VF25 ci VF25L od Cau Cau - ma nekdo doma?

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 10. 2017, 1:19

neměl jsem na mysli, že měníš názor na své potřeby - jen že od CNC se nyní přikláníš ke klasice. To je dle mého velice rozdílný přístup k hotovému výrobku vyžadující jiné nástroje, jiné přípravky, jiné PC vybavení a jasně i jiné znalosti.

Začal jsem právě na "hobby" klasice typu BF20, netuše tehdy, že CNC může být dostupné i pro mne. Pak jsem po cestě k nynějšímu BF20-CNC vyzkoušel mnoho slepých uliček a naplnil šuplata mnoha zbytečnostmi. Nemám problém to zájemci ukázat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 10. 2017, 1:54

některé věci hobík prostě nepochopí dokud nepostoupí o level dál..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

18. 10. 2017, 2:11

chb píše:neměl jsem na mysli, že měníš názor na své potřeby - jen že od CNC se nyní přikláníš ke klasice. To je dle mého velice rozdílný přístup k hotovému výrobku vyžadující jiné nástroje, jiné přípravky, jiné PC vybavení a jasně i jiné znalosti.

Začal jsem právě na "hobby" klasice typu BF20, netuše tehdy, že CNC může být dostupné i pro mne. Pak jsem po cestě k nynějšímu BF20-CNC vyzkoušel mnoho slepých uliček a naplnil šuplata mnoha zbytečnostmi. Nemám problém to zájemci ukázat.
DEKUJI za prispevek k veci, ne prispevek na hromadku "amateri jsou zviratka a delejme si z nich srandu".
Ale ted vazne - rad se nekdy stavim. Cas od casu jezdim do Ostravy ke kolegovi, takze kdyz uz pojedu po D1 tim smerem, muzeme to uskutecnit.
Ono to ani tak neni priklanet se ke klasice. Spis takove rozboceni mych potreb mezi 2 stroje. Na cnc smrdlat dily pro modelarinu, vrtat presneji plosnaky (ukazka jednoho prototypu)
file.jpeg
A na te klasice prejet povrch fly-cutterem, udelat kapsu atd. Na tyhle veci si myslim, ze prestavba na cnc nema asi cenu. Otazkou je - a to jsem se chtel dozvedet a okouknout, jestli takova VF25 v originalnim stavu bude vhodna, nebo je to taky mekkous a uhne to i pred hlinikem kdyz chces treba zarovnat plochac po rezu na pile.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2017, 3:19

markyparky píše:jsi rozhodne bliz, nez muj strycek, ke kteremu obcas zajedu do fabriky. Je to tam pro me jak v kralovstvi hracek, jsou tam desitky tun litiny ve strojich, navic to ma v absolutnim pucu. Jen je ode me pres pul republiky, takze to neni uplne snadne tam casto vyrazit, stat mu za zadkem a hltat tise znalosti. To by bylo zuzo mit to tak vedle v ulici :-) Navic on by se desne rad podelil, uz je na vsechno sam a nikoho kolem nej tenhle obor nezajima.
Tak tomu teda nerozumím. To má tenhle koníček pro tebe tak malou cenu, že kvůli tomu nezajedeš ne druhou stranu naší malé republiky? Busy jsou levné a díky naší komunistické minulosti pořád hodně dobře pokrývající každou díru.

Já jsem z Brna. Když jsem měl možnost vidět něco, co mě zajímalo, tak jsem sedl na bus a zajel do Jablonce nad Nisou. A to jsem tam přijel na čumendu na chvíli (a rozhodně toho nelituji). A to moc delších vzdáleností u nás zase není.
Ty asi můžeš za strejdou přijet na dýl, a během krátké doby tak poskočit o několik levelů výš.
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

18. 10. 2017, 3:33

Mex píše:
markyparky píše:jsi rozhodne bliz, nez muj strycek, ke kteremu obcas zajedu do fabriky. Je to tam pro me jak v kralovstvi hracek, jsou tam desitky tun litiny ve strojich, navic to ma v absolutnim pucu. Jen je ode me pres pul republiky, takze to neni uplne snadne tam casto vyrazit, stat mu za zadkem a hltat tise znalosti. To by bylo zuzo mit to tak vedle v ulici :-) Navic on by se desne rad podelil, uz je na vsechno sam a nikoho kolem nej tenhle obor nezajima.
Tak tomu teda nerozumím. To má tenhle koníček pro tebe tak malou cenu, že kvůli tomu nezajedeš ne druhou stranu naší malé republiky? Busy jsou levné a díky naší komunistické minulosti pořád hodně dobře pokrývající každou díru.

