Tepelná čerpadla a všechno okolo

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
ok1vkt
Příspěvky: 7
Registrován: 2. 2. 2018, 12:13

2. 2. 2018, 12:20

Zdravím,
rád bych oživil toto téma ohledně řízení tepelného čerpadla.
Zvažuju že bych řídil tepelne čerpadlo pomocí Siemens Logo. Co jsem koukal tak má v sobě 4 AI, nějaky DI a DO, to by mohlo stačit.....
Chtěl bych poprositDo budoucna bch chtěl ještě aby mi zařízení umělo kromě standartního ovládání i ekviterm (upravovat požadovanou teplotu podle venkovní tepl., dělat grafy teplot, datalog, a přístup z webu na nějaké to základní ovládání.... To bych byl uplně Happy :)
Co doporučujete jako nejsnadnější řešení? A pokud má někdo nějaký prototyp, budu moc rád kdybych mohl experimentovat a vyvíjet s ním.
Díky moc
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 2. 2018, 5:38

koupit to hotový, dlouhodobě vyzkoušený, odladěný od Žeravíka
http://www.eltex-km.cz/cs/e-shop/produc ... regulatory" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
ok1vkt
Příspěvky: 7
Registrován: 2. 2. 2018, 12:13

2. 2. 2018, 7:20

Taky jsem koukal, ale je to takový nepřehledný, a neni moznost dálkového řízení,ani dalších věcí. :-(
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 2. 2018, 10:32

Soused Pepa na chaloupce se tomuhle řemeslu věnuje profesionálně. TČ jsou častým tématem večerních debat u pivka. Výhody jsou jasné, levná elektrika, ale co nevýhody? Je to drahé jako kráva, když je venku -5 stupňů, tak klepeš kosu. Soused pod námi, děsnej ekolog, si nechal nainstalovat TČ vzduch vzduch v roce 2000, od té doby byly jenom dvě chladné zimy. V mezičase předělal izolaci baráku a střechy no a předminulej rok nechal opět zprovoznit komín a dal do obýváku krbík. Když to vezmu kolem a kolem tak ´TČ cca 350 tisíc a dalších víc jak půl mega za dodatečnou izolaci to je docela ekobomba. A to chudák neví, že nejpozději do roku 2020 bude muset mít na TČ každý rok revizi a bude se kontrolovat množství freonu. Předpokládaná cena na barák 4 - 5 tisíc. Tu revizi musí stejně jako u kotlů na dřevo a uhlí dělat pouze proškolený zástupce výrobce. Protože už dnes u obyč kotlů musí Pepa posílat kopii revize výrobci, je jasné, že u TČ to bude stejný masakr.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2018, 10:55

Tc jsme meli v rodinnem domku
Dohrejvalo to elektrikou kdyz to tc nedavalo
Nejdrazsi topeni co jsem zazil
A to tam byl ten levny tarif pro tc
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ok1vkt
Příspěvky: 7
Registrován: 2. 2. 2018, 12:13

4. 2. 2018, 11:11

Pánové, ono vždy záleží na konkrétní situaci a co od toho člověk čeká.
Já například mám starý dum kamenný, takže opravdu zima a náklady na topení velké.
Minulý majitel měl peněz asi hodně moc, topil starým elektrokotlem, cca 10let starý, takže takhle topil dlouho. Já si zkusil jen půlku zimy a malém jsem omdlel za půl zimy 40tkč jen za elektriku!
Hledal jsem varianty jiné. Bohužel plyn není, zvažoval jsem i Propan-Butan. Na uhlí není komín, a není hlavně ani prostor pro skladování uhlí a přístup k domu uplně na prd. takže taky špatný. Ostatně bude to asi i duvod proč před 10ti lety dali elektrokotel.
No pořídil jsem tepelné čerpadlo, vysokoteplotní, přímo z číny. Po hodně rozmyšlení, kalkulování atd, zvažování spolehlivosti.......
Ve finále topím uvnitř pořad na stejnou teplotu jako s elektrokotlem. Pravda že při teplotě pod -3 už je čerpadlo na hraně, ale s tim jsem i počítal při odhadování výkonu. Takže cca 90% zimy jede pouze T.č. COP mám nižší, jelikož je vysokoteplotní a ne standartní, ohřívám vodu na 60stupnu. ALE i tak, jsem pořad na polovičních nákladech na vytápění oproti puvodnímu elektrokotli, a se stejnym komfortem.
Takže za mně jednoznačně ANO, a ten kdo tvrdí že T.č. se do starých domů nehodí tak se mýlí. Možná bych tvrdil že je ještě vhodnější, vzhledem k vysokým potřebám na vytápění (vyšší uspory), než u nových domů. A teoreticky, pokud se něco neposere, tak návratnost T.č. je u mně 3 roky, takže to si myslim že vydrží. 10 let apod. tomu moc nevěřím, nicméně za 3 roky je zpatky a kdyžtak koupim něco jiného.
Tolik muj osobní názor a zkušenost.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 2. 2018, 11:25

