Splatil se vám váš obráběcí stroj?

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
poo
Příspěvky: 6
Registrován: 30. 6. 2012, 2:39

30. 6. 2012, 2:47

Dobrý den, zajímalo by mě, zda-li se vám splatil soustruh nebo frézka, které jste si koupil, nebo sestrojil? A má v dnešní době cenu si zakládat živnostenský list a pracovat sám pro sebe, nebo si vydělávat ve volném čase? Děkuji moc.
Naposledy upravil(a) poo dne 5. 7. 2012, 7:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

30. 6. 2012, 4:37

Všetko je to o známostiach.
Ak ich nemáš tak nikdy nezarobíš.
Na druhú stranu. Aj keď ich nemáš. Ale baví ťa to a nepotrebuješ teraz nutne zarábať. Tak je dobre neleniť, investovať do seba ten čas a peniaze. Ak niesi pako a trošku ti to páli. Tým mám na mysli, že si šikovný a dokážeš ovládnuť nielej stroje ale i ľudí. Potom nemôžeš urobiť naozaj nič lepšie ako si tú vstupnú bránu otvárať už dnes.
Čo sa týka návratnosti investície... To treba brať viac komplexnejšie.
1, Investoval si a zistil, že to nieje to čo ťa baví. V pohode. Hľadaj sa ďalej.
2, Investoval si. Naučil si sa, a teraz to know how predávaš cez zamestnávateľa. Máš stály príjem.
Toto je ten lepší prípad.
3, Investoval si a teraz máš vďaka tomu zabezpečený príjem, ktorý aktívne riadiš. Zisk po odčítaní vstupných nákladov sa rovná zisku zamestnanca na obdobnej pozícii u inej firmy.
Toto nieje príliš svetlá budúcnosť. Ale si sám sebe pán ako sa vraví. Len niečo robíš zle ak v tom dlho balancuješ.
4, Investoval si :D... Ale máš také kontakty, že pracuješ málo za vysoké ohodnotenie.
5, Investoval si.. Stále investuješ, a to je jediná tvoja práca. Zistil si, že ľudí ovládať je výhodnejšie ako stroje.

A možností je veľa. Ja si myslím, že treba robiť to čo nás baví. Treba to robiť najlepšie ako sa dá. V súlade so svedomím a zdravím rozumom.
Ja tak trochu zastávam isté životné hodnoty, tak ma prosím ospravedlň ak je to celé hlúposť.
Všimni si však, že kým neinvestuješ stále ťa to bude prenasledovať. Najhoršie čo je, tak byť pasívny a snívať. Človek sa učí celý život. A sám si riadiš život. Sám rozhoduješ o tom aké lekcie dostaneš.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

30. 6. 2012, 7:11

mě ano , od vrtačky po soustruh . A to si dělám věci jen pro svou pracovní potřebu. Elekto a opticka "datové kabely". Ale stroj jako takoví mne neživí. Mohl bych si to nechat udělat jinde. Ale takhle mám mašiny , výrobek je lacinější . (má práce,režie dopravy atd.) Ale proti hromadě lidí tady jsem strojní šumař. Černý řemeslo mám rád.Kloubí se tam jak práce hlavou tak rukama,jen blb si myslí že dělník-řemeslník je bezmozek. Ale abych se vrhnul do strojní zámečničiny to ani náhodou,povědomí co je litina ,co ocel ze mne nedělá řemeslníka daného oboru.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2012, 12:26