Já jsem z Brna. Když jsem měl možnost vidět něco, co mě zajímalo, tak jsem sedl na bus a zajel do Jablonce nad Nisou. A to jsem tam přijel na čumendu na chvíli (a rozhodně toho nelituji). A to moc delších vzdáleností u nás zase není.
Ty asi můžeš za strejdou přijet na dýl, a během krátké doby tak poskočit o několik levelů výš.
O tom to vubec neni, byl jsem tam zrovna nedavno. A ver mi, jsem z tech co nelitujou nekam jet. Kdyby to slo, ze jsem tam kazdou volnou chvili. Ano, muzu tam byt i dele a pomahat mu a ucit se. Taky to tak delam, kdyz muzu. Ale neni to uplne jednoduche nakombinovat to s praci a rodinou. Ono skocit po praci do auta a jet 2,5h se nekam kouknout a 2,5h zpet abys byt zase druhy den v praci. K tomu nejake ty nocni instalace... No jak rikam, mit to nekde v ulici, je to jednodussi, to asi budes souhasit, ne?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 10. 2017, 5:31

Mex píše:
markyparky píše:jsi rozhodne bliz, nez muj strycek, ke kteremu obcas zajedu do fabriky. Je to tam pro me jak v kralovstvi hracek, jsou tam desitky tun litiny ve strojich, navic to ma v absolutnim pucu. Jen je ode me pres pul republiky, takze to neni uplne snadne tam casto vyrazit, stat mu za zadkem a hltat tise znalosti. To by bylo zuzo mit to tak vedle v ulici :-) Navic on by se desne rad podelil, uz je na vsechno sam a nikoho kolem nej tenhle obor nezajima.
Tak tomu teda nerozumím. To má tenhle koníček pro tebe tak malou cenu, že kvůli tomu nezajedeš ne druhou stranu naší malé republiky? Busy jsou levné a díky naší komunistické minulosti pořád hodně dobře pokrývající každou díru.

Já jsem z Brna. Když jsem měl možnost vidět něco, co mě zajímalo, tak jsem sedl na bus a zajel do Jablonce nad Nisou. A to jsem tam přijel na čumendu na chvíli (a rozhodně toho nelituji). A to moc delších vzdáleností u nás zase není.
Ty asi můžeš za strejdou přijet na dýl, a během krátké doby tak poskočit o několik levelů výš.
toto mne také fascinuje, poměrně často se zde objevují stavby, kdy tazatel už má nakoupené díly, konečně i něco namaloval, ta konstrukce většinou trpí značnými vadami, začíná shánět a řezat materiál, toto vše ho už stálo nemálo peněz a jistě i mnoho času vymýšlením často vymyšleného - a nemá čas a prostředky se jet podívat k někomu jak to vlastně funguje, co vše potřebuje, co je důležité atd. Jeho přesvědčení, že to vše postaví do 10 tis. to pak korunuje. :-) Je jen škoda, že se nedozvíme jak to pak skončilo. Minimálně pro poučení těch ostatních.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
wajgy
Příspěvky: 30
Registrován: 12. 7. 2016, 7:23

23. 10. 2017, 9:10

Ahoj, zkusím se vyjádřit k tématu.
VF25L od caucau mám doma teď už něco přez rok, takže k ní asi budu moct něco říct.
Kdyžtak mi napiš mail: wajgy@seznam.cz a kdyžtak bydlím kousek od Humpolce ;-)
Ať se daří!
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

23. 10. 2017, 9:59

A s námi ostatními se nepodělíš? Třeba mě by to také zajímalo.... :)
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