I já mám kamenný dům z roku 1880. Stěny metr silné, vnitřní cca 75cm. Ani u nás není a nebude plyn. Topím elektrikou. Začal jsem na 45t, nová okna cca 37t, potom zateplení půdy a na závěr zyteplení stěn skleněnou vatou a omítka. Po všech zdraženích elektriky dnes platím cca 27T za rok. K tomu připočtu 5t za dřevo, protože mám rád oheň a je to hezké.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 2. 2018, 11:37

V prvom rade by som u TC riesil to aby som nepotreboval 60st vodu. To je najvecsia blbost.
Z toho automaticky vypadnu radiatory, lebo ich ucinost pri nizkej teplote bude miziva.
Tak ze ked uz tak TC a podlahove kurenie. Rozumne navrhnute a vypocitane s podlahami ake maju byt. Lenze to bt niekto musel zaplatit projekt na kurenie co bude par desiatok tisic. A najst niekoho kto to bude vediet zmerat a naprojektovat aby to k niecomu bolo. A najst takeho bude najvecsi problem.
A pod 0st aj tak mate problem. Ale zalez od lokality kde byvate, ale to vsetko bude v projekte vyroesene takze viete cocto bude stat aj kolko rocne zaplatite.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

4. 2. 2018, 12:04

Můžete někdo poradit ohledně TČ do novostavby? Uvažoval jsem, že bych ho dal. Nemám v plánu pasivní spíš co nejníže energetický, ale s ohledem na náklady. Je tam velký pozemek, který díky OP VN k ničemu není a tak bych tam mohl mít i zemní kolektor. V baráku chci mít krbovou vložku, ale jenom pro pocit - jsem vesnický kluk a dle mě je rodinný krb nezbytnost. Maximálně bych k tomu připojil teplovzdušný rozvod na nějakou mezisezónu. Dává tato kombinace smysl? A je nezbytná k tomu i ta podlahovka? A ohřívat i TUV nebo bojler (nebo kombi)?
Jinak teda ty zvěsti o budoucnosti toho všeho moc povzbudivé nejsou. Přípojka plynu je možná, je to tedy lepší varianta (v kombinaci s krbem, který by v tom případě asi mohl být připojený i s teplovodním výměníkem)? Dřevo se tady pořád sehnat dá v pohodě, ale jako primár to nechci. Chci se vracet do vytemperovaného domu.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 2. 2018, 12:15

ZK odobera teplo z zeme, nemozes to mat ani hlboko ani malo zakopane. Ochladzuje to zem. (ked to prepisknes z odberom tepla si v .... A pockas si az do jari kym slnko prehreje zem....Tak ze ani trava tak skoro nerastie.
Ak mas vela penazi, a novostavbu tam vies aky vykon na pozadovanu teplotu potrebujes. Tak si vies zvolit TC.
Okrem toho v projekte by si mal mat naprojektovane.
Zalezi od teploty v priebehu roka. V bratislave ti bude stacit vzduch, a v tatrach jedine pretekajuci potok.
Ak tam nemas zimu tak vzduch, podlahove kurenie. A zalohu kotlom na drevo (teoreticky by ti stacil krb.... Lenze) do kotla vecer nalozis ked budu tuhe mrazy -10st :D a do rana ti to podrzi teplotu aby si netopil elektrinou.

