arduino+raspberry

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
BIGG
Příspěvky: 153
Registrován: 31. 1. 2012, 9:42
Bydliště: Sedlište u Frýdku Místku

30. 3. 2014, 1:32

Pánové, řeším problém a po mnoha a mnoha testech jsem došel na to, že analogové řízení nebude to pravé pro tento projekt.
Navíc mám něco dalšího zalubem a potřebuji sledování sluníčka vyřešit tak, aby max. co 5 minut došlo k natočení ve V+H rovině přesně na slunce bez ohledu zda je za mrakem nebo ne.
Mám data s 1 minutovým výpočtem podle GPS na celý rok a potřeboval bych to seskládat dohromady.

Sestava je osazena Arduinem +lan nebo wifi, arduino 3osý kompas, gyroskop a další milion čidel. Projekt je složitý, není vše na tomto namontováno.
A předem se omluvám na spleď drátů, je to asi tak po 6 předělané :lol: a stále se vyznám.
Uvítám spolupráci budˇ osobně nebo teamwiewer + skype... vše záleží na situaci.

Díky za reakce Pepa
FT.jpg
FT_1.jpg
FT_2.jpg
Onnyxer
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 8. 2008, 7:56
Bydliště: Frýdek-Místek

31. 3. 2014, 6:19

Bohužel. Pěkný projekt, ale nad moje znalosti. Hodně zdaru.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2014, 6:23

nekde tu byli odkazy na motory s integrovanym driverem ktery umel seriovou linku pro rozeni
tedy to hadam umelo i rampy a podobne
to by umoznovalo znacne zjednodusit design
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2014, 6:26

tady je neco:
http://www.alibaba.com/product-detail/n ... 80305.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.uirobot.com/en/channel.asp?id=4" onclick="window.open(this.href);return false;

Embedded DSP Microprocessor
● Hardware DSP, 64bit calculation precision
● Linear/non-linear acceleration/deceleration
● S-curve, PT/PVT displacement control
● support quadrature encoder, closed loop control
● 2 sensor input ports
● 8 programmable real-time event-based change notifications
● 5 programmable action triggered by 6 sensor events
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 3. 2014, 7:02

mám takový dotaz o kolik se zvedne účinost systému pokud bude kopírovat slunce? kdysi jsem o tom něco četl a zajímalo mě proč se to nepoužívá na fotovoltaickejch polích a závěr byl něco v tom smyslu, že se to nevyplatí realizovat, že náklady na mechanické natáčení případný zisk nepokreje...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2014, 7:09

jako zalezi na tom jestli na kazdy panel pouzijes sero od siemense za 60 000 nebo neco low cost
ale co se me tyce tak z nejakych mereni na 240Wpeak jsem usoudil ze vyteznost z takoveho panelu u nas je pri zdejsich podminakch docela zoufala
z tech 240W je pri jen velmi mirne zhorsenych podminach par jednotek watu a pri mizernych to nerozsviti LEDku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

31. 3. 2014, 7:19

Jedna fv elektrárna s natáčedlama je u Světlíku na Šumavě a tady něco o účinnosti http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... GU&cad=rja" onclick="window.open(this.href);return false;
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
BIGG
Příspěvky: 153
Registrován: 31. 1. 2012, 9:42
Bydliště: Sedlište u Frýdku Místku

31. 3. 2014, 7:38

Pánové, jak jsem psal v úvodu, na panelu nebo rámu není namontované vše. Dá se drobnou úpravou zvednout výkon o cca 80%

Tedy počítám s výkonem okolo 800W + něco co není namontované.

Nicméně proto jsem se do toho pustil, chci si vše ověřit v reálu, dostupným datům na netu moc nevěřím.

Náklady na rám včetně serv jsou do 5kk, tedy nic co není nerentabilní a mělo by se to vrátit cca za rok ,dva

Proto chci ty grafy a skutečnost o max. výtěžnosti.

Není problém to potom dát na veřejku včetně ip kamery.

Pepa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 3. 2014, 7:39

RaS píše:mám takový dotaz o kolik se zvedne účinost systému pokud bude kopírovat slunce? kdysi jsem o tom něco četl a zajímalo mě proč se to nepoužívá na fotovoltaickejch polích a závěr byl něco v tom smyslu, že se to nevyplatí realizovat, že náklady na mechanické natáčení případný zisk nepokreje...
Jako obvykle na to není jednoduchá odpověď. Při tom natáčení je totiž třeba pro panel dané velikosti větší plocha, resp. je třeba větší odstup od ostatních panelů. Takže je třeba zvážit nejen cenu vlastního natáčecího zařízení, ale i cenu zastavěné plochy.

Jinak k tomu původnímu dotazu od BIGGa: a co by mělo být předmětem té spolupráce? Různých projektů solar tracerů analogových i digitálních je plný internet.
BIGG
Příspěvky: 153
Registrován: 31. 1. 2012, 9:42
Bydliště: Sedlište u Frýdku Místku

31. 3. 2014, 7:49

Díky za reakci.

