou trivialitou neztrácel čas na CNC. A na tyhle jednoduchý operace stačí i vyučený kuchař, když už nástrojaře nejde sehnat.
Na to ale nepotřebuješ novou nástrojařskou Decklovku s plnou výbavou,a o tom se tu mluví.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 9. 2017, 4:36

fmodel píše:
milan584 píše: Aha :mrgreen: , by mě zajímala nenumerická současná (aktuálně vyráběná) mašina, co je koncepčně (uživatelsky, koncepcí a sortimentem příslušenství, přesností a dalšíma parametrama) lepší než ten Deckel na tom linku.
Stačí název, nebo ještě lépe, link.
Koho zajímá nějaká nenumerická mašina ,ve své době byl Deckl s spolu s dalšími to nejlepší co bylo možný koupit a jak jsem psal řídící systém měl ruce a baret ,tak že ji můžeš porovnávat s tím nejlepším co se vyrábí ,tedy s 5 oskama CNC .
A proč se nevyrábí kličkomrdský mašiny NO PROTOŽE JE V TÝ KVALITĚ NIKDO NEPOTŘEBUJE .Jak by konkurovalo 20 Decklů 20ti 5 osejm CNC .Dneska ani v nástrojárnách nikdo neshání úplně novou manuální mašinu ,místo ní se s odchodem strejců co se nejsou schopní přispůsobit kupujou CNC.
Jo, tomu rozumím :-) - tyhle teorie o tom, jak se cokoli dá ekonomicky nahradit numerikou (zejména v totální kusovce, malých dílcích a v vývoji) slyším posledních cca 30 :) let ze všech stran.
Už aby to konečně bylo :mrgreen: zatím bych řekl "očekávaný cíl se nějak stále vzdaluje" :mrgreen:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2017, 4:56

Kdyby ty mašiny někdo tak moc potřeboval že by za ně dal třeba 2-3 mil tak je bude někdo znovu vyrábět,ale nikdo je tak nutně nepotřebuje ,stačí kouknout do nástrojáren ,bez CNC nemáš slušnou práci .Těch pár šmudlů co dělaj pro veterány a podobný nemá cenu komentovat.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 9. 2017, 9:18

fmodel píše:Kdyby ty mašiny někdo tak moc potřeboval že by za ně dal třeba 2-3 mil tak je bude někdo znovu vyrábět,ale nikdo je tak nutně nepotřebuje ,stačí kouknout do nástrojáren ,bez CNC nemáš slušnou práci .Těch pár šmudlů co dělaj pro veterány a podobný nemá cenu komentovat.
To co popisuješ, pro ČR celkem platí - ovšem pro země, které nejsou montovnou, :roll: ani hrubovnou :roll: :roll: zas tak ne.
Proto taky v tom německu a v švajcu jsou skoro ve všech nástrojárnách (samozřejmě vždy v jednom nebo maximálně v pár kusech) stále tyhle malý manuální mašiny - obvykle v perfektním stavu - proto taky tam tak dobře funguje ten trh s servisem a retrofitem pro ně.
Samozřejmě, kusově je to malý trh, novou výrobu to neuživí, ale GO, a výrobu ND, pro xx firem, no sebemenší problém (samozřejmě kromě ceny :roll: ).
Mj. to samé platí i třeba pro S11 - už se nedělají, ale brusek je mezi lidma spousta, takže GO a ND se taky stále vyrábí (samozřejmě ne u Friedricha ale jinde)
Pouze to chce zkusit jednou opustit garáž a podívat se i někam jinam.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

6. 9. 2017, 6:39

milan584 píše:
aleshonsa píše:Milane, jsi mimo mísu. Nemusí to být dnes vyráběná, ale stačí třeba FN20 - FN40 nebo jakákoliv FNGJ. Ty už se bohužel nedělají jen díky tomu, že TOS Žebrák skurvi*o EMCO. Ale to snad vlastně FNGJ dělá dál nějak pod svým označením.
Je pravda, že jsem na FP1 nikdy nedělal a ani jsem jí neviděl na vlastní oči. Nicméně mam podezření, že to je co se týče výměny příslušenství a obecně obsluhy stejně idiotské jako FN22 (kterou znám až moc dobře). Jestli FP1 utáhne plátkové frézy nevím.
Ty jsi na FP1 nebo FN22 někdy dělal?
Bezva, takže ty, co se už nedělají :mrgreen: , si z toho vyškrtni. FNGJ 40, která je asi tak 3x :roll: větší, a mj. se taky nedělá, taky s tím FP1 nemá NIC společného. Přesností, příslušenstvím, dosažitelností (těch FP1 se vyrobilo asi tak 20x víc), ničím.
Jinak Ti tu volbu usnadním, poslední, co bylo srovnatelné byly malé Aciery a ty (poté, co to koupil ten píp z Indie) jsou taky už cca 15 let mrtvé.
FNGJ 40 se stále vyrábí. https://www.tos-olomouc.cz/cz/vyrobni-p ... a-fngj-40/" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 9. 2017, 1:44