Taky se přidám.
Můj první soustruh se mi určitě nezaplatil ve smyslu zakázek, jeho cena byla v tom, že mi otevřel jinou cestu (koupil jsem jej abych nemusel škemrat u známého aby mi čas od času udělal knoflík na potenciometr, tlačítko na spínač apod...). Jsem sice profesí strojař ,ovšem škola a realita jsou někdy hodně vzdálené věci. Bavilo mně zkrátka a dobře velmi dlouho něco jiného (elektronika - optika, hudba). Neměl jsem konexe, ale celkem dost odvahy a drzosti a k tomu odhodlání něco dosáhnout, tak jsem v tom začal podnikat. Druhý stroj byla bodová svářečka a třetí 1m ohýbačka vytažená z kovošrotu, kterou mi jeden PAN ŘEMESLNÍK dal dohromady. Tyto dvě mašiny bych mohl pozlatit. Vpodstatě mi pomohly vydělat peníze na další desítky strojů. Jsem sice asi blázen, ale i když jsem ty stroje ve finále tehdy vůbec nepotřeboval, líbily se mi a tak jsem je kupoval, aby neskončily v kovošrotu. Po cca 15-ti letech mi šikmáči vystavili v podnikání s elektronikou stopku a tak přišly na řadu ty sbírané obráběcí stroje. Dnes mohu v klidu říci, že se v součtu investice určitě vrátily. Některé pomalu, jiné rychle a některé extra rychle. Postupně jsem se propracoval k CNC a i zde se investice vcelku v pohodě vracejí.
Jsou různé cesty a různé výsledky .... Já jdu možná jednou z nejtěžších cest, snažím se vymyslet výrobek o který bude zájem, vyrobím jej a pak se jej snažím prodat a vesměs v tom řetězu i vynechat zbytečné elementy. Pochopitelně se mi celkem často podaří vkročit do slepé uličky a vyrobit něco co se neprodává, ale tomu nikdy nejde zabránit ani to stoprocentně odhadnout dopředu. :lol:
Oproti tomu, kdybych dělal výrobu výhradně na zakázku tak bych možná vydělával víc, ale už bych nebyl sám svým pánem a chyběl by mi ten správný tvůrčí pocit a asi by mně to ani nebavilo. Takže ono je to vždy něco za něco, ale jak tu někdo napsal sny a touhy je třeba realizovat i to někdy i za cenu prodělku. :wink:
A u té kalkulace návratnosti vždy hodně záleží za kolik a jaký stroj kupuješ.... někdy se ta investice může vrátit až po mnoha letech a třeba i ve chvíli kdy už s tím nepočítáš. Ale stále je dobrý mít na paměti že to jsou výrobní prostředky. :!:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 7. 2012, 8:01

to engineer
souhlas bez výhrad
jen malé doplnění
když nakoupíš nějaký stroj rozumně, máš v něm bezpečně uložené peníze
když to bude stát třeba 50 000,- a vydělá to 1000,- za rok, jsou to dvě procenta a to je víc než dostaneš v bance
žádné poplatky za vedení účtu
něco se naučíš a i když tě to třeba neuživí, nějakou pětku to občas přinese a přinese to jistou nezávislost
to je mj jeden z důvodů proč komunisti lidem stroje ( výrobní prostředky ) sebrali
taky se ty prachy místo koupě stroje dají prochlastat nebo naházet do automatu a to pak přinese závislost
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2012, 1:30

testone píše:to engineer
souhlas bez výhrad
jen malé doplnění
když nakoupíš nějaký stroj rozumně, máš v něm bezpečně uložené peníze
když to bude stát třeba 50 000,- a vydělá to 1000,- za rok, jsou to dvě procenta a to je víc než dostaneš v bance
žádné poplatky za vedení účtu
něco se naučíš a i když tě to třeba neuživí, nějakou pětku to občas přinese a přinese to jistou nezávislost
to je mj jeden z důvodů proč komunisti lidem stroje ( výrobní prostředky ) sebrali
taky se ty prachy místo koupě stroje dají prochlastat nebo naházet do automatu a to pak přinese závislost
Jsi můj člověk, tohle je přesně moje filozofie .... v bance mi to uložený peníze řere, stroje nikoliv a stačí pár hodin práce a úroky jsou doma. Jen jsi zapomněl, že i sbírání strojů může být závislost... ale ta myslím nikoho nezabíjí :wink:

Jen pro příklad, jednomu stroji, který se mi zaplatil nejrychleji, to netrvalo ani hodinu. :lol: Ale je fakt, že jsem se nejdřív tři týdny trápil s jeho ovládnutím.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

