Konstrukce vstřikovacích forem pro plast

Sem patří nekomerční nabídky obrábění a souvisejících technologií. Zkrátka máte li čas, prostředky a um, zde je to pravé místo se prezentovat.
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

15. 7. 2014, 10:03

Dobrý den

Nabízím konstrukci vstřikovacích forem pro plast a kontrolních přípravků na plastové díly. 3D data jsem schopen vyexportovat do stp, výkresovou dokumentaci do dxf a pdf.
Formy konstruuji 15 let. Vlastním 3D CAD Catia V5R24 a T-Flex. Živnostenský list mám.
Mohu zajistit i výrobu forem.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

9. 1. 2017, 8:02

Up.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 1. 2017, 10:40

široký pojem ? do jakých rozměrů formy složitost? desénované povrchy např imitace kůže?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2017, 10:46

kenybz píše:desénované povrchy např imitace kůže?
Už si to moc nepamatuju ,ta imitace kůže se nefrézuje ale leptá .Ber to jako nesouvislou informaci přece jenom nemůžu nosit v hlavě každou blbinu.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 1. 2017, 11:03

dal jsem otázku proto, abych věděl co je inzerent schopen. tady se nejdedná o formičky na prkotinky, ale díly pro automobilky třeba cena formy 6 a víc miliónů
to je taková horní hranice vzhledem kvelikosti strojů. Samozřejmě i jednodušší formy na malosériovou výrobu je taky třeba, kde je cena o několik nul menší.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 1. 2017, 7:49

ten povrch umí pár firem v Evropě a vypadá to takto
Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 1. 2017, 12:36

Kreslím sám, zatím to dělám při zaměstnání. Moje volná kapacita leží mezi 60-100h měsíčně. Což dostačuje pro menší formy zhruba do půl metru. Záleží na složitosti výlisku.
Prošla mi rukama dokumentace forem řádově ve stovkách a nikde jsem neviděl vymodelovaný dezén třeba imitace kůže v dutině formy nebo na modelu výlisku. To se prostě nemodeluje. Do výkresu tvárnice napíšu, jaký dezén se má použít a dál to neřeším.
Je pravda, že například Lintech poslední dobou nabízí vypalování dezénu a tedy 3D model povrchu potřebuje. Nejspíš mají své postupy, jak toho na tvarové ploše dosáhnout. Namodelovat imitaci kůže je mimo mé možnosti, to přiznávám. :D
Za těch 15 let jsem zkonstruoval zhruba 80 forem. Bohužel nekreslím jenom formy, sekundární výroba nastrojárny, kde jsem zaměstnán, je výroba měrek na trubky pro Contitech. Tam už se blížím k číslu 1000. No a úplně okrajově děláme měrky na měření plastů. Plus běžná údržba a modifikace forem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 1. 2017, 12:53

Dezén se nemodeluje nato jsou specializované firmy. Ten dotaz byl směřován hlavne z toho důvodu, jestli máš někoho v kooperaci kdo to umí.
Protože spolupracuju s nástrojárnama tak znám jejich konstruktéry a teda smekám. Když si vzpomenu na začátky před desítkama let tak chodili ke mě naradu ohledně konstrukčního řešení. Dnes teda hledím. Často zkouším jejich nové formy pro zákazníky a dělám dokumentaci a můžu říct že v nástrojárnách jsou pořád ještě rozdíly. To by bylo na delší povídání a sem to nepatří. Jen taká perlička Znám dlouho jednoho konstruktéra který v minulosti docela bumbal a přitom i kreslil. Ve firmě mu to tolerovaly, pak od nich odešel a nechal chlastu. Po nějaké době potřeboval vyzkoušet formu. Je to tak 5 roků zpět a bylo cca 20 ledna a on říká to je 14-tá forma od začátku roku.
Vím, že je problém na internetu prezentovat svoji práci a dávat fotky veřejně, ale mohl bys poslat aspoň nějaké foto nejsložitější formy po SZ ?
Třeba více desková forma s šíbry, tahači jader a podobně.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 1. 2017, 2:18

Tak na chemický dezén se to vozí do firmy Šlechta s.r.o. Myslím, že si sem můžu dovolit dát náhledy dvou forem bez výlisků.
Jinak konstrukci 14 forem za 20 dní to bych taky zvládnul. Když to bude na babyplast a jen na placku. :D
Přílohy
Forma_1.JPG
Tvary_na_bryle.JPG
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 1. 2017, 3:20

brýle a výztuha :) to nebyly placky ale mezi tím i složitější díly hodně jsem zkoušel komory chladičů pro valeo v našem regionu je několik forem co to umí ....tam totiž nejde jen o to navrhnout formu, ale dělá se tam korekce rozměrů a nerovnoměrného smrštění jednoduše by se dalo říct aby to i ostatní pochopily, že se udělá křivá forma aby byl po smrštění výlisek rovný...co byl extrém tak u jedné formy se to nedařilo odladit a celkem bylo 14 zkoušek...forma v sz pěkná dobře to znám to příjde zákazník že chce jenom čudlík... první si to musíš v hlavě ujasnit a pak hurá kreslit s myší a sebelepším softem nic nezmůžeš když hlava nevymyslí řešení...
mám tu jednu 16-ti "čudlíkovou" formu ta má 500 součástek ročně se jich dělá jak kdy 5-7 miliónů
no a dnes ráno překvapení seřizovač zmordoval formu 8 šíbrů zmordovalo vidličky takže hloubiča, laser, tig, hloubička, pak možná znovu dovařit nahloubit slícovat no bude to cifra...
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

