Vyrobitelnost dilu / presnost

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

29. 5. 2015, 9:51

Ahoj,
chtel bych dat udelat krabicky na optickou mechaniku.
Nakreslil jsem si prvni navrh, ktery vypada takhle.

Jde mi o to, zda je to vyrobitelne v rozumne presnosti. Tu si predstavuju u nekterych casti +-0.05mm a budou to jen v podstate ty 4 pozice na spodni casti obrobku - obrabene na jedno upnuti.

Nemam s kovoobrabenim zadne zkusenosti ale jako vhodny material bych vzhledem k snadne obrobitelnosti a narokum na hmotnost volil treba AW 7022 T651 , ktery se resil ve vlakne http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=57&t=604&start=15" onclick="window.open(this.href);return false; .
Tloustka steny je v tomhle pripade jen 3mm, proto mam obavy aby se to pri opracovani firme nekroutilo.

Rad bych dostal od vas par rad cemu se v takovychto vecech radsi vyhybat, protoze ja mam uz narozeni snahu vse delat na hrane pevnostnich limitu a co nejsubtilnejsi :P.
Ale hrozne me to bavi a snad budou casem i podminky si tyhle napady realizovat svepomocne.
Přílohy
obrobek.jpg
Naposledy upravil(a) marekzcke dne 29. 5. 2015, 1:26, celkem upraveno 1 x.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2015, 11:49

Jaká je hloubka té dutiny? Na takovéhle dotazy je lepší dodat normální okótovaný výkres, hlavně včetně radiusů a výšek/hloubek obrábění. Jinak 0.05 je na CNC snadno dosažitelná přesnost a pokud tam není další problém (příliš velká hloubka obrábění) tak je to běžně vyrobitelné.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

29. 5. 2015, 12:08

Hloubka dutiny je 39mm.
Vykres by samozrejme byl lepsi, ale ted nemam pristup na Catiu tak jsem pouzil starsi obrazek a dokreslil tam par hodnot.

Co me napr jeste zajima, kdyz uz vim, ze presnost bude dosazitelna, je spravna volba radiusu ve vsech rozich. Pouzivam r6, ale nebylo by lepsi tam dat jiny?
Kdyz jsem je tam modeloval, tak jsem bral do uvahy tloustku steny 3mm a nechtel jsem tam dovolit jit silnejsim nastrojem jako 12mm. To se domnivam, ze muze deformovat steny.
A nebo je v praxi bezne ze tam uvedu povoleny rozsah, treba r4+-2? Protoze, pro me to nema az takovy vyznam a vyrobe to treba umozni si ulehcit praci.
Naposledy upravil(a) marekzcke dne 29. 5. 2015, 1:18, celkem upraveno 2 x.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2015, 12:24

R6 by měl vyhovovat, to se dá vyrábět například frézou průměr 10 (dlouhé nebo podbroušené provedení) a tím by se to mělo dát do hloubky 39 udělat. Lepší by byl radius něco přes 6, aby to šlo dělat dvanáctkou.

EDIT: teď jsem si všiml nějakých drobných detailů na dně vpravo, to bude asi problematičtější. Chtělo by to změnu konstrukce, aby tam nemusela (odhadem) čtyřka fréza něco šmrdolit 39 mm hluboko těsně u stěny. Třeba nějaký schod nebo odskočení, aby se dala použít fréza se zesílenou stopkou.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

29. 5. 2015, 8:45

Ano, pravda.
To jsem zapomel dodelat. Podobna situace byla na leve strane a protoze to nedokazu prekonstruovat jinak, musel jsem to jen vyplnit nech je toho smrdlani co nejmin.
Tady to ale pujde mozna upravit na tolik aby tam projela 6 freza.

Jeste mam otazku na zaoblene hrany obrobku. Je to standardni pozadavek a nebo co se dela v takovych pripadech, kdyz z toho nechci vyslovene hranatou cihlu?
Normalne uz premyslim, ze pokud to bude fungovat a mel bych si toho udelat vic, tak radsi budu resit formu do vstrikolisu. Lip se citim v pozici kdyz je prostor na ubirani materialu, nez zbytecneho pridavani pro lepsi obrobitelnost.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2015, 10:04

Hrany se dají zaoblit radiusovou frézou (myslím teď vodorovné hrany při obrábění na tříosé frézce), vypadá to pak třeba takhle http://www.divesoft.cz/data/images/zboz ... g_0666.jpg. U malé série to jde udělat i kulovou frézou jako obecnou tvarovou plochu.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

29. 5. 2015, 11:31

To me tesi, ze se s trochou predstavivosti drzim v dane problematice porad pri zemi.
Dekuji ti za odpovedi. Zbytek si uz musim a chci nastudovat sam. Slo mi hlavne o nezavisle posouzeni konstrukce, odstraneni zbytecnych komplikaci a to mimo jine i pro znizeni vyrobnich nakladu. Ale hlavne veci delam rad poradne a nejlip jak to umim. Z toho mam pak takovou radost, ze nepotrebuji ani zadnou pochvalu :)
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 5. 2015, 8:01

ono je to jednoduchý, čím hlubší tím potřebuješ delší nástroj a delší nástroj je lepší mít větší průměr.. takže čím menší uděláš rádius uvnitř tím to bude dražší, když půjdeš do extrému třeba R0,5tak ta cena poroste frézováním taky do extrému.. vnější rádiusy tam je to fuk, a srazit hrany když uděláš X x 45st tak to není žádný problém to je na standartní nástroj pokud tam dáš nějakej rádius musíš mít speciální frézu a nebo kuovkou X objezdů na úkor ceny.. takže ve finále je vyrobitelné cokoliv, ale na konstruktérovi je najít vhodný poměr vyrobitelnost/cena kde to může skákat klidně v poměru 1:10ti na jednom kuse a to jen pro to že je konstruktér blb.. proto máš vždy lepší dohodnout se s někým kdo to bude obrábět .. taky je obrovskej rozdíl dělat 1kus a 1000kusů..
tlakové lití je sice krásná technologie..ale až zjistíš cenu formy tak se vrátíš zpátky na zem k frézování, pokud tedy nebudeš dělat 10ti tisíce kusů..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“