1. 7. 2012, 3:32

Stroje se mi zatim nezaplatily, na druhou stranu uz si vydelaly dost na zakladni sklad materialu, nastroje a dalsi prislusenstvi, co jsem k nim porizoval. Coz pri provozovani jeden vikend za kvartal po dva roky povazuji za prijatelny vysledek :lol:
Preci jen me zivi neco jineho a tohle je spis konicek :lol:
poo
Příspěvky: 6
Registrován: 30. 6. 2012, 2:39

4. 7. 2012, 5:13

Jde mi o frézku podobné této http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=9072" onclick="window.open(this.href);return false; . Budu na ní převážně vyrábět dps a nějaké ty skříňky na elektroniku. Zajímalo by mě, zda jsou v Čr poptávky o frézování.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2012, 10:33

poo píše:Jde mi o frézku podobné této http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=9072" onclick="window.open(this.href);return false; . Budu na ní převážně vyrábět dps a nějaké ty skříňky na elektroniku. Zajímalo by mě, zda jsou v Čr poptávky o frézování.
Trochu nerozumím dotazu... pokud to míníš tak,že si chceš pořídit takový stroj a řešíš jestli na něj budeš mít práci, resp. zakázky a tedy jestli se Ti investice vrátí, tak naprosto upřímně řeknu, že nevím ....
Pokud máš vymyšlený nějaký svůj výrobní program s finálními výrobky a na ně odbyt či odbytiště tak by to mělo být O.k. Pokud ale budeš dělat něco pro sebe občas a k zaplacení investice potřebuješ sehnat nějaký zakázky zvenku tak se obávám že to nebude jednoduchý. Strojů tohoto typu je mezi lidma i tady na Df relativně hodně. A pokud sázíš na produkci do oblasti elektroniky tak já bych se toho celkem bál... ale fakt to hodně závisí na nápadu.
Ještě je tu jeden aspekt, taková frézka ve finále může nákladama vyšplhat třeba i na 60-100k a těžko tu cenu dostaneš zpět když bys to chtěl prodat. Pokud to je nějaký opravdický stroj v litině tak to riziko dle mýho významně klesá ...
A třeba ty skříňky na elektroniku jsem dělal roky ovšem klasickejma plechařskejma technologiema (trumatic, ohraňovák nebo ohýbačka) Ze začátku jsem si nechal sekat díly a sám je ohýbal, bodoval a vozil do lakovny, potom jsem si je nechal vysekat i ohranit a jen si je bodoval. Ve finále mi dělala krabice kompletně firma (série od 20ks) včetně komaxitu i sítotisku a cena byla taková, že nemělo smysl se tím zabývat a kvalita špičková. Takže se obávám, že nedokážeš konkurovat firmám co mají všechny potřebný technologie pod jednou střechou. Budeš nejspíš jen paběrkovat a počítej spíš s hodně dlouhou návratností..... Ale abych nebyl tak moc velkej skeptik tak musím dodat, že jsem z tý elektronický branže cca deset let pryč a že se možná něco změnilo k lepšímu. :wink:
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

4. 7. 2012, 10:51

Pokud chceš stroj takovéto koncepce tak bych se trochu bál co se týká investice. U litinového stroje jsou to uložené peníze u takovéhoto stroje spíše vyhozené, jeho hodnota bude za rok třetinová. Zkus se podívat za kolik se takové či podobné stroje tady prodávají ( řekl bych že cena okolo 10 tis). To fakt nemá cenu jsou i domo obráběči co si účtují třeba za frézování na podobných strojích ( pro modeláře, balsa překližka...) cca 50kč za hodinu. Ale to jsou extrémy, jde doopravdy jen o to sehnat kšeft, udělej si nejdřív rozumný průzkum trhu zda by byl zájem třeba ve tvém okolí. Já běžně zakázky nevyhledávám ale zrovna ted mě čeká zakázka která mi zaplatí skoro třetinu pořizovací ceny mojí portálky. Firem které frézují je mraky a tak pokud nemáš jasný cíl a nějakou praxi tak to bude těžké. Jen než se něco naučíš ( jaký materiál čím, udělat vhodnou kalkulaci aby jsi pak nezjistil že jsi frézoval 3 dny , zlomil 6 nástrojů ( taky už se mi povedlo) a celou zakázku pěkně zadotoval, protože pokud řekneš kolik to bude stát tak by to tak mělo být).
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

