Zařízení pro sousledné frézování IFS3

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 5. 2017, 7:29

Ahoj,
v prospekte k FA3 som našiel ako príslušenstvo toto zariadenie. Stretli ste sa s tým niekto, ako to funguje?
Pajem pekný deň, A:
Přílohy
IFS 3.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

8. 5. 2017, 8:19

Keď som kúpil moju druhú frézku, ktorá bola takmer nepoužívaná, tak to na nej bolo nahodené. Ten princíp som už zabudol, nejak sa to nastavuje- je tam pružina na odpruženie toho šneku, mi to zavadzalo na stole, tak som to zhodil.
006.JPG
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 5. 2017, 3:13

To by mě taky zajímalo. Mě je divné, že se to připojuje na náhon pro strojní otáčení otočného stolu.
U FA3AU mam nějaké zařízení pro sousledné frézování zabudované už z výroby na matici podélného posuvu. Ta je vlastně dělená a druhá část se v ní pomocí strmého závitu otáčením posouvá a tím se vymezuje vůle šroubu. Posouvání se dělá kolečkem pod stolem na točně.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
fofo
Příspěvky: 187
Registrován: 4. 2. 2015, 3:21

9. 5. 2017, 1:59

Niektore frezy to maju uz ako sucast stola, ine ako prislusenstvo. Pouziva sa to pri pozdlznom frezovani napr. s kotucovou frezou v konzole. Ked sa dava velky zaber naraz tak freza ma tendenciu podtahovat pod seba obrobok a stol sa rozochveje. Vtedy sa pouzije to zariadenie na susledne frezovanie ktore akoby zakontrovalo maticu pozdlzneho posuvu aby nemala volu. Vtedy sa stol menej chveje. To je cele. Na svojej freze som to zatial este nemal potrebu pouzit, kedze si ju setrim a nedavam jej take zabery aby to bolo nutne pouzit.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 5. 2017, 3:21

To je mi jasné. Ale proč se to u staré verze FA3, která to neměla vestavěné jako FA3A, montuje na náhon pro otočný stůl?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
pepawrf
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 4. 2016, 7:24

25. 12. 2018, 12:35

Vymezování vůle šroubu funguje přes hřídel náhonu otočného stolu. Hřídel má dvě polohy. Na levé straně zezadu stolu je myslím aretační červík a čep. V jedné poloze jde do záběru soukolí pro náhon otočného stolu. V druhé zabírá do kontramatky na šroubu a musí se na stůl došroubovat ta kostka a tím šnekem to napružit. Když povytáhne stůl do půlky toho spodního je to krásně pod tím vidět. Díval jsem se na to když jsem kontroloval mazání a čistil drážky na mazání stolu.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 12. 2018, 1:25

Hmmm... Takže podľa toho čo píšeš, ak som to správne pochopil, nestačí dať na pravej strane stola dole ten horný plechový dekel a miesto neho namontovať tento vehement? Je zároveň potrebné prehodiť hriadeľ do druhej polohy? (Jakživ som si ten čap a červ nevšimol, musím to v dielni preštudovať :) )
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
pepawrf
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 4. 2016, 7:24

25. 12. 2018, 9:38

Je to tak. Když jsem frézku dovezl tak jsem tam měl ten vehement našroubovaný a hřídel byla v poloze pro pohon otočného stolu. Takže když jsem zapnul náhon na otočný stůl tak to v tom vehementu začalo křápat. Ozubené kolo vytlačilo šnek úplně proti pružině a skákal po zubech.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“