12. 1. 2017, 9:15

Omlouvám se, ale na dotazy ceny catie nebudu odpovídat ani do SZ. Při koupi jsem musel podepsat smlouvu, která mi vysloveně zakazuje ceny sdělovat.
Cena byla moc vysoká na to, abych riskoval odejmutí licence. Na internetu se ceny dají dohledat. Catia je modulární systém, takový úplný základ je modul MD2. Když si najdete cenu v dolarech, tak po přepočtu bude cena odpovídat +- 30 000Kč. K ceně se musí připočítat cena povinné roční podpory, která dělá zhruba 20% ceny. V podpoře je i nárok na nové verze. Takže máte na výběr po roce přestat platit podporu a jednou za pět let si koupit licenci na poslední vezi, a s tím, že stará licence vám zůstane, nebo platit pořád podporu pro jednu aktuální licenci. Dříve byla podpora povinná, možnost neplatit nebyla. Do toho bych nešel. Kreslím v catii 15 let a modul MD2 za tu dobu prodělal jen málo změn. Je to dáno právě tou modularitou, prostě nějakých vychytávek, které vám urychlí práci se nedočkáte. Jsou v ostatních modulech, tak jediná cesta, jak zvyšovat produktivitu, je nákup dalších modulů a funkcí.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

12. 1. 2017, 9:27

Kdyz jsme u tech forem. Pred casem jsme resili formu na prirubu na 100 PVC-U trubku PN10. Sila steny nemekceneho ABS bez plnice byla tusim 11mm. Zadny plnic nejde pouzit. A jsou tam pochopitelne na te tlousce propady. Upravou vstiku a delsi dobou na lisu se sice minimalizovali, ale jsou tam stale. Ne ze by se forma ted predelavala, ale mas pripadne ideu jak by to slo u nove formy jeste zlepsit? Model priruby bych pripadne vyhrabal.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2017, 9:33

pridam se s dotazem

kdyz uz to vznikne
je mozny postup naskenovani povrchu toho vylisku s propady a dofrezovani opacnych tvaru do formy aby se to alespon castecne kompenzovalo to smrsteni
pouziva se to?

kdysi jsem modeloval nejaky formy pro sklare kde byli predlisovane facetky ktere se pak dobrusovali
tvar facetek se upravoval podle predpisu tak aby po ztuhnuti a tepelne deformaci byl co nejvic rovny, tedy minimum brouseni

uz si to dopodrobna nepamatuju bylo to 16 roku zpet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 1. 2017, 10:02

Pro minimalizaci propadů se dá do jisté míry použít několik technologických zlepšení.
Pokud ovšem má výlisek nestejný poměr tloušťky stěn tak vždy bude znatelnější propad tam kde je stěna výlisku silnější.
Toto se dá taky do jisté míry ovlivnit použitým materiálem. Například použitím materiálu plněným GF /skelné vlákno/, nebo mineraální plnivo tálek.
Technologicky lze propady ovlivnit zvýšením času dotlaku a také profil dotlaku a to vzrustající
nastavíš například prvnís tupěň dotlaku 30bar po dobu 2 sec, pak 40bar po dobu 1 sec a pak 50bar po dobu 3 sec.
Podmínka proto, aby to fungovalo je, že nesmí zamrznout vtokový systém. z toho pak vyplývají další úpravy zvětšení vtoků a vtokového ústí.
Na vstřikolisu to poznáš, že se polštář tavné hmoty nesnižuje tzn. pokud ještě dotlak tlačí materiál a hodnota polštáře tavné hmoty se nemění.
A nejlíp lze poznat zda ještě dotlak má nějaký význam na vyplnění dílu je díl zvážit. Pokud váha nepřibývá vtokový systém a nebo i díl ztuhl.
Na kontolovatelné expandování materiálu existuje mikrogranulát v podstatě polymer s mikrokapsulema v kterých je uzavřen dusík a lze tak
kontrolovatelně polymer expandovat narozdíl od reaktivních příměsí se dá docílit i dobrého povrchu dílu.
Příčinu samotnch propadů můžu jestli se mě bude chtět popsat později
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

12. 1. 2017, 10:23

U zminovaneho vylisku bohuzel zadne plnice pouzit nejdou. Je to pro zdravotnictvi a ty testy jsou dost drahe trvaji i rok takze zmena materialu neni mozna. Navic nikdo nedokazal rici jestli pri pouziti plnicu z nich nebude nejaky vyluh a za jakych podminek. Az se bude delat nova forma, bude se to muset resit jen konstrukci formy. Bohuzel tam nejde ani udelat zebrovani, stena musi zustat plna a jak pises, neni vsude stejna s cimz je prave problem. Vstrikovaci kanaly jsme doladily co to slo a co rozum umoznil :-) a na lisu to zustava az 3 minuty. Nastesti se lisuje jen serie pro par stech kusech, takze to az tak nevadi. Jen lisar vzdycky mrmla jak stary medved a moc se mu do toho nikdy nechce. Coz chapu.
Odpovědět

Zpět na „Volné výrobní kapacity“