Tepelná čerpadla a všechno okolo

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2013, 11:44

Zde můžete diskutovat o TČ
Per aspera ad astra
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 3. 2013, 12:02

tady je kolem TČ skoro všechno http://www.eltex-km.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
tady je zbytek http://www.tzb-info.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
osobní zkušenost - od Žeravíka mám ve svém tč řídící jednotku, dobrý, bez problémů
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 3. 2013, 12:15

žeravík je jeden z mála co se dělí o své těžko získané poznatky , a jak je vidět tak poznatků má kupu , já čerpal z jeho knížky a je napsaná velice pěkně .

když jsme u toho nemáte někdo přístup k chladivu R407C , kdo by přepustil nebo měl v jednorázovém obalu, cca 3kg.

když jsem poptával tak většinou s nájmem v jejich obalech a jen 12kg a víc
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2013, 7:06

Pokud to někdo stavěl je daleko předemnou a mám dotaz. :)

Jak moc je důležitá velikost výparníku a kondenzátoru? Myslím tedy když bych měl větší, třeba o hodně (místo přenášených 5kw tak třeba 20kw), vadí to?
Laicky beru že je důležité přispůsobit kompresoru tlak v okruhu - expazní ventil ale jestli bude vypařovat do předimenzovaného prostoru by mělo být spíše ku prospěchu ne?
Podle obsahu okruhu se potom systém naplní chladivem a olejem.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 3. 2013, 7:24

je to tak větší kondenzátor ani výparník nevadí hlavně výparník by měl mít rezervu jinak bude stále namrzlý , (dokonce sa dají řadit paralelně) jediné včem by mohl být problém pokud bys výměník/kondenzátor hodně předimenzoval a měl bys naněm velký tepelný spád , prostě bys zněj odebral moc tepla tak ti na vstupu kompresoru klesne hodně tlak a pak by jsi strácel účinnost protože při nízkém tlaku ti přez trysku ex ventilu projde menší množství chladiva a klesala by ti teplota , pak je tč nestabylní , když si stím pohraješ jsou i ventily které jsou konstruované na větší tepelný spád , a pak se dá dosáhnout většího cop , ale většinou se to řeší že máš třeba dva výměníky , kde prvním natopíš třeba radiatory a dalším podlahovku, ale nejsou úplně běžné ,. a není snadné vše sladit .
běžně se kondenzátor počítá na spád 10°
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2013, 8:10

Tak to mě uklidnilo
Moc tepla odebírat nebudu, bude to řízené. Tedy výparník ohřívat ze "země" co to dá :D ale kondenzátor udržovat na optimální teplotě řízeným okruhem, to je v plánu.

Jinak výparník bych chtěl ohřívat buď podzemní vodou do vsakovací studny (máme dva metry pod domem "řeku") a nebo zakopat na zahradě hada. Ještě sám nevím co je lepší, had by byl bez údržby ale přenos tepla horší.
Taky had musí být pěkně dlouhý alespoň 200m na toho mého prcka.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 3. 2013, 8:18

had je potvora , tam kde ho maj nic neroste nato pozor , ani tráva tam pořádně neroste ,a to ho maj i 1,5M hluboko .

studnu mám na zahradě , ale jen jednu je dobré že okousek dál nacpaly pod silnici potok do roury a asi tam prosakuje takže at sem v létě čerpal jak jsem chtěl tak hladina klesla cca o půl metru a pak už neklesala , takže bych moch ochlazenou vodu hnát i do odpadu , ale radši bych druhou vsakovací studnu .
ale zatím stavím tč vzduch voda , až v druhém kole bude voda voda , nato mám jednotku z profi tč kde odešel kompresor , ale ten už mám .
tep cerpadlo zeme voda co mam doma.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 3. 2013, 6:50

neřešil tady někdo vlastní regulátor pro tep čerpadlo ??
já mám něco připraveno na zelio plc
ale chtěl bych udělat jednoduchý regulátor na řízení odtávání :

vycházelo by se z porovnání venkovní teploty a teploty na výparníku a podmínka by bylo dosažení minimální nastavené teploty v akumulační nádrži , odtávání se provádí přepnutím čtyřcestného ventilu a samozřejmě výstup pro sepnutí kompresoru , možná by bylo vhodné mít možnost omezit max čas odtávání .

pokud by měl někdo zájem vzít to jako výzvu tak se určitě nějak domluvíme , já bych to asi nedal .
asi by se to dalo napsat pro arduino nebo pic či atmega nebo podbné
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 3. 2013, 8:17

kdyby chtěl někdo stavět malé tč kolem 3-4Kw tak tady je agregát za pár korun
http://aukro.cz/kompresor-agregat-chlaz ... 25950.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2013, 12:52

Jenže to je ještě Calex sp takže je to nejméně 23 roků staré
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 4. 2013, 4:32

takže jsem pozapojoval tepelné čerpadlo vzduch voda a i s nízkým obsahem chladiva šlape , jasný výkon je malý , ale jede. , Ted musím sehnat chladivo , cca 2Kg by mi stačilo , problém je že každý prodává bud 10 nebo 12Kg a v zálohované láhvi , kdyby někdo věděl kde přepustí byl bych rád .

