Arduino a já

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)

Re: Arduino a já

Příspěvekod lubbez » 01 kvě 2018, 22:19

Než přijdou všechny věci, tak jsem se rozhodnul trochu vylepšil můj fiber laser. Jde o to, že požadavek na zaostření je poměrně extrémní cca +- 1mm. A představte si, že máte nastavenou rotační osu a teď do ní dáte obrobek a potřebujete to zaostřit. Měřící ryska je ale z čela laseru a tak vše rozšroubujete změříte vzdálenost a opět přiděláte a ladíte polohu. Samozřejmě klička je až nahoře na sloupu. A tak jsem si vytisknul krásné kola s šípovým ozubením, vzal NEMA 17 motorek a že to trochu vyladím. Projekt jednoduchý, zadání nejasné a vcelku jsem to podcenil. Stavět jednoduchou věc na univerzálním plošňáku problém není, ale nesmíte si ho hned přiletovat k displeji. Ještě, že těch součástek je tam jen pár. Za padesát korun krásná analogová pěti tlačítkovka (nakonec jsem ji předělal na digitál) ardu mini 168, dva tranzistory a pár odporů. Vše drží na plexi destičce říznuté laserem. Napájím to 18V zdrojem ze staré Toshiby. Druhou chybou byla neexistence vývojového diagramu a tím dost chaotický zdroják, ve kterém jsem se nemohl pořádně orientovat. Do toho mi přišla práce a i jen částečně funkční nastavování mi značně ulehčilo práci. Přes výkend jsem dal i ten vývoják, taky už jsem věděl co od toho chci a dnes během odpoledne jsem udělal plně funkční betu 2. Od finálního SW nemá ošetřené některé limitní hodmoty. Funguje to asi takto: po zapnutí je první výběr pokračovat v předchozí práci nebo jít na HOME souřadnici. Pokud jedu na home, po najetí nastavím buď sílu materiálu, nebo u rotační osy průměr materiálu a odjedu Zkem na pozici. Od této chvíle mohu šipkama UP a DOWN měnit poloho Zka o 0,5mm na jedno zmáčknutí. (doladění optimální výšky) Pokud jsem jel z HOME souřadnic zobrazuje displej absolutní polohu osy Z, jinak relativní k původní výšce při zapnutí.
komponenty.jpg

driver.jpg

soukoli.jpg

Ty kolečka se dávají docela blbě dohromady.
home_end.jpg

hodinky_home.jpg

Dojezd na HOME polohu je +- 0,01mm, použitý zelený mikrosw z CNC shopu
pet_mm.jpg

hodinky_5mm.jpg

Tady je vidět pro jednoduchost pohyb o 5mm. Při přejezdu o 150mm je chyba cca 0,06mm a když jsem jezdil po půl milimetrech cca 100x byla výsledná součtová chyba 0,23mm.
Tady se už projevuje zaokrouhlení konstatnty na tři desetinná čísla, ale na funkčnost zařízení to vliv nemá.
pohled_z_boku.jpg

Trochu rušivý efekt modré LEDky na pinu13, který se podílí na komunikaci s displejem. Budu muset ten drát dát někam jinam.

A teď dodělat ten otočný stůl, protože potřebuju opravit elektrický zámek BERA a tam se úhluje. Frézují se tam takové vačky z 1,5 plechu a výrobce tohle neopravuje a nový stojí cca 12000Kč. A už mi leží ve skříni na opravu čtyři kousky.
lubbez

Příspěvekod atlan » 02 kvě 2018, 15:21

Ziadna suctova chyba na krokovom motore neexistuje.
Mas tam nieco zle. Naskor arduino. Ale skor typujem program.

Pocitaj stale s celymi cislami. Iba vyslednu hodnotu prepocitaj z celych cisel na desatiny pre zobrazenie na displej.
atlan

Příspěvekod lubbez » 02 kvě 2018, 19:50

Dělící poměr těch dvou kol má číslice ještě na osmém místě za desetinnou čárkou a já počítám pouze s prvníma třema číslama. Tedy jednoznačně vzniká chyba při každém výpočtu počtu kroků a druhá při zaokrouhlení na celý krok. Čím víc pohybů tím se ta chyba zvětšuje, tak jí říkám součtová. Protože při běžné práci nastavuji výšku max. třikrát. Nemusím se tím vůbec zatěžovat, neb je to hluboko pod požadovanou tolerancí. Na CNC řízení bych samozřejmě použil jiný algoritmus výpočtu, ale pro tento účel je zjednodušený výpočet naprosto v poho.
lubbez

Příspěvekod atlan » 02 kvě 2018, 19:56

Aha, ked ti to nevadi. Preco si nevytlacil kolesa s celym prevodom (sice to ma svoje chyby)
atlan

Příspěvekod Mex » 02 kvě 2018, 20:08

No ale i při nešikovném převodovém poměru není důvod, aby se chyba kumulovala.
Počítáš pořád v nějakých svých jednotkách, přepočet na počet mikrokroků uděláš až nakonec a nikde dál ho nepoužiješ.
Chyba tam může vzniknout (nemůžeš udělat třeba 1/7 mikrokroku, že), ale nebude se kumulovat.
Mex

Příspěvekod lubbez » 02 kvě 2018, 20:34

Tak ty zubatý kola jsem si stáhnu z webu a moc se mi líbily.
Přiznám se, že jsem byl línej tento algoritmus nějak moc řešit. Jde jenom prakticky o několik pohybů. Zahoumuju tedy jsem na nule. Posunu se na pracovní polohu a vygeneruju první chybu někde okolo 0,005 mm. Pak už pohybuju o 0,5 mm nahoru nebo dolu a každý ten pohyb vygeneruje dalších 0,005mm chyby občas se to odečte, občas přičte. Když si vezmu, že původně se to měřilo ocelovým měřítkem a tak je toto řešení v pohodě. Nemá smysl dělat vědu na plastových kolečkách a trapézovém šroubu.
Z přísně technického pohledu je to samozřejmě špatně, ale v praxi je to naprosto dostačující. Až si budu hrát se soustruhem, budu to fakt počítat jinak. :-)
lubbez

Příspěvekod lubbez » 08 čer 2018, 17:04

Výškové nastavení laseru funguje jak má a mě nebylo než dodělat tu děličku. To se nakonec taky povedlo, zatím v první "lite" verzi. Lite, protože s tím budu pohánět čínský 125mm stolek. V regálu mám poctivý 250mm otočný stůl od FN20 a tam hodlám realizovat totéž. Tedy přesněji řečeno, budu používat stejné řízení pro oba stoly. Zatím to umí prosté otáčení, děličku a dělení na ozubené kola, kdy zadám rovnou počet zubů. Tady už samozřejmě pracuji s nezaokrouhlenými čísly. Používám 1/4 kroky bez rampy, protože je tam šnekový převod 1 ku 7 a motor se točí poměrně pomalu a není zatěžován. Do krabičky se kromě řídící elektroniky vešel i driver Leadshine M542. Můžu tedy použít libovolný NEMA23-24 motor a napětí do 45V. Kromě displeje a klávesnice je tam taky malej větráček, potenciometr na řízení rychlosti otáčení motoru a tři konektory. Motor, napájení a tlačítko pro opakování poslední akce. Teď budu dělat nějaké díly na zámky BERA a tak to natočím a postnu sem video.
IMG_1950.JPG
IMG_1952.JPG
IMG_1954.JPG
lubbez

Předchozí

Zpět na MCU