9. 7. 2012, 11:01

poo píše:Jde mi o frézku podobné této http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=9072" onclick="window.open(this.href);return false; . Budu na ní převážně vyrábět dps a nějaké ty skříňky na elektroniku. Zajímalo by mě, zda jsou v Čr poptávky o frézování.
Myslis koupit neco takoveho a pak s tim delat na kseft? Hm... pokud nemas dobry napad nebo zajisteny odbyt, tak dost pochybuju o tom, ze se Ti to vrati. Urcite ne ve vyrobe DPS a skrinek na elektroniku, pokud na to budes teprve hledat odbyt - na frezce se delaji spis prototypy DPS, nez vyroba, takze s tim bude pokazde vic prace na priprave nez vyrobe, u skrinek tezko rici... kdyz uz si to nekdo necha udelat, tak ho bude chtit mit hned, takze s tim bezet nekam na postu... dekuji, ne :)
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

9. 7. 2012, 6:44

Taká moja teória.. Neviem, či je správna. Ale veľké firmy si to dajú zaplatiť cez veľkú firmu. Cena je povedzme 8 násobná oproti tvojej cene. Je to na profi úrovni a tak ďalej... dobré obchodné vzťahy :) ... Jednoducho cena nerozhoduje.
Tie veľké firmy ale robia aj pre smrteľníkov za takú cenu, že tebe sa to neoplatí im konkurovať. Tu cena rozhoduje. Malý podnikateľ aby konkuroval, šetrí kde sa dá.... :idea:

A ďalej je myslím zbytočné sa rozpisovať. Musí ti byť zrejmé, že pokiaľ nerobíš niečo čo sa dá len v malom. Nezasahuješ do silných ekonomík tak máš ako tak šancu sa presadiť medzi rovnými.

Ja nepoznám problematiku tejto elektro sféry. Ale riaď sa pre istotu mojim odporúčaním. Odpoveď hľadaj sám.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

9. 7. 2012, 7:00

Takovy stroj na vyrobu DPS se nema sanci zaplatit. Jednostranne plosnaky pouzivaji snad uz jen amateri. A i tak je dokaze udelat treba p. Kohout ( http://www.tistaky.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; ) temer ihned za naprosto smesnou cenu. Nebo lepsi POOL servis pragoboardu ( http://www.pragoboard.cz/prijem_zakazek_pool" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Kdo potrebuje delat rychle prototypy, treba pro vf obvody, tak uz si stejne koupil protomat od LPFK a je pro nej dulezitejsi kvalita a rychlost nez cena.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
poo
Příspěvky: 6
Registrován: 30. 6. 2012, 2:39

9. 7. 2012, 7:26

Dobrá, pokud elektro směr nemá cenu, tak kde bych měl začít. Takovou mašinku na kterou jsou dával odkaz chci postavit.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 7. 2012, 8:36

podle mě musíš shánět frézku až když na ni máš odbyt, v dnešní době kdy fabriky krachujou a soukromníci nemaj co dělat je těžké začínat z ničeho a s prominutím na takové "frézce" kterou může mít v podsatě každý za pár korun..pokud máš nárazový nápad co dělat tak je většinou levnější nechat si to udělat než investovat do vlastních mašin a mít zisk z toho "minima" co na tebe zbyde.. ono to "minimum za nic" ve výsledku může být víc než živit vlastní mašinu na kterou nemám práci.. a pokud máš práce hodně tak proč ne.. většina lidí ale začla obráceně.. mám práci a budu ji dělat, nakoupit takovouhle mrchu a nabízet práci podle mě není cesta..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“