Frezka-rada

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 12. 2017, 5:13

rmichalbarna píše:Dodávám fotky rozvaděče.Same relatko!
klasika - samý RELOGy - kdyby tyhle fotky byly jako první, mohlo se ušetřit to mlácení prázdné slámy, co v tomto threadu doposud bylo.
Relogy jsou stále k mání (Buček, ebay.....) cena obvykle není malá, protože se ví, že ten co je chce koupit, je potřebuje a nebude se mu snadno hledat náhrada.
Pokud ta mašina stála déle jak měsíc :D , tak všechny relátka vytahat, pečlivě vyčistit a v přípravku otestovat - jedině pak má smysl v oživování pokračovat. Pak vyčistit patice (to se kontroluje blbě), pak proměřit všechny koncáky (taky jakmile mašina stojí, tak chytí černý mor) a pak to opatrně začít zkoušet (ty cykly). Podle mě, pokud ta mašina denně nepoběží (bude tu a tam stát), tak spolehlivost bude špatná, rána (a fakt velká) bude následovat hned za první releově koncákovou chybou). Typické pro všechny mašiny s releovou logikou, s mírnou vyjímkou pro mašiny s Ghielmetti a relátky od BrownBoweri (ty byly - jsou diametrálně spolehlivější).
Dokumentace je shodná pro všechny verze 315/400, 250 byly podobná (mašiny se liší akorát velikostí a tím, co bylo osazeno - zaplaceno), je to cca 300 stran dederonského chaosu - pro běžného kutila absolutně nezprovoznitelné a neudržitelné v chodu.
Tím netvrdím, že to zprovoznit nejde (viz doba, kdy tyhle mašiny běžně v třísměnném provozu v velkých fabrikách běhaly), ale tam byli k dispozici elektroúdržbáři, jací už nejsou a nikdy už nebudou (poslední mohykáni z nich se ještě tu a tam najdou jako důchodci).
Takže podle mě konečná - bez elektrikáře co velmi dobře zná problematiku releového řízení, neudržitelné v chodu.
Jinak ta vlastní mašina je mechanicky pěkná - mj. jako všechny tyhle mašiny z bývalého Ruhla/Auerbachu (WMW s. :roll: Fritz Heckert)
Uživatelský avatar
rmichalbarna
Příspěvky: 39
Registrován: 17. 11. 2017, 5:14
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 7:04

Děkuji za rozsáhlou radu.Vidím ze ji z provozovat nebudu.Elektrikář není,a firma do toho investovat nebude.Škoda frezka má i náhod delicky na šikmé zuby.Tak zase bude sloužit jako dekorace.
Z velkého soustruhu na malý,jsem zvědavý jak to zvládnu!!!!
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 12. 2017, 8:11

ještě to může někdo šikovnej vytrhat a nahradit něčím moderním..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2017, 8:53

Vždyť jsou tam sotva 3 motory, když od nich natáhneš dráty rovnou do zásuvky, tak se roztočí, čili vyhodit a udělat novej rozvaděč jak pše RaS.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

6. 12. 2017, 9:19

To milan584: diky za vysvetleni, to je totalni releove peklo. Vubec jsem netusil, ze neco podobneho se vyrabelo.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 12. 2017, 9:43

elbarto píše:To milan584: diky za vysvetleni, to je totalni releove peklo. Vubec jsem netusil, ze neco podobneho se vyrabelo.
Dělaly se (a mj. se na tom tehdy v serií běžně vyrábělo) podstatně horší (šílenější) mašiny - třeba takový Accuratool měl těch relátek cca stejně, navíc byly otevřený (totálně bez krytů) a cyklus byl generovaný patrovým telefonním voličem Marconi.
https://www.ebay.co.uk/itm/EMI-MEC-Auto ... 2658005487" onclick="window.open(this.href);return false;
A "E" Sprint (novější - nahrazoval Accuratool) měl ještě jako bonus :roll: na každou "osu" lineární multiplikátor (olej/vzduch) takže v té bedně vpravo byly 3 (!) pístový multiplikátory, řízený Luciferama, logika řízení pneumatiky (tý, co řídila tu silovou hydrauliku) byla udělaná kolíčkovým panelem od Ghielmetti (to bylo to jediný, co se na tý mašině nesralo :roll: ), zbytek byly relátka a "lehká tranzistorová logika s (desítkama) mikrospínačů".
Děs běs.
https://www.ebay.com/itm/Emi-Mec-Auto-S ... 7675.l2557" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 12. 2017, 9:50

DwPetr píše:Vždyť jsou tam sotva 3 motory, když od nich natáhneš dráty rovnou do zásuvky, tak se roztočí, čili vyhodit a udělat novej rozvaděč jak pše RaS.
Jistě :mrgreen: - v situaci, kdy pro tazatele byl vůbec problém zjistit jak se ta mašina správně jmenuje (viz doba než dokázal ofotit ty štítky), tak ta přestavba bude jasná :D brnkačka.
Ne, že by to nešlo - ale musel by udělat celou novou kabeláž, a dobastlit do toho nějaké PLC - a výsledek bude horizontka co tak nějak umí ořezané pravoúhlé cykly.
A to se fakt vyplatí :mrgreen:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 12. 2017, 10:10

Pro letmou představu, jak ten Uniselector v tom Accuratoolu vypadal - tak tady je (akorát to je dvoucívkový, Accuratool má jenom jedno "rele" - ten pohon pro tu rohatku).
http://www.lightstraw.co.uk/bletchley/c ... ment1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2017, 10:44

Je otázka jestli to potřebuje aby ta mašina byla nějak řízená. Já to pochopil tak, že má možnost mít mechanicky zachovalou mašinu ve schopným stavu kterou by rád pro svý použití rozběhal. Já teda osobně bych se na nějaký řízení vyprdl a používal ji čistě jako mechanickou frézku z jednoduchým řízením.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

6. 12. 2017, 11:09

Prodat na bazosi, stroj vypada pekne a koupit klasiku. Jak uz napsal Milan, uzivatel pro ktereho je slozite opsat stitek, nespacha kompletni predratovani. Motory, reverzace, brzdeni, koncaky, atd.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2017, 11:47

S tím nesouhlasím, když za to bude chtít peníze, tak to bude muset fungovat, a to si to může rovnou nechat, když to nebude fungovat, tak za to nedostane ani na vylágrovanej krám. Pokud si neporadí s tímhle, tak si neporadí ani s tím vylágrovaným krámem. Nakonec to dopadne tak, že to skončí buď u překupníka za cenu šrotu, nebo ve šrotu. Pokud je to zachovalý a není to vyrumplovaný, tak bych se toho vůbec nezbavoval. Vždyť to taky klasika je, dá se ručně ovládat. Jenom se tenkrát vymejšlela nějaká poloautomatizace která se na tu klasiku roubovala, ale základ je pořád stejnej. Vždyť by stačilo sehnat elektroschéma obdobný tosky, zamyslet se nad tím, a podle toho udělat novej jednoduchej rozvaděč. Teď plácnu, něco jako jako FGS, ta taky uměla jezdit kolem dokola.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
rmichalbarna
Příspěvky: 39
Registrován: 17. 11. 2017, 5:14
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 12:08

Pánové dal jsem jen dotaz,stroj je polostatniho podniku,tudis se prodávat nebude. Jen jsem chtěl radu jak to rozchodit na všechny funkce.Jen ze zajímavostí,za to vám všem děkuji.
Z velkého soustruhu na malý,jsem zvědavý jak to zvládnu!!!!
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 12. 2017, 12:18

No vidiš, a my jsme ti ho už vytrhali a prodali :D
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“