A ted otázka na vás , mám průhledítko kde se může kontrolovat průtok kapalného chladiva a v něm je takový papírový kroužek který změní barvu když se v okruhu objeví voda , průhledítko dobu leželo nezazátkované a samozřejmě proužek navlhl a je zbarven a odbavit už nejde , nenapadá někoho co by se tam dalo použít ?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2013, 7:38

packa píše:takže jsem pozapojoval tepelné čerpadlo vzduch voda a i s nízkým obsahem chladiva šlape , jasný výkon je malý , ale jede. , Ted musím sehnat chladivo , cca 2Kg by mi stačilo , problém je že každý prodává bud 10 nebo 12Kg a v zálohované láhvi , kdyby někdo věděl kde přepustí byl bych rád .

A ted otázka na vás , mám průhledítko kde se může kontrolovat průtok kapalného chladiva a v něm je takový papírový kroužek který změní barvu když se v okruhu objeví voda , průhledítko dobu leželo nezazátkované a samozřejmě proužek navlhl a je zbarven a odbavit už nejde , nenapadá někoho co by se tam dalo použít ?
No na všech mobilech je tzv vodní čtvereček který zčervená když ho někdo namočí. Používá se to pro důvodné neuznání reklamace.
Zda je to použitelné nevím ale je toho všude v mobilech mraky a zadarmo :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Skřítek
Příspěvky: 9
Registrován: 5. 9. 2011, 7:03
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2013, 10:21

Teď jsem zakopl se zpožděním o téma, koukám jen na C.N.C . Chladivo bych měl, pokud je to ještě aktuální, lze se domluvit, nejlépe po SZ. (ale nejsem tu každý den).
Jen bych podotknul, že s chladivy smí nakládat jen certifikované osoby......
Skřítek
Příspěvky: 9
Registrován: 5. 9. 2011, 7:03
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2013, 10:29

packa píše: A ted otázka na vás , mám průhledítko kde se může kontrolovat průtok kapalného chladiva a v něm je takový papírový kroužek který změní barvu když se v okruhu objeví voda , průhledítko dobu leželo nezazátkované a samozřejmě proužek navlhl a je zbarven a odbavit už nejde , nenapadá někoho co by se tam dalo použít ?
Co se týká průhledítka - nebude ani tak chyba v průhledítku takovém, jako v tom, že v systému je vlhkost. Před plněním je zapotřebí provést vakuování, čímž se dostane ze systému vzdušná vlhkost a nezkondenzovatelné plyny (dusík a kyslík aj. ze vzduchu). Pro odstranění vlhkosti je v systému filtrdehydrátor. Pokud průhledítko ukazuje vlhkost, je jeho jímací schopnost již vyčerpána. Tolik asi ve zkratce.
Skřítek
Příspěvky: 9
Registrován: 5. 9. 2011, 7:03
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2013, 10:38

packa píše:neřešil tady někdo vlastní regulátor pro tep čerpadlo ??
já mám něco připraveno na zelio plc
ale chtěl bych udělat jednoduchý regulátor na řízení odtávání :

vycházelo by se z porovnání venkovní teploty a teploty na výparníku a podmínka by bylo dosažení minimální nastavené teploty v akumulační nádrži , odtávání se provádí přepnutím čtyřcestného ventilu a samozřejmě výstup pro sepnutí kompresoru , možná by bylo vhodné mít možnost omezit max čas odtávání .

pokud by měl někdo zájem vzít to jako výzvu tak se určitě nějak domluvíme , já bych to asi nedal .
asi by se to dalo napsat pro arduino nebo pic či atmega nebo podbné
Ještě naposled, jak dočítám, kompletní ovl. TČ mám pomocí modulu (říkají tomu inteligentní relé) EASY 719-DC-TC + EASY 618-DC-RE.
SW v několika modifikacích mám, můžu i upravit dle požadavků, není to tak těžké. Nebo poradím, jak na to.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“