Andy V píše:
milan584 píše:
aleshonsa píše:Milane, jsi mimo mísu. Nemusí to být dnes vyráběná, ale stačí třeba FN20 - FN40 nebo jakákoliv FNGJ. Ty už se bohužel nedělají jen díky tomu, že TOS Žebrák skurvi*o EMCO. Ale to snad vlastně FNGJ dělá dál nějak pod svým označením.
Je pravda, že jsem na FP1 nikdy nedělal a ani jsem jí neviděl na vlastní oči. Nicméně mam podezření, že to je co se týče výměny příslušenství a obecně obsluhy stejně idiotské jako FN22 (kterou znám až moc dobře). Jestli FP1 utáhne plátkové frézy nevím.
Ty jsi na FP1 nebo FN22 někdy dělal?
Bezva, takže ty, co se už nedělají :mrgreen: , si z toho vyškrtni. FNGJ 40, která je asi tak 3x :roll: větší, a mj. se taky nedělá, taky s tím FP1 nemá NIC společného. Přesností, příslušenstvím, dosažitelností (těch FP1 se vyrobilo asi tak 20x víc), ničím.
Jinak Ti tu volbu usnadním, poslední, co bylo srovnatelné byly malé Aciery a ty (poté, co to koupil ten píp z Indie) jsou taky už cca 15 let mrtvé.
FNGJ 40 se stále vyrábí. https://www.tos-olomouc.cz/cz/vyrobni-p ... a-fngj-40/" onclick="window.open(this.href);return false;
Co o tom vím, tak tahle z Olomouce není ta samá, jako co dělal Žebrák. To mělo vyžrat EMCO. Ta z Olomouce má být nejspíše nějaká, jak bych to nejlépe nazval, znovukonstrukce (podobně jako když skončila Tesla Pardubice a s ní radar Tamara, tak pak vznikla ERA Pardubice a inženýři z Tesly radar znovu navrhli pod názvem Věra). Ale moc o tom nevím.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 9. 2017, 2:36

milan584 píše:
aleshonsa píše:Milane, jsi mimo mísu. Nemusí to být dnes vyráběná, ale stačí třeba FN20 - FN40 nebo jakákoliv FNGJ. Ty už se bohužel nedělají jen díky tomu, že TOS Žebrák skurvi*o EMCO. Ale to snad vlastně FNGJ dělá dál nějak pod svým označením.
Je pravda, že jsem na FP1 nikdy nedělal a ani jsem jí neviděl na vlastní oči. Nicméně mam podezření, že to je co se týče výměny příslušenství a obecně obsluhy stejně idiotské jako FN22 (kterou znám až moc dobře). Jestli FP1 utáhne plátkové frézy nevím.
Ty jsi na FP1 nebo FN22 někdy dělal?
Bezva, takže ty, co se už nedělají :mrgreen: , si z toho vyškrtni. FNGJ 40, která je asi tak 3x :roll: větší, a mj. se taky nedělá, taky s tím FP1 nemá NIC společného. Přesností, příslušenstvím, dosažitelností (těch FP1 se vyrobilo asi tak 20x víc), ničím.
Jinak Ti tu volbu usnadním, poslední, co bylo srovnatelné byly malé Aciery a ty (poté, co to koupil ten píp z Indie) jsou taky už cca 15 let mrtvé.
No že ses chytnul zrovna té FNGJ40, přitom já vůbec neřeším velikost. Já řeším způsob ovládání a způsob jak se nasazuje příslušenství (konkrétně hlavy). A ten mají přeci FN20 - FN40 a stejně tak všechny FNGJ stejný. A neříkej mi, že FN20 nebo dokonce FNGJ20 dělají výrazně méně přesně než FP1 (samozřejmě s digitálním odměřováním, protože FN20 mam dojem už nemá držáky indikátorů, zase FNGJ už snad měly digitální odměřování rovnou od výrobce).
To je fajn, že existuje plno věcí na FP1, které TOS nikdy nedělal (nicméně třeba úhlovou frézovací hlavu dělá Narex MTE, nevím, od kdy to existuje). Akorát je zásadní problém, že při způsobu výměny příslušenství jako u FN22 nebo FP1 z toho má člověk akorát tak posilovno.
Pak je tady ten problém s plátkovými frézami. FN22 to prostě nezvládne a mam podezření, že FP1 na tom lépe nebude (to by se k tomu musel vyjádřit Tumlík co 2ks FP1 má).
A že se FN ani FNGJ už nedělají je v této debatě jedno, FP1 se taky nevyrábí (navíc konec výroby v Žebráku je spíš vinou prodeje podniku EMCO, než že by se výroba ukončila z důvodů zastarání). Já řeším, že GO koncepčně starého stroje získám sice v podstatě co do přesnosti nový stroj, ale stále koncepčně starý. Kdežto GO opotřebovaného stroje, ale zato současné koncepce, získám taky v podstatě nový stroj co do přesnosti ale právě i koncepčně aktuální.
Samozřejmě cena FNGJ po GO bude někde hodně výše než nějakého FNka z důvodů větších pořizovacích nákladů jetého stroje atd. Nicméně cenu FN20 po GO bych předpokládal podobnou jako FP1.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“