13. 12. 2017, 8:10

Nechápu, proč zde někdo dělá takové tajnosti se zkušenostmi s ČAU ČAU VF25. Já tu frézku mám také asi něco přes rok a mohu říci, že na malé frézování nepříliš tvrdých materiálů malými frézkami to jakž takž celkem stačí. ALE!!! Bacha na tuhost stroje. Ta konzole s vřeteníkem se na té svislé tyči tak chvěje, že mi začalo být líto fréz, které chvěním dostávaly zabrat a jen nabroušení takové šestnáctky čelní válcové stojí přes dvě stovky. A na této frézce díky chvění ostrá moc dlouho nikdy nevydržela. Také mne časem začal zlobit vertikální posuv. Ten má v převodech tak velkou vůli, že mne to stálo jednu zlomenou frézu, která vlivem nestability konzoly narazila do materiálu a zlomila se až u morsekuželu a nebyla zrovna nejlevnější. Od té doby, když spouštím vřeteník směrem dolů, popojedu kolečkem ještě raději kousek nahoru a posuv zaaretuji, jinak se stane, že během frézování celá konzole spadne na vodícím sloupu o vůli v posuvovém šroubu a fréza o materiál uletí jak hovno...
Naposledy upravil(a) hausnumero dne 14. 12. 2017, 1:48, celkem upraveno 1 x.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 12. 2017, 8:41

co k tomu dodat ... jde o frézku v kategorii 100 kg.
Je otázkou, zda v této ceně je možné koupit / vyrobit něco výrazně lepšího. V koupeném provedení má mnohá slabá místa. Pokud se dovybaví odměřováním, je to už rozumná souřadnicová vrtačka (myšleno do 100kg :-) )

Ale představa asi byla něco frézovat. Bohužel vzápětí zjistíme, že na malé nástroje nám chybí otáčky ... a na velké tuhost stroje. Na měkké materiály to i bez úprav použitelné je.

Stůl X - Y by docela šel, problém je ve vůlích matek na trapézu, které jsou z nevhodného materiálu a tedy v podstatě nejdou moc seřídit - praskají.

Sloup a otočná hlava vřetena - mít to otočné je fajn jen do doby, než zjistíte kolik práce to dá to nějak srovnat do kolmice. Drží to na dvou šroubech ale není problém tam dva další přidat.
Největší problém je sloup - osa Z.
Slabé místo je už napojení sloupu na základnu, navíc většinou mizerně opracované. Matice osy Z není stavitelná a je k vřetenu uchycena malinkou ploškou (opět většinou mizerně opracovanou - je tam šroubek na křížení matice, možná pro stavění vůle ?)
Vlastní sloup má profil C, vůli osy Z stavím klínem v rybině = utažením na menší vůli svírám ten tenoučký profil C a ten se vcelku ochotně zavírá.
Výsuvné vrtací vřeteno - má vůli, při vrtání je to snesitelné, pro frézování je potřeba to dobře utáhnout. (někteří dělají úpravu naříznutím a stažením této části vřetena)

Na modelařinu je to použitelné, vyplatí se:
doplnit to o odměřování
zpevnit sloup nějakou konstrukcí
minimálně zkontrolovat stav a uchycení matky Z

Ono by šlo říci, že na tom strojku je všechno špatně, bohužel v dané velikosti a ceně ... není nic jiného.

Mám obdobný typ ... a spokojeně jej používám. ALE v nástrojové kalkulačce kontroluji řezné podmínky tak, abych nepřekročil 80 N síly na vřeteno. Zpevnil jsem sloup, vyměnil šrouby a matky + ložiska šroubů, předělal matku Z, zaškrabal uchycení sloupu, částečně opravil rybiny, vyměnil motor, zvedl otáčky řemenovým pohonem do 8000, vyměnil vřetenová ložiska, používám jen přímé kleštiny, používám malé nástroje ... přešel jsem na CNC řízení kdy mi nevadí, že to malým nástrojem šudlám po troškách. Při volbě pomalého převodu umím použít Flycutter, pilku, větší vrták ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

14. 12. 2017, 1:46

Na otázku, zda je možné v této cenové hladině (cca 30 000 Kč) pořídit něco lepšího: Pokud budeme srovnávat cenu nového stroje s novým strojem, tak samozřejmě ne, ale já jsem například za 25 000 Kč koupil starou a dobře fungující dvoutunovou mašinu, na které již mohu dělat všechno. Ale jako souřadnicová vrtačka je VF 25 použitelná a na měkké materiály a na drobnou práci je dostačující. Ty vysoké otáčky na malé frézy tam ale citelně chybějí.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 12. 2017, 4:16

srovnávání je ošemetná věc - hledisek je vždy víc
cena - použitelnost - nové / starší - velikost / hmotnost

v mém případě bylo pořadí priorit velikost - cena - použitelnost
(a zde bych radil začínajícím, čtěte, navštěvujte ... ujasněte si, kam chcete dojít a až pak se rozhodujte co pořídit, já šel cestou kličky -> motorový posun -> CNC a dnes vím, že ta cesta mohla být kratší a levnější)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“