Strigon ME 250

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
TomP
Příspěvky: 33
Registrován: 6. 2. 2015, 12:37

22. 11. 2015, 11:27

Takže po delší odmlce a laborování, vše funguje jak má. Problém s posuvy byl následující: 1) to co tehdy při koupi zadýmilo, byl spálený elektromagnet, který je nasazen na rozvděči pro hydrauliku, ale má vliv jenom na rychloposuvy a mazání, tzn. při normální provozu maže převody a při sepnutí sepne zubovou spojku, nové převinutí 1150 kč 2) ve výše zmíněném rozvaděči byly přehozené vstuby a výstupy, jsou tam celkem 4 a podle mě jsem byl první, kdo to kdy rozebral, protože to bylo všechno netknuté a kolem těsného místa, kde se to nachází a blbě šroubuje nic nepoškrábané... 3) další problém byl, že když se seply strojní posuvy, tak to chvilema jelo rychlo posuvama a chvili normálně, takž vyhodit převodovku z konzoly a byl tam šprajclý pístek, co přesouvá zubovou spojku, takže se to tam pralo se spojkou proti přetížení (stačilo pístek zatlačit zpět a seřídit na menší doraz) 4) poslední problém byl ten, že se tlačítka sepínaly až při silném zatlačení, takže strojní posuvy šly, ale při silném zatlačení a roztočeném vřetenu, rychloposuvy i bez spuštěného vřetena.

Takže tolik k opravě,báječný stroj a funguje po všech stránkách, v dalším přispěvku bych rozebral slíbenou montáž a demontáž převodovky z konzoly s fotkama.
TomP
Příspěvky: 33
Registrován: 6. 2. 2015, 12:37

22. 11. 2015, 9:06

Co se týče demontáže posuvové převodovky, tak jsem postupoval následovně:

1) Motor je pevne spojen s převodovou skříní a nejde zvlášť sundat, musí se vytáhnout celý jakoby šuplík, na kterém je viz foto motor přišroubovaný. Proto se musí vyjet konzolou zhruba do půlky pojezdu osy Z, protože by vzniklo málo prostoru pro sesazení převodovky a motor by narážel do matice vedení.

2) Dále se ze spodu převodovky odšoubují hydraulické přívody, celkem 4 šrouby, jinak by rovněž nešla vytáhnout.
DSC_0064_1.jpg
3) Vytáhnout 2 kuželové kolíky, které zajíšťující polohu převodové skříně, nachází se na levé strane uhlopříčně naproti sobě.

4) A teď příjde to nejzajímavější, zprvu jsem myslel, že skřín stačí jenom zapáčit v rohu a vyleze ven, omyl. Přes dřevenou palici bouchnout zepředu do víka, jakoby směrem ze předu do zadu a skříň odskočí do zadu (výstupní hřídel je vsunutá do přední rozvodné části konzoly).

5) Nyní stačí vytáhnout skřín z konzoly, musí se dotlačit uplně dozadu, jinak chytá výstupní hřídelí.
DSC_0066_1.jpg
DSC_0068_1.jpg
6) Po vysunutí se už jenom sundá horní kryt a tím se vleze přímo k soukolím. Je zde také umístěno olejové čerpadlo a hydraulická pístnice, co přesouvá spojku při rychloposuvech ( to dlouhé ve spodní části obrázku), šteluje se doraz vysunutí (matice s červíkem vlevo) a prutok oleje červíkem (v pravo), oboje přístupné z venku.
DSC_0070_1.jpg
7) Zpětná montáž analogicky, ale mě se osvedčil postup, že zatlačím skřín zpět na místo, pak si ji přitáhnu dlouhými svářecími svěrkami k dosedací ploše, ze spodu přizvedávám panenkou, a opět se musí pákrát bouchnout z boku (tentokrát z prava od elektroskříně) palící a kladivem, ale až je to na správném místě naproti díře výstopu z převodovky. Musím přznat že tady jsem se hodně zapotil :D

Tak doufám, že jsem to nějak srozumitelně popsal a když by něco nebylo jasné, klidně se ptejte a já jednotlivé části na obrázku popíši pro lepší představu. No než jsem na tenhle postup přišel, nějaký čas mě to zabralo, tak snad někomu do budoucna pomuže a ten čas mu to ušetří.
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

30. 12. 2015, 3:48

Super tema, super frezka... dostal som ponuku na ME 1000 za cca 1000 euro, tak nad tym rozmyslam. Ma aj "3D hlavu", takze sa daju frezovat aj spiralu.. aspon tak mi to bolo vysvetlene. Takze sledujem dalej temu aby som sa priucil
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

30. 12. 2015, 3:48

Super tema, super frezka... dostal som ponuku na ME 1000 za cca 1000 euro, tak nad tym rozmyslam. Ma aj "3D hlavu", takze sa daju frezovat aj spiralu.. aspon tak mi to bolo vysvetlene. Takze sledujem dalej temu aby som sa priucil
Toník
Příspěvky: 121
Registrován: 19. 5. 2015, 8:16