Stale plati daj si spravit projekt. A nezabudni si poriadne pozriet udaje TC. Vecsinou udavane za idealnych podmienok. Co pri -1st a hmle znamenaju ze topis elektrinou este aj vonku do vymenika.
ok1vkt
Příspěvky: 7
Registrován: 2. 2. 2018, 12:13

4. 2. 2018, 12:21

atlan píše:V prvom rade by som u TC riesil to aby som nepotreboval 60st vodu. To je najvecsia blbost.
Z toho automaticky vypadnu radiatory, lebo ich ucinost pri nizkej teplote bude miziva.
Tak ze ked uz tak TC a podlahove kurenie. Rozumne navrhnute a vypocitane s podlahami ake maju byt. Lenze to bt niekto musel zaplatit projekt na kurenie co bude par desiatok tisic. A najst niekoho kto to bude vediet zmerat a naprojektovat aby to k niecomu bolo. A najst takeho bude najvecsi problem.
A pod 0st aj tak mate problem. Ale zalez od lokality kde byvate, ale to vsetko bude v projekte vyroesene takze viete cocto bude stat aj kolko rocne zaplatite.
Ano, smaozřejmě nejlepší je to jak říkáš..... ALE! To bys mohl říct že bych to měl i zateplit, ano měl, pomohlo by to. Ale za pul milionu? Děkuji nechci.
Jsme u toho, že už si na předělaní všech podlah a defakto celého vytápění - tzn odhaduju 300tkč! A kdy se ti těch 300tkč vrátí?

Mně těch 60 stupnu stačí na vodě, takže u mně celý přechod proběhl pouze v tom, že sem koupil Tč, dva radiatory navíc (staré zustaly protože stačí při těch 60st.C.), akumulačni nadrž..... takže dohromady sem vydal cca 100tkč. A spořím polovinu oproti původnímu elektrokotli.
ok1vkt
Příspěvky: 7
Registrován: 2. 2. 2018, 12:13

4. 2. 2018, 12:24

lubbez píše:I já mám kamenný dům z roku 1880. Stěny metr silné, vnitřní cca 75cm. Ani u nás není a nebude plyn. Topím elektrikou. Začal jsem na 45t, nová okna cca 37t, potom zateplení půdy a na závěr zyteplení stěn skleněnou vatou a omítka. Po všech zdraženích elektriky dnes platím cca 27T za rok. K tomu připočtu 5t za dřevo, protože mám rád oheň a je to hezké.
prosímtě jak jsi zateploval stěny skelnou vatou? Jestli maš i nějake foto abych si predstavil tak posli. Bojim se pri zatepleni vlhkosti, i ted trosku mam..... díky.
muzes i na maila (v.kalandra@seznam.cz)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 2. 2018, 12:53

Mas uz tam plastove okna?
Stara barabizna nikdy nebude ekonomicka. A na vytapanie uz vonkoncom nie.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 2. 2018, 1:04

Barák je do hloubky 80 cm obkopaný a je tam drenáž. Na stěnách je 10 cm skelná vata, perlinka a omítka. To sklo na rozdíl od polystyrénu dýchá a nedělá se pod ním plíseň. Dá se říci, že tak cca dva roky po obkopání stěn se výrazně svýšila tepelná pohoda a po zateplení (já sám tomu nevěřil) je to fakt bomba. Celý mi to navrhnul starý pán architekt z vedlejší vesnice, včetně nějakých statických úprav a fakt jsem spokojenej. Jsou to Severní čechy výška 570 m, tedy v zimě dost sychravo.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 2. 2018, 1:13

atlan píše:Mas uz tam plastove okna?
Stara barabizna nikdy nebude ekonomicka. A na vytapanie uz vonkoncom nie.
Co uděláš se starým barákem? Totéž co se starým člověkem. Pokusíš se ho dát trochu dohromady. Kompletně všechny základní úpravy - tedy návrh - mi dělal architekt stavitek z vedlejší vesnice, který se celý život specializoval na revitalizaci starých domů. Jinak ano mám plastová okna a dokonce se zvukovou izolací, takže mám v baráku u silnice větší ticho než v Praze na klidném sídlišti.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“