Pouze by mě stačilo aby panel v daný den, hodinu s 5 minutovým intervalem sledoval slunce bez ohledu zda je nebo není svit a každý večer se pak natočil na východ a čekal na další den. Zbytek bych už domastil.

Pepa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 3. 2014, 8:11

A třeba takový celkem promakaný projekt nevyhoví?
http://cerebralmeltdown.com/Sun_Trackin ... eliostats/" onclick="window.open(this.href);return false;
BIGG
Příspěvky: 153
Registrován: 31. 1. 2012, 9:42
Bydliště: Sedlište u Frýdku Místku

1. 4. 2014, 7:56

Mex píše:A třeba takový celkem promakaný projekt nevyhoví?
http://cerebralmeltdown.com/Sun_Trackin ... eliostats/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ahoj pane, čéče to asi bude to pravé, projdu si to a děkuji za link.

Pepa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

11. 6. 2014, 6:43

Ahoj,
Nevím, jestli nejdu s křížkem po funuse, ale - což to celé zjednodušit?
V podstatě celé je to stejný problém jako problém astronomického dalekohledu s hodinovým strojkem. Panel bych dal na paralaktickou montáž. U té je jedna osa dalekohledu nastavena tak, že je paralelní s osou rotace země. Rotací kolem této osy se nastavuje rektascenze a tento úhel se uvádí v hodinách. Na ní je kolmá osa, jejíž rotací se nastavuje deklinace. Ta se uvádí ve stupních. Např. ve hvězdářské ročence jsou pak souřadnice nebeského tělesa pro každý den uváděny jako deklinace a rektascenze v nějakou hodinu (už si přesně nepamatuju, pro jednoduchost řekněme třeba v 0:00 hodin). Vtip je v tom, že deklinace se v průběhu dne nemění (postupně se mění den ode dne, jak obíhá Země kolem Slunce). Když chci tedy najít určitý nebeský objekt, tak si nastaví deklinaci, a rektascenzi nastavím podle údaje v z tabulek + korekce na rozdíl aktuálního času a referenčního času, pro který je v tabulce rektascenze uvedena. Proto se rektascenze uvádí v hodinách, aby se to dalo snadno sčítat.
Montáž by bylo jen někdy na začátku nutné seřídit tak, aby osa rektascenze byla rovnoběžná s osou rotace země. V průběhu dne by pak stačilo pomocí hodinového strojku otáčet s panelem kolem této osy.
Teď jde o to - byl by problém, kdyby se panel otáčel pořád dál? Tj. že by to vlastně sledovalo slunce, i když už je na druhé straně Země a vlastně se to samo takto postupně natočilo zase na začátek. V podstatě jestli tedy hrozí nebo nehrozí, že by panel s něčím při rotaci o 360st kolidoval? Ušetřilo by se tím nutnost automatu na přetočení panelu na konci dne zpět na začátek. Zase by se ale musely řešit napojení kabelů tak aby tuto rotaci pořád dokola umožňovaly.
Kdyby se to nemohlo točit pořád dokola o 360st, tak bych to řešil nějakým elektromechanickým automatem. Tj. na konci dotykový spínač, který zastaví hodinový strojek a spustí přetočení zpět na začátek. Tam by byl další poziční spínač, který by toto zastavil. Pak by už jen zbývalo časovým spínačem opět spustit v určitou hodinu časový strojek, aby panel zase Slunce sledoval.
Poslední co by zbývalo je postupně během roku přestavovat deklinaci. Vzhledem k tomu, že změna není zase až tak rychlá, tak by možná stálo za úvahu, jestli to třeba nedělat ručně. V případě automatizace by to pak už třeba zvládlo Arduino s nahranou tabulkou deklinací na flashce ve spojení s krokovým motorkem připojeným přes driver.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

12. 6. 2014, 5:39

Nestacilo by zmerit vykon panelu pod ruznymi uhly natoceni a pak si z toho udelat matematicky model a zjistit o kolik je vetsi ucinnost oproti staticky umistenemu panelu? Nasledne se rozhodnout zda ma tento narust ucinnosti vubec potencial k praktickemu vyuziti - zda se oplati to realizovat...
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 992
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2014, 2:11

RaS píše:proč se to nepoužívá na fotovoltaickejch polích
Protože jejich zisk jaksi není úměrný vytěžené energii.

EDIT: O.K. Upraveno:
RaS píše:kdysi jsem o tom něco četl a zajímalo mě proč se to nepoužívá na fotovoltaickejch polích a závěr byl něco v tom smyslu, že se to nevyplatí realizovat, že náklady na mechanické natáčení případný zisk nepokreje...
, ale na výši dotací a zisku z arbitráže po jejich změně.
Naposledy upravil(a) Habešan dne 12. 6. 2014, 2:34, celkem upraveno 1 x.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Odpovědět

Zpět na „MCU“