16. 3. 2016, 9:13

páni neviete či na frezu strigon ME250 bude pasovat hlava na drázku alebo stuchacia hlava neviem ako sa to odborne vola z obrázacky tej istej znacky cize strigon a typ nejaká 400 ci ako to je prste ci mi to bude pasovat poprípade ci niekto ma tu hlavu ako vyzera ak by mal aj foto dakujem velmi pekne
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 3. 2016, 6:25

Toník píše:páni neviete či na frezu strigon ME250 bude pasovat hlava na drázku alebo stuchacia hlava neviem ako sa to odborne vola z obrázacky tej istej znacky cize strigon a typ nejaká 400 ci ako to je prste ci mi to bude pasovat poprípade ci niekto ma tu hlavu ako vyzera ak by mal aj foto dakujem velmi pekne
Tebe ve škole neučili, že existují interpunkční znaménka?
chápu, že je pro Tebe výrazně pohodlnější psát takhle, ale uvědom si, že je to zase výrazně obtížnější na čtení
navíc pro ty, od kterých něco chceš...
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
TomP
Příspěvky: 33
Registrován: 6. 2. 2015, 12:37

17. 3. 2016, 8:42

Toník píše:páni neviete či na frezu strigon ME250 bude pasovat hlava na drázku alebo stuchacia hlava neviem ako sa to odborne vola z obrázacky tej istej znacky cize strigon a typ nejaká 400 ci ako to je prste ci mi to bude pasovat poprípade ci niekto ma tu hlavu ako vyzera ak by mal aj foto dakujem velmi pekne
Co jsem zatím sháněl, ale nesehnal, tak by měla vypadat nějak takhle, v Maďarsku by šla sehnat kolem 12 K.
641713_1024x768.jpg
Toník
Příspěvky: 121
Registrován: 19. 5. 2015, 8:16

18. 3. 2016, 5:26

Co jsem zatím sháněl, ale nesehnal, tak by měla vypadat nějak takhle, v Maďarsku by šla sehnat kolem 12 K.


dakujem ti velmi pekne
lenin
Příspěvky: 12
Registrován: 29. 2. 2016, 4:23

27. 5. 2016, 9:23

ahoj tompe mel bych na tebe dotaz sehnal jsem strigona 250 a svisla hlava nema napojeni na hlavni vyvod nemohl by jsi to nafotit nemam vubec sajn jak to tam vypada budu to muset nekde sehnat kdybys o necem vedel tak napis zatim ahoj a diky lenin
pitíčko
Příspěvky: 234
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

27. 5. 2016, 9:52

lenin píše:ahoj tompe mel bych na tebe dotaz sehnal jsem strigona 250....
žeby?

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=78&t=20729" onclick="window.open(this.href);return false;
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
lenin
Příspěvky: 12
Registrován: 29. 2. 2016, 4:23

31. 12. 2016, 7:58

ZDRAVIM CHLAPI SHANIM MAJITELE ME 250 PRO KONZULTACI PROBLEMU DIKY ZA TIP LENIN
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

3. 9. 2017, 5:37

Zdravim
Tuto masinu som kupil pred rokom s poskodenou prevodovkou. Nove koleso som si dal vyrobit, prevodovku som poskladal ale bohuzial problem som postrehol az po zlozeni masiny. Bolo to koleso ktore je v zabere pri 45, 90, 180, 355, 710, 1400, 1800 a 2240 otackach. Koleso sa nachadza na pevnej predlohe. Pri pohlade zozadu od vika je to druhe koleso z lava. Zabera do druhej posuvnej predlohy kde je trojkolecko, tam zabera do najvecsieho prostredneho kolesa. Vsimol som si ze trojkoleso z druhej predlohy do neho zabera ale len tak na 2/3, zuby neboli zasunute do seba uplne aj ked mechanizmus ukazoval ze kvalt je zaradeny spravne. Myslel som si ze som asi nespravne zlozil vidlicky ale podla povodnej foto ked som ju doniesol som ich dal spravne. Je tu niekto ochotny kto ma tuto masinu mi to vyfotit ako to vyzera u neho pri zaradeni tychto otacok? Dakujem
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

3. 9. 2017, 9:28

Tu je detail zaberu
Přílohy
IMAG0476.jpg
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

4. 12. 2017, 6:30

Stejný stroj se mi nabízí ke koupi. Nejdou na něm ale vůbec žádné posuvy, přestože motor posuvů se při stisku tlačítek posuvů točí. Majitel tvrdí, že je ta závada způsobena prasklou trubičkou hydrauliky, kterou vytekl všechen olej. Je pravda, že všechny posuvy, tedy normální i rychloposuvy jsou ovládány hydraulikou a bez oleje že nejde nic?
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

24. 2. 2018, 9:26

Dobrý den, chtěl bych se zeptat neřešil jste někdo aretaci noniusu na posuvech ? I když ho utáhnu aretační matkou pouze se volně točí na hřídeli i s maticí (všechny 3)není tam nějaká finta? Ani z nákresu v tom německým manuálu nejsem moudrý